homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Attachment parenting-10


#172 2011-12-09 11:15:32

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Attachment parenting

A inceput si Iulia sa faca niste mini-crize cand ii iau ceva din mana, cum ar fi un papuc sau un pantof, o iau in brate si o duc in baie sa o spal pe manute si ii explic ca sunt murdari si ea e mica si nu e bine sa puna mana pe ei, stiu ca nu intelege dar macar se mai linisteste de la vocea mea si de la apa care curge la robinet si ii distrage atentia... Nu stiu cum e mai bine, nici eu nu o las singura in camera decat cand e strict necesar si atunci in tarc sau patut... Cred ca faza cu lasatul in camera e pt cei mai marisori, cei mici se pot rani usor...

Offline

 



#173 2011-12-09 12:46:01

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

Ceva frumos, ce merita citit: http://www.bobafamily.com/blog/2009/09/ … o-be-held/

E si in Romana, aici: http://kiddyshopblog.blogspot.com/p/babywearing.html (capitolele cu exterogestatia)

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-12-09 14:13:31)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#174 2012-02-21 18:44:59

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Attachment parenting

am avut o conversatie cu cineva in legatura cu auto-intarcarea si m-a intrebat " de unde stii ca nu o sa se simta rusinat la 4 ani de exemplu cand o sa ii spune toata lumea <Tu baiat mare mananci tzatza?> sau daca o sa fie luat in ras de prietenii de joaca din acest motiv ?"
N-am stiut ce sa ii raspund si chiar asa e, copilul nu se simte rusinat/dat la o parte pentru ca e in minoritate?

Mentionez ca e o persoana foarte deschisa si fara idei preconcepute


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#175 2012-02-21 18:56:41

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Attachment parenting

copilul o sa se simta rusinat pentru ca in general sunt alti parinti care vor transite proprilor odrasle acest mesaj, si anume acela de a fi ceva gresit sa fi alaptat la o varsta mai mare . Si chiar daca tu ca parinte nu ii vei transmite acest lucru, cu siguranta va intalni un alt copil, sau adult  care sa ii spuna asta... Asa ca pentru a nu se simti rusinat trebuie schimbata mentalitatea adultilor, pentru ca ei ii invata pe copii ce e rusinos si ce nu.

Offline

 

#176 2012-02-21 18:59:47

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Attachment parenting

pai si cum faci asta cornflower? Ca degeaba 'instruiesti" tu rudele sa nu faca remarci de genul "Rusine , esti baiat mare si mananci tzitzi" cand pentru restul persoanelor din jur (colegi de gradinita, parintii acestora) copilul tau va fi ala caruia "ii dadea ma-sa tzatza la 4 ani" neutral


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2012-02-21 19:05:12

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Attachment parenting

in general copilul oricum nu suge pana la 4 ani. din ce am tot citit, in jur de 2 ani jum se intarca singurei, iar la varsta aia nu prea stiu ei cum e treaba cu rusinea.

Offline

 

#178 2012-02-21 19:12:18

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Attachment parenting

asta asa e nu prea poti sa ii instruiesti pe toti , pentru ca in general atunci cand se vrea sa fie dezvatat copilul de ceva (de biberon, de scutece de bebelus, etc) ii se spune copilul replica "da tu esti mare, e rusine sa mai .... " Si din moment ce un copil a fost intarcat find folosit acest motiv, atunci cu siguranta daca el va vedea un alt copil ca face acel lucru ii va transmite ceea ce stie de la parintii lui .
Si nici nu poti sa iti inveti copilul ca faptul ca el papa tzatzi e secret si trebuie stiu doar de cateva persoane ... desi sincer mintea mea ar putea sa nascocesca o poveste fantastica pentru ca copilul sa accepte acesta idee.   rotfl

Offline

 

#179 2012-02-22 12:00:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

passenger a scris:

in general copilul oricum nu suge pana la 4 ani. din ce am tot citit, in jur de 2 ani jum se intarca singurei, iar la varsta aia nu prea stiu ei cum e treaba cu rusinea.

nu stiu unde ai citit, dar eu stiu muuulte cazuri de sugaciosi la 4 ani smile

eu n-am pic de stress in sensul asta... un copil crescut sa fie increzator in el nu e "facut de rusine" prea usor smile iar daca se auca cineva sa-i zica prostii d-astea de fata cu mine... apoi acel cineva a facut o greseala si o va afla cu vaf si indesat big_smile (deja am auzit chestia asta si deja am raspuns de cateva ori la ea smile ). cat despre copii... copiii de gradi sunt naturali, ei nu sunt la varsta lui "rad de x ca e rusine sa nush ce "smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#180 2012-02-22 15:30:32

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Attachment parenting

kata copii de gradinita numai naturali nu sunt, si iti spun sigur ca stiu sa rada de x si y pentru un anumit motiv, sunt foarte receptivi la varsta aia si clar auzind in jur ei repeta
stiu chiar sa faca fitze gen "nu ma joc cu tine ca esti sarac " , "mi-a luat mama jucarie de firma "pentru ca asta li se spune acasa

dar acum sincer voi chiar ati alapta pana la 4 ani ?

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2012-02-22 15:31:47)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#181 2012-02-22 15:34:29

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Attachment parenting

subscriu la ce a zis angel cu copii de gradinita ... nici nu va imaginati ce le bubuie mintea ...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#182 2012-02-22 15:37:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

angel, uiitasem de categoria aia lol eh, poate oi fi io naiva, da' nu cred ca doare pe careva la varsta aia de unde isi ia colegul portia de lapte tongue

io as alapta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#183 2012-02-22 15:43:50

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Attachment parenting

kata eu nu am uitat, ca am trecut odata prin gradinita , nu va zic ce rau s-au simtit copii cand la o petrecere de mos craciun, o fetita zicea in gura mare ca ei o sa ii aduca mosul cel mai mare cadou ca ei sunt bogati , asta cu toate ca se pusese bani si se luase cadou identic la toti, dar mama fetei a crezut ea de cuviinta ca fi-sa sa fie mai cu motz
binenteles ca l-am invita pe "mos " sa ii dea cadoul suplimentar afara din clasa sa nu vada si restul copiilor , nu va zic ce distrusa era muierea respectiva , cum ca am indraznit sa o pun la colt

si ca sa raspund si la intrebarea mea, eu nu as alapta pana la 4 ani


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#184 2012-02-22 15:49:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

angel, naspa.

acu eu la faze de astea inca gandesc destul de relaxat, am mare incredere ca n-o sa am copii impresionati de atfel de figuri, din contra tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#185 2012-02-22 15:54:21

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Attachment parenting

eu imi imaginez urmatoarea situatie: iese copilul la joaca fara tine ca mama (sau chiar poate esti si tu de fata dar nu poti sa stai lipita de el tot timpul, trebuie sa il lasi sa interactioneze) si vine copilul suparat inapoi sa iti spuna ca x de aceeasi varsta cu el sau cu un an doi mai mare a ras de el ca inca mananca tzatza...eu stiu copii de 5 ani care sunt foarte rautaciosi si inca pe motive stupide, cum ramane cu nevoia de integrare,chiar daca parintii ii insufla incredere in sine?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#186 2012-02-22 15:54:22

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Attachment parenting

kata conteaza enorm de mult cei 7 ani de acasa pe care ii dam copiilor
fata mea nu ar fi interesat-o , o ignora total, dar erau multi copilasi care incepusera sa intrebe mamicile de ce lor nu le-a adus mosul 2 cadouri , iar eu eram presedinta comitetului de parinti asa incat toti se uitau la mine sa fac ceva
cel mai trist mi s-a paraut faptul ca acea fetita stia ce inseamna banul de la varsta aia , deci copilaria ei se limita la a avea cat mai mult
iar idioata de educatoare o incuraja, ca de, si ea primea cadouri multe

emy eu am si scris ca nu as da sa suga pana la 4 ani, eu consider ca in viata exista o limita pentru orice , inchidem un capitol ca sa putem trece mai departe la unul nou, cu alt tip de atractii si sentimente , altfel lucrurile ar sta pe loc

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2012-02-22 15:57:41)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#187 2012-02-22 16:15:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

Emilya a scris:

eu imi imaginez urmatoarea situatie: iese copilul la joaca fara tine ca mama (sau chiar poate esti si tu de fata dar nu poti sa stai lipita de el tot timpul, trebuie sa il lasi sa interactioneze) si vine copilul suparat inapoi sa iti spuna ca x de aceeasi varsta cu el sau cu un an doi mai mare a ras de el ca inca mananca tzatza...eu stiu copii de 5 ani care sunt foarte rautaciosi si inca pe motive stupide, cum ramane cu nevoia de integrare,chiar daca parintii ii insufla incredere in sine?

pai stii cu vad io lucrurile cu nevoia asta de integrare? ca numa unul "slab" (prin asta inteleg cu nevoi afective neimplinite, care simte nevoia de recunoastere de oriunde si de la oricine pt a se valida pe sine insusi) are aceasta "nevoie de integrare" in ORICE mediu. un individ mai binisor ancorat e SELECTIV cu aceasta nevoie de integrare (adica de ce m-as integra intr-un mediu care  nu-mi place?/nu mi s e potriveste? big_smile daa x e "rautacios", de e sa tin sa am recunoasterea lui? smile )

daca ajung la 4 ani, am inca 2 timp sa-mi invat copilul o replica de aia "dezarmanta" cand vine vorba de asa ceva smile

si, pana la urma... sa fim si noi seriosi... daca rspectivul copil chiar s-ar simti, cine l-ar obliga sa mai suga? ca doar nu-i bag io tzatza-n gura smile si asa nu prea se poate vorbi de intarcare naturala, biologica, in conditiile in care exista si astfel de influente. pana la umra, asta e, fiecare e exprima dupa cat il duce capul, iar tu iti lamuresti copilul cat poti.

io cred ca ne cam pierdem vremea plangand de mila copiilor alaptati cat vor ei smile nu-s masochisti, nu se autosaboteaza pe niciun plan, nici cel social wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#188 2012-02-22 16:21:22

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Attachment parenting

Kata cat imi esti de draga, eu una chiar nu ii plang pe acei copii, vorba ta, cine ii pune sa mai suga?
insa de cele mai multe ori, mamele sunt cele care nu renunta, sincer, am vazut multe cazuri , copilul ar fi renuntat, mai de rusine, mai ca asa e legea firii , insa mamele le ziceau ca sa suga si sa nu se mai ia dupa nimeni , ca si ce daca zice cutare asa, tu tot copilul meu ramai
e buna replica dar nu in contextul ala, la 4 ani copilul nu prea reuseste sa isi impuna personalitatea si i-a de bun ce zice mama , chiar daca dorinta lui e alta


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#189 2012-02-22 16:27:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

angel, mie replica mi se pare f ok smile
cat despre alegerile fiecaruia... sunt ale fiecaruia.

eu nu vad nimic rau in alaptatul pelungit, cf nevoilor copilului... nu consider ca inseamna "a sta pe loc", nici ca un soi de afectiv tre sa excludas pe altul, si ncii ca limitele tre sa le impun io si nu el smile

iar daca nevoia lui de integrare intr-un anumit grup social in care tzatza e "ingrata" e mai mare decat dointa de a suge, atunci ok, e alegerea lui, daca tre sa fie smile dar EU ii raman disponibila...da, indiferent ce zice oricine din exterior wink ii respect, daca vrea, dointa de a se integra intr-un grup de "golanasi de kindergarden" lol dar sa nu aiba careva pretentia sa empatizez si eu cu parerile lor smile

iar ce zici tu mie mi se pare o pura exagerare (aia cu "chiar daca dorinta lui e alta".... nu stiu altii, da' al meu stie clar sa-si exprime dornta... mai clar decat mi-as dori io rotfl2 )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#190 2012-02-22 16:35:19

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Attachment parenting

kata , eu nu am facut e pielea mea asa ceva, iti zic insa din exemple pe care le-am avut in fatza ochilor
i se zicea clar, papi tot din farfurie, iti iei portia de laptic (si aici se referea la supt) altfel nu iesi afara la copii
daia ti-am zis ca sunt foarte importanti cei 7 ani de acasa
ce scrisesm mai sus in postul trecut, era vorba mai mult de nevoia mamei nu a copilului , mi-e atunci si acum mi s-a parut o manipulare a copilului pentru a indeplini dorinta mamei

in rest fiecare cu propria parere


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.