homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Attachment parenting-2


#20 2011-10-18 10:28:46

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

va rog mult,kata dk il ai tu,ca poate nu vede adina,imi trimiti si mie pe mail cartea lui salome?merci mult


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 



#21 2011-10-18 10:32:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

eu n-omaiam, amlistat-o siam sters-o. DACA adoarme o descarc si-o trimit prin pranz... dar e cu cantec tare la noi, nu promit


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#22 2011-10-18 10:40:36

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

katami a scris:

blue, eu personal atat am citit

Atat adica J Salome?  nustiu  (is blonda, obosita si nu inteleg)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#23 2011-10-18 10:42:42

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

ms..dk poti kata,daca nu,poate o are bluee sau alta fata..blue o ai,j salome,-mami,tati,ma auziti?-
si alte carti daca aveti download in calc
multumesc

Ultima oara a fost editat de ddunia (2011-10-18 10:44:08)


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#24 2011-10-18 10:55:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

adica salome si liedloff, blue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-10-18 11:26:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

katami a scris:

adica salome si liedloff, blue

multu.  puss

ddunia, nu am Salome, dar vreau sa-mi cumpar, eu iubesc mirosul cartilor, senzatia cand o deschizi (mostenire de la bunicul), de aceea prefer sa mi le cumpar si nu sa le scot la imprimanta. Insa am zis, pot sa le trimit prin posta dupa ce le citesc si mi le trimiteti inapoi cand le terminati.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#26 2011-10-18 11:45:51

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Attachment parenting

am gasit acest site cu cartea, ddunia
http://www.scribd.com/doc/12600105/Jacq … -Ma-Auziti


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#27 2011-10-18 12:31:14

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Attachment parenting

multumim bubu


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#28 2011-10-18 15:42:41

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

multumesc mult bubu  puss


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#29 2011-10-18 15:57:58

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Attachment parenting

Si eu prefer sa cumpar cartile, cea a lui Salome vreau sa o cumpar chiar astazi, am inteles de la cineva ca se gaseste in Real.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2011-10-18 15:58:25)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#30 2011-10-18 16:35:52

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Attachment parenting

pt putin, ma bucur ca am putut ajuta puss


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#31 2011-10-18 16:52:23

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Attachment parenting

hello. nu am intrat azio deloc. scuze fetele care solicitau cartea. am trimis-o acum

Offline

 

#32 2011-10-18 17:13:22

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Attachment parenting

am gasit salome pe editura curtea veche si am si comandat-o smile

Offline

 

#33 2011-10-20 19:17:12

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

Are legatura attachment parenting cu awareness parenting? http://www.parentingwithpresence.net/in … ageid=4687


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#34 2011-10-21 14:07:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

blueeyes a scris:

Are legatura attachment parenting cu awareness parenting? http://www.parentingwithpresence.net/in … ageid=4687

din articol nu reiese f clar, dar eu cred ca da, sunt termeni diferiti pt cam aceeasi treaba. sau tehnici diferite pt acelasi rezultat, daca vrei. cica termenul "ap" este "brevet" dr sears, in timp ce, de fapt, esenta ap se afla in conceptul de continuum al lui liedloff. care, daca ma intrebi pe mine, e cam tot una cu ce zice, pe scurt, articolul. cel putin eu asta inteleg....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#35 2011-10-21 23:53:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

Pai da, dar cum este cu plansul de frustrare, ala 'eliberator' de tensiuni? nustiu Eu am incercat sa-l previn pe David sa planga, din orice cauza, si conform awareness parenting asta e cauza nelinistii, agitatiei si hiper-activitatii lui, adica tensiuni si frustrari ne-eliberate neutral

Si se cam potriveste, caci in vreo 2 seri, una cand eram bolnava si alta cand m-au lasat nervii, nu am insistat cu tzitzi, prima oara cand a refuzat l-am lasat asa, doar m-am plimbat cu el in brate, plangand, si in noptile acelea a dormit linistit, fara foieli, dimineata s-a trezit zambind, parca a fost alt copil nustiu

Am gresit incercand sa previn cu orice pret sa planga (sau sa opresc plansul ala cat mai repede)? bang Daca da, cum pot face sa-i accept supararea si ca simte nevoia sa planga, fara sa ma simt vinovata?

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-10-21 23:54:55)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#36 2011-10-22 05:20:52

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Attachment parenting

Blue nu am citit articolul dar o sa il citesc imediat cum pot (sunt atat de obosita si Carol mi-a zgariat ochelarii...imediat cum imi revin citesc si imi dau si eu cu parerea de diferente).

LE: acceasi Marie cu alta palarie lol. PArca totusi la AwP este un focus mai mare pe parinti. Citesc si alte articole din link-ul tau si revin.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2011-10-22 07:44:12)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#37 2011-10-22 14:11:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

blueeyes a scris:

Pai da, dar cum este cu plansul de frustrare, ala 'eliberator' de tensiuni? nustiu Eu am incercat sa-l previn pe David sa planga, din orice cauza, si conform awareness parenting asta e cauza nelinistii, agitatiei si hiper-activitatii lui, adica tensiuni si frustrari ne-eliberate neutral

Si se cam potriveste, caci in vreo 2 seri, una cand eram bolnava si alta cand m-au lasat nervii, nu am insistat cu tzitzi, prima oara cand a refuzat l-am lasat asa, doar m-am plimbat cu el in brate, plangand, si in noptile acelea a dormit linistit, fara foieli, dimineata s-a trezit zambind, parca a fost alt copil nustiu

Am gresit incercand sa previn cu orice pret sa planga (sau sa opresc plansul ala cat mai repede)? bang Daca da, cum pot face sa-i accept supararea si ca simte nevoia sa planga, fara sa ma simt vinovata?

plansul eliberator e deosebit de important. si NU, nu tre prevenit plansul "cu orice pret" ca bebe sa planga. din contra, eu (si nu numai eu lol ) sunt de parere ca, daca un copil se loveste, acumuleaza frustrare etc, cea mai gresita abordare e sa faci "orice, numa sa nu planga". mie mi se ridica paru-n cap cand vad copii plangand ca s-au lovit si vreun adult cu bune intentii fluturand o jucarie prin fata lor, "sa le distrraga atentia". nu zau...daca tu (nu tu, ala care flutura zdranganici) ai avea nervi si-ai plange, te-ar face sa te simti mai bine ceva caree0ti tiuie in cap? si chiar daca copilul, pe moment, tace,captivat de chestiune... frustrarile raman si explodeaza cand, deja, tu ai uitat toata faza si te miri "de ce urla degeaba". citisem odat' un articol scris de un medic care explica fiziologic rolul detensionant al plansului.... cu substante si hormoni implicati etc... dar nu mai stiu pe unde l-am gasit.

asa ca... daca nu are un motiv evident pt care plange (sau chiar iti dai seama ca plange "de nervi").... tinut in brate daca accepta, alinat si sustinut pe cat te tin bateriile si cam atat. fara distras atentia (pe mine ma tine pe moment safiu draguta cu el etc - asta daca nu e a n-a repriza - dar dupa ce tace is... epava lol )

si in ap se pune accent pe ideea de plans eliberator: http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=49


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#38 2011-10-22 16:36:33

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

mersic, kata par Clar AICI am dat-o in bara, big time supa Si vina e mea, ma simteam (si in continuare ma simt asa) asa de vinovata ca plange, incat nu am acceptat ca oprindu-l din plans ii 'anulez' sentimentele care au provocat plansul supa

Bun, cum fac de acum inainte? nustiu Ce inseamna distras atentia? Suzeta e asa? Si leganatul? Si sanul de 'comfort'?

LE. Pffff, parca ar fi scris de mine  bang

Şi ce se ?ntamplă pe urmă dacă noi ?nşine atunci c?nd am fost la r?ndul nostru copii am fost condiţionaţi ?n a nu da credit pl?nsului nostru? Am ?ngropat totul şi iată că pl?nsul copilului nostru readuce ?n noi dureri ?năbuşite, exploziile noastre de ură reprimate. Ne simţim angoasaţi, nervoşi peste masură, dar cineva sau ceva ne-a ?nvăţat că a pl?nge nu funcţionează, ne-a convins că a pl?nge e lipsit de orice bun simţ, ne-a făcut să uităm că ?n spatele oricărui pl?ns e un motiv, o nevoie. Şi atunci iată de ce simţim că mai ?nt?i şi mai ?nt?i să facem să ?nceteze acel pl?ns. Şi astfel ne angajăm ?n găsirea diferitelor strategii pentru a-i distrage atenţia ?n orice manieră copilului. Pe urmă există un alt nivel, care nu se vrea egoist, dar care poată să devină dat fiindcă tot ceea ce ne-a fost indus ?n credinţele noastre e că trebuie să se descurce singur şi că ajutorul reciproc e periculos, put?nd să creeze dependenţe. Şi tocmai pentru că la nivel inconştient recunoaştem pl?nsul pentru ceea ce este, ca fiind o cerere de ajutor a celui care are nevoie de noi, pl?ns care ne induce o stare de anxietate şi pe care am dori să nu-l mai auzim niciodată. Ideea că cineva depinde at?t de mult de noi pentru satisfacerea bunăstării sale e angosantă, e o imensă responsabilitate şi apare percepută ?n societatea noastră ca o imensă piedică ?n loc de a fi percepută ca element de forţă la nivel de grup.

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-10-22 17:46:54)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.