homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Attachment parenting-7


#115 2011-11-17 14:31:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

iunia, cu placere

crssy, te bucuri de raul altora ? rotfl2

antipolio (din cate stiu eu, adica din cat citisem cand am luat decizia de a nu vaccina) se tot repeta, incepand cu 2 luni pana nu-mai-stiu-cand.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#116 2011-11-17 14:54:08

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Attachment parenting

Crssy85 a scris:

Da, am mai citit de tantrum, dar voiam sa "aud" si de la alta mamica "copilul meu se tavaleste si urla" ! Thanks! tongue

asa-i? noi deja facem acete lucrri.Sper sa le dapsim cu succes,ca dupa cum va citesc o sa mai tina o vreme dumbom


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#117 2011-11-17 17:35:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Attachment parenting

czuky a scris:

Crssy85 a scris:

Da, am mai citit de tantrum, dar voiam sa "aud" si de la alta mamica "copilul meu se tavaleste si urla" ! Thanks! tongue

asa-i? noi deja facem acete lucrri.Sper sa le dapsim cu succes,ca dupa cum va citesc o sa mai tina o vreme dumbom

Si Carol a avut prima crizutza la 13 luni si noi am ramas interzisi caci ne asteptam sa fie mai tarziu. A mai avut cateva, NU MULTE, in momente cand era foarte obosita si nu adormea la pranz. Acum, la 22 de luni, nu mai are. Este frustrata cand nu ii iese ceva (de ex, nu poate sa aseze o papusa pe un scaunel) dar nu face criza, nu este pe jos. Nu face criza in magazine cum am mai vazut pe unii copilasi ca fac sau despre care am citit.
Cred ca nu face aceste tantrums din cauza ca am avut o abordare mai matura a lor. Daca prietenul nostru despre care va povesteam ieri il bate pe baietelul lui cand cel mic face o criza, noi fie am luat-o in brate si am strans-o la piept si ii spuneam ca=i ok, ca este bine si sa fie linistita, fie o lasam usor pe covor si doar o atingeam cu mana ca sa ma simta acolo si sa stie ca nu-i singura in trairile ei. Cand isi revenea, o luam in brate, o pupam si niciodata nu i-am reprosat ce a facut, nu i-am amintit cum a facut. Sunt firesti aceste stari la ei, pentru developmentul lor.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#118 2011-11-18 10:06:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

flower hjarta (si cris a fost mai "precoce" intr-ale crizelor:)) si da,a cu e si el mai bine smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#119 2011-11-18 10:42:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Attachment parenting

sebi face crize din astea de la 3 luni, cand dadea furios din picioare cand i-am luat caruselul din fata ochilor, sa nu se uite crucis la el. de atunci face zilnic cate o criza de tavalit si aruncat pe spate cu capul,.. de aceea eu nu il pot lasa sa stea singur in fund jos pt ca imi e frica sa nu il apuce din senin si in cadere sa nu se loveasca la cap.  supa  cand sta in fund pe ceva tare eu sunt in spatele lui cu mainile intinse..... nu stiu de ce face asa,.... e f greu  supa


despre vaccinare..... fetele, noua ce vaccin ne-au facut parintii nostri la un an? eu am optat pt schema de la stat si acum la un an vom face ce se face... asta antipolio. se face la un an?  neutral

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-11-18 10:43:42)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2011-11-18 11:36:24

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

cris si pass..de la 2 luni tot ne baga in copii PENTARIX,combinatie de 5 vaccinuri printre care si antipolio asta ,la 2 la 4 la 6 la 12 ultima doza
deci ati facut pana acu....ROR se face la 1 an pass si era si cand eram noi mici cu repetare in cls 2 era atunci pe vremea noastra
la 1 an si 2 luni se repeta doza,pt pentarix
citeam zilele astea ca un pui a facut rujeola dupa vaccin cu febra 41 cu spitalizare si alte cele..ne tot mint ca in ele sunt virusuri moarte,dar cica un virus nu poate fi omorat..asa va ne baga in copii virusuri vii si cum naiba sa nu faca boala?chiar si dupa vaccin

Ultima oara a fost editat de ddunia (2011-11-18 11:39:59)


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#121 2011-11-18 15:43:31

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Attachment parenting

Eu nu stiu ce sa zic cu vaccinurile astea. Si noi am optat pentru ce e de la stat. Nu-i voi face niciun nou, experimental cum e cel anti cancer de col. Dar riscurile mi se par mai mari daca nu-i fac.

DDunia, din ce stiam eu, vaccinurile contin radacini inactive de virus. Ideea e sa se introduca controlat virusul pentru ca organismul sa poata lupta cu el si sa dezvolte anticorpi.
Eu cred ca toate problemele astea aparute la vaccinare sunt din vina medicilor care nu consulta bine copilul inainte sau pur ghinion. Probabil ca bebelul care a facut rujeola dupa vaccin, contactase deja boala, inca nu se declansase si asa a facut o forma grava.  supa


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#122 2011-11-18 16:09:10

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Attachment parenting

nu stiu cat e de on topic, o campanie a "mintilor luminate" americane referitor la dormitul cu copilul in pat

http://www.cancan.ro/actualitate/intern … 94036.html


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#123 2011-11-18 16:09:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

da, aia cu cutitu lol si o campanie blogosferica de luare la misto lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#124 2011-11-18 19:29:22

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Attachment parenting

si eu ii fac fix ce am facut si eu le vremea aia. nimic in plus, insa nici in minus. nu risc.

Offline

 

#125 2011-11-21 17:36:16

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Attachment parenting

ati citit "Intelege-ti copilul" de Kay Kuzma ? o recomandati ? dar "Totul se intampla inainte de 6 ani" de Ana Savin ?

Offline

 

#126 2011-11-21 18:48:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Attachment parenting

Ana Savin am citit si mi-a placut. nu stiu cat de AP este dar se regasesc unele principii.

Offline

 

#127 2011-11-30 23:42:32

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Attachment parenting

" Trebuie s? stim c? un copil care are o reac?ie neasteptat? are ?ntotdeauna un motiv. Se vorbeste despre
capriciile copilului: capriciile se instaleaz? pentru c? le numim capricii. ?n fond, c?nd un copil are brusc
o reac?ie neasteptat?, care pune ?n ?ncurc?tur? pe toat? lumea, noi trebuie s? ?n?elegem ce se ?nt?mpl?.
Un copil se opre?te pe strad?, nu mai vrea s? mearg? mai departe: poate nu-i plac pantofii pe care ?i are;
poate nu vrea s? mearg? pe acolo; poate se merge prea repede ?i, poate, ar trebui s? mai mearg? cu c?ruciorul,
?n timp ce noi credem c? e destul de mare ca s? mearg? deja pe jos: ?A petrecut o vacan?? frumoas?, se
?ine foarte bine pe picioare?? Dar nu e adev?rat! V?z?ndu-se ?n acela?i loc dup? vacan?? el vrea, ca ?nainte,
s? mearg? cu c?ruciorul. Nu va mai dura mult. Dup? p?rerea mea, capriciile apar dintr-o lips? de ?n?elegere
a copilului: el nu se mai ?n?elege pentru c? adultul nu-l mai ?n?elege. Aceasta este o problem? de bun
sim?! ?i c??i copii nu am v?zut eu care au ?nceput s? aibe capricii? Este cazul oric?rui copil vioi ?i inteligent
care vrea s? explice ce simte sau ce dore?te ?i care nu ?tie cum s? fac?: atunci devine recalcitrant, protesteaz?,
url? ?i? url? ?i p?rin?ii la el. Nu a?a trebuie procedat. Ci ?ncerc?nd s?-l ?n?elegi, spun?ndu-?i: ?Exist? un
motiv. Nu ?n?eleg, dar s? ne g?ndim!? ?i, mai ales, s? nu faci imediat o dram? din asta "


FRAN?OISE DOLTO
C?nd apare copilul



Mamici, am primit cartea pe e-mail. O vreti careva? Asta apropo de crizele tantrums  lol


despre bebei plangaciosi si colicosi


"Cred c? un sugar care pl?nge at?t de mult a avut o nastere traumatizant? sau a fost mai sensibil la
separarea de corpul mamei sau, atunci c?nd era in uter, mama lui era nervoas?. Mamele trebuie s? fie
?ncurajate s?-si ?in? c?t mai mult copilul lipit de corpul lor. C?nd nu pot s-o fac?, ele trebuie s?-i vorbeasc?,
s?-l ?in? mereu ?n preajma lor, s?-l legene c?nd pl?nge. Nu are nici un rost s? la?i un copil s? pl?ng? pe
motiv c? aceste colici vor disp?rea de la sine. Copilul simte lumea, iar lumea lui e mama, nu-i a?a? E
mai bine, desigur, s? pl?ng? dec?t s? tac? ?i s? sufere. Totu?i, nu trebuie l?sat s? pl?ng? singur. Trebuie s?
aud? o voce cunoscut? care s?-l fac? s? se simt? ap?rat. Un copil mic trebuie luat ?n bra?e, cu at?t mai
mult cu c?t ?n zilele noastre el nu mai este ?nconjurat de bunici sau de o familie numeroas?. C?nd nu doarme,
ar trebui ?inut ?n bra?e. Mul?i copii care pl?ng se lini?tesc imediat ce s?nt lua?i ?n bra?e sau s?nt leg?na?i;
e bine s? li se vorbeasc?, iar mama s? nu fie nervoas?."


Si apoi ? repet, copilului s? i se vorbeasc? cu bl?nde?e, cu calm, s? nu i se spun? niciodat?: ?Taci!?
pe un ton ridicat. Copilul va t?cea, dar va fi cu at?t mai angoasat cu c?t, supun?ndu-se dorin?ei mamei,
nu-?i va mai putea exprima angoasa.
Desi se va sim?i terorizat, nu va mai exterioriza nimic

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-11-30 23:52:51)

Offline

 

#128 2011-12-01 09:57:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

pass hjarta io vreau, plssss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#129 2011-12-01 12:08:34

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

si eu pass


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#130 2011-12-01 13:12:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Attachment parenting

si la mine daca se poate. multam.

Offline

 

#131 2011-12-01 15:05:29

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Attachment parenting

Vreau si eu, passenger ! Plsss. Sau cine a primit o deja. a dina.musinoi@yahoo.com e adresa mea.

Offline

 

#132 2011-12-01 15:16:51

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Attachment parenting

pass...si eu o vreau te rog mult...sau cine a mai primit'o plsssssssss


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#133 2011-12-01 16:10:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Attachment parenting

si eu o vreau la adinagrig@yahoo.com


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.