homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Injectia contraceptiva


#1 2010-06-11 12:36:14

frumushika12
New member
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 57

injectia contraceptiva

buna. azi am fost la planning pt anticonceptionale pentru luna urmatoare, deoarece luna aceasta m-am hotarat sa fac pauza.doctorita de acolo m-a intrebat daca nu vreau sa imi faca o injectie cu efect 3 luni sa nu mai am gand toata vara.mi-a prezentat pe scurt efectele adverse, si am acceptat.acum stau si citesc pe net si incepe sa imi para rau.am facut pauza la ac pt ca vroiam sa fac o cura de detoxifiere,dar vad ca nu am facut mare lucru.
intrebari:
1.daca am facut azi injectia (dupa 8 zile de cand mi-a venit ciclul) de cand incepe protectia?
2.aceasta injectie interactioneaza cu antibioticele, ceaiul de sunatoare, sau grepfruitul?
3.in ce cazuri scade efectul acestei injectii?
va multumesc


True love doesn't have a happy ending, because true love NEVER ends!!!

Offline

 



#2 2010-06-12 12:45:02

frumushika12
New member
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 57

Re: injectia contraceptiva

va rog, imi raspunde si mie cineva? sad


True love doesn't have a happy ending, because true love NEVER ends!!!

Offline

 

#3 2010-06-14 10:25:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: injectia contraceptiva

Frumushika eu nu stiu sa iti raspund, dar las link doctoressei. Sigur te va lamuri dansa cand intra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#4 2010-06-15 18:59:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: injectia contraceptiva

frumushika12 a scris:

buna. azi am fost la planning pt anticonceptionale pentru luna urmatoare, deoarece luna aceasta m-am hotarat sa fac pauza.doctorita de acolo m-a intrebat daca nu vreau sa imi faca o injectie cu efect 3 luni sa nu mai am gand toata vara.mi-a prezentat pe scurt efectele adverse, si am acceptat.acum stau si citesc pe net si incepe sa imi para rau.am facut pauza la ac pt ca vroiam sa fac o cura de detoxifiere,dar vad ca nu am facut mare lucru.
intrebari:
1.daca am facut azi injectia (dupa 8 zile de cand mi-a venit ciclul) de cand incepe protectia?
2.aceasta injectie interactioneaza cu antibioticele, ceaiul de sunatoare, sau grepfruitul?
3.in ce cazuri scade efectul acestei injectii?
va multumesc

eficienta incepe la 48 ore dupa injectie.
....teoretic ar trebui ca nimic sa nu influenteze protectia pentru ca progestativul e deja in organismul tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2010-06-16 18:21:31

frumushika12
New member
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 57

Re: injectia contraceptiva

multumesc


True love doesn't have a happy ending, because true love NEVER ends!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-08-26 15:26:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: injectia contraceptiva

nu-ti doresti asa ceva
metoda invechita, cantitate enorma de hormoni, doar progesteron, efecte adverse cu carul (ingrasare, amenoree, dereglari hormonale)
asa ceva se folosea acum mai bine de 20 de ani, e o barbarie in zilele noastre sa-ti injectezi o doza de cal de hormoni
nu vad de ce ai folosi asa ceva, mai bine pilula combinata sau, daca ai contraindicatie la estrogeni, minipilula cu progesteron, dar cantitatea e mult mai mica in pilule

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-08-26 15:28:06)

Offline

 

#7 2010-08-26 16:55:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: injectia contraceptiva

aparent e mai simplu, dar pentru asta e nevoie de o cantitate foarte mare de hormoni
cu placere smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.