homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ADVANTAN


#1 2010-06-15 08:33:10

Dru_me
New member
Inregistrat: 2006-06-16
Mesaje: 40

ADVANTAN

Buna buna!
Am fost ieri la spital pentru ca am fost ciupita de o insecta si am facut o alergie urata in urma ciupiturii. Doctora mi-a presris o reteta ce contine, printre altele, si Advantan crema pentru aplicare locala.
Dupa ce am ajuns acasa si am citit prospectul, la contraindicatii scrie ca nu este indicat in timpul sarcinii si alaptarii si ca in astfel de cazuri "avantajul trebuie bine cantarit in raport cu riscul". Problema? Desi inca nu e confirmat, este posibil sa fiu insarcinata.
Care sunt riscurile pe care aceasta crema le implica in cazul unei sarcini?
Mentionez ca am aplicat totusi de 2 ori crema pentru ca zona afectata de alergie arata destul de urat.

Offline

 



#2 2010-06-15 10:41:18

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: ADVANTAN

citez din prospect:
"Sarcina si alaptarea

Medicul va decide daca produsul medicamentos poate fi utilizat ?n timpul sarcinii si alaptarii. In general, produsele medicamentoase care contin corticosteroizi cu aplicare topica nu trebuie utilizate ?n primele trei luni de sarcina. ?n timpul primului trimestru de sarcina, Advantan Milk nu trebuie aplicat pe mai mult de 20% din suprafata corpului. "

problema e faptul ca, contine corticosteroizi
totusi, daca portiunea de piele pe care dai este mica (sub 20% din corp) s-ar parea ca e ok...

totusi, un test de sarcina e prea devreme?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.