homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata-2


#20 2010-06-21 00:16:40

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

Lasa Kata...mai asteapta 4 ani si te mosesc eu acasa...o sa ma pomenesti o sa vezi rotfl2


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 



#21 2010-06-21 07:40:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

ohoho, saru-mana, m-am scos big_smile vezi ca avem martori aici punk


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#22 2010-06-21 10:05:06

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

kata, dar sunt clinici particulare care accepta plata in rate cesafac parca asa am inteles...


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#23 2010-06-21 17:43:18

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

cristina si eu sunt cu un picior in rezi, deci nitel mai avansata ca tine, si vrand sa merg pe ideea de obstetrica gineco nu pot fi de acord cu tine big_smile

so nastere acasa - da. mediu steril? muuuult "mai" steril ca in spital. acasa va avea de-a face cu microbii respectivi pana s-a insura. la spital...hmmmm...or fi avand aceeasi denumire da' sigur au o alta rezistenta. concluzie - mai bine in microbii mei decat in ai lui. plus ca nu e necesar un mediu steril decat cand tai cordonul sa nu il tai cu coasa. in rest ce mediu steril? remember ca a iesit prin vagin care ascunde si ala niste treburi...

moase - facultatea de moase de la iasi tocmai asta pregateste - moase ca in afara care sa se poata ocupa de mama pana dupa lehuzie. o moasa in afara are drepturi depline de a consulta mama toata sarcina, e un fel de obstetrician + medic de familie. la nastere se naste cu moasa iar medic nu vezi la ochi decat in caz de ceva. ca aici va dura muuuult timp pana sa ai curaj sa mergi la una in loc de prof universitar cu zicea kata e altceva.  de aia nici nasterea acasa nu e asa o problema afara pt ca moase sunt cat la noi dr big_smile chemi 2-3 si ai rezolvat.

nasterea acasa nu e primitiva. primitiv este sa nasti la spitalele de stat de la noi...afara se naste acasa pe banda rulanta si nu e nici moft, nici cine stie ce familie de bogatasi care apeleaza la asa ceva.

ia uitati o VBAC superb imortalizata acasa http://www.lifeinmotionphotography.com/ … s/amerlyn/ tipa e o romanca stabilita in anglia unde nasterea acasa e mai frecventa cred decat la spital. si chiar si la spital nasti dimineata si seara esti acasa big_smile alta treaba primitiva, nu?

pe langa faptul ca la noi raaar sa gasesti pe cineva sa te asiste la o VBAC, d'apoi sa mai vrei si acasa yikes

Ultima oara a fost editat de o'hara (2010-06-21 18:00:08)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#24 2010-06-21 17:57:37

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

ana măiță e o rom?ncă ce a născut de 2 ori acasă, doar cu soțul ei, care e IT-ist de meserie, nu doctor smile. povestea și poze ?n exclusivitate apar m?ine, ?n revista unica, dacă vă interesează

?n olanda zilelor noastre 30% din femei aleg să nască acasă, deci nu cred că se pune problema de naștere primitivă sau alte prostii. dacă n-aș fi avut complicații cu sarcina, cu siguranță și pt mine era cel mai bun mod de a naște. dar cum spunea și tipa asta, nu e o naștere pt oricine, ci doar pt acele femei a căror sarcină decurge de la ?nceput p?nă la sf?rșit fără absolut nici o problemă

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-06-21 21:10:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

o'hara drool (la mine incarca) mi s-a zbarlit parul hjarta supeeeerb!!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#26 2010-06-21 21:37:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

ce mi-a placut e ca au pus cupilul la san, l-au dragalit, si apoi au taiat cordonul, l-au masurat etc. dar asta inseamna si o f buna organizare big_smile si fratii piticei au fost deliciosi cum se uitau la surioara lor...f fain, da.

lucruri de genul asta cred ca se pot petrece si la noi in spitale, cel putin in cele particulare. ai sanse sa gasesti un medic care sa fie dispus sa faca diverse gen lasat copilul cu mami si apoi invartit pe toate partile pt cantarire insa la noi se lucreaza in echipa, nu au cum sa se astepte unii pe altii, mai naste eventual o mamica pe masa de langa...nu e usor si chiar daca sunt de acord cu metodele astea nu prea au cum sa le puna in practica. la o maternitate particulara nefiind multe programate in aceeasi zi poate mai sunt sanse.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#27 2010-06-22 13:47:52

mariuta
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 67

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

sunt putin off topic, dar am si eu o nelamurire si nu stiu unde sa intreb. asa ca daca tot ati zis de asta aici, intreb si eu: care e treaba daca te apasa moasa pe burta cand nasti? si pe mine m-a apasat si bine a facut ca nu mai puteam sa imping si dr vroia deja sa folosesca forcepsul. e vreun pericol daca te ajuta ea asa? eu n-am patit nimic.

Offline

 

#28 2010-06-22 15:36:19

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

Minunate pozele din slideshow, o'harahjarta   hjarta   hjarta


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#29 2010-06-22 15:47:33

daenarys
Vizitator

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

astazi am reusit s avad si eu slid-ul,ieri nu mergea link-ul.foarte frumos si emotionant smile

 

#30 2010-06-22 15:50:51

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

O'hara, superb slideshow-ul hjarta

Offline

 

#31 2010-06-22 16:17:18

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

da, aparat f bun, photoshop pt editat.. ce sa zic, frumos ambalat evenimentul cu nasterea acasa. tipic americanesc!  tummenupp

eu nu as lasa in vecii vecilor copilul de 5-6 ani sa asiste la nasterea fratelui/surorii.  smile

Offline

 

#32 2010-06-22 20:24:44

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

pas e englezesc big_smile si iti dai seama ca a dat bani buni ca sa fie fotografiat asa evenimentul. uniii isi filmeaza nunta, altii nasterea...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#33 2010-06-22 20:44:22

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

Si eu subscriu la ce a spus pass...la prima nastere la care am asistat moasele stateau cu ochii pe noi sa nu ne fie rau...dupa ce s-a terminat toata nasterea ne-au povestit ca sotul unei doctorite a venit cu ea in sala cand trebuia sa nasca si n-a stat nici 5 minute si a lesinat...poi pentru un copil de cativa anisori mi se pare chiar o faza traumatizanta...nu cred ca as fi vrut ca in copilaria mea sa am parte de astfel de experiente...si acum as alege tot sa stiu ca pe copii ii aduce barza...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#34 2010-06-22 20:47:28

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

eu la ce zambet fericit avea pustiul pe fata n-as zice ca a fost traumatizant pt el sa asiste. chiar a avut taria sa taie cordonul chestie care nu stiu pe cate dintre noi le-ar tine izmenele...diferenta e ca nu si-au pierdut inocenta, ei vad asta mult mai frumos decat o vedem noi...noi vedem sange, o mama care urla si jeleste...in filmulet eu nu am vazut asa ceva. am vazut o familie fericita care nastea IMPREUNA inca un membru hjarta


mami de minuni hjarta

Offline

 

#35 2010-06-22 21:20:25

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

Si mie mi se pare ca a fost o experienta cu care isi aduc aminte cu drag, chiar si copii. Nu ca la noi, cu perfuzii, urcat pe capra, intepat, taiat, cusut  bang

Eu daca as putea, si nu mi-ar fi frica de complicatii (caz in care nu te baga nimeni in seama), as naste acasa fara nici macar o secunda de dubiu  smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#36 2010-06-22 22:56:19

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

ohara, superb, de vis as putea spune,

si eu am vazut la tv de tipa romanca care spunea ca a nascut acasa si chiar de 2 ori....

si eu as fi pentru, ma gandesc ca nu m-as mai stresa de faza, cui dau banii, fac ce trebuie, etc.....si nu mai vb de conditii , ca ma gandesc cu groaza la faza asta, la salon, etc, offf, sper sa scap cu bine si din chestia asta...smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#37 2010-06-23 16:36:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

mariuta a scris:

sunt putin off topic, dar am si eu o nelamurire si nu stiu unde sa intreb. asa ca daca tot ati zis de asta aici, intreb si eu: care e treaba daca te apasa moasa pe burta cand nasti? si pe mine m-a apasat si bine a facut ca nu mai puteam sa imping si dr vroia deja sa folosesca forcepsul. e vreun pericol daca te ajuta ea asa? eu n-am patit nimic.

nu e niciun pericol, daca e URGENTA MEDICALA (se sufoca copilu, faze de astea) se justifica si e f util... in timp ce cand e procedura de rutina... nu. la fel ca epiziotomia si tot tacamu. prea se grabesc sa ajute inainte sa vada daca, poate, nu te descurci.

si mie mi-a placut faza cu copilul cel mare, chiar daca recunosc ca nu stiu daca as avea curajul sa o aplic big_smile dar mi-a placut, bv lor!!!!!

mie mi-ar fi placut sa vad cand eram mica asa ceva, cu siguranta m-as fi uitat curioaaaaasaaaa rotfl2 (cand a fatat matza de la noi de pe scara ma uitam mirata si ziceam mamei: "mama, vino repede sa vezi, SE RUPE PISICA IN DOUA!! rotfl2 )

eu mi-am amintit un avantaj al nasterii in spital fata de nascutu acasa: cand termini, NU TRE SA FACI TU CURAT rotfl2


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#38 2010-06-23 17:14:15

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: nasterea acasa si alte forme de nastere non-spitalizata

Katami esti belea rotfl2  rotfl2  rotfl da esti de'a mea...eu am asistat la o nastere in strainatate undeva pe cand aveam 18 ani...si mi se pare unul din cele mai faine evenimente la care am asistat tummenupp (bine...acuma o sa am parte de experienta mea...dar atunci mi se parea super tare). Apoi acu 2 ani jumate cand sa nasca cumnata mea l-am intrebat pe dr.(care acum este si dr. meu de sarcina) dc pot sa asist si eu rotfl2  si a zis...ca nu  rotfl2 ca apoi n-o sa mai vreau sa nasc (LE mai bine zis sa fac prunci) va  rotfl2  da cand a aflat ca deja am vazut o nastere de la A la Z in ziua cu pricina m-a chemat de pe hol in sala respectiva (nu m-a lasat sa stau decat 2 min ca faceau moasele gura rotfl2 lol ) si mi-a zis...hai sa vezi ca si la noi se naste usor rotfl2
ce sa mai vorbim ca si eu de cand eram mica eram prazenta cand facea puitzi catzelusha big_smile  visslar  rotfl2
deciiiii depinde din ce material esti facut(nu pt toti e traumatizant sa vada d'astea)...ca sincer eu mereu am fost fascinata de  astfel de evenimente  chicot

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-06-23 17:15:28)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.