homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum ne educam copiii - simulator de reactii


#1 2010-06-20 23:51:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

cum ne educam copiii - simulator de reactii

Cu siguranta in ce urmeaza e muuulta teorie si idealizare.... si sigur peste cativa ani, daca vom reciti, ne vom amuza de unele dintre raspunsurile noastre de acum.

Si totusi... ma gandeam ca un exercitiu de imaginatie nu strica niciodata pt noi, parintii... pt ca ei, copiii, au imaginatie cu carul. si stiu sa ne faca figuri de tot soiul.... macar sa ne obisnuim sa ne gandim ca avem de solutionat tot felul de probleme.

mie mi se intampla sa vad situatii diverse la locurile de joaca, la care sa ma uit dezaprobator "eu n-am sa fac asta niciodata cu al meu" sau, dimpotriva, aprobator.

Ce propun aici e un soi de joc... cum ati reactiona voi in diferite situatii problema care implica pe copiii nostri... la diferite varste.

Ca sa nu ne complicam cu reguli de raspuns, cred ca cel mai simplu e sa postam situatia sub o denumire de tip "user plus numar", cand ne vine in cap. si cine vrea... raspunde cui vrea.

incep eu:

katami 1. esti in parcul de joaca, cu copilul tau de 4 ani, care are o minge. Doi copii mai mici, de 2 ani, ii iau mingea fara sa o ceara. Copilul tau vine la tine plangand. Ce faci?

katami 2. aceeasi situatie, numai ca cei doi copii de 2 ani sunt incurajati de taticul unuia dintre ei sa se joace cu mingea voastra, ignorand complet pe copilul tau. Ce faci?" (asta e "inspirata din fapte reale", am vazut-o recent in parc.

si cu raspunsurile incep tot eu:

la katami 1: i-as spune copilului meu ca cei 2 au procedat gresit ca i-au luat mingea fara sa i-o ceara, dar fiind mai mici decat el, ar fi frumos din partea lui sa ii ierte. Dar e treaba lui cum isi obtine mingea de la ei, nu m-as baga la facut ordine intre copii.

la katami 2: daca intervine si adultul e alta treaba, pb de nesimtire din partea respectivului si m-as duce la el (preferabil destul de aproape incat sa-i pot vorbi fara sa atrag atentia copiilor) sa-i spun ca, daca eram invizibili pe langa mingea aia, deodata am aparut in peisaj... asa ca ori copiii lui cer frumos mingea de la al meu (si e treaba lui exclusiva daca le-o da sau nu, desi eu il pot sfatui ca e frumos sa o dea)...ori dispar urgent si lasa mingea proprietarului de drept.


(am inceput cu ceva usurel, asa, de incalzire lol ca am pe lista muuuulte dileme mult mai complicate de care ne putem lovi. voi? ce situatii propuneti si ce rezolvari pt situatiile altora?)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2 2010-06-21 00:19:23

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

katami 1: eu i-as spune ca intr-adevar a fost urat din partea lor sa-i ia mingea, dar sa nu se supere pe ei ca sunt mai mici si nu s-au gandit ca se va supara.....dar sa se duca la ei si sa se prezinte si sa le propuna sa se joace impreuna, daca refuza atunci sa ia mingea frumusel si sa se joace singurel sau cu altii care stiu sa fie sociabili

katami 2: si eu mi-as incuraja copilul sa se duca si sa-si reia mingea de la cei 2 si daca atunci taticu are tupeul sa se bage, vine si mami in peisaj .....1 la mana, mingea apartine baitului meu , deci are toate drepturile sa faca ce vrea cu ea , dar sa nu fie egoist sa se joace singur ca doar nu suntem salbatici, 2 la mana, agresivitatea nu e buna, dar nici nu strica sa stii sa te impui in limitele bunului simt, in al 3 lea rand, taticul trebuia sa-si fi educat copii de acasa si sa-i invete prietenosi nu ciobani, ca daca vroiam sa vedem ciobani in jurul nostru mergeam la stana



acum eu, voi reveni pe un caz real

daniele 1: ii interzici copilului 1-2  ani sa bage mana la priza si sa traga de fire......refuza categoric......se lasa cu urlete, tranteli , lacrimi de crocodil, balute pe jos, sters praful de pe podea.........ce faci? cum reactionezi?

daniele 2: baiatul varului meu, de 7 ani s-a suit pe vitrina, in sufragerie, unde erau toate tacamurile, pahare.......cade cu tot cu ea, el reuseste printr-o minune sa scape fara sa aiba nimic, el trecand prin geam......ce faci in situatia asta?

daniele 3: un exemplu din viata mea cu care va trebui sa ma confrunt.....Gab, alaptat la san, papa noatea la 2 ore...(va avea 7 luni)..mami in aug sau sept incepe scl timp plin + munca......cum fac sa-l dezobisnuiesc? am incercat sa nu-i mai dau si urla? nu-l mai hranesc? ma trezesc in continuare la 2 ore? imi storc laptic....dar sa tinem cont de oboseala.....care este varianta cea mai buna? voi ce ati face mamici

Ultima oara a fost editat de daniele_co (2010-06-21 00:35:55)


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#3 2010-06-21 08:52:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

daniele 1: i-as spune ca daca bagi mana in priza mori, eventual, pt empatie, i-as povesti despre un copil care nu a ascultat si a bagat mainile in priza si cu greu l-au putut salva, in ultimul moment (mama mea ne tot pov cum si-a bagat vara-meu degetele in priza si l-a tras ea cu un lemn, ca sa nu se curenteze si ea, pe mine una m=a impresionat povestea lol ). mi se pare greu de crezut sa mai faca pe nebunu daca e vb de viata si moarte tongue desi... etapa 2: as pune protectii la prize lol

daniele 2: copilul e clar speriat si el dupa figura. am grija sa incep prin a-i spune cat de bine imi pare ca e intreg si nevatamat (chestie reala, de fapt, da-le naibii de strachini). iar ca "morala"... cred ca i-as spune ceva de genul "alea erau lucrurile mamei si ale tatii, tie nu ti-ar placea sa iti strice cineva toate jucariile, nu?"

daniele 3: aici nu ma bag, mi se par groaznic sa fii in situatia asta neutral noaptea ca noaptea, te trezesti, dar ziua? sad

si eu inca 2 scenarii, la care demuuult rumeg fara raspuns: teoria zice ca e bine sa lasi copilul sa aleaga ce si cat mananca si cum sa se imbrace. eu sunt de acord... cu 2 pb, insa:

katami 3: esti adepta mancatului sanatos, iti cresti copilul in acest spirit... pana la gradinita. unde incep petrecerile de copii tinute la mall sau mc donald's. si se duce la una, doua (ca nah, e normal sa-l lasi, tre sa socializeze cu copii de varsta lui, chiar daca nu-ti place tie locatia)... si apoi CERE SI EL. inghetata, hamburgeri, kfc etc neutral sa spui nu... nu e ok. sa i le dai clar nu e ok deloc. daca i le dai "cu tzaraita" iar nu e ok, le va percepe ca pe un "premiu" si se va agata mai tare de ele. Ce faci?

katami 4: esti adepta lui "copilul sa-si aleaga hainele". ok, ai un dulap frumos, bine pus la punct, din care il lasi sa-si aleaga combinatiile. dar fetita iti vede la gradi ca toate au, la serbare, rochite roz, lucioase, cu 50 funde diferite.... intr-un cuvnt, chestii oribil de kitschoase. dar care arata "a printesa" in ochii lor. sau baietelul tau vrea adidasi "cocalaresti". Sa ii spui copilului "nu-ti iau ca SUNT URATE... il faci sa nu mai aiba incredere in propria scara de valori - ca deh, lui i se par frumoase, de moment ce le vrea, nu? Sa i le iei... te doare sufletul... si de bani, si de felul in care iti arata puradelu' langa. Ce faci?

(eu de ambele m-am lovit personal. mama mi-a luat prima inghetata cand aveam 7 ani... si mi-o doream nu pt gustul ei, CI PT CA TOTI COPIII MANCAU SI VOIAM SA MA SIMT INTEGRATA. si ea imi tot zicea: "nu e buna, mama, are gust de plastic". iar cu hainele... pe mine m-a traumatizat, pe bune... aveam circuri intregi pe tema asta, alegea doar ce ii placea ei si ma simteam o ciudatenie printre ceilalti copii, fff multe mi-a inhibat faptul ca nu eram imbracata "normal", ca ceilalti copii din generatia mea)

Ultima oara a fost editat de katami (2010-06-21 08:52:44)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2010-06-21 10:45:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

katami 1. esti in parcul de joaca, cu copilul tau de 4 ani, care are o minge. Doi copii mai mici, de 2 ani, ii iau mingea fara sa o ceara. Copilul tau vine la tine plangand. Ce faci?

o stimulez sa se duca sa se joace impreuna. daca nu vrea joaca dar vrea mingea o incurajez sa se duca sa o recupereze intr-un mod civilizat.

am citit si aici la cum ati face voi si ma intalnesc frecvent cu situatii de genul asta in parc : reactii ale parintilor gen "gigel nu a facut frumos ce a facut, ionel e obraznic, du-te si arata-i tu cum e sa fii cuminte, vasilica e mic - lasa-l si pe el ca tu esti mare". nu e cu nimic vinovat cupilu ca vasilica e mic si el e mare. varsta nu e o scuza pt cel care ia mingea, creta, impinge sau mai stiu eu ce. problema si-o vor rezolva de pe picior de egalitate, evident de capul lor fara sa va bagati si fara sa cautati scuze pt niciunul dintre ei.

incercati sa nu puneti etichete copiilor din parc pt ca asta duce la comparatie cu propriul copil si il incurajeaza sa judece si el la randul lui. nu exista copii frmosi, urati, obraznici, cuminti, prost crescuti sau educati la harvard...cu totii sunt copii si trebuie sa intelegem ca, chiar de ii da una dupa ceafa odorului vostru fara niciun motiv aparent, nu avem de unde sti ce frustrari a acumulta copilul respectiv, ce comportament vede acasa, etc. trebuie inteles si acel copil si respectat in aceeasi masura. celui care a luat dupacul dupa cap i se va explica la nivelul lui de intelegere de ce credeti ca celalalt a facut ce a facut, exprimata empatia gen "stiu mami ca te doare" dat un pup si mers mai departe.

la fel trebuie explicat si ca e ok sa fii frustrat si gasita o modalitate de a-si refula frustrarile undeva cumva incat sa nu sufere si altii.

a mea nu are frustrari sau daca o mai apuca cate un bazdac arunca cu jucariile prin casa dar nimic care sa faca sa sufere altcineva deci nu va pot spune inca exact cum as reactiona intr-o situatie de gen. insa de luat in freza sau luat jucariile de sub nas a patit-o dar ei i se pare ceva interesant probabil pt ca nu zice nimic ci doar sta si analizeaza copilul respectiv smile

katami 2. aceeasi situatie, numai ca cei doi copii de 2 ani sunt incurajati de taticul unuia dintre ei sa se joace cu mingea voastra, ignorand complet pe copilul tau. Ce faci?"

aici ma uit intai sa vad daca nu sunt la camera ascunsa  rotfl  e aiurea cand se baga si un adult in seama. pt cazuri de genul asta trebuie avute 2 mingi. cu una sa se joace cupii si cu una eu cu tatii din parc  rotfl  probabil m-as duce la tatal respectiv si i-as zice vreo 2 fara sa ma vada copii  big_smile

daniele 1: ii interzici copilului 1-2  ani sa bage mana la priza si sa traga de fire......refuza categoric......se lasa cu urlete, tranteli , lacrimi de crocodil, balute pe jos, sters praful de pe podea.........ce faci? cum reactionezi?

eviti de la inceput situatii de gen punand aparatori in prize  big_smile  a mea n-are treaba cu prizele pt ca nu intra nic in ele avand aparatori. si nu, nu as face ca kata pt ca nu vreau sa traumatizez cupilul. asa cum trec peste pagina cand mama lu bambi moare, asa cum nu va sti celebrele poezii gandacelul, catelusul schiop si mai stiu eu ce ciudatenii, asa nu i-as spune despre moarte in felul asta. moartea este o intalnire cu Tatal Ceresc si nu cu priza...

daniele 2: baiatul varului meu, de 7 ani s-a suit pe vitrina, in sufragerie, unde erau toate tacamurile, pahare.......cade cu tot cu ea, el reuseste printr-o minune sa scape fara sa aiba nimic, el trecand prin geam......ce faci in situatia asta?

zici Slava Domnului ca cupilul a scapat intreg si il asiguri ca nu e nicio problema ce s-a intamplat si ca bani de pahare se gasesc da' de o carotida buna mai greu...da-ti-le fratilor incolo de obiecte casabile si lasati copilul sa faca ce vrea si unde vrea in casa. a mea nu are la indemana nimic periculor! si toata casa e a ei. are voie in dulapuri, are voie sa deseneze pe pereti, are voie sa se joace cu apa pe covor, are voie di tati  big_smile si in niciun caz daca va strica vreodata ceva nu o voi certa. trebuia sa ma gandesc inainte sa cumpar ceva valorors si sa i-l las la indemana big_smile

daniele 3: un exemplu din viata mea cu care va trebui sa ma confrunt.....Gab, alaptat la san, papa noatea la 2 ore...(va avea 7 luni)..mami in aug sau sept incepe scl timp plin + munca......cum fac sa-l dezobisnuiesc? am incercat sa nu-i mai dau si urla? nu-l mai hranesc? ma trezesc in continuare la 2 ore? imi storc laptic....dar sa tinem cont de oboseala.....care este varianta cea mai buna? voi ce ati face mamici

probabil mi-as face stocuri de pe acum in congelator big_smile

katami 3: esti adepta mancatului sanatos, iti cresti copilul in acest spirit... pana la gradinita. unde incep petrecerile de copii tinute la mall sau mc donald's. si se duce la una, doua (ca nah, e normal sa-l lasi, tre sa socializeze cu copii de varsta lui, chiar daca nu-ti place tie locatia)... si apoi CERE SI EL. inghetata, hamburgeri, kfc etc  sa spui nu... nu e ok. sa i le dai clar nu e ok deloc. daca i le dai "cu tzaraita" iar nu e ok, le va percepe ca pe un "premiu" si se va agata mai tare de ele. Ce faci?

hehe daca ai sti tu cat bio a mancat baby in primul an si ce frumos statea la masa, etc si vedeam numai rosii, morcovi si legume proaspete din piata in ochii ei...hehe...si acu papa si cartofi prajiti si ciocolata si inghetata si cremvursti. de ce? pt ca nu manaca de juma de an ou de niciun fel, pt ca nu mananca branza de niciun fel, pt ca refuza noutatile, pt ca are 6-7 meniuri pe care le accepta si atat. m-am agitat, am plans pe la colturi, am incercat, am lasat-o si nemancata daca altceva nu vroia...asa si? am acumulat n frustrari si eu si ea. atata timp cat ce era interzis mananca o data pe saptamana sa manance sanatoasa si sa creasca mare  big_smile conteaza mai mult o minte sanatoasa si un psihic bun decat o masa plina de lacrimi da' cu mancare bio  big_smile

katami 4: esti adepta lui "copilul sa-si aleaga hainele". ok, ai un dulap frumos, bine pus la punct, din care il lasi sa-si aleaga combinatiile. dar fetita iti vede la gradi ca toate au, la serbare, rochite roz, lucioase, cu 50 funde diferite.... intr-un cuvnt, chestii oribil de kitschoase. dar care arata "a printesa" in ochii lor. sau baietelul tau vrea adidasi "cocalaresti". Sa ii spui copilului "nu-ti iau ca SUNT URATE... il faci sa nu mai aiba incredere in propria scara de valori - ca deh, lui i se par frumoase, de moment ce le vrea, nu? Sa i le iei... te doare sufletul... si de bani, si de felul in care iti arata puradelu' langa. Ce faci?

cu hainele - are voie sa isi aleaga singura combinatiile din 3 variante. eu ii prezinta hainele x,y, z si cu ce vrea din ele defilam  big_smile pe gustul ei raportat la al meu. nu ii voi spune ca gigel e imbracat urat, e cocalar, etc. da poate ala lanseaza acu o mare inovatie, de unde stiu eu? doar pt ca fac parte din majoritate? poate sa se imbrace cum vrea, cu sclipici, cu funde, etc atata timp cat ea e happy asa.

si eu am trecut prin perioade de astea rock, hippy, de la saracuta, etc. se uitau ai mei in alta parte si ma lasau in pace. nu dureaza mult rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2010-06-21 15:48:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

O sa vin si eu cu o "stimulare" legata de printesele din povesti, dar astept niste musafiri acum.

Insa, am vazut ceva care m-a impresionat tare mult. Anul trecut, inainte de a ramane insarcinata, am fost invitata la o cafea (si un rom lol la o colega din Jamaica. Colega mea arata super tanara, ca si Kata a noastra, si nu mi-am dat seama ca are copii. Doi, o fata Havana si un baietel Neil. Cand beam noi cafeaua, baietelul vine de la gradinita cu bona si ii zice Soniei:"mama, azi la gradinita niste copii radeau de X ca este indian, miroase urat (a un condiment, curry) si nu vorbeste bine (adica are accent). Reactia mamei lui m-a impresionat tare si o voi aplica si eu fetei mele:
"tu trebuie sa stii ca toti oamenii sunt frumosi, au sufletul frumos indiferent ca sunt albi, negri, indieni. Poate ca mamicile celorlalti copii nu au avut timp sa le explice asta, dar eu ti-am zis si ar fi tare bine sa te joci cu el. O sa vezi ca toti copii se vor juca, cu el cand mamicile le vor explica, ca noi suntem toti la fel bla, bla, bla"
Ideea este ca atat de fain i-a explicat incat cel mic -a zis: "daca va rade cineva de mine ii zic ca greseste pt ca toti suntem frumosi".


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-06-21 20:42:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

flower, ce frumos hjarta

dna o'hara, dvs nu sunteti reala, sunteti desprinsa din cartile cu attachment parenting lol

mai putin faza cu mancarea, acolo dijiaba plangeai pe la colturi, ca stim cu ce pacatuiai in sarcina rotfl2

in schimb fff adevaraa faza cu "nu judeca persoana, ci reactia" (mie mi se pare ok sa spui "ionel nu a procedat corect la cutare chestie".... dar NU "ionel este obraznic"). diferenta e mare. ca in regulamentul forumului chicot nu punem etichete.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2010-06-21 20:52:51

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

fetelor ptr moment va citesc cu mare interes.....de maine ( sa ma mai linistesc cu doctorul ) ma bag in discutii.....

un lucru e cert...o s aincerc sa il fac sa fie si responsabil....si sa nu se lase calcat in picioare de toata lumea.....sa nu reactioneze violent...dar sa stie sa se faca ascultat si sa se impuna....nu stiu inca cum...dar o sa reusesc eu


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#8 2010-06-21 21:50:13

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

kata nu is AP declarat. pana sa o am pe baby nici nu stiam ce e aia si cu ce se mananca. parerea mea e ca in orice curent si aici exista habotnicii. nu sunt AP cum nu sunt nici non-AP, clar. incerc sa gasesc o cale de mijloc si sa le trec si prin filtrul personal.

iar cu mancarea - tashi ca nu stii de unde sare acusi si la voi cartofu prajit big_smile calea de mijloc, duamna, calea de mijloc tongue


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2010-06-21 22:22:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

as muri incet, destul ca-i plac lu sotzoiu... si e mancarea pe care urasc cel mai tare s-o fac lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#10 2010-06-22 04:36:18

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Abia atept sa dau si eu un raspuns la intrebarile voastre, dar sa plece lumea de la mine (miercuri seara).

Insa un scenariu pe care l-am trait la care am participat eu cand nu eram gravida (in urma cu trei ani) si nici nu ma gandeam ca  o sa am fetitza.

Flower 1
:
Niste prieteni aveau o fetitza de 3,5. Suntem cam 15 persoane toti in vizita la cineva. Fetita prietenilor mei se joaca, cu niste papusele si sta pe scaunul ei de "printesa". Are rochita de "printesa" si la Tv, in background, este un desen animat cu o broasca ce se transforma in print si se pupa cu printesa care a scapat mingea in nu stiu ce apa.
Fetita de 3,5 ani se intoarce spre tatal ei si ii zice: X abia astept sa ma iei de sotie! X esti printul vietii mele.
Numai atunci l-a strigat pe tatal ei pe nume (pana atunci eu am auzit-o spunandu-i mereu tata/daddy).
Atunci mi s-a parut amuzant. Timp de 1 an ne-am vizitat cu parintii ei. Copila este fascinata de printese, cere numai desene cu printese, carti cu printese si are si o sofa de printesa. Odata stateam la masa cu totii si ea vine la tatal ei, se aseaza pe genunchii lui si vrea sa il pupe (ca in filme:). Am aflat ulterior de la mama ei ca atunci cand o ducea la culcare facea la fel si cu ea. Si incepuse sa vrea sa ii pupe si pe baietii de la gradinita. Pana la urma, la sfaturile celor de la gradinita, parintii au dus-o la un psiholog. EI sunt in tara, s-au intors definitiv, fetita face terapie incontinuare.
Si acum intrebarea: cum sa evit  ca fetita mea sa nu cada in aceeasi capcana? Asta in contextul in care peste tot este invazie de "printese". Unde mai pui ca atunci cand isi serbeaza ziua de nastere fetele de aici au niste coronitze pe cap, de "printese". Este un cult perpetuat pana in studentie caci vad si pe la facultate asa ceva.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2010-06-22 04:37:16)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#11 2010-06-22 10:56:01

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

ohoooo..am lipsit 1zi si ce gasesc aici  wink o'hara imi plac f mult rasp tale  applause ...sa incep si eu cu rasp...
kata 1: acum cand plang copii nu-i face nimeni sa sufere, dar atunci cand vor fi raniti de alti copii/persoane nu stiu cum voi putea sa stau linistita si sa nu ma implic...poate va trebui sa ma lupt cu mine...cea mai buna varianta ar fi sa ii las pe ei sa vb cu copii ceilalti si sa incerce sa se joace cu ei, sa le spun ca acei doi copii vroiau si ei sa se joace si nu stiau cum sa faca, ce sa zica ..sa-i incurajez pe ai mei sa mearga la ei si sa-i atraga la joaca

kata 2: in aceasta situatie cu siguranta nu m-as putea controla sa nu ma bag, atunci cand e vb numai despre copii sa zicem ca nu-si dau seama ce fac, dar cu adultii e alta situatie...m-as duce sa vb civilizat cu dl respectiv

kata 3: momentan si noi le dam copiilor cat mai sanatos, cu toate ca e greu sa le gatesc in fiecare zi la amandoi mai ales pt ca sunt mancaciosi si am de lucru ...le fac mancare in casa...dar mai tarziu sunt convinsa ca vor dori si ei la mc si kfc...nu-mi place sa interzic, cu toate ca nu le face bine as incerca sa gasim o cale de mijloc...mergem la mc 1-2/luna...daca voi interzice va fi precum fructul oprit si cand vor avea ocazia o sa dea iama  wink - ma bazez f mult ca noi nu mergem decat fff rar si poate vor observa si ei aspectul asta  chicot

kata 4: daca sunt de-a dreptul hidoase modele dorite de copii la voi spune ca mami nu are bani pt acele haninute si ca sa incercam sa gasim alte modele...in plus acele modele deja le au copii X si Y ei vor sa fie la fel ca acei copii? nu vor sa fie diferiti?

daniele 1: incerc sa-i distrag atentia cu alte jucarii si sa ma pazezc pe viitor, adk sa acopar prizele si firele....darius deja are o slabiciune pt fire si prelungitoare, mereu se duce si trage de cabluri, le baga in gura si se joaca la prelungitor, se supara cand il iau de acolo, dar incerc sa-i  distrag atentia cu altceva si mereu ii spun ca nu trebuie sa se joace cu asa ceva, nu e bine si ii vb pe un ton f serios si grav

daniele 2: in primul rand un copil trebuie supravegheat, mai ales daca stim ca e un copil poznas ... daca se intampla m-as bucura ca n-a patit nimic, dar avand in vedere varsta (nu mai poti sa spui ca e mic si nu intelege) l-as pedesi (far televizor in ziua respectiva sau fara dulciuri)...un copil daca nu e pedepsit (nu cu bataie, eu am vazut multe in casa si nu au folosit la nimic) si o pedeapa care sa-l doara  - nu mai iesi azi afara sau nu mai ai voie la desene azi sau fara dulciuri sunt convinsa ca-l va face sa inteleaga mult mai bine decat o palma...iar daca nu-i spui ca a gresit el va intelege ca i se permite si va repeta greseala

daniele 3: daca mai are putin si face 7 luni de ce nu incerci sa-i dai la ultima masa si putine cereale, adica sa fie o masa mai consitenta, macar cateva ore sa te lase sa dormi

flower 1: e cam dificila situatia asta, nu stiu daca avem cum sa evitam, putem sa incerca sa-i explicam copilului de mic ca e o poveste si ca nu-s in totalitate reale, dar nu stiu cat vor intelege sa deosebeasca povestea de realitate


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#12 2010-06-22 17:19:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

aaa, ma uitat sa va zic (ca spunea o'hara)... faza cu taticul am vazut-o live in parc. taticul ii incuraja pe fi-su si pe inca un pusti sa ia mingea unei fetite, in vaul bunicilor respectivei... si se jucau toti cu mingea ei in fata lor, de parca nici n-ar fi existat. iar aia au fost prea simtiti sau prea socati sa se duca sa-l ia de guler

flower, in primul rand cred ca nu in toate cazurile e dracul asa negru. adica muuulte fetite sunt innebunite dupa printese si alte dulcegarii roz lol dar nu ajung la terapie. ala e un caz rar, ce spui tu. deci nu cred ca obligatoriu tre sa ajunga si carol acolo... in niciun caz.
depinde si de psihicul copilului f mult, de ex, cand eram eu mica, nu imi placeau printesele deloc lol le vedeam asa miorlaite lol in schimb eram innebunita dupa zane lol ca fiind chestiile alea puternice care salveaza printese miorlaite rotfl
cred ca tine mult si de accesul copiilor la televizor (apropo, cu asta cum facem? restrictionat sau nu? noi momentan NU AVEM TELEVIZOR lol pt ca nu ne uitam. cand mai creste cris, va tb sa luam, dar..... cat il las?)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2010-06-22 20:39:32

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

kata la noi tv-ul a fost in iarna la mare cautare. ii luasem desene de la disney, o bucurie. pana cand ajunsese sa fie in transa cand vedea telecomenzile...vb cu ea si nu ma auzea. asa ca am ascuns telecomenzile, desenele, dvd player-ul si am terminat-o cu tv-ul de vreo 3 luni. e stricat big_smile o las sa se uite 10-20 min o data pe saptamana la bambi, preferatul ei, pe youtube. atat. si diferentele s-au vazut instantaneu. so, parerea mea e sa vezi intai cum va functiona la el, pt ca stiu si copii care nu is asa fascinati de cutia asta...poate al tau intra in categoria asta si atunci te adaptezi din mers. noi insa am renuntat la el for good big_smile si cand zic noi zic ca si noi astia batrani suntem inclusi in ecuatie big_smile cand vreti sa va cumparati tv da un tel rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

#14 2010-06-22 21:42:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

rotfl pai eu nu vreau, de vreo 4 ani nu mia exista asa ceva in vietile noastre. daaaaar.... pe de alta parte, stiu ca daca luam, dl sotzoi va sta cu el deschis nonstop, la fel cum sta si cu comp. incat nu cred ca e cea mai sanatoasa achizitie, asa ca... nu va bazati pe noi rotfl

in schimb am retinut chestiunea cu banca in parc big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#15 2010-06-22 21:47:30

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Eu cred ca o sa las Tv-ul  nestricat lol cate 10-20 min pe zi (nu chiar in fiecare zi). Trebuie sa recunosc ca odata am lasat-o la desene animate cu Dora dupa ce ne-am uitat pe niste carti cu Dora si...era ca in transa. O strigam amandoi si fata noastra era vrajita de Tv. Si acum staTv deschis din cauza de fotbal si isi mai arunca si ea cate un ochi. Am vazut niste desene animate neofensive  care ii invata cuvinte, pronuntie, culori si la astea o sa o mai las daca o sa mai fie peste un timp.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2010-06-22 22:10:59)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#16 2010-06-22 23:20:43

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

katami tare bun topic! maine aprofundez puss


pc  pc

Offline

 

#17 2010-06-24 10:57:05

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

tv nu e educativ, dar nu prea avem cum sa-i ferim  supa


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#18 2010-06-24 18:52:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

luminitza, ba poti, de ce sa nu? asta e si ideea topicului, de "simulare". ca doar nici noi n-avem copii mari, ci bebelusi.... deci si noi vorbim sf-uri lol dar sper ca sfuri utile pt viitor big_smile

eu alt scenariu inca n-am, in schimb am un articol dragut despre nevoile bebeilor si rolul plansului in formarea lor: http://laptematern.ro/cms/front_content … amp;lang=1 e tot despre educatie, deci merge aici, cred...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2010-06-24 19:06:13

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

mi-am bagat nasul putin, dar numai putin pe linkul pus de tine pe topicul cu legatura dintre mama si copil...parenting...e bun site-ul dar momentan il iau pe indelete, e ca si aici, neavand copil sau macar unul pe drum deocamdata sa zicem ca "observ", viata mi-a dovedit ca toate convingerile mele s-au schimbat/modificat in timp asa ca sunt convinsa ca ceea ce as posta acum nu ar mai fi valabil in momentul in care m-as vedea in fata faptului implinit.

ca exemplu copilul de 7 sau 8 ani care cade cu vitrina: nr.1 urasc bibelourile deci nu ar avea cum sa se intample, si daca prin absurd s-ar intampla le-as da naibii si m-as bucura ca e copilul sanatos ba poate chiar as mai sparge si eu ce a mai ramas ca sa fac copchilu` sa rada sa-i treaca socul, insa eu oscilez intre ceea ai scris tu si fleurette: pe o parte as face ca tine, pe o parte l-as mustra si l-as pedepsi insa nu l-as lovi.
Un singur lucru il stiu clar vizavi de educatie, vreau sa fie foarte respectuos chiar daca nu primeste lafel inapoi...si nuj inca cum o voi face, fiecare avem o personalitate cand ne nastem asa ca ma voi adapta la fata locului....sincer daca as avea un dracusor impielitat desi nu sunt de acord cu bataia poate i-as da cateva la faza cu vitrina...sunt mai mult decat ambigua si nehotarata

daca intelege cineva ce am scris aici e bine....

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-21 22:17:52)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.