homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Acidul folic si vitamine Elevit dauneaza sarcinii?


#1 2010-06-25 10:26:27

doris34
New member
Inregistrat: 2010-06-22
Mesaje: 7

Acidul folic si vitamine Elevit dauneaza sarcinii?

Buna tuturor,

Sunt insarcinata in 6 saptamani si doctorul mi-a prescris din saptamana 4 de sarcina urmatoarele:

- acid folic (1 tableta/zi dimineata)
- vitamine ELEVIT (1 tableta/zi dimineata)
- duphaston (2 tablete/zi dimineata si seara)

Am citit o gramada de lucruri pe internet despre ELEVIT si sincer nu stiu ce sa mai cred ...... este indicat in sarcina alaturi de acidul folic? Sau se recomanda numai acid folic ori numai elevit?

Pot dauna daca-s luate zilnic aceste tablete?

Astept si parerea voastra.

Doris.

Offline

 



#2 2010-06-25 10:40:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Acidul folic si vitamine Elevit dauneaza sarcinii?

acid folic ia neaparat!!

elevit eu una as lua doar daca as avea o carenta dovedita prin analize. altfel... fructe si legume la greu. asa am si procedat, de altfel, LA RECOMANDAREA MEDICULUI MEU. in momentul in care am avut carcei, am luat doar calciu.

si eu gasisem ceva de naspa despre vit astea prenatale, excipientii aia, daca ii cauti separat dupa denumire, sunt declarati drept "cu efecte necunoscute in sarcina" sau "pt administrarea in timpul sarcinii se evalueaza raportul risc/beneficiu". ok, or fi ei in cantitati reduse, dar mie asta mi-a taiat pofta de a le incerca.

dar parerile sunt impartite. ca idee, ar tb sa-ti asculti medicul (iar daca nu-ti place ce zice, mai bine il schimbi decat ii "sabotezi" ideile pe la spate lol )

si nu e nev sa deschizi topic pt fiecare intrebare, exista 2 topicuri generale de discutii intre mamici si burtici, respectiv intrebari pt viitoarele mamici... poti posta acolo, ti se raspunde sigur daca stie cineva rasp. wink

sarcina usoara!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.