homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-104


#1958 2010-09-22 22:28:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

bre, bucurati-va daca scapati de pb gazelor si a colicilor dupa 3-4 luni... noi si acum ne chinuim cu ele sad

lucky, la tine s-ar putea gasi niste explicatii energetice cu ora 3 aia... dar e complicat de explicat si, oricum, nu te-ar ajuta la nimic sa stii. Cert e ca poate avea f mult sens.

si scriu tot aici, ca sa nu mai offtopicuiesc la topicul gugulutei... ms, dar nu de mine tine reusita ta in alaptare, ci de tine si de increderea ta ca poti wink

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-22 22:30:05)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1959 2010-09-22 22:29:20

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetelor, incercati sa ii linistiti pe burtica voastra. si metoda aia cu genunchii la piept merge ft bine din ce am vazut eu.

pt somnul de noapte nu stiu daca va spun vreo noutate, dar din ce am cetit si eu, lumina ar trebui sa fie de veghe si, de preferat ar fi sa stea aprinsa tot timpul.
o alta idee care mi s-a parut interesanta a fost ca nu trebuie sa vorbesti cu copilul noaptea. deci fara ssss-sss, fara nani-nani. el oricum te simte langa el, nu e nevoie sa ii si vorbesti. cica asta il ajuta sa faca diferenta intre noapte si zi. si logica mea spune ca, in timp, ar trebui sa s eobisnuiasca incet-incet cu regimul asta smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1960 2010-09-22 22:29:33

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lucky  puss ma gandesc ca e greu pt ca zilele cu socrela pe cap au fost cumplite si inteleg ce simti. a fost o zi in care nu stiu daca adunat a dormit vreo 3 ore. avea cearcane biata si plangea intr-una.. la un moment dat presupun ca de oboseala deja... iar eu eram.. nici nu vreti sa stiti cum.. speram acum sa revenim la normal.. oricum e un inger de copil. am scris si la topicul meu. nu a plans deloc la botez. am ramas uimita!
legat de colici sotul a apucat sa citeasca pe net ca exista infacol produs in anglia care nici nu se compara cu cel din farmacii care e produs in olanda. a facut comanda pe net si asteptam minunea. mi-e o mila de ea ca nici sa pape k lumea nu poate din cauza burticii. eu am observat cand e mai rau se linisteste daca o asez pe burtica. adoarme asa ca broscuta. prima data a adormit asa pe mine apoi am asezat=o eu asa in patut si s-a linistit f repede


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1961 2010-09-22 22:33:10

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata, apropo de ceea ce spui tu, am citit in cartea unei psiholoage o chestie care m-a uimit. o povestesc aici pe scurt ca deh...
ideea e ca in timpul sarcinii taticul venea mereu la ora 23 acasa si incepea sa vorbeasca cu burtica si sa o mangaie. fetita se agita, incepea sa loveasca, dadea semne ca il simte. dupa nastere, fata se trezea in jurul orei 11 si singurul care o putea linisti era taticul. uimitor, dar adevarat smile
ce am mai citit eu...ca e ft bine ca in timpul sarcinii, la culcare si la trezire sa alegi cate o melodie si sa repeti rirualul zilnic. cica dupa nastere sunetele cunoscute ajuta bebeul sa adoarma, respectiv sa se trezeasca mai usor.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1962 2010-09-22 22:36:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

interesanta asta cu melodia, o sa o aplic si eu la bebe 2 (desi al meu macar cu asta n-are pb, cu ora de culcare. si-a stabilit-o singur in jur de 8-8.30.... si chiar adoarme atunci). pb la noi sunt cu somnul de zi, ii cad ochii in gura, dar urla ca din gura de sarpe daca il pun in pat (langa mine, ca sa ii dau tzatzi spre adormit). Are perioade cand adoarme f usor si doarme mult, altele in care ma chinui 2 ore sa-l "pacalesc sa adoarma"... si in 20 min e treaz. In timp mi-am dat seama ca tine tocmai de starea burtii, adica daca are vreun gaz, in special vreun aer tras in timpul suptului de adormit ramas ne-eliminat... adio, somn sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1963 2010-09-22 22:38:57

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nu stiu daca asta cu melodia e chiar true, ca stiu ca ei percep oricum deformate sunetele...da' poate-poate or recunoaste-o. oricum, nu costa nimic deci eu zic ca merita incercat smile treaba e sa reziste creierul mamicii la aceeasi melodie luni intregi rotfl2
ce fain ca adoarme asa devreme. de somnul de zi habar nu am ce sa zic...ma depaseste problema big_smile io teorie stiu, la practica nu ma bag big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1964 2010-09-22 22:41:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

oricum teoria nu se aplica identic la 2 copii lol

nu mereu a adormit asa, cand era mic mic adormea pe la 1... apoi s-a facut 22, apoi 21... acum imi adoarme cateodata si la 19.30. bine, la 7 dim cine bantuie pe forumul gol? rotfl

io daca aplic, aplic cu o melodie CANTATA DE MINE big_smile asa ca fac pe dracu in patru si oi rezista cateva min sa bag o serenada seara lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1965 2010-09-22 22:44:29

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

p[ai tocma' d-aia am zis ca nu ma bag la practica lol ca nu se pupa ce stiu eu cu ce vor organismul si nervii lu' bebe.
ete ca e o idee si asta cu cantatul mamicii. da' io nush sa cant...doar sa rag rotfl poate ramane copchilu' cu sechele big_smile


pese: cand era nepotu-miu mic ii cantam treceti batalioane si niciodata nu adormea saracu'...oare de ce? big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1966 2010-09-22 22:48:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rotfl rotfl nu voia omu' la armata, n-avea nik cu vocea ta lol

bai, io am alta pb, nu prea le am cu cantece pt copii rodnar pe cris il adormeam pe la 4 luni jumate cu folk... si acum zambeste laaarg cand aude "padure nebuna" rotfl dar tre sa fac ceva sa ma reciclez, ca versurile alea cantate de mine nu sunt tocmai pt copii tongue si acus o sa inceapa sa inteleaga... si ce ii mai cant, ca sa ii "sune cunoscut"? cantecele de jale, cu iubiri imposibile, aruncat de pe munte si alte dintr-astea? sau versuri studentesti? lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1967 2010-09-22 22:50:03

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata rotfl punem pariu ca ar fi primul copil din gasca care ar sti ce e aia viata de student? chicot

pese: ce frumos purtam noi doua discutii in paralel big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1968 2010-09-22 22:52:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lasa-ma, ca avea vreo 2-3 luni si ii mai puneam muzica de pe trilulilu... si de copii, dar si de-a mea. si printr-un playlist intitulat "cantece de munte" era si unu cam... hardcore lol si cand ii zicea mai bine si mai "romaneste", a venit acasa barbata-meu... si a ramas... wtf? yikes rotfl ce asculta copiluuuuu'? rotfl2

(de aia prefer io forumul fata de mess lol )

cat despre viata de student... oricum va sti, la fel cum va sti si cantecele alea, pt ca, vrand nevrand, in mediul ala ma invart si il voi lua cu mine la munte,pe dealuri, la cort,  la iesirile cu fostii colegi din fac... vad eu ce si cum cenzurez lol

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-22 22:54:23)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1969 2010-09-22 22:55:10

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

trage invataminte copilu'!
gata....eu predau armele ca sunt franta!
odihna plcauta puss


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1970 2010-09-22 22:55:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

multamim la fel!! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1971 2010-09-23 09:19:52

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Neata cascat  cascat

Cata rotfl
Vai nasol daca e ceva adevar ca daca iti doarme cupilu ,..e mai destept,... al meu va fi varza ca ma-sa de altfel in acest caz dumbom  lol acum sta singurel semi-adormit ar mai marai dupa mine dar e prea obosit cred dupa o noapte in care doar pozitia la tazica il putea calma,... altceva am incercat tot ce stiam, si nu a mers nik

Si nici ziua nu imi doarme regulamentar si nici haotic in nici un fel, atipeste cate 2 ore dar ff rar in rest daca sta fara mine jumatate de ora sant norocoasa ,... cesafac


hjarta M&M=S

Offline

 

#1972 2010-09-23 09:23:34

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

naf, pai ce te astepti si tu acu, e mititel smile cris a inceput sa stea fara mine cand avea vreo 5 luni... si timpul creste incet (inceeeeeeet lol )

cat despre somn..al meu in ptimele 2 luni rupea stilul... acum e jale lol adica se prosteste cu varsta lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1973 2010-09-23 09:34:19

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Pai asta spun si eu, macar in primele 2 luni de ar dormi si Sebi,..dar nah,.... si zici pana in 5 luni,..inca 4??!!
o sa am cearcane pana la genunchi dumbom

Nu ma plang de altceva decat ca nu doarme nici ziua nici noaptea big_smile santem intr-un continuu rok'n -roll punk

Eu mananc f mult dulce oare are vreo legatura? La mine orice mananc tre sa fie dulce,..altfel nu merge, restul mananc din obligatie ca il alaptez pe pitic


Sa stiti ca asta e! cred ca il energizez prea tare cu dulcele meu,..fir-ar eu fara ceva dulce intru in sevraj,... pe bune sant dependenta de dulce, deja de 10 min am molfait juma de punga mareee de turta dulce big_smile  big_smile tre sa ma opresc! pot! daaa pe cine pacalesc?  roll

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-09-23 09:43:03)


hjarta M&M=S

Offline

 

#1974 2010-09-23 09:45:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

io nu cred ca are legatura cu dulcele tau.... asa e el smile

si nu-ti inchipui ca al meu STA SINGUR dupa 5 luni... doar nu mai tre sa fiu cu el non stop in brate si nu e isterie daca ma duc sa spal vasele, sta si se joaca pe covor... dar mai mult de 15 minute fara cineva langa nu-i place chicot


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1975 2010-09-23 09:47:28

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Cata nu-i bai pe mine nu faptul ca nu sta fara mine ma afecteaza ci lipsa de somnic cesafac

Ma duc sa-i lipesc ochisorii aia treji cu doua pupicuri smile

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-09-23 09:48:29)


hjarta M&M=S

Offline

 

#1976 2010-09-23 09:50:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

of, te cred sad io acu daca nu-mi doarme o zi deloc (sau f putin)... sunt un pachet de nervi, n-ati vrea sa stati langa mine. nu vreau sa imi inchipui cum ar fi asta zilnic sau zi si noapte sad maximul la el a fost de 3 zile fara somn, dar somn noaptea... si eram o bomba de nervi deja sad

hjarta dragul de el (de copou nu mai zic nik, daa? lol )

Ultima oara a fost editat de katami (2010-09-23 09:50:53)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.