homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-107


#2015 2010-09-24 10:42:51

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Si eu ii dadeam noaptea lapte cand cerea. Pediatra imi tot zicea sa nu fac prostia sa-i dau ca trebuie sa se odihneasca stomacelul si sa se invete sa nu mai produca suc gastric ca sa-i fie foame. Ziceam ca ea si faceam ca mine ca doar nu lasam copilul sa planga de foame. Cand i-am zis ca nu se mai trezeste noaptea si-a insusit reusita ca ea mi-a zis sa nu-i dau sa manance si nu mai produce suc gastric....

Offline

 



#2016 2010-09-24 10:43:00

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

stai bre ca io nu stiam cat are fetita ei chicot
si cred ca m-a luat valul de la a mica a noastra rotfl


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2017 2010-09-24 10:44:01

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, face aproape zi de zi, ca altfel nu-l las; deci sa zicem ca a facut ieri si azi, pana la pranz nimic; dar trage parturi, tipa, se screme de zici ca naste, plange si no caca; si atunci intervin eu... ca dak l-as lasa, cred ca ar face la 3-4 zile si faza e ca si MANANCA MULT!

Love, Milumil ii dau de la 3 saptamani.

Flower, o sa incerc.......

Mc, fetele pusspusspusspusspusspuss


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#2018 2010-09-24 11:02:07

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Pai cat are fata al tau? Nu are un an? de la un an, da-i lapte normal, poate de la Milumil se constipa.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#2019 2010-09-24 11:14:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

crssy, incearca sa gasesti rondelele alea cu tarate. daca nu... magiun de prune cu iaurt. sau piure de pere. sau ceai de chimen caldut pe stomacul gol. la noi cam astea merg.

ruxx big_smile

love, voi ce mai faceti? smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2020 2010-09-24 11:18:23

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Saru' mana, bine. Ne-am intors ieri acasa, am fost in Ro 9 zile, am vazut bunicii si am colindat centrul istoric lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#2021 2010-09-24 12:00:21

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele am si eu o curiozitate.. poate aveti voi mai multe idei ca nu stiu cum sa fac..
problema e cu iesitul la plimbare.. afara e asa frumos si as vrea sa iesim.. insa.. stam la etajul 2, nu avem lift iar.. caruciorul nu il pot lasa la parter deoarece blocul e inca in constructie si se lucreaza si sigur intr-o ora s-ar umple de praf.. iar mi-e inca mi-e teama sa il duc in brate pe scari pt ca au trecut doar 7 sapt de la cezariana.. si are vreo 9 kg.. aveti vreo alta idee cum as putea face? acum sunt nevoita sa astept ora 5 sa ajunga taticul acasa ca sa iesim la plimbarica


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#2022 2010-09-24 12:03:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ia-ti o scula purtatoare smile eu sunt pt esarfe, dar, daca nu vrei, macar un marsupiu de calitate

love, sa va fie de bine applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2023 2010-09-24 12:07:08

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cum e cu marsupiul.. de la ce varsta e ok sa il folosesc? si eu ma gandeam la aceasta varianta insa mi-e teama ca e inca mica. pediatra ar stii sa imi raspunda?! azi mergem la dr cu buricul care are specialitatea de chirurgie si ortopedie pediatrica.. el ar stii sa imi spuna daca pot sa o port in marsupiu, nu?!
aaa si daca stiti.. sa imi recomandati un marsupiu de calitate si la un scor decent.. ca suntem aproape de faliment  big_smile

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-09-24 12:10:22)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#2024 2010-09-24 13:16:15

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu am primit marsupiul, dar inca nu l-am folosit  am facut doar proba si sta bine
si bebele meu se screme mult pana face imi este si mila de el , zici ca naste
pediatra mi-a zis sa ii pun ceva cald pe burtica


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2025 2010-09-24 13:30:01

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, zi-mi mai multe despre rondelele astea, sunt special pt copii? Unde le gasesc, la ce raion? Cereale? Deci ii dau tot felul de combinatii cacacioase, de ex, mai devreme a papat jma de banana cu un mar si gem de prune, s-a scremut vreo 5 min dupa care s-a culcat... acum doarme 2-3 ore si pe urma verific dak a explodat bomba chicot

Oano, ai fost in tara si nu ai zis nik.................... data viitoare poate ne vedem si noi... David are 10 luni si ma gandesc serios sa-l bag pe lapte zuzu, crezi ca ar ajuta? E mai cacacios laptele de vaca decat asta praf? Ma rog... nu ca ar fi vazut zuzu tzatza vacii... ala numa lapte de vaca nu e, dar...

Sanca, mergi cu un pachet de cafea la un vecin de la parter si roaga-l sa iti tina carutul pe hol... sau apeleaza la cineva care til-ar putea cobori; sau lasa-l la parter si acopera-l cu u sac, o folie ceva; oricum, sa nu cumva sa te lupti cu el! Marsupiul e minunat, pe mine m-a ajutat ff mult si l-am fol de la mai putin de o luna.

Ginutza, al tau e micutz, da-i ceai de musetel sau chimen sau baby drink, dar sa fie CALD, ajuta.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#2026 2010-09-24 13:37:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mamici, am nevoie de consultanta. smile
Stiti ca nou nascutii fac un triplutesc in maternitate. Imi scapa acum numele, stiu ca e unul care se pronunca ciudat smile In fine. avem niste rezultate si m-ar ajuta daca as sti sa le interpretez pana ajung la pediatra. Am cautat si pe net, dar parca nu m-am luminat suficient.
Deci au iesit asa:
TSH <18
PKU 0,765
Damele de la laborator i-au spus sotului ca e bine, insa vreau si eu sa ma lamuresc. La TSH eu stiu ca se dau valori concrete nu asa cum a primit Tudor..< 18...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2027 2010-09-24 14:07:26

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mamicile cu bebei mari, pana la ce varsta le-ati dat (le dati) lapte formula?
sanatate la toti bebeii mici si mari...ma bucur sa vad atat de multe mamici si burtici pe forum


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#2028 2010-09-24 14:28:49

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lucky, eu habar nu am de analizele astea  nustiu

Offline

 

#2029 2010-09-24 15:00:04

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

samy a scris:

mamicile cu bebei mari, pana la ce varsta le-ati dat (le dati) lapte formula?
sanatate la toti bebeii mici si mari...ma bucur sa vad atat de multe mamici si burtici pe forum

ceau samy, draga  puss ce mai faci? ce face Rebe? eu i-am dat lui Ema pina la 1 an. de atunci ii dau lapte Milli UHT la cutie cu 3,5 % grasime. inca ii mai dai lui Rebe lapte praf?
si eu ma bucur sa vad pe aici atitea gagici deja mame sau mame in devenire wink Desi nu am timp sa scriu, va citesc des si va stiu povestile, asa in mare big_smile

Offline

 

#2030 2010-09-24 15:21:40

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele voi stiti de paturici de activitati mari de 1.5- 2m?
azi m-am intalnit in parc cu un bunic cu o nepotica e 7 lunitze si zicea ca au acasa paturica interactiva mare si copila sta si se tot joaca pe ea.
i-as lua si eu la a mea, avem primit un centru de activitati din ala cu circumferinte de cerc dar e micuta paturica pe care sta.
ce alte 'jucarele' ati mai folosit la copii cand incep sa se miste?
ma refer la activitati.
pupici.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#2031 2010-09-24 15:29:32

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Lucky, eu habar nu am de analizele astea  nustiu

nici eu n-am auzit de testele astea  va

carra daca te uiti la crys la topic are o poza david cu paturica de " distractie"


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#2032 2010-09-24 16:03:08

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

"Din 2002, si in Romania este gratuit si obligatoriu testul care detecteaza fenilcetonuria. Este vorba de testul Guthrie, care se face tuturor nou-nascutilor, in maternitate. Este prima analiza de sange pe care o face orice copil.

Poate parea putin dificil sa faci o analiza de sange unui copil nou-nascut. Insa nu este deloc dificil si nici dureros, pentru ca proba de sange sa ia din calcaiul celui mic. Ajunge o mica intepatura care va face sa curga cateva picaturi de sange pe o bucata de hartie speciala.

In laborator, probele sunt puse in contact cu o cultura de bacterii ce se hranesc cu fenilalanina. Cresterea acestor bacterii este cu atat mai mare cu cat concentratia de fenilalanina din sangele copilului este mai mare si astfel se poate afla care este nivelul ei exact. Daca el depaseste un anumit prag, se fac alte analize mai precise, care permit medicilor sa puna un diagnostic exact.
Parintii primesc rezultatele testului in aproximativ doua saptmani de la nastere, numai daca testul a aratat existenta unor probleme.

Dar fenilcetonuria nu este singura boala depistata de testul Guthrie.  Aceeasi analiza simpla poate sa detecteze drepanocitoza, mucoviscidoza (fibroza chistica), hipertiroidia congenitala si hiperplazia congenitala a glandelor renale. "


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2033 2010-09-24 16:47:49

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Crssy85 a scris:

Kata, zi-mi mai multe despre rondelele astea, sunt special pt copii? Unde le gasesc, la ce raion? Cereale? Deci ii dau tot felul de combinatii cacacioase, de ex, mai devreme a papat jma de banana cu un mar si gem de prune, s-a scremut vreo 5 min dupa care s-a culcat... acum doarme 2-3 ore si pe urma verific dak a explodat bomba chicot

Oano, ai fost in tara si nu ai zis nik.................... data viitoare poate ne vedem si noi... David are 10 luni si ma gandesc serios sa-l bag pe lapte zuzu, crezi ca ar ajuta? E mai cacacios laptele de vaca decat asta praf? Ma rog... nu ca ar fi vazut zuzu tzatza vacii... ala numa lapte de vaca nu e, dar...

Sanca, mergi cu un pachet de cafea la un vecin de la parter si roaga-l sa iti tina carutul pe hol... sau apeleaza la cineva care til-ar putea cobori; sau lasa-l la parter si acopera-l cu u sac, o folie ceva; oricum, sa nu cumva sa te lupti cu el! Marsupiul e minunat, pe mine m-a ajutat ff mult si l-am fol de la mai putin de o luna.

Ginutza, al tau e micutz, da-i ceai de musetel sau chimen sau baby drink, dar sa fie CALD, ajuta.

Fato, pai eu am zis pe forum, si pe topicul meu am zis, dar daca n-a zis nimeni nik..... am lasat-o balta.

Cate biberoane de lapte ii dai pe zi? daca ii dai 3, da-i si tu 2 cu lapte Zuzu si unul cu Milumil. Sa stii ca si Raraul e bun.


Kata, Pipa, pe voi va stiu cu Sling si nebunii din astea de esarfe. Ce imi recomandati pentru gaza mea?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.