homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-112


#2110 2010-09-26 16:24:23

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

camyelenbebe a scris:

mai iubita eu cand l-am adus pe tudor acasa afara era zapada si il tineam in body din ala cu craci si cu capse in spate.....atat......si in casa n-am avut niciodata mai mult de 24-25 de grade iar la 2 sapt de la nastere dobitocii ne-au oprit caldura  big_smile ......daca vrei sa-i dai ceva sub bluzica cu capse da-i un body cu maneca scurta sau body maieu.....eu ma inteleg excelent cu body-urile pentru ca nu ramane puiul cu mijlocul gol.......da jos caciulita ca-i e cald la pui.....dupa baita o stergi bine pe cap cu prosopul si atat....fara caciula.....cu caciula mai mult risti sa raceasca pentru ca sta cu capul umed.......paturica e ok pentru ca oricat de cald ar fi cand doarme simte nevoia sa fie invelita......eu ii pun scutec de finet peste el ( sa le mai folosesc si eu la ceva  chicot ).....va pupam pe amandoi

Camy paca ai fi eu smile. Exact asa am procedat si procedez si eu. Si eu folosesc scutecul de finet cu acelasi scop.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#2111 2010-09-26 16:47:38

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Camy, Kata puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2112 2010-09-26 18:51:16

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Buna mamici si puiuti,hop am aparut si eu in randurile voastre si am niste intrebari pentru care nu am inca un raspuns!
Si eu cum spuneti voi il tin in capul gol si nu are nimic chiar ii place ca aseara dupa baie i-am pus o caciulita si se cam foia cu capul si sotul i-a scos-o si apoi a fost linistit.
Noi avem probleme cu papatul.Adica el papa de la san si apoi plange de foame in circa zece minute,deci asta cred ca inseamna ca laptele meu nu e destul de gras.Ii dau si completare cate 50 ml lapte de la Milumil dar parca si asa se cam foieste ,oare sa ii fac mai mult,nu o avea nimic?Si astazi a facut in vreo ora caca de trei ori si e moale rau,e normal?
Si mai adaug ca la iesirea din maternitate avea 3,400grame asta se intampla luni si vineri l-am cantarit si avea ca si la nastere 3550grame asta cred ca e bine ,nu?

Ultima oara a fost editat de guguluta (2010-09-26 18:57:34)


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#2113 2010-09-26 19:06:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cu greutatea sta excelent, io zic sa scoti laptele praf, ca la voi nu e cazul. se foieste de COLICI. plange tot de COLICI.

scaunul e normal asa


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2114 2010-09-26 19:33:36

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Katami la ora 5 a papat 70 ml lapte praf si a supt de la mine si acum la 7.30 sa trezit urland si isi baga pumni in gura de foame.L-am pus la san si a supt un pic si mia adormit la loc in brate.Nu mai stiu ce sa fac!Colici isi fac de cap seara dupa baita cad il pun la culcare.


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2115 2010-09-26 19:39:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mai, sunt 2 ore jum!! yikes NORMAL ca ii e foame!!!! la inceput li se poate face foame si din 30 in 30 min si asta NU inseamna ca nu-i ajunge laptele!! pai al meu si acu baga tzatza la 2 ore cel tarziu.

nu-i ajunge laptele daca ia aiurea in greutate, ceea ce la voi nu e cazul

acu tu faci ce vrei.. dar asta e treaba smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2116 2010-09-26 19:46:24

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Nu mai stiu nici eu ce sa fac!Pai de exemplu azi noapte a papat 50 ml si a supt ,si a dormit de la 12 si un sfert pana la 6 azi dimineata si acum in 2 ore jumate sa planga dupa ce a bagat 70 ml si a si supt?Crezi ca e normal?Ma rog sa treaca un pic de timp sa ma mai obisnuiesc sa nu ma mai speriu de orice ca simt ca innebunesc!


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#2117 2010-09-26 19:46:25

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Guguluta, se va obisnui sa traga din biberon si sa vina laptele mult mai usor decat de la tzatza si pe urma iti va refuza tzatza, sau cum spui tu dupa cateva min de supt se satura de tras, se leneveste.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2118 2010-09-26 21:55:07

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Gugu, nu manaca aceeasi cantitate la fiecare masa. Eu cred ca e pacat de lapticul tau sa-i bagi asa repede lapte praf. Daca tot ai laptic da-i de cate ori cere.

Andreea, e adevarat ca a luat cam putin, zic si eu ca si fetele....mergi si fa-i un set complet de analize. Ceva o supara pe ea de papa asa putin.

Offline

 

#2119 2010-09-26 22:55:17

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vai ,fetele!e prima noapte cand dorm singura cu bebe...sper sa ma descurc!
am ceva emotii...

offtopic fetele,imi puteti spune va rog,cam in cat timp intra alocatia pt bebei?si daca exista vreo data fixa in fiecare luna...mersi!

Ultima oara a fost editat de liliana83 (2010-09-27 08:40:36)


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#2120 2010-09-27 09:00:45

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

hop si noi, fetelor voi cum ii adormiti seara pe bebeii vostri
Al meu adoarme doar cu tzatza in gura altfel e scandal


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2121 2010-09-27 09:16:37

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Neata fetele

La cum se manikfesta gazele sunt de vina,. I-am luat Gripe water si Bonnisan sa vedem daca o ajuta


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2122 2010-09-27 09:22:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

la fel si al meu, ginutza, si toti cei alaptati (desi la varsta voastra, al meu adormeasi leganat, in carut etc tongue)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2123 2010-09-27 09:30:26

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ginutza si la noi e la fel. doar cu titi in gura adoarme. ce ne facem cand nu ii mai alaptam? cum ii adormim?

lili, cum v-ati descurcat?


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#2124 2010-09-27 09:46:01

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ziua doarme numai in carut si nu are nevoie de tzatza sa adoarma, doar seara o solicita si ma gandesc cu groaza ca nu ii voi mai da si plus ca nu vrea sa adoarma doar asa,am incercat aseara sa ii cant + leganat si el radea la mine, cred ca i se parea amuzant lol


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2125 2010-09-27 09:59:19

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

a mea de vineri incoace dupa ce vad ca o ia somnicul o pun in patut ii dau drumul la muzicuta de la veioza de veghe si adoarme singurica. doamne sa ii asa naravul! eu imi doresc sa nu o invat f dependenta de mine pt ca pe mine chiar nu are cine sa ma ajute la treburile din casa si imi e groaza ce-o sa fie pe aici daca eu trebuie vesnic sa fiu cu ea.

mamici.. hai sa pun si eu 2 intrebari poate stupide si o sa radeti de mine.. insa na.. vreau sa vad voi cum procedati:
1. la iarna cum imbracati bebei pt afara? ce le dati pe ei?
2. la noi cand iesim din casa cu micuta e o intreaga aventura.. "ai luat aia?! ai facut cealalta?! zici ca suntem nebuni.. sa va spun cum procedez.. se trezeste o schimb de pampers.. o imbrac pt afara mai putin hanoracul si caciulita.. ii dau sa pape si ma rog sa nu dea pe ea  chicot apoi ma imbrac si eu pe viteza.. chestie care ma enerveaza... fac bagajelul daca plecam la mai mult de o plimbarica in jurul blocului.. ii dau caciulita si hanoracul. o las imbracata pana ma incalt si eu si am plecat. insa de multe ori am impresia ca o tin prea mult imbracata pt afara in casa si na.. nu stiu cat e de bine. e ok cum procedez?

scuzati inca o data intrebarile si aveti mila de o mamica care nu a mai avut in jurul ei nici un bebelus


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#2126 2010-09-27 10:39:50

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

am mai spus de "n" ori ref la caiulita in casa: doar dupa baie, max 30min...dar parerea mea e ca se poate usca si cu feonul, noi uscam acum numai cu feon, knd erau mai mici (in pr 4 luni) puneam caciulita, le dadeam sa pape si knd ii puneam in pat le scoteam caciula...vara nu le-am pus deloc...asa cum zice si camy tine umezeala si nu face decat rau, in casa nu e nevoie, chiar daca e f mic bb...decat daca e temp sub 20 grade, ceea ce nu cred ca e cazul  wink ... imbracatul in casa sa fie la fel cum suntem noi (cu mici exceptii lucky pt ca daca m-as imbraca eu asa in 10 min sunt lac de transpiratie  chicot  )...numai ca le putem pune o bluzita subtire in plus...si noi ne-am inteles f bine cu combinezonul, am renuntat la el, dar cred ca vom reveni pt ca altfel nu am cum sa-i tin cu piciorele acoperite wink

pt afara sanca noi ii imbracam iarna cu salopete din acelea groase, cu totul..cu siguranta gasesti in orice mag...sunt f bune (dupa parerea mea) pt ca le tine cald la spate, la picioare...ii imbraci ca pt casa si le pui salopeta aia  smile ...iar pt plimbarile de acum dc nu te imbraci inainte...sa o imbraci pe ea? te imbraci cu putin timp inainte sa se trezeasca ea, ca sa nu adoarma imediat dupa masa, iar geanta pt iesit o preg tot asa din timp...iar daca ti-e teama ca varsa pune-ti un sort pe tine knd o alaptezi, iar pe ea las-o cu bevetica ... hanorac si caciulita nu-mi pare prea gros, dar caiula sa fie mai subtire si poti sa verif din cand in cand cum e la ceafa, adk daca vezi ca e umeda inseamna ca a transpirat, daca e calda atunci ii e bine asa  par

andreea daca nu te multumeste ce zice dr pediatra incearca sa vb cu alta dr...sa mai vezi o parere,poate nu e nevoie sa-i faci analize...e neplacut la un copil asa mic, clarisa avea 9luni knd i-au luat sange si plangeam eu mai rau decat ea  supa ...ma gandesc ca poate nu-i place sa bea din biberon, sa nu radeti de mine, dar e o var

pt colici nu putem decat sa le facem trecerea mai usoara, dar sa treaca nu prea...ai mei mai au si acum momente cu crampe...la mine a dat roade f bine sa-i tin pe burta mea, la caldura...dormeau f bine knd erau suparati, treb sa stau asa 1 ora, daca prideam o poz gresita...asta e, ghinionul meu...nu ma miscam, mi-era mila de ei sa nu-i deranjez  smile

gugu a luat f bine in greutate  applause ...cu alaptarea ai grija ca nu scapi usor de kata...si bine face  par

si daca ziceti ca noi avem probl si ne e greu, dar pt fam asta oare cum o fi?!  dance

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-09-27 10:43:18)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#2127 2010-09-27 10:43:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca, subscriu la ce a zis fleurette

ginutza, de ce sa nu ii mai dai? bucura-te ca ai tzatza si lasa cupilu' sa adoarma cu ea smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2128 2010-09-27 11:41:38

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna si fetita mea tot cu tatza adoarme,si eu as vrea sa adorma fara tatza dar ce sa-i fac cred ca e prea mica sa adorma asa,neleganata,nu in carucior,uneori e de ajuns sa simta sanul pe obraz si adoarme.


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.