homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-15


#267 2010-08-03 13:33:10

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Crssy85 a scris:

Moama, Camy, da' i-ai facut caditacu de toate... big_smile ; eu i-am zis nasei clar "mie nu-mi vii cu oua si bani si verighete in cadita! " big_smile ; si noi tot dupa botez am facut baitza, nu am auzit sa se faca inainte....

Kata, la noi a durat 1 luna si ceva acomodarea cu lingurita; sa vezi cand o sa faca gura mare si o sa te certe ca nu-i bagi mai rpd in guritza happydance

pai daca stiam ce-l asteapta luam masuri dar n-am stiut  chicot ......mi-a dat nasa o lista cu ce tb la baita si a zis ca" restul aduc eu" adica bani, aur , flori si hainute, prosop, ulei parfumat, etc.....cand am vazut ca face " ciorba" aia vorba lui fleur m-a luat capul  rotfl .....si a doua zi avea miere in cap  rotfl2 ......ca nu-l poti limpezi ca lumea in nebunia aia....eu am crezut ca ii va da asa la misto cu apa dar nasa i-a facut baie ca lumea frate  chicot ......oricum a fost super ca tudor dadea sa o prinda pe nasa cu o mana si cu cealalta lua petalele de trandafir  si le baga in gura si se stramba   rotfl2  rotfl2

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2010-08-03 13:34:00)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 



#268 2010-08-03 14:24:57

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Si la noi tot ciorba aia a fost smile Nasa stia ca dupa baie trebuie sa-l dea cu uleiul sfintit peste tot si l-a dat si pe cap.....avea saracul pletele linse de ziceai ca nu e spalat de 2 luni lol

Offline

 

#269 2010-08-03 14:31:25

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Si la noi tot ciorba aia a fost smile Nasa stia ca dupa baie trebuie sa-l dea cu uleiul sfintit peste tot si l-a dat si pe cap.....avea saracul pletele linse de ziceai ca nu e spalat de 2 luni lol

idem rux...si uleiosi rau pe piele, abia steptam sa le dac baie  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#270 2010-08-03 15:23:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fleur, eu sunt multumita de felul in care mananca. adica de faptul ca mananca... chiar daca are toane, ieri mi-a lins supa, azi nici nu s-a uitat la ea (si era dina ceeasi supa) etc. iar cu lingurita nici nu ma stresez...d aca vrea sa manance cu pumnul, n-are decat s-o faca, numa sa manance smile

la noi n-a fost nicio ciorba. i-am zis clar ca nu vreau, ca are destule bube si fara dubiosenii in apa big_smile asa ca s-a conformat, am scapat doar cu aur, ag si plante aromate


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#271 2010-08-03 15:28:03

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mai, eu exact asa am vrut sa scriu  CIORBA rotfl2 dar am zis sa nu vb urat big_smile ; si mai trebuia nasa sa zica ceva de genul "mi-ai dat pagan, ti-am dat crestin"... cand i-am aruncat o privire din aia ucigatoare, a renuntat nasica la idee rotfl2 . Eh... ce pot sa spun... sunt iubitoare de superstii/traditii etc etc etc big_smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2010-08-03 15:37:07

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

off topic!
cris, ce baiat frumos ai! ma ucide poza asta!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#273 2010-08-03 15:49:06

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Crssy85 a scris:

Mai, eu exact asa am vrut sa scriu  CIORBA rotfl2 dar am zis sa nu vb urat big_smile ; si mai trebuia nasa sa zica ceva de genul "mi-ai dat pagan, ti-am dat crestin"... cand i-am aruncat o privire din aia ucigatoare, a renuntat nasica la idee rotfl2 . Eh... ce pot sa spun... sunt iubitoare de superstii/traditii etc etc etc big_smile

tu esti superstitioasa? nu ma asteptam  wink


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#274 2010-08-03 16:19:40

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele,vroiam si eu sa va intreb ,pt inceput,ca de peste 2 sapt incolo  o sa va stresez la greu:ce temperatura tb sa fie in camera si ce temp tb sa aiba apa de baita?noi desi stam la munte s pana acum n-am avut pb cu caldura,si-n iunie era destul de rece seara,acum e o pacla in casa...cand o sa aerisim tb sa merg cu bebe in alta camera,nu?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#275 2010-08-03 16:50:19

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu am vara 26-27 de grade in casa.Inca din prima zi de cand am venit acasa am stat cu geamul deschis in camera unde statea bebe,pentru ca si in maternitate la fel ne tineau( locul unde era patutul nu era nici langa geam nici pe directia geam-usa,astfel ca nu statea "in curent").Apa pentru baie trebuie sa aiba 37 de grade(parca):exista termometre speciale pentru baita bebelusului,sau cadite care au termometru incorporat,si scrie OK in dreptul temperaturii optime.Sincer,eu am avut termometru,dar l-am folosit doar la inceput,in timp am inceput sa simt la mana daca e apa buna pentru baie(sau cu cotul,cum facea mama cand eram noi mici  smile )


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#276 2010-08-03 16:59:18

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

liliana83 a scris:

fetele,vroiam si eu sa va intreb ,pt inceput,ca de peste 2 sapt incolo  o sa va stresez la greu:ce temperatura tb sa fie in camera si ce temp tb sa aiba apa de baita?noi desi stam la munte s pana acum n-am avut pb cu caldura,si-n iunie era destul de rece seara,acum e o pacla in casa...cand o sa aerisim tb sa merg cu bebe in alta camera,nu?

lili tu esti norocoasa ca nasti vara......sa-l lasi sa ia contact cu aerul....nu sta cu geamurile inchise si nu-l cocolosi.....deschizi geamul normal si il lasi in patut.....pana vine frigul se face mare baiatul si nu mai stai cu griji.....noi cand am fost la socrii erau 18 grade ziua ( stau la munte si au fost cateva zile urate) dar nu i-am pus lui tudor caciula.....cum te imbraci tu asa il imbraci si pe el  par ......apa din cadita trebuie sa aibe cam 35 grade acum .....dupa cateva baite o sa simti la mana cum trebuie si nu-ti va mai trebui termometru  par


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#277 2010-08-03 18:02:26

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

apa de baita trebuie sa aiba 37 de grade nu 35. sa fie la temperatura corpului.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#278 2010-08-03 19:44:10

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lili, teoretic tre sa aiba 37 de grade apa, dar tine minte ce-ti zic : O SA URLE big_smile si atunci mai baga apa fierbinte, pana ajunge pe la 39-40 si sa vezi balaceala si veselie smile

Fleur, eram si eu ironica rotfl URASC superstitiileeeeeeeeeeeeeeeee lol


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#279 2010-08-03 19:46:22

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Pai daca il bag pe Vlad la 37 tipa de rupe ca i se pare rece....

Offline

 

#280 2010-08-03 19:51:35

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

asa-s toti bebeii pe care ii cunosc.. si-s multi.

poke pusspusspuss

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2010-08-03 20:57:23)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#281 2010-08-03 21:57:54

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetele, ati folosit vreuna Baby drink gripe water de la pharco?
m-am dus azi la o farmacie dupa alte lucruri si micuta mea a inceput sa plinga - evident.
farmacista mi-a zis ca dupa cum plinge are colici si mi-a recomandat gripe water de la pharco.
eu ii dadeam infacol dar fara prea mari rezultate.
i-am dat la prinz o lingurita de gripe water si mi-a mincat dormit mincat dormit fara nicio problema pina pe seara.
seara a mai plins putin, i-am mai dat o lingurita, facut baitza si acuma doarme dusa.
pina acum seara de seara plingea si se vaita de colici cel putin o ora.
ce ma sperie e ca doarme cam mult -zic eu- comparativ cu somnul de pina acuma si ma tem sa nu contina ceva care sa o faca sa doarma chestia asta de la pharco.
pe prospect nu imi pare nimic suspect insa.
a mai folosit careva si daca da, ce parere aveti despre produs?

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-08-03 21:58:49)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#282 2010-08-03 22:14:19

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Doarme pentru ca se simte bine fara sa o doara burtica si e satula. Stai linistita si fii fericita ca ii merge bine cu asta si e linistita fara dureri.
Nu stiu ce sa-ti spun despre produsele pentru colici ca noi nu am avut nevoie.

Offline

 

#283 2010-08-03 23:15:14

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

carra inseamna ca o ajuta mai mult asta daca e cumintica  wink

baia la noi e cu apa cat mai calda, nu le place rece decat daca ii spal la fundulet  chicot

ma speriasem crys, credam ca le ai cu superstitiile  tongue ... eu nu cred in asa ceva


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#284 2010-08-04 11:25:14

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

carra_verona a scris:

fetele, ati folosit vreuna Baby drink gripe water de la pharco?
m-am dus azi la o farmacie dupa alte lucruri si micuta mea a inceput sa plinga - evident.
farmacista mi-a zis ca dupa cum plinge are colici si mi-a recomandat gripe water de la pharco.
eu ii dadeam infacol dar fara prea mari rezultate.
i-am dat la prinz o lingurita de gripe water si mi-a mincat dormit mincat dormit fara nicio problema pina pe seara.
seara a mai plins putin, i-am mai dat o lingurita, facut baitza si acuma doarme dusa.
pina acum seara de seara plingea si se vaita de colici cel putin o ora.
ce ma sperie e ca doarme cam mult -zic eu- comparativ cu somnul de pina acuma si ma tem sa nu contina ceva care sa o faca sa doarma chestia asta de la pharco.
pe prospect nu imi pare nimic suspect insa.
a mai folosit careva si daca da, ce parere aveti despre produs?

lasa fata sa doarma ca inseamna ca e ok.....bucura-te ca tocmai ai gasit un leac pentru colici .... par pentru amandoua

mai dragelor voi aveti dreptate cu apa din cadita  rodnar .....acum mi-am adus aminte ca intr-adevar avea 39-40 de grade.....scuze  par


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#285 2010-08-04 12:04:42

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna fetele
abia mai reusesc sa intru si eu printre picaturi , cacio profir cand doarme gaza sa dorm si eu...

ieri am fost la doctor:
-nu prea am luat bine in greutate, adica acum 2 sapt fix aveam 3.410 g , adica luasem 250g de cand am iesit din spital (8zile) si ieri la peste 2 sapt aveam 3.700g, in mod normal ar fi trebit undeva peste 3.810 g....acum problema e ca in ultimele zile mi-a vomitat in jet mai mereu, si mai mult ca sigur de aia nu a luat in greutate....

mi-a zis sa o tin sa ragaie si sa-i inclin patutul la 45 grade, deja i-am pus niste carto sub picioare....

in pus cred si eu ca vomita ca na , la cat se agita si isi misca m\picioarele si mie mi-ar veni inapoi mancarea....

icterul nu i s-a dus in totalitate, asa ca aseara ne-a trimis la niste analize, adica i-a luat sange din vena, ce ma safi vazut cand i-a pus garoul pe manuta ei cat o grisina, dar a fost relativ cumintica, un pic cand a bagat acul apoi cu suzetiza am rezolvat problema....

are si niste bubite pe ea, mi-a zis sa nu mai mananc lactate vreo 2 sapt si sa-i iau o crema, sa o dau....offf

probleme si iar probleme....

fug ca deja tipa...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.