homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-152


#2870 2010-10-12 22:45:11

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nici mie nu mi-a placut initial suzeta, dar nu aveam ce face, si i-am dat-o, acum ne salveaza de multe ori, sper sa reusim sa ne dezobisnuim si de ea la un moment dat....

lucky si a mea a vomitat si vomita la greu...mi-a dat de vreo 2 ori niste arteziene de eram eu uda si ea la propriu , plus canapeau...asta e, ma consolez ca ea e vesela dupa ce vomita si basta....

fetelor, noi in jur de 8.30 ii facem baita de seara, cu masajul si supetul ne ducem undeva la 9.-9.15 , momnet in carre o pun in patutu, dar nu adoarme tot timpul din prima, ne mai fataim, mai vrem in brate , oricum maxim la 10 adoarme...problema e asa, ca pe la 7.30 o ia o amorteala si o smiorcaiala si de multe ori adoarme:

1.sa-i facem baia mai devreme? voi al cat le-o faceti si la cat e ok sa adoarma?
2. nopatea a mea mananca odata, in jur de 2-3 depinde, pana acum vreo luna o schimbam inainte sa-i dau sa manance, dar acum nu o mai schimb , dimineata e full pampersul, vb de pipi ca noi cu caca rar de tot...e ok sa o tin atata ore cu un pampers? nu o mai schimb noaptea ca si ea e adormita si s-ar trezi si si eu sunt la fel big_smile.


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#2871 2010-10-12 23:06:50

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adina...si la noi e cam la fel....la 8.30 baita si masajul si pana in ora 22 00  doarme,
nici eu nu il mai schimbam de pampers ( luni bune) dar acum la 4-5 dim il schimb ptr ca a facut niste bubite de la urina

si ANDU MAI ADOARME  pe la 7.00 si atunci ne mutam cu somnul pe la 22.30-23.00

Noi suzeta nu dorim, am vrut eu la un anumit moment sa ii dau...dar nu a vurt si gata....deci...nu stiu ce sa zic de suzeta


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#2872 2010-10-12 23:18:17

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

aoleo, alina , ce bubite? si esti sigura ca e de la urina, poate e de la ceva ce a mancat? la mine mai e si alta faza cu schimbatul, vara era ok, era doar body-ul , pac 3 capse, si schimbam , acum e combinezin, uneori are un fermoar pe picior pana sus, si celalt picior se baga un picut mai greut, asa ca....nu ca ma vaiet ca e greu sa o schimb , dar o trezesc  de asta imi e naspa...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2873 2010-10-13 00:02:28

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

a...de la urina ...sigur

poate are andu pielea mai fina..urina mai acida...i-au aparut unde se inchide pampersul ( stg, dreapta )


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#2874 2010-10-13 03:43:08

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na a scris:

a...de la urina ...sigur

poate are andu pielea mai fina..urina mai acida...i-au aparut unde se inchide pampersul ( stg, dreapta )

Ally eu o mai dau pe Carol cu Sudocrem (crema pe baza de zinc) cand ii mai apar iritatii din astea. Poate te "inspir" pt Andu.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2875 2010-10-13 08:49:55

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Adina, si noi tot asa ii facem baie Mariei si vad ca reactioneaza ok. Ea dupa baie papa si somn fara maraieli smile


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2876 2010-10-13 09:03:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adina, nici eu nu-l mai schimb noaptea de cand nu mai face caca noaptea, e ok

ally, acolo unde zici mi se pare cam ciudat sa fie de la urina...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2877 2010-10-13 09:26:47

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eu de cateva nopti o schimb, saracuta dimineata cara dupa ea cred ca 300 de grame, full pampersul. Intradevar adoarme mai greu dar asta e, imi este mila de ea.

Oficial, ne curge nasul, nu tuseste...nimic, aseara cand am venit de afara am observat cand a stranutat ca ii curge nasucul....ce naiba o fi asta?  e ca si apa asa...dar nu tot timpul. Ce sa ii dau? Nu are febra.
Am facut o prostie cand am venit de la tara. Erau 19 grade in casa si am dat drumul la aer pe cald, nici nu am filtrele shimbate la aer sad , o fi de la asta?

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-10-13 09:29:01)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#2878 2010-10-13 09:47:36

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico12345 a scris:

Eu de cateva nopti o schimb, saracuta dimineata cara dupa ea cred ca 300 de grame, full pampersul. Intradevar adoarme mai greu dar asta e, imi este mila de ea.

Oficial, ne curge nasul, nu tuseste...nimic, aseara cand am venit de afara am observat cand a stranutat ca ii curge nasucul....ce naiba o fi asta?  e ca si apa asa...dar nu tot timpul. Ce sa ii dau? Nu are febra.
Am facut o prostie cand am venit de la tara. Erau 19 grade in casa si am dat drumul la aer pe cald, nici nu am filtrele shimbate la aer sad , o fi de la asta?

nico o fi batut vantul din fata si a luat-o putin....urmareste-o azi si vezi daca se repeta si daca da curata-i nasucul si vezi cum reactioneaza  par


mai fetelor mie imi vine sa-mi bat sotul ( la propriu  big_smile ).....a stat cam o sapt acasa si mi l-a dat pe Tudor peste cap.....cum maraia piciul el hop in brate, hop se repezea la el  ca de' sa nu planga copilul si acum Tudor are chef sa stea in fiecare minut careva langa el.....ieri am fost numai eu cu el si mi-a plans de ziceai ca-l pisca careva....pana mi-am dat eu seama ce are a urlat mult si bine......de astazi suntem numai noi acasa si sper sa redevina copilul meu ala cuminte ca altfel il strang de gat pe ta-su  chicot


si eu il schimb ( adica sotul il schimba ca el e in tura de noapte  chicot ) pe Tudor la prima masa dar el papa la 7-730 dim si e plin pampersul

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2010-10-13 10:06:48)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#2879 2010-10-13 09:57:07

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si noi facem baitza pe la 8.30, ne jucam papam si poate pe la 23 adoarme cu tatzai, noaptea se trezeste de 2-3 ori si nu il schimb de pampers ca nu ii place si il las asa pana pe la 5-6 dimineatza
noi am luat suzi pt dentitie cica dar nu ii place si nici nu insist
lucky smile  puss puss

acum doarme singur in pat, nu stiu ce o fi cu el, ca ii cam place sa doarma asistat
si al meu sot una doua sa il ia in brate, eu ii zic sa se joace cu el ca sa-l oboseasca, cum dispar din peisaj cum il ia in brate sad

Ultima oara a fost editat de ginutza (2010-10-13 09:58:37)


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2880 2010-10-13 10:01:25

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mai, tocmai ca nu fost vant, nu am tinut-o decat o ora jum afara din care o ora a dormit...nu stiu...imi vine sa ma arunc de la geam...mucii astia...cand ma gandesc ca ii este greu sa inghita din cauza seretiilor din nas...offf...asta mai lipsea.

Apropo de ziua trecuta, desi a mancat cat a mancat, tot s-a trezit noaptea la 3:00 sa pape...asta e..ce sa ii fac...ii dau sa pape in continuare.
kata, vorbeai o data despre ora 3 noaptea ca e ceva pshiholigic sau cam asa ceva...poti sa detaliezi, te rog puss

Lucky
, suzetele sunt facute pentru bebelusi si in nici un caz nu deformeaza dentitia, atata timp cat producatorii detalieaza acest lucru pe spatele ambalajului...nu-i nici o problema...mainile bagate repetat in gurita deformeaza dentitia...oricum repet, pentru mine suzeta a fost o salvare, se linistea cand i-o dadeam si acum i-o dau cand se culca iar noaptea are vreo 3 la ea in patut, o cauta, o gaseste, si-o baga in gurita si adoarme. I-am luat unele de la avent de noapte, au o portiune fosforescenta si le gaseste mai usor... chicot

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-10-13 10:06:29)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#2881 2010-10-13 10:18:25

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Adina si eu tot pe la 8 seara ii fac baie dupa care mananca, se mai joaca putin si somn. De schimbat nu-l mai schimb pentru ca el nu face mult pipi noaptea.

Ally, daca lui Andu nu-i plac legumele incearca si lasa-i o pauza de la ele de cateva zile.

Offline

 

#2882 2010-10-13 10:22:56

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Adina si a mea sta cu opampersul plin pana dimineata. si nu are nik. nici o bubita. poate e mai sensibila pielea la unii bebe.

si noi facem baia pe la 8 si culcatul e pe la 10.
daca adoarme pe la 7 nu se trezeste? doarme mult? fai dupa ce se trezeste. sau fa-i inainte de 7. la noi doarme pe la 18-18.30 si apoi nu mai adoarme decat pe la 21.30- 22

adina spuneai ceva de paste speciale pt bebe. si mie mi-a trimis maam niste paste pt 4 luni, si pt 6 luni. mi-a trimis si niste biscuiti fara gluten de la Plasmont, si niste branzica speciala pt bebe- Formagino se cheama. [pastele nu ami stiu cum se cheama. ma uit acasa. sunt din italia.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-10-13 10:24:56)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#2883 2010-10-13 10:43:34

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

aly poate face bubite de la pampers, de la material...incerca alt tip de pampersi par

cei mai multi copii varsa pt ca mananca prea repede si trag aer, iar ei sunt mici si nu au stomacul f bine dezv...nu va ganditi la alte motive  par

camy felicitari pt dintos  tongue

ally incearca sa compini fructele cu legume...stiu ca poate suna nasol pt noi, dar cine stie ce gusturi are...si treptat sa maresti portia de legume ... alta var nu vad  supa

mai bine sa-i dai suzeta lucky decat sa ajunga sa suga degetul...de suzeta il dezveti mult mai repede, iar acum sunt facute in asa fel incat sa nu deformeze dentitia...in schimb suptul degetului clar o deformeaza si poate sa dureze ani de zile  grater

e f bun tarcul numai sa stea in el, nu ca ai mei...ei au toata sufrageria tarc  chicot ...avem si noi tarc de lemn...mare si incapator, dar ce farmec daca nu se tin de masa...de canapea...sa impinga jucariile sub canapea ... mi-ar fi fost muuuult mai usor cu tarc, dar nu depinde de mine  wink


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#2884 2010-10-13 10:53:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nico, eu zic ca e de la vant/vreme... da-i un oscillo preventiv daca vrei, dar eu una cred ca va trece de la sine (ohoo, si al meu cate dintr-astea a avut si nimeni nu le-abagat in seama)

cu ora 3 parca era o discutie legata de colici... si eu spuneam ca pot fi motive energetice, respectiv functionarea unui anumit meridian la ora aia mai puternic decat in rest, fapt care sa dea colicii. nu are treaba cu trezitul la ora 3

fleur, al meu n-a avut suzeta si, la inceput, isi sugea degetul/pumnul la greu. acu are doar 9 luni si... deja n-o mai face smile decat ff rar, la oboseala mare sau foame si cand nu are altceva mai bun de ros (o jucarie, o bucata de mar, o tzatza etc lol ).deci nu e deloc obligatoriu sa "dea dependenta" tongue

ally, si eu zic ca e o idee chestia cu legume amestecate cu fructe. la noi merg f bine cu iaurt. dar repet... sunt MAJORITARI copiii alaptati care REFUZA MANCAREA PANA LA APROAPE UN AN. si care sunt bine mersi smile si vor manca, la un moment dat, cu conditia ca mama sa ii trateze relaxat, ca ei sa nu simta tensiunea legata de momentul mesei si sa nu prinda fobie de mancat (asa ca mine rotfl2 )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2885 2010-10-13 10:55:52

annis
New member
Inregistrat: 2010-10-12
Mesaje: 7

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna
fetitza mea doarme mai bine in pat cu noi decat in patutul ei.astia mici sunt escroci sentimentali.voi cat ceai le dati bebelusilor de 2 luni?
eu am laptele foarte consistent si se cam constipa chiar daca ii dau ceai de musetel de 2 ori pe zi.....si apropo de ceai...cu ce il indulciti:cu miere sau zahar?

Offline

 

#2886 2010-10-13 10:59:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

annis, daca o alaptezi exclusiv NU are nevoie de ceai DELOC. si IN NICIUN CAZ indulcit!!!!!

mierea sub un an e contraindicata, poate da botulism, care e periculos la copiii mici. dar zaharul face si mai rau, zic io

iar faza cu "escroci sentimentali" banuiesc ca ai zis-o ca figura de stil... la varsta astanu exista manipulare, exista DOAR NEVOI smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2887 2010-10-13 11:00:23

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

1-copiii alaptati Nu au nevoie de ceai. nu exista lapte prea consistent. el are 3 faze, incepand cu unul foarte lichid care tine de sete si sfarsind cu cel mai gras, care astampara foamea.
2- copiii alapatati e normal sa aiba scaun mai rar si asta nu inseamna constipatie.
3- NU li sa de nici ZAHAR si nici MIERE. ceaiul, daca i-l dai, se da simplu, fara alte adaugiri

Ultima oara a fost editat de pokemon (2010-10-13 11:01:47)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2888 2010-10-13 11:57:21

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Oscillo este cel pe care il iau si adultii? Se poate da la bebei?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.