homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-2


#20 2010-07-20 14:43:44

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

claudia78 a scris:

eu personal nu sunt de acord cu extirparea polipilor ! numai daca sunt mari probleme, deformarea fetei, raceli dese, etc etc si numai si numai dupa varsta de 6 ani. Rabdare mamici ! puss

Claudia sincer nici eu nus ant de acor dar nu mai am ce face ,azi am facut un test si se pare ca e afectat si auzul,vb pe nas ,sforaie   ,sta cu gura numai deschisa        ,se raceste des si amigdalita cu puroi facem din 2 in 2 sapt asta atat vara cat si iarna.De la 2 ani ne a zis sa operam dar tot am evitat se pare ca acum nu avem ce face ,incercam sia sta maine mergem la programare si....operatie

Sincer mi groaza ,sper sa fie bine


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 



#21 2010-07-20 17:52:52

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adina mie bubitzele mi-a spus pediatra ca e acnee juvenila, ca a luat hormoni de la mine si dupa 3-4 sapt de viata trec.
asa a si fost, a mea acuma nu le mai are.
eu am fost la ginecoloaga la controlul de 6 sapt.
mi-a recomandat cerazette zilnic la ora fixa atit timp cat alaptez, pe urma am sa ma duc sa imi monteze sterilet.

in rest, si fetita mea e cuminte, in masina sta in scoica ff cumintica, mai ales daca masina e racita in prealabil.
am dus la ginecoloaga poze cu ea si s-a bucurat sa o vada.

cam asta despre noi, duminica in 1 august ne botezam.
rugaciune

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-07-20 17:53:26)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#22 2010-07-20 19:15:11

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fleur a mea a mers la grupa pampers de la 1 an si 7 luni. 4 zile yikes a stat apoi 3 saptamani cu muci verzi pana la brau. aerosoli, medicatie la greu. in aprilie am zis sa o duc iar, adica dupa 2 luni. a mers 2 zile. atunci am facut si aerosoli cu antibiotic nu numai antibiotic pe gura. pana la 3 ani a mea nu va mai merge la gradi. are bunici, are parinti, toata ziua e in parc cu copii, are cu cine interactiona. ei, din aprilie nu a mai racit. era un raftulet la gradi cu siropele pe care scria numele fiecarui copil care avea de luat antitermice, antibiotice, etc. si dadeam ceva bani...la stat nu stiu cum o fi...desi sunt pro colectivizare al doilea copil nu l-as mai duce asa de devreme. si nu e un copil sensibil, a luat pt imunitate ce e mai bun pe piata, nu a racit pana atunci. concluzia - in parc la joaca cu galetusa big_smile

carra mai gandeste-te cu steriletul. nu se pune pana dupa al 2-lea copil. nu inteleg de ce se arunca medicii astia asa de repde la sterilet....

indie a luat f bine in greutate. ce e cu pediatrii astia? yikes si de cand moda asta cu 1 kg/ luna pe care o tot vad pe la pediatri cand e 750 g/ luna media? s-o fi schimbat ceva?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#23 2010-07-20 22:02:44

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Maria a inceput sa aiba colici..azi nimic nu si-a facut efectul Tocmai s-a terminat o criza de plans de aproape 3 ore...
Eu ii dau Bonnisan dar vad ca nu o mai ajuta, Am incercat si varianta pe burtica mamei si nimic..imi e asa mila de ea....mai ales cand vad cum se umfla operatia si cand stiu ca are pb si cu inimioara si se cianozeaza...


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#24 2010-07-20 22:06:27

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea ce vesti bune ne aduci  majoreta .. acasa e altfel, simte si ea cum e sa-i fie parintii alaturi toata ziua, fara dr lg ea al9leacer

stiu o'hara ca e ink devreme, dar nu am alta var...bona nu-mi permit, parintii mei nu mai sunt, iar ai sotului sunt obositi dupa ce stau cu ei cateva ore/zi, ei vor sa aiba grija, dar fac pe viteji, iar eu tin la sanatatea lor si nu vreau sa-i imbolnavesc si mai rau  supa ... speram ca o sa fie mai norocosi si sa nu faca chiar toate bolile si sa aiba mereu viroze

adina bubite apar de la caldura, ai mei fac destul de des, n-a ce sa-i faci decat sa-i dai cu putina pudra de talc, in rest trec de la sine...ce bine ca mai sta treaza ziua, ai mei dormeau in pr luna, uneori mancau in somn, abia apucam sa le vad ochii chicot , dar noaptea aveau program de trezit...esti norocoasa, e un copil f cuminte  al9leacer ... si eu ma speriam de culoarea la caca si de cat faceau, dar cica e normal pt ca se acomodeaza cu laptele si cu aerul din afara uterului

carra abia astept sa vad poze de la botez, sper sa fie cuminte  par ...cum stai cu pregatirile?...si eu ma gandesc sa-mi pun sterilet, dar mi-e cam teama  supa

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-07-20 22:18:55)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-07-21 06:33:16

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eu am mai zis pe aici ca nu sunt pentru sterilet nici macar dupa al doilea bebe. Nu ma impac deloc cu ideea de a-l avea acolo in mine  cesafac

Offline

 

#26 2010-07-21 12:23:25

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetelor, am fost ieri la medic, in principiu suntem ok.....am luat 250 g in 8 zile, e bine in general, bubitele de pe gat, care sunt cam nasoale dupa mine, seamnan cu niste mici cosulete, tot asa de la hormoni amestecat cu caldura, cica sa o limpezesc cu apa in care sa pun amidon alimentar, si sa o dau cu bepanthene...eu nu am folosit bepantehen pana acum, decat butchen la pasarica.....fara servetele umede decat in deplasare, la pipi sters cu o ceva umed, la caca spalat la chiuveta cu apa si sapun....

inca mai e icetrica , bine spre final, la voi cat a tinut icterul...cica daca se mai agraveaza de atat sa mergem la medic....

cu laptiucul la cerere, si cica sa-mi golesc sanul....

si acum marea mea problema , ieri dupa vizita la medic si umblat un pic prin oras, cu alte treburi si cu ea dupa noi binenteles....seara cand am ajuns a inceput sa ma doara capul, sanii super umflati si fierbinti, si durerosi spre sfarcuri, bine ma dureau cum ma durea si zielel trecute , zic eu, adica ranile de pe sfarcuri, au inceput sa se mai duca, ca stau la aer foarte mult, adica stau cu ei liberi prin casa...

suge asta mica din unul, si incerc sa scot cu pompa, pompa manuala de la avent, frate ori sunt tampa ori sunt tampa, nimic nu a iesit , dadeam in gol, am incercat sa apas palnia aia mai tare , dar ma durea de muream, am incercat si la sanul celalalt care era plin, o singura picatura a curs si aia ca se prelinsese...deci lamuriti-ma si pe mine....

apoi am stat pana noaptea tarziu cu comprese reci pe ei, peste noapte i-am simtit la fel, azi dimineata parca ceva mai bine, adica parca incepem sa ne apropiem de cum erau zilele trecute, a supt si asta mica din amandoi....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#27 2010-07-21 12:27:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adina, eu m-as lasa de golit smile din experienta zic... la fel pateam si eu... si ma dureau si sfarcurile dupa pompa


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#28 2010-07-21 13:27:33

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed a scris:

cand stiu ca are pb si cu inimioara si se cianozeaza...

si a mea le fel, cand plinge de la colici se face mai vinetie asa pe la gurita si mi-e tare tare mila de ea.
eu ma rog la Dumnezeu sa i se inchida defectul de la inimioara pina la 6 luni.


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#29 2010-07-21 13:28:30

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pai katami , asa fac clar, ca e jale, mai bine o pun  pe ea mai mereu la san, sa suga si cred ca rezolv altfel problema.....

dar de faza cu sanii fierbinti ce zici?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#30 2010-07-21 14:24:32

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

adinagrig a scris:

pai katami , asa fac clar, ca e jale, mai bine o pun  pe ea mai mereu la san, sa suga si cred ca rezolv altfel problema.....

dar de faza cu sanii fierbinti ce zici?

adina zicea pe aici o mamica, ca sanii sunt firbinti si durerosi daca trec mai multe ore de la ultimul alaptat


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#31 2010-07-21 14:47:03

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

carra_verona a scris:

Andreed a scris:

cand stiu ca are pb si cu inimioara si se cianozeaza...

si a mea le fel, cand plinge de la colici se face mai vinetie asa pe la gurita si mi-e tare tare mila de ea.
eu ma rog la Dumnezeu sa i se inchida defectul de la inimioara pina la 6 luni.

Carra, te-am mai intrebat si la topicul tau. Ai mai fost la control? Cati mm are defectul la voi?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#32 2010-07-21 17:58:36

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

offtopic  fetili rapid va zic ca vom avea un dintisor smile. majoreta  majoreta  majoreta  majoreta ..am vazut sambata ca i-a spart gingia hjartahjartahjartahjarta

o sa revin sa citesc discutiile, acum  o mare simfonie in casa grater( nu vrea sa doarma deloc singurel desi e satul si schimbat si nu-l doare nimic


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#33 2010-07-21 21:05:12

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreea, bravoooooooooo !! Ma bucur tare mult pt voi! pusspusspusspuss

Adina, sanii sunt durerosi si fierbinti atunci cand tb alaptata bebela, eu asa stiu...; cu pompa nici eu nu m-am descurcat, nu curgea nicio picatura si ma si dureau sanii f tare... eu ma mulgeam manual DOAR cand aveam sanii umflati si bebe dormea, sau cand era urgent de mers la cumparaturi si saream peste mese, dar asta s-a intamplat de 2-3 ori...

Daniele, iata si explicatie de ce era Gabitza asa nelinistit! Felicitari! puss


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#34 2010-07-21 22:08:28

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mersi crissy....sper sa nu fie cazul de vreo mastita...doamne fereste


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#35 2010-07-22 09:48:14

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nu stiu ce sa ma mai fac cu piticul meu...de 2 nopti se trezeste din 2 in 2 ore...mananca putin si se culca...deja sanii sunt "fleasca"...sa fie de la caldura?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#36 2010-07-22 11:38:58

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ally, o fi de la caldura  nustiu

Vlad nu prea mai vrea sa pape si cred ca este tot de la caldura. Am incercat sa-i dau cu lingurita pentru ca ceaiul asa il bea si a papat asa. Nu e normal sa manance lapte cu lingurita nu?

Offline

 

#37 2010-07-22 12:03:25

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rruxxy a scris:

Ally, o fi de la caldura  nustiu

Vlad nu prea mai vrea sa pape si cred ca este tot de la caldura. Am incercat sa-i dau cu lingurita pentru ca ceaiul asa il bea si a papat asa. Nu e normal sa manance lapte cu lingurita nu?

nici tudor nu mai mananca asa bine si e miorlait....azi i-am luat niste jucarii pentru dentitie si de mai bine de o ora roade la ele si e fericit.....unde i-a spart gingia acum cateva saptamani e la fel ( nu se vede niciun dintisor)

rrux ar fi culmea sa-i dai lapte cu lingurita.....are multe ore intre mese? ca ma gandesc ca atunci cand ii va fi foame va manca....pe tudor il las pana vrea el sa pape ca altfel patesc ca ieri cand a papat 150 de supa in 2 ore  disperat ...imi venea sa o mananc eu de nervi  big_smile


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#38 2010-07-22 12:11:58

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Camy, are vreo 3 ore jumate, 4 cam asa. Spre surpinderea mea sa stii ca mananca mai repede decat cu bibele. Stiu, e o tampenie dar chiar asa e. E aiurea ca doar nu stau dupa el sa-i dau cu lingurita cand lapte va manca mult timp de acum incolo.
In fine, vad eu ce fac, ideea e ca nu trebuie sa lase bibele.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.