homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-21


#381 2010-08-08 13:14:01

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si mie mi-a zis pediatra ca in prima luna la cei nascuti cu greutate mica mica se accepta si 500 grame fata de cat s-au nascut.

fetitei mele ii transpira rau minutzele si piciorusele.
ori de cate ori ma duc la ea la patut are palmutzele si talpitzele umede.
o oare okay?

de ce o fi transpirand asa la extremitati?

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-08-08 13:14:28)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 



#382 2010-08-08 13:34:38

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Transpira si ei carra... nu e nicio nenorocire smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#383 2010-08-08 13:40:04

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Carra_verona si fetitei mele i se intampla exact la fel, la inceput am crezut ca i se umezesc talpile picioruselor deoarece le baga in gurita, apoi mi-am dat seama ca pur si simplu transpira, am intrebat dr. si mi-a spus ca e perfect normal.

Eu stiu ca bebeii cu greutate mica, mica la nastere de obicei iau mai mult in greutate si isi dubleaza greutatea mai devreme de 4 luni.

Crssy85, eu ii dau carnita aproape in fiecare zi, cand nu ii dau carnita ii dau galbenus de ou si tot asa. Azi ii fac mamaliguta cu galbenus, iaurtel si putin unt, abia astept sa vad cum reactioneaza, eu una sunt innebunita dupa mamaliga, o mananc si cu rosie: chicot

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-08-08 14:23:42)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#384 2010-08-08 14:35:49

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

bors de perisoare le-am dat si eu de la 7luni, le place f mult...le-am dar dovlecel umplut, ardei umplut, dovlecel cu orez la cuptor, sufle de dovlecel sau conopida..le place f mult supa/ciorba cu paine ...le-am dat paine de la 8-9 luni

carra nu i-am dus la nici un spital, le-a dat ac tratam   smile

si lui darius ii transpira picioarele, dar seamana cu mine ..eu am probl asta de mica, imi transpira mainile si picioarele de emotie,la exam treb sa am un pachet de servetele lg mine  chicot

crys sincer dupa cum mi-ai zis pe mess nu prea cred ca e rubeola, bubitele sunt sub piele, adk sunt ca niste pete, nu bubite sa se simta la deget...la noi asa a fost  supa .... oricum ar fi sa-si revina repede david  par

super ideea kata cu scutecele lavabile, eu sper sa scapam de scutece pana la anu' deja de 10 zile fac caca numai la olita...f rar in pampers...Doamne ajuta sa scapam curand  rugaciune


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#385 2010-08-08 14:59:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fleur... si cum le dai dovleceii si ardeii umpluti? adica ii pasezi cumva? daca da.... ce rost ai are sa ii umpli? (intreb serios, vreau sa stiu si eu cum se face pt cris). sufleul de conopida ce inseamna? ca reteta e cu albus... asta pt bebei e altfel, banuiesc...

bravo lor pt olita applause si noi vrem sa incepem de la 7 luni...

mie carne zilnic nu mi se pare tocmai ok... adica e cam mult si pt un ficat de adult, d-apai pt ei...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2010-08-08 15:04:49

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Carra, transpira si de la defect sa stii. Maria mea transpira si cand ii dau laptic..de multe ori o streg pe frunte in timp ce papa. Cand mai repeti eco?

Legat de greutate, eu nu ma stresez, la mine in 3 sapt a pus in jur de 600 grame de cand am ajuns acasa. Media e 20 gr pe zi la ea, desi au fost zile i care a stagnat.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-08-08 15:07:12)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#387 2010-08-08 15:08:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

andreea, si cris transpira de ruupe cand mananca... si n-are niciun defect smile e doar ff cald si ei depun efort cand sug smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#388 2010-08-08 15:12:39

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed a scris:

Carra, transpira si de la defect sa stii. Maria mea transpira si cand ii dau laptic..de multe ori o streg pe frunte in timp ce papa. Cand mai repeti eco?

Legat de greutate, eu nu ma stresez, la mine in 3 sapt a pus in jur de 600 grame de cand am ajuns acasa. Media e 20 gr pe zi la ea, desi au fost zile i care a stagnat.

la 6 luni andreea.
cand o sa faca 5 deja ma pun pe telefon si sun zilnic pina reusesc sa ii fac programare la dr Anca Ioana care am inteles ca e cea mai buna aici in Buc pentru ecografii cardiace de copii.
da, se poate. inca se mai invineteste la gurita deci nu cred ca i s-a inchis acolo, cel putin nu inca.
nu stiam ca de la defectul de inimioara poate sa aiba palmutzele si talpitzele in permanenta aproape ude.
offfff sad


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#389 2010-08-08 15:18:40

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Katami, stiu dar uite ca transpiratul este si o particularitate si un simtpm in cadrul DSV-ului

Carra o sa vezi ca o sa fie bine la amandoua kram  puss . eu m-as duce pana la Targu M ures dar inca nu ne-am decis. astept si eu sa ii fac eco sapt viitoare


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#390 2010-08-08 15:23:23

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sufleul de conopida se face in felul urmator :conopida se fierbe in apa plata , se scurge apoi de zeama. Se prepara un sos astfel: se amesteca galbenusurile cu faina, untul si laptele. Se incorporeaza si buchetelele de conopida, se unge un vas termorezistent cu unt si se toarna compozitia in el. Se lasa la cuptor, la foc potrivit, circa 20 minute. Se serveste cu putin iaurt pe deasupra. Uitasem sa scriu ingredientele:

2 oua( galbenusul), 125 ml lapte, o lingura jumatate de faina,o lingura jumatate de branza rasa, o lingura jumatate  de unt, o jumatate de conopida.

Dovlecelul si ardeiul umplut se face la cuptor si e mai gustos daca le incorporezi in leguma respectiva decat daca le-ai baga la cuptor alandala.

Ii dau carnita in zilele in care nu ii dau galbenus, doua zile pe saptamana ii dau galbenus, restul ii dau puisor, vita si ficatel si curand ii voi da si curcan. Degeaba i-as da calciu in fiecare zi daca nu ii dau proteina. Proteinele de origine animala nu trebuie combinate intre ele.( carne+ou, carne+branzeturi) insa este indicat ca bebe sa aibe o masa pe zi cu carnita mai ales daca iti mananca legumele. Carnea consumata regulat si in cantitati potrivite, adica sa nu provina din pui tratati cu antibiotic, nu are ce sa faca rau, plus ca eu nu ii dau mai mult de 40 grame de carnita pe zi. Acum fiecare mama stie ce e si ce nu e bine pentru copilul ei, eu am ales sa ii dau de 4-5 ori carnita( pui, vita, curcan, ficatel) pe saptamana.

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2010-08-08 15:29:39)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#391 2010-08-08 15:25:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

da? ce faza... si sotzoiul meu are defect se sept si are maaari pb cu transpiratia, e ud tot mereu.... cu toate ca e un defect ff mic, face efort fara restrictii...

nico, ms de retete smile

Ultima oara a fost editat de katami (2010-08-08 15:26:21)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#392 2010-08-08 15:30:39

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata,mie asa mi s-a spus din spital, ca transpira din cazua defectul, ca la fel oboseste tot din cauza lui. De aia noi papam mai greu, dupa cateva inghitituri repsira de zici ca a alergat la curse  supa

La nastere a avut 3 mm, acum chiar sunt curioasa cat are...daca s-a micsorat desi in cazul cel mai fericit sper ca s-a inchis


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#393 2010-08-08 15:32:10

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Am editat din nou mesajul caci nu scrisesem ingredientele. Cand ai de gand sa ii faci grasunelului ardei sau dovlecel umplut, iti scriu retetele.

Apropo, cand ii putem pune un praf de sare in mancare? Am uitat sa intreb dr.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#394 2010-08-08 16:14:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu stiam ca sarea se da de la 1 an. ms din nou kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#395 2010-08-08 19:10:04

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Fleur, sa stii ca incep sa am indoieli serioase, nu cred ca-i rubeola si SURPRINZA! incep sa se vindece.... neutral ; bag o poza sa va dati si voi cu parerea, o'hara poate arunci si tu o privire puss

Deci aseara erau niste puncte mici si rosii si azi dim erau niste pete mari, iar acum asa arata si incep sa se retraga; sunt pe fatza si pe manute, atat; nik pe burta, spate, picioare; a avut PUTINA febra si u prea mananca. In rest, vesel ca de obicei.


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/17122_bubite_david_9_luni.jpg

Nico, cat poti de tarziu... eu incerc sa aman cat pot de mult sarea, zaharul.

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2010-08-08 19:13:39)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#396 2010-08-08 19:57:18

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Bine v-am regasit, mamici!! Mi-a fost dor de voi...

Vad ca am pierdut mult dar ma chinui sa recuperez.

Am tot citit despre alimentatia bebelusilor si vroiam sa va intreb: cand le-ati dat galbenus? Luca are toate mesele inlocuite:
7= lapte (uneori cu o masura de cereale)
10= fructe (piure cu 1-3 masuri de cereale)
14= legume (deocamdata eu inca la fierb la gramada si la final adaug putin ulei. Uneori mai pun si 1-2 masuri de cereale
17= iaurt+branzica
pe la 19 mai fura o gustare (ceva fruct sau laptic)
ora 22 = lapte si cereale

Hidratare: 200 ml de ceiut (inca nu vrem apa)

De maine papam si noi carnita. Cam cata ii dati pe zi?


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#397 2010-08-08 21:45:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

crssy arata mai curand a alergie...bubitele de la rubeola apar intai dupa urechi, ceafa, coboara spre torace si abdomen si apoi pe mebre. cand trec trec in ordine inversa, cele de pe gat si fata fiind ultimele. sunt mult mai mici decat ce are piticul. un medic nu l-a vazut?

kata te-ai informat cat de cat cu olita asta sau ce te-a apucat sa vrei sa il pui la 7 luni? e cam non-AP metoda inainte de 1 an si 8 luni cand si fiziologic este pregatit. altfel el nu are niciun control efectiv al sfincterelor. copiii pusi inainte de aceasta varsta pe olita sunt viitorii copii cu enurezis, viitoarii copii care vor scapa de pampers dupa cei pusi la varsta potrivita. evident, nu majoritatea. varsta maxima la care un copil renunta la pampers este 4 ani asa relax. a mea nu a prestat pana acum nici macar un pis la olita pt ca nu vrea si sunt semne clare ca nu e pregatita. cand va fi pregatita va renunta si la pampers. zen power big_smile

ina carne se da 20 g pe zi. bine, pana ajungi la 20 de grame vei incepe intai cu o lingurita si vei creste cantitatea pana la 20 de grame. eu taiam carnea in bucatele de vreo 7/7 cm, cam asta insemna 20j de g  pofta mare


mami de minuni hjarta

Offline

 

#398 2010-08-08 21:59:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara, eu, din contra, pe siteuri ap am citit ca un bebe, contrar a ceea ce se spune, are controlul sfincterelor inca DE LA NASTERE... de unde si acel elimination communication (care e dragut in sine, dar pe mine nu ma tin nervii - respectiv sa urmaresti "semnalele" pe care le da copilul cand face pisu/caca... si atunci sa-i desfaci repedeee pameprsul si sa-l tii deasupra olitei/wcului etc). repet, asta nu e de mine. dar de cand se tine in fund ca lumea si CU CONDITIA CA ACCEPTA, NORMAL (adica in niciun caz n-o sa il las sa urle acolo daca nu vrea si n-o sa-l stresez cu asta).... mi se pare ok. acu om vedea cum stam cu practica, asta e teoria

acu incep io.... de ce ii taiai carnea in bucati, avea dinti? tongue la noi carnea e una dintre ff putinele chestii trecute prin blender...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#399 2010-08-08 22:01:40

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Pfoai de mine, n-o fi de la peste?? Ca tot ma laudam ca-i place............. in rest a mancat iaurt, lapte, cereale, biscuiti. si fructe i-am dat ca de obicei : porto, mar, para, banana... de la ce sa fie? Nu l-a vz dr, ca e prea comoda ca sa coboare treptele pana-n fata blocului de unde as lua-o cu masina 10 min pana la mine acasa neutral ; nici nu mi-a rasp la tel, ne-am sms-uit si mi-a recomandat zyrtec 5 pic, dar citesc pe prospect si cica nu e indicat copiilor sub 2 ani, nush dak sa-i dau...  mc de rasp puss

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2010-08-08 22:03:07)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.