homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-36


#666 2010-08-17 13:21:16

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Kata, cred ca a fost tare frumos smile

O'hara, am si eu cateva intrebari, te rog mult daca poti sa ma lamuresti smile

1. E normal sa inveti copilul sa faca, caca dimineata si seara cam pe la ce ora vrei tu facadu-i cu termometrul in fundulet? Adica asa sa-l educi....daca ii faci cu termometrul la ora respectiva.
2. E normal sa-l inveti de acum sa se dea jos singur din pat punandu-l pe burta si tragand de piciorele lui rand pe rand pana ajunge la marginea patului?
3. E normal sa-i faci masaj tare, dar tareeee si sa-i faci gimnastica la manute si la picioruse tot tragand tare de ele?
4. E normal sa nu spui in prezenta lui ca e lenes sau mai stiu eu ce ca el te aude si intelege?
5. E normal sa nu-i dai calciu ca face litiaza?
6. E normal sa-l trezesti dimineata la 7 chiar daca el se trezeste la 9 ca sa-l inveti cu programul asta pentru cand o sa mearga la gradinita si la scoala?
7. E normal sa-l lasi tot timpul pe burtica fie dimineata, fie seara?

Cam atat, daca imi mai audc aminte ceva iti mai spun.

Scuze ca am folosit peste tot "e normal" big_smile

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-08-17 13:22:24)

Offline

 



#667 2010-08-17 14:17:48

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ce suparata esti rux  chicot ...cel putin asa am simtit eu  par
ai mei mi-au facut azi un scandal de toat frumusestea....au mancat supa f bine...le-am dat 5-6 lingurite de piure si dai circ...urlete de ziceai ca-i omor...i-am lasat sa urle, ca nu ma intelegeam cu ei...am iesit din bucatarie, ca ma enervez daca ii vad asa .... tot plangeau....i-am dus in pat, i-am schimbat si iar da-i urlete...m-au imbatranit cu 10ani....ma obosesc cumplit fazele astea  supa ... ar fi "normal" (asa cum zice rux  wink  ) sa stau cu ei numai in brate cand fac asa,nu?


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#668 2010-08-17 14:27:51

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Sunt neagra nu suparata  skitarg

Nu stiu daca ar trebui sa-i stai cu ei numai in brate dar ma gandesc ca i-ar ajuta sa se calmeze.

Offline

 

#669 2010-08-17 14:31:39

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si eu am mai vazut ciudatenii de genul asta rux, dar am aj la concluzia ca fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta .. iar daca iti dai cu parerea s-ar putea sa-ti spuna cuv nu tocmai placute  supa ... asa e, se calmeaza, pe moment...ii plimb prin casa, le cant, dansam, iar cand ii pun in pat...ia ghici?!  chicot

kata am gasit ref la lapte ce scrie in cartea lui Capraru "mama si copilul" la 6-7luni "Cantit de lapte in 24ore este de 400-600ml.sugarul care bea mult lapte creste in gen bine in greutate, dar ca urmare a alimentatiei unilaterale pot aparea carente. Cu timpul, acesti sugari devin anemici si receptivi la infectii"....sincer eu nu cred in asa ceva, dar asa recomanda si pediatrii, max 1lintru/zi  sad

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-08-17 14:35:55)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#670 2010-08-17 14:35:07

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Le place in brate, sunt smecheri big_smile

Da Fleur dar cand toate astea vin de la un medic pediatru?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2010-08-17 14:37:24

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cuuuuum? m-ai lasat fara cuv...nu as fi crezut asa ceva...Doamne fereste...fugi de dr ala, e nebun....parerea mea  supa


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#672 2010-08-17 14:38:48

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata ce fain de voi..racoare.. munte  drool  drool  drool
ruxxy.. f faine intrebarile.. si e normal sa fii suparata!
azi a fost pediatra pe la noi. mi-a facut o surpriza.. ne-am trezit ca bate la usa. in principiu e f bine daria mea.. insa a zis ca putea pune in greutate putin mai mult. eu ma ghidam dupa greutatea cu care a plecat din spital.. insa cica nu, ne ghidam dupa greutatea de la nastere. a zis sa ii dau sa pape daca fata cere.
va ziceam ieri ca intentionam sa iesim afara insa a venit furtuna. de dimineata a fost cineva pe la noi.. si mi-a zis ca nu e bine sa iesim din prima afara.. ca intai so tin pe balcon si abia apoi sa ies 15-20 de min maxim. pe pediatra de zapacita am uitat so intreb.. eu cu sotul ne gandeam diseara so punem in carut si sa stam vreo 15-20 min afara... deci sa sarim peste alea 5 min in balcon si abia ziua urmatoare afara. voi ce parere aveti?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#673 2010-08-17 14:45:42

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Este cea mai recunoscuta pediatra si mai scumpa de la mine din oras. Am apelat la ea ca m-am gandit la Vlad si ii dadeam 200 de lei pe luna.
Pana saptamana trecuta nici nu l-am dus la doctorita de familie la care este inscris ca a tot venit cea despre care vorbesc  la el dar nu stiu ce mi-a venit si l-am dus.....mi-a placut mult de ea.
Azi am zis sa o mai chem pe cea veche sa o intreb cate ceva. Am intrebat-o daca sternul infundat este dovada de lipsa de calciu si a zis ca nu se da calciu sub nicio forma ca face litiaza si sa-l las in pace ca creste el. Apoi mi-a zis ca nu ii fac suficient masaj sau nu-l pun destul pe burta ca nu se misca exact cum ar vrea ea plus ca mi-a tinut o teorie de o jumatate de ora cum sa-l cresc si ce sa-l invat si ce sa vorbesc cand sunt cu el si bla bla.....de parca eu aveam nevoie de consiliere nu sa se ingrijeasca de sanatatea lui.

In fine, sunt muuuulte de povestit si nu vreau sa acaparez topicil cu asta dar sunt chiar suparata si am asa un gust amar pe ziua de azi. M-a facut sa-l studiez pe toate partile sa vad daca e ok si urasc asta....

Sanca, nu stiu cum e mai bine dar eu l-am scos direct afara si l-am tinut vreo 30 de minute in prima zi.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-08-17 14:47:10)

Offline

 

#674 2010-08-17 15:14:50

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Off Ruxy, vreau sa iti spun ca si eu am auzit pararei negative despre pediatra noastra si vreau sa ma duc cu Maria sa mai cer o parare.
Cand am fost a doua oara la control in afara de cantarit, intrebat cat papa mare lucru nu mi-a spus. Nu mi-a spus nici mie de calciu si alte cele
In schimb m-ai lasat masca ci sfaturile pe care ti le-a dat a ta...

Sanca, eu am scoso din prima afara in jur de o ora cam asa si nu am avut reactii neplacute. Azi nu mai este atat de cald afara, poti sa incepi cu 30 de minute daca vrei. Nu cred ca e cazul s aincepi cu scosul pe balcon, poate acest lucru doar iarna...Pararea mea.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-08-17 15:15:58)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#675 2010-08-17 15:16:18

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rux asta e, ai vrut ce e mai bun pt vlad, dar uite ca...e nebuna  supa

sanca noi am iesit cu ei direct afara si era am prins niste zile cam reci pt oct ...am stat 1ora si n-au avut probl  par


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#676 2010-08-17 15:21:33

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ruxx...iti raspund si eu ...chiar dc nu sunt pediatra...NU e normal nimic din ce ai scris big_smile

in alta ordine de idei...si .eu sunt dezamagita de pediatra noastra...dar...nu putem scapa asa usor de ea tongue...e nasica de botez big_smile....in fine....noroc..ca mai cunoastem altii si ...NORMAL ca ma duc la ei.....pe ea doar o anunt ce am facut...dupa ce m-a stresat cu tinerea capului..incat ajung pe 19 la neurog..din cauza...stresului ei...si am facut si eco la fontanela....( care a iesit OK ) pe acest caz....

si Andu e certat cu legumele....si eu ma plimb..dansez in jurul lui cand i le dau....scot sunete de ma mira si pe mine...si pana la urma le papa tongue...ce e ciudat ..dupa 80-100 gr de legume vrea TZATZA....si mananca nu gluma....ce ma fac eu cu el tongue????

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-08-17 15:22:55)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#677 2010-08-17 16:05:28

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Vad ca va legati de cuvantul "normal" lol
Nu mai zic nimic....decat ca la mine nu mai vine.

Ally dar cate luni avea Andu de zicea ca nu-si tine capul?

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-08-17 16:05:43)

Offline

 

#678 2010-08-17 16:44:28

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

nu ....vreau sa se sperie nimeni...big_smile...asa ca nu zic tongue


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#679 2010-08-17 16:51:55

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na a scris:

nu ....vreau sa se sperie nimeni...big_smile...asa ca nu zic tongue

Hai spune-ne ca nu ne speriem. Oricum fiecare copil are un alt ritm de dezvoltare


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#680 2010-08-17 17:17:31

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Salutare, mamici puss

Vai rux.... groaznic...; nici eu nu-s multumita de pedi mea cu cracii lungi, pardon... big_smile ; o pitzipoanca si.. atat; ma cheama ea la cabinet, cu copil de nici 3 luni cu bronsiolita de nu putea sa respire si vomita si aerul pe care il respira.. si afara erau 0 grade sad , bine ca nu m-am luat dupa ea....

Kata, ce bine suna.... smile bine ati re.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#681 2010-08-17 18:24:48

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

crrys....daca te consoleaza...ca si a mea ma cheama tot la cabinet si este nasa de botez a lui tongue..

deci eu l-am protejat f mult pe andrei....am gresit....cu capul..si la 3 luni nu isi tinea capul cum trebuie.....era ca papusile alea vechi ...ce se balanganeau....pe luneta daciei ( am mai zis asta )dar l-am tinut f mult pe burta.....de la 3 luni si la 4 luni am fost felicitati ca am recuperat bine.....am facut si masaj cu un nenea maseor...si ...la toate astea a avut si un tremur in timp ce sugea de circa -4 secunde...care m-a speriat ...si uite asa ne-a trimis la eco de fontanela si joi ajungem si la neurolog....oricum eco a iesit OK...deci sunt f linistita..mai ales ca Andu a luat in greutate ok, are motilitatea ok....deci ma duc doar sa dau bani degeaba smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#682 2010-08-17 18:46:16

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Si noi va trebui sa repetam vizita la nerolog, si poate sa repetam eco transontanelara sa vedem cum sta cu hemoragia


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#683 2010-08-17 18:53:14

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Ally, pai Vlad face 4 luni si nu-si tine capul cum trebuie....

Offline

 

#684 2010-08-17 20:36:59

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

bun, dar DE CE nu mai mult de 1 l lapte?

pt ca e destul pt rinichii lor 1 litru de lapte. deci nu de lichide in general ci de lapte in particular.

1. NU!  mad  cui i-ar placea sa fie zgancilit zilnic pt ca unu mai mare si mai tare vrea sa iti vada produsul?
2. de la 4 luni?! NU!
3. NU! ca doar nu are celulita big_smile
4. NU! asta e educatie cu paru' psihologic
5. e o tampenie la varsta asta sa mu dai calciu cand e in crestere si e pe formula sa bagi scuza asta
6. de la 4 luni? yikes rotfl
7. NU! daca mie nu imi place sa stau toata ziua intr-un picior lui de ce i-ar placea?! plus ca la copii mici se comprima carotida cand stau pe burta de aia nu se lasa copil pe burta pana nu isi tine singur capul si nu se intoarce pe spate/ burta singur

da cine maica a scos imbecilitatile astea? ca tu nu cred puss

fleur pauza se da la copii 1 minut pt fiecare an de viata. ai tai nici un minut nu trebuie lasati singuri cand au frustrari de astea ca nu vor intelege nimic. deci da, tre sa stai cu ei si sa le vb calm pana se potolesc.

sanca te ghidezi dupa greutatea cu care a iesit din spital nu dupa cea de la nastere yikes lasa pediatra sa vb singura  va bai frate...oare am invatat eu de pe alte carti sau is cu informatia mai proaspata in cap decat ei? f multe aberatii in ultima vreme...


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.