homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-52


#970 2010-08-25 20:30:04

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

hello fetelor !

ne primiti si pe noi in clubul mamicilor oficiale ? smile
deja am intrebari big_smile :

sanca , tu ii dai si supliment ? eu ii dau - de la inceput am avut putin lapte si ma tot chinui sa mentin lactatia cu diverse stimulente + alaptat cat mai des dar nu pot renunta la bibe pentru ca ea nu se satura, plange efectiv de foame si am incercat si eu sa scot - am crezut ca s-a lenevit ea - si intr-adevar nu era nimic acolo sad

si inca ceva - fetei ii cade perisorul ... stiam ca il schimba , dar asa cade mult o data ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 



#971 2010-08-25 21:56:31

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

bine ai venit geo....lui andu nu i-a  cazut perisorul mult....dar difera de la copil la copil


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#972 2010-08-25 22:29:00

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ally_na daca mananca atunci da-i sa manance desi imi e greu sa cred ca un bebe de 6 luni cere si din ora in ora sa pape. Sunt 3 variante, ori il iei cu tine in pat si ii dai sa pape cand cere, ori il inveti cu ceai, apa sau sa il ia cineva fara tzatze din patut si sa il lasi sa planga pana va accepta si apa si ceaiul, ori rezista in continuare in felul asta...stiu ce spun ca am avut o experienta asemanatoare cu a ta, se trezea si din jum in jum de ora...acum doarme buba, nici la masa de la 6 dim nu se trezeste, ii dau lapticul in somn.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#973 2010-08-25 22:55:13

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

geo eu momentan ii dau doar lapte praf.. e vb de supliment in sensul ca e o papacioasa si la unele mese nu se satura cu cat i-ar fi portia  big_smile


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#974 2010-08-25 23:21:32

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

sanca a scris:

geo eu momentan ii dau doar lapte praf.. e vb de supliment in sensul ca e o papacioasa si la unele mese nu se satura cu cat i-ar fi portia  big_smile

aha ....  spranceana


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2010-08-25 23:27:43

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

buna fetele...nu am mai intrat de ceva vreme...bebe creste si imi ocupa tot timpul...vrea sa ne jucam, sa ne plimbam, etc...iar noaptea avem aceeasi problema ca aly_na cu trezitul...mai ales ca acum ii ies si dintisorii e jale....daca se trezeste de numai 5 ori e bine...dimineata spun ca am dormit si eu cat de cat...am fost cateva zile la tara la ai mei si s-a trezit doar de 3 ori...am crezut ca e o minune...dar cum ne-am intors si-a reluat programul..nu mai stiu ce sa fac....am momente cand ma trezesc mai obosita decat m-am culcat...mi se face rau de la oboseala...crize de lipotimie, de astm...efectiv nu stiu cum mai rezist...are aproape 9 luni si tot cu tzitzi adoarme...mi-a facut si rani la sani ca are si 3 dintisori....aaa..si culmea..am fost duminica la o nunta si vreau sa spun ca a dormit de la 9 seara pana pe la 3-4 dimineata(cu o singura pauza pe la 12 de la niste chiote) intr-o galagie infernala cu lautarii la 10 metri de el...sa fie asta solutia?
acum alta problema...tuseste si i se aude ca un harait in gat....am fost la dr si spune ca nu are nimic la plamani si nici rosu in gat...ce sa fie?ati mai patit asa?i-a dat mucosin cu miere de 2 ori pe zi....

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-08-25 23:47:16)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#976 2010-08-26 09:22:26

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

neatza!
fetele,bebe meu a mancat 80 ml pe nerasuflate,dar pt ca i-am marit gaurica tetinei;el de fapt de-asta nu manca mult;tot tragea dar sunt naspa rau tetinele astea;am de la nuk;voi de care folositi?
l-am trimis pe sot sa caute avent;alea tot pe marimi sunt?
voi de care folositi?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#977 2010-08-26 09:49:39

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

LIliana, eu la inceput am folosit de la Baby Nova pentru ca cu acestea s-a obisnuit in spital si cand am ajuns acasa nu a acceptat altceva.

De cateva zile folosim si noi Avent pentru ca le-am aruncat pe celalalte. Da, sunt tot pe marimi si cu debite diferite


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#978 2010-08-26 09:59:52

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si folosesti tetina cu debit mai mare sau cea pt varsta ei?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#979 2010-08-26 10:04:47

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

liliana83 a scris:

si folosesti tetina cu debit mai mare sau cea pt varsta ei?

Cu debit mai mare, dar nu foarte mare pentru ca risti sa iti vomite in jet. Inghite o cantitate mai mare de lapte decat ar trebui si poate vomita. Asa am patit ei.
De la Avent folosesc nr 2, de la Baby Nova am avut tetine S si M. I-am dat cu M pentru ca cu S se chinuia si se enerva ca nu curge bine


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#980 2010-08-26 10:27:55

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu -am facut ditamai gaura si n-am tb cu vomitatul...a cautat sotul si nu a gasit la noi in oras nici avent,nici nuk...tb sa caut pe net sau cand merg la buc...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#981 2010-08-26 10:30:53

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

walkiria cine te-a invatat sa dai sirop cu miere la copil sub 2 ani? produsele apicole nu au ce cauta in alimentatia unui copil asa mic.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#982 2010-08-26 10:49:24

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Liliana, sa incerce Baby Nova, sunt mai ieftine dar sunt foarte bine, ti-am spus, Maria cu alea papa inainte. E bine daca n u ai treaba cu vomitatul, eu am patit-o cand i-am dat cu o tetina cu o gaura prea mare


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#983 2010-08-26 10:52:45

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Lili, eu folosesc bibe de la avent de la inceput si acum am cu 4 gauri, care in mod normal sunt recomandate dupa 6 luni dar el cu astea papa cel mai bine fara nicio problema.
Cel cu o singura gaura, de care ar trebui sa iei tu, zic eu ca se va chinui cu ele, cred ca cel mai bine iei cu 2.
Sa stii ca eu de multe ori am comandat si bibele si tetinele dupa net smile

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-08-26 10:53:22)

Offline

 

#984 2010-08-26 11:34:33

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

neata ... am si eu doua intrebari ...

1-  mai hraneste cineva copilul mixt ? ( san+formula)

2- la mine lohiile s-au terminat cam in 7-8 zile iar acum de dimineata m-am trezit cu menstra !!!! e normal asa devreme ? sa ma ingrijorez ? are legatura cu cantitatea de lapte ? help pls ... grater


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#985 2010-08-26 11:54:20

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

lili eu folosesc avent nr 1 si e ok. papa super bine. mie mi-au zis sa o las cu tetine pt varsta ei. uneori incepe sa gafaie de cum trage insa eu inca o las asa.

acum hai sa va intreb ce parere aveti de problema noastra.. aseara am avut musafiri si am pus pe seama asta faptul ca daria a fost agitata deoarece imediat dupa plecarea lor a adormit ca un ingeras. s-a trezit la 5 si a adormit pana pe la 8 f bine. i-am dat sa pape.. a papat f bine si de atunci nici un chip sa o linistesc sa adoarma bine la loc. am pus-o langa mine in pat si i-am tot dat suzeta.. i-am dat si putin ceiut.. insa cat suge ceva e ok.. cat nu tot face gimnastica cu piciorutele si se incrunta, incoarda, roseste toata si am observat ca tot trage si cate o besinuta... aaa si rar cate un tipat.. nu ajunge sa planga. am avut impresia ca a adormit si am pus-o in patutul ei. in 10 min a inceput iar sa se agite. sa fie oare colici? nu stiu.. ma asteptam la colici sa planga de-a binelea.. de aia sunt confuza. am in casa sab simplex si stiu ca ii pot da 10 pic/zi. daca si voi credeti ca-s colici.. cum sa ii dau picurile? si sa i le dau toate 10 odata?

geo.. nu stiu ce sa zic de problema cu lohiile.. la mine inca sunt insa ff putin. am avut si zi cu scurgere albicioasa cumva de am crezut ca e gata.. chiar nu stiu

aaa si inca ceva... sab simplex nu ii pot da si preventiv? are ceva daca ii dau si defapt nu-s chiar colici

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-08-26 11:55:49)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#986 2010-08-26 12:42:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

preventiv da-i bonisan nu sabsimplex care e o chimicala. bonisan e natural. manifestarile de care spui tu suna a colici, care teoretic incep dupa a doua saptamana de viata si nu din primele zile, desi la multi copii se manifesta inca din maternitate. insa un mare aport la starea ei de aseara o are si vizita pe care ati primit-o. cu riscul de a parea old fashion tongue, noi nu am primit pe nimeni in vizita pana dupa botez. initial ne gandisem pana la 3 luni big_smile dar cum botezul a fost mai repede am primit mai repede. oamenii care vin in vizita vin cu gandurile lor, cu grijile lor, femei la menstruatie, persoane care inainte au facut sex, etc. doar nu o sa stai sa ii intrebi inainte care cum ce a facut si ce griji are la serviciu tongue ideea e ca un bebelus vede asta in aura persoanelor respectiv, ii simte si se agita. e inca frageda asa ca limiteaza vizitele la rudele strict apropiate gen bunica, bunelu, viitorii nasi.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#987 2010-08-26 12:53:21

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

preventiv da-i bonisan nu sabsimplex care e o chimicala. bonisan e natural. manifestarile de care spui tu suna a colici, care teoretic incep dupa a doua saptamana de viata si nu din primele zile, desi la multi copii se manifesta inca din maternitate. insa un mare aport la starea ei de aseara o are si vizita pe care ati primit-o. cu riscul de a parea old fashion tongue, noi nu am primit pe nimeni in vizita pana dupa botez. initial ne gandisem pana la 3 luni big_smile dar cum botezul a fost mai repede am primit mai repede. oamenii care vin in vizita vin cu gandurile lor, cu grijile lor, femei la menstruatie, persoane care inainte au facut sex, etc. doar nu o sa stai sa ii intrebi inainte care cum ce a facut si ce griji are la serviciu tongue ideea e ca un bebelus vede asta in aura persoanelor respectiv, ii simte si se agita. e inca frageda asa ca limiteaza vizitele la rudele strict apropiate gen bunica, bunelu, viitorii nasi.

stiu o;hara ce spui legat de vizite.. da mi-a fost asa sa ii dau afara si au mai stat si pana la 11 noaptea..eram si eu nervoasa.
mi-am trimis deja sotul dupa bonisan. cum sa ii dau? tot asa 10 pic? si sa i le picur in gurita sau in laptic?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#988 2010-08-26 15:07:44

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Eu ii pun Bonnisan in laptic dar poti sa i-l dai direct in gurita


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.