homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-56


#1046 2010-08-29 11:26:13

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

oki....merci....mamici, ce parere aveti despre premergator?nu stiu daca sa ii iau sau nu si de care.....as vrea sa merg si cu el la salina cateva zile...e prea devereme la 9 luni?

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-08-29 11:45:07)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 



#1047 2010-08-29 14:25:10

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Mie mi-a spus un medic la care am fost cu al meu pt picioruse ca sa nu-l pun in premergator ca se invata sa mearga gresit, ca o rata. Am avut premergator dar nu l-am prea folosit. Fratele meu a folosit premergatorul si intr-adevar are si acum mersul deformat si dupa varsta de 2 ani a fost cu el la medic pt masaj la picioare ca mergea aiurea, pe varfuri. A purtat si ghetuta ortopedica.....
Eu una zic sa nu te grabesti sa dai bani. Daca ai putea sa-l imprumuti de la cineva ar fi ok, parerea mea ca nu e o investitie care sa merite bani pt ca-l vei folosi putin, nu-l poti tine mult acolo deoarece bebeul trebuie sa exploreze spatiul si pe jos, de-a busilea sa invete sa se ridice, etc, ceea ce premergatorul nu-i va permite. De ex al meu deja la 9-10 luni mai ca sarea din el si numar pe degetele de la o mana de cate ori l-am pus.

Carra, sa stii ca bebeii au perioade in care mananca mai mult si mai des, asa ca nu te speria, pune-l la san cand cere, chiar daca a trecut doar 1 ora si jumate. Si te poti orienta dupa greutatea pe care a luat-o intr-o luna (poti sa-l cantaresti saptamanal sa vezi daca ia in greutate), apoi daca nu a luat deloc sau f putin te gandesti la laptele praf. Punand la san sa sti ca stimulezi lactatia, dar nu se intampla imediat in ziua urmatoare. Eu pe la 10 luni cand a avut enterocolita, ii dadeam des san pt ca nu vroia altceva. La inceput nu aveam mult, dar in urmatoarele zile am constatat ca se umpleau mai des.

Lucky, cum e cu sanii? Incepe cu sanul mai gol ca sa-l stimulezi, apoi pune-l la celalalt daca mai vrea. Daca nu mai vrea pe celalalt sau suge putin, mulge-te.
Incearca asa cateva zile, vezi cum e, si apoi incearca sa-l pui alternativ la ambii sani: adica la o masa incepi cu stangul apoi il dai si pe dreptul, la masa urmatoare incepi cu dreptul si apoi il dai si pe stangul. Sa te mulgi apoi daca nu ti-a golit sanii.
Dar sa stii ca de obicei cam asa e: un san e mai plin si produce mai mult, celalat mai putin si de obicei cel plin e dreptul  smile Important e sa ai lapte in ambii sani, nu trebuie sa fie aceeasi cantitate la amandoi.
Eu acum am sanul drept mai mare si frumos  tongue iar cel stang mai mic si pleostit  big_smile  si chiar e vizibil cand ma uit in oglinda. Dar nu-i bai  smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1048 2010-08-29 16:02:04

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Pot sa incep sa ii dau Mariei 10 ml suc de morcovi?sau e prea devreme?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1049 2010-08-29 16:19:34

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu zic sa incepi cu sucurile de fructe- mere, piersici, portocala. apoi sa vina si morcovii big_smile
crestere mare !

Offline

 

#1050 2010-08-29 16:28:17

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

claudia78 a scris:

eu zic sa incepi cu sucurile de fructe- mere, piersici, portocala. apoi sa vina si morcovii big_smile
crestere mare !

Si pot sa incep deja sau sa astept sa facem 4 luni?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1051 2010-08-29 16:30:18

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

cat are mai exact fetitza ta? si cum este alimentata in prezent?
eu zic ca daca are 3 luni jumate poti s aincepi, dar nu cu 10 ml, e prea mult, si eu te sfatuiesc sa-l dai diluat cu apa plata sau apa fiarta si racita

Offline

 

#1052 2010-08-29 16:35:51

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

claudia78 a scris:

cat are mai exact fetitza ta? si cum este alimentata in prezent?
eu zic ca daca are 3 luni jumate poti s aincepi, dar nu cu 10 ml, e prea mult, si eu te sfatuiesc sa-l dai diluat cu apa plata sau apa fiarta si racita

Face marti 11 saptamani. Este alimentata exlusiv cu lapte praf


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1053 2010-08-29 16:36:51

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

hm, mai asteapta o saptamana....
crestere mare !!!

Offline

 

#1054 2010-08-29 16:43:29

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

claudia78 a scris:

hm, mai asteapta o saptamana....
crestere mare !!!

Multumesc  puss  kram


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1055 2010-08-29 16:51:07

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fetelor, lamurit-ma si ep mine cu vigantolul - trebuie aruncata sticla inceputa? la ce perioada, eu ii dau si acum tot din aia din la 14 zile si mai e carca...

legat de cacauta, azi a facut si ea saracuta si am constatat ca e constipata, a facut asa ca un carnacior subtire...offf...a stimulat-o sotul cu un supozitor, ca altfel , cucu nu facea si gata...a sta si 6 zile nefacuta si apoi cu supozitor a facut...

sanca si a mea face exact ca a ta ...scremete, gemete, rosire si in final o basinuta puticioasa rau...trage la vanturi gramada...uneori cu tot tacamul de mai sus, altefle asa fara nimic....

eu ii dau bonisam acum de 3 ori pe zi 12-13 picaturi, sper sa se mai regleze...iar de baut ii dau o combinatie de ceai adica ,-ceai de musetel si ceai de la fares pt colici, si adaug si baby drink , dar ceva de genul un plic la 200 ml de ceai (pe prospect scrie un plic la 50ml), am zis ca e dulce si nu are rost sa o invat cu dulcele....probelema mea e ca si ceaiul de la fares is baby drink contin menta, intr-o propie mica ,dar contin...oare e mai bine sa iau anason si chimen separat si sa-i fac ceai din astea?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1056 2010-08-29 17:10:45

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

off adina complicata problema cu cachita asta si la voi si la noi. eu ii dau baby drink si baby calm si bonisan. vineri a facut de 2 ori.. eram asa fericita.. ieri a facut iar.. azi inca nimic.. big_smile zici ca-s tampa cum de cate ori vad ca se incoarda si se screme putin caut in pampersul fetei. am facut o obsesie. totusi la noi e mai bine ca nu i-am pus supozitor inca... si eu ma tot intreb cu menta asta daca nu le facem mai rau?! insa stii ce ma mir eu.. ca ana maria papa san si ar trebui sa ii fie mai usor sau cel putin asa e teori. tu cu pediatra ai discutat? eu cand i-am zis mi-a spus sa o stimulez cu termometru si daca nu si nu.. supozitor.. altceva nimic. pupici puss


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1057 2010-08-29 17:46:05

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

vigantolul are termen de valabilitate 21 de zile de la prima deschidere a flaconului

Offline

 

#1058 2010-08-29 17:46:05

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

walkiria_c a scris:

oki....merci....mamici, ce parere aveti despre premergator?nu stiu daca sa ii iau sau nu si de care.....as vrea sa merg si cu el la salina cateva zile...e prea devereme la 9 luni?

dupa ce incepe sa se ridice singur si are stabilitate (nu cade in nas de mobila ci se tine drept) cumpara-i mai curand un antemergator decat un premergator. cu salina eu as mai astepta pana dupa 2 ani desi sunt multi parinti care isi duc copiii asa de mici.

andreed e prea mica, parerea mea. nu vad necesitatea. are timp o viata sa manace de toate dar lapte exclusiv nu va mai intalni. da-i ce ii este ei bun acum, laptele, si asteapta sa implineasca 4 luni pt sucul de morcovi. si nu, nu sunt de acord cu ce zice clau ca sa ii dai citrice. alea is explozie pt un stomac neformat. morcovul e bun pt inceput dar de la 4 luni. nu mai dati suculete, supici, etc de la varste asa de mici!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1059 2010-08-29 17:49:04

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara ...am spus mar, piersici si apoi portocala, dar na......

Offline

 

#1060 2010-08-29 17:53:46

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Am inteles, o sa astept  sa implinim 4 lunite si abia atunci o sa incep. O'hara, eu ma gandeam ca poate ii prinde bine, de aia am si intrebat.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1061 2010-08-29 17:56:14

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Andreed parerile sunt impartite si aici pe forum intre mamici...si intre pediatri...asa ca la urma urmei faci cum vrei,cum crezi, si cum simti tu ca mamica big_smile....

Offline

 

#1062 2010-08-29 17:56:47

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

clau orice copil va accepta fructele dar legume nu. de aia se incepe cu legume wink si degeaba te superi. citeste noile recomandari oms in materie de diversificare si ai sa vezi puss

andreea nu ii prinde bine deloc. mai nou se recomanda, chiar si laptele praf sa mearga pana la 6 luni exclusiv. si eu i-am bagtat morvoc la 3 luni da' asta pt ca inca nu ma desteptasem. la urmatorul voi astepta macar pana la 4 luni.

edit: clau si katami a facut cum a simtit ea si bagase intr-o luna aproape toate alimentele care se baga pana pe la 9 luni. ti se pare ok? si eu am simtit diverse dar asta nu inseamna ca nu am simtit prost. si o recunosc.

Ultima oara a fost editat de o'hara (2010-08-29 17:58:33)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1063 2010-08-29 17:59:30

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

eu una tot nu sunt de acord...viatminele din laptele praf sunt una si cele din fructe sunt alta
e parerea mea.pot sa-mi spun parerile nu?
edit : evident ca nu m-am referit ca daca simte sa-i dea cartofi prajiti sa-i dea...................

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2010-08-29 18:00:35)

Offline

 

#1064 2010-08-29 18:04:59

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ca si medic care are in vedere si copii m-as informa mai mult pe tema asta. tu mergi pe graficele vechi. Maria nu are inca 4 kg si tu ii recomanzi mar, portocala...no...intr-adevar fiecare medic face cum crede...eu nu sunt medic asa ca mai bine ma abtin sa mai zic ceva. de pe cartile de pe care ai invatat tu am invatat si eu. trebuie numai sa iti dai seama unde info e invechita, ce fac cei din vest la 4 luni cand noi mancam mere, etc. da' asta cere si timp disponibil pe care eu il am intr-adevar...


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.