homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2-6


#96 2010-07-23 17:53:44

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ce citesc eu pe aici?

de ce sa tundeti fetelor copiii la 0?
E cea mai mare prostie... a mea s-a nascut su par dar la un moment dat i-a cazut in  parti si la spate, avea asa o creasta lol
Si nu am tuns-o.... nu vad de ce as face asta... de ce vreti sa chinuiti copiii? sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#97 2010-07-23 18:53:47

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

dar de ce credeti ca sunt chinuiti copiii cand sunt tunsi? cesafac Noi am tuns-o acasa,are un vecin masina si a venit la noi,eu o tineam in brate,ii dadeam jucarii sa ii distrag atentia si el o tundea.Acum ar trebui sa-i tund bretonul,ca nu sta deloc cu el prins,si ma gandesc cu groaza ca trebuie sa merg cu ea la coafor,ca se sperie .


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#98 2010-07-23 19:15:12

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

mamici am si eu o curiozitate pe caldurile astea..in 2 sapt o sa aduc ingerasul acasa si e groaznic in ap.. avem cam 30 de grade. noi avem montat aer conditionat in sufragerie. obisnuiesc sa ii dau drumul si sa stau in dormitor pt ca imi e teama sa nu racesc...  se racoreste in acest fel si dormitorul. dilema mea e daca voi putea face la fel si cand vin cu micuta acasa... patutul ei e pus in dormitorul nostru


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#99 2010-07-23 20:12:48

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

e ok,Sanca,chiar zilele trecute am vazut un medic la tv care zicea ca e ok,dar sa nu fie mai putin de 22 de grade in camera unde sta copilul.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#100 2010-07-23 20:21:37

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

multumesc frumos!
aaaa nu.. nici nu se pune problema. tinand cont ca o pun cam pe 24 de grade.. minim 22 in sufragerie .. in dormitor se simte ca e aerul mai respirabil.. dar grade avem in jur de 25-26.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2010-07-23 23:40:35

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

rozik a scris:

dar de ce credeti ca sunt chinuiti copiii cand sunt tunsi? cesafac Noi am tuns-o acasa,are un vecin masina si a venit la noi,eu o tineam in brate,ii dadeam jucarii sa ii distrag atentia si el o tundea.Acum ar trebui sa-i tund bretonul,ca nu sta deloc cu el prins,si ma gandesc cu groaza ca trebuie sa merg cu ea la coafor,ca se sperie .

Pai ce sa zic? e urat, e stupid si mi se pare o mare prostie chestia asta ca ii creste parul mai des daca iti tunzi copilul la 0.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#102 2010-07-24 13:06:52

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

si pe mine m-au intreb multi in jur "dupa 1an ii tunzi,nu?" si am sarit la ei "NU, eu nu-i chinui copii"...baiatul normal ca nu-l voi lasa cu plete si il voi tunde, dar fata abia astept sa aiba parul lung si sa il prind in codite...mai ales ca ei fac 1an in oct, e racoare si pana la vara ei ii creste parul sa-l prind...e mai comod pt parinti, dar nu mi-ar placea...eu am fost tunsa 0 cand aveam 10ani, m-a pedespit tata...si am oroare de asa ceva

camy eu le-am dat cu bibe in scoica de la masina de cand i-am adus acasa si cu lingurita am incep de la 4 luni, nu stateau in fund, dar nici culcati ca sa se inece

supa de 4luni care era chioara le-o faceam pt 1 sapt, bagam recipiente la congeator si le scoateam de dim ca sa se dezghete ...mi-a fost f usor  smile ...dr imi mai spunea (am citit si intr-o carte asta) daca copilului nu-i place zeama simpla de legume sa punem putin lapte, el fiind obisnuit pana at cu gustul laptelui va accepta mai usor supa ...la mine a functionat de minune  par

kata nu cred ca sunt probl daca se amesteca cerealele cu lapte...sunt cereale fara lapte, iar pe cutiile acelea chiar scrie "se amesteca cu apa sau lapte"


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#103 2010-07-24 14:22:05

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

love_t a scris:

rozik a scris:

dar de ce credeti ca sunt chinuiti copiii cand sunt tunsi? cesafac Noi am tuns-o acasa,are un vecin masina si a venit la noi,eu o tineam in brate,ii dadeam jucarii sa ii distrag atentia si el o tundea.Acum ar trebui sa-i tund bretonul,ca nu sta deloc cu el prins,si ma gandesc cu groaza ca trebuie sa merg cu ea la coafor,ca se sperie .

Pai ce sa zic? e urat, e stupid si mi se pare o mare prostie chestia asta ca ii creste parul mai des daca iti tunzi copilul la 0.

aaa,de asta sunt si eu constienta,si nici nu voiam sa o tund,dar nasa ei stia ca nu vreau sa o tund si intentionat a ciuntit-o cand i-a luat motul :.ea avea parul destul de lung la un an,i-a prins 4 moturi cu fundite,si le-a taiat de sub funda,nu deasupra fundei,cum ma asteptam eu;astfel,in cele 4 locuri unde a taiat,parul a ramas muuuult mai scurt decat in rest,aproape ca i se vedea scalpul si am hotarat sa o tund ca sa nu se mai vada asa.Dar de chinuit nu am chinuit-o.Oricum,eu ma ofticam cand o vedeam cheala si abia asteptam sa-i creasca parul,ca de cand ma stiu mi-am dorit fetita ca sa-i prind codite  hjarta  Dar trebuie sa recunosc ca mi-e dor de perioada aia,cand imi era foarte usor sa o spal pe cap  lol


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#104 2010-07-24 14:47:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

ma gandeam si eu sa incerc cu lapte, fleur... da ideea e... are sens? adica... acu iti mananca supa fara lapte? ca daca nu... nu are rost sa i-o bag pe gat "cu pacaleli". daca da... atunci merita incercat.

oricum, azi am bagat cartof si dovlecel... si deja s-au facut vreo 10 lingurite mari lol fara scuipat big_smile doar cu plictisit dup=aia  big_smile deci suntem pe drumul cel bun

fleur, eu exact de alea fara lapte am, milupa bio de orez... dar stiam din principiile mancatului disociat ca cerealele nu tre amestecate cu lactate. nu doar la copii mici, dar se aplica si aici. acu eu n-am sa fiu paranoica la astea, o sa ii dau si cu lapte... dar, pt inceput, i le-am dat cu fructe, ca ii place destul de mult combinatia.

nici eu nu mi-as tunde fata zero, daca as avea-o. iar baiatul clar nu.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#105 2010-07-24 22:30:41

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

azi pentru prima data i-am facut lui tudor o supa adevarata, adica am pus de toate inclusiv ceapa......a papat baiatul meu ca un pui de gaina lesinat de foame

fleur sa-l pun in scaunelul de masina nu m-am gandit...buna idee

mai kata cum ii dai tu cereale cu fructe? adica ce faci?...eu i-am doar amestecate cu lapte pana acum

la discutia cu tunsul nu ma bag pentru ca pana acum nu m-am gandit daca l-as tunde sau nu ...oricum acum e mai mult chelios asa ca probabil de asta nu m-am gandit


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#106 2010-07-24 22:46:10

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

Pai presupun ca cu suc de fructe...( mar+morcov , asta e preferatul meu tongue )

Cat despre tuns... eu nu o tund pe Anastasia... o sa ii spun si preotului sa ii taie f putin din par.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#107 2010-07-25 08:31:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

camy, ce te invidiez pt mancatu' ala lol hai sa-i fie de ghini

nu, nu-o fac cu suc, ca nu mananca (nu ma intrebati de ce). si eu tot mar cu morcov ador... el nu-l sufera sad in schimb le fac cu piure de fructe... pasez fructele (cu furculita, ca sa ramana si mici bucati) si bag cerealele... iese un soi de pasta mai grosuta (adica nu merge in biberon, cred...)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#108 2010-07-25 17:15:36

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

salutare, fetelor! Stiti ceva de SoareleMeu? Ati mai vazut-o pe forum de curand?


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#109 2010-07-25 17:30:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

katami a scris:

camy, ce te invidiez pt mancatu' ala lol hai sa-i fie de ghini

nu, nu-o fac cu suc, ca nu mananca (nu ma intrebati de ce). si eu tot mar cu morcov ador... el nu-l sufera sad in schimb le fac cu piure de fructe... pasez fructele (cu furculita, ca sa ramana si mici bucati) si bag cerealele... iese un soi de pasta mai grosuta (adica nu merge in biberon, cred...)

are dinti sau cum de i le pasezi incat sa ramana si bucatele? e la inceput si inca nu digera f bine si i le mai dai si bucatalite...fai-l piure fin.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#110 2010-07-25 21:15:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

o'hara a scris:

katami a scris:

camy, ce te invidiez pt mancatu' ala lol hai sa-i fie de ghini

nu, nu-o fac cu suc, ca nu mananca (nu ma intrebati de ce). si eu tot mar cu morcov ador... el nu-l sufera sad in schimb le fac cu piure de fructe... pasez fructele (cu furculita, ca sa ramana si mici bucati) si bag cerealele... iese un soi de pasta mai grosuta (adica nu merge in biberon, cred...)

are dinti sau cum de i le pasezi incat sa ramana si bucatele? e la inceput si inca nu digera f bine si i le mai dai si bucatalite...fai-l piure fin.

mesteca bine si cu gingiile (ba chiar si musca bine cu ele, cine stie cunoaste, adica tzatzele mele lol ). pb cu digestia nu a avut de la asta, ba chiar mai dadea si cate o dusca de lapte peste caisele pasate si nu patea nik lol incepe sa fie al meu lol

daca fac piure fin nu mananca. am incercat. are fitze, dom'le lol

cel mai bine mananca daca ii dau piersica decojita in mana... si i-o mai dau iar cand o scapa lol pana o termina tongue dar n-am io mereu nervii sa-l urmaresc sa nu se inece... asa ca mai rarut cu asta.

in schimb la legume e varza lol supa aia ajunge oriunde (azi in pantofii lu' tati chicot) numa in stomac nu. ne resemnam, ce sa facem smile io cu de-a sila mi-am jurat ca n-o sa-mi indop copchiii... am fost eu si mi-a ajuns, am avut destule eating disorders si pt ei lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#111 2010-07-26 00:01:20

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

kata, dar dc incerci sa-i dai zeama de supa cu lingurita? cu biberonul nu vrea? incearca mai multe tetine, ti-ar fi mai usor...macar cateva sapt pana ii bagi si legume pasae in supa ca sa fie ceva mai consistent...lapte le-am pus in supa numai la incep (2-3 sapt) pana au prins gustul de supa, mi-am facut si eu griji ca nu o sa-i invat cu mancare, iar acum uneori plang ca sa le dau mancare, chiar daca au papat fructe cu 1 ora inainte ...cer mancare, nu fructe sau cereale...asa o sa fie si crys, ai rabdare  chicot ... le mai dau iart cu cereale, cred ca depinde de fiecare mama cum simtea ea ca e mai bine pt copil  smile

camy normal ca papa baiatul tot, ii e teama ca daca nu mananca cine stie ce pedeapsa ii tragi  chicot ... ii curand il bagi la supa cu legume pasate  tongue


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#112 2010-07-26 09:00:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

fleur, nu-i dau zeama, i-am bagat pasate de la inceput

sa incerc si io figura cu laptele...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#113 2010-07-26 09:39:21

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

pai si nu te chinui prea mult cu lingurita? sunt si tetine cu gaura reglabila pt alimente mai groase si poti sa-i dai...sau poate iti place sa te chinui  tongue


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#114 2010-07-26 11:11:39

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 2

diversificarea se face cu lingurita;si eu i-am dat la inceput supa cu biberonul,dar oricum nu-i placea,asa ca i-am bagat si legumele pasate si i-am dat cu lingurita.Nu putea ea sa stea in fundulet,in scaun,dar o tineam in scoica.

Ultima oara a fost editat de rozik (2010-07-26 11:13:16)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.