homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Postinor la 2 zile dupa ovulatie, contact sexual in dimineata ovulatie


#1 2010-08-04 17:06:22

alecsutza_online
Membru
Inregistrat: 2006-11-19
Mesaje: 2

Postinor la 2 zile dupa ovulatie, contact sexual in dimineata ovulatie

Buna seara,
Am nevoie de ajutorul dvs.
In data de 22 iulie am avut un contact sexual neprotejat. Mi-am facut calculul si am descoperit ca era ziua mea ceea mai fertila.
Nu ama vut posibilitatea financiara sa imi procur postinor in acel moment, reusind sa iau prima pastila de postinor la 60 de ore dupa actul sexual.
As vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa fi ramasa insarcinata. Stiu ca spermatozoizii traiesc 2 zile si ca inca 2 zile dupa ce am avut ovulatie exiat posibilitatea de fecundare.
Cat de mult imi poate intarzia ciclul de la postinor? Este rau daca nu am avut sangerare imediat dupa?
Va rog frumos sa ma ajutati.
Va multumesc

Offline

 



#2 2010-08-04 17:09:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Postinor la 2 zile dupa ovulatie, contact sexual in dimineata ovulatie

Luat corect, Postinorul are o marja de eroare de cam 2%
Sangerarea de dupa e doar un efect secundar, nu inseamna nimic
Nu-ti poate spune nimeni cat o sa-ti intarzie menstruatia, daca o sa-ti intarzie, la 3 saptamani de la contact poti face un test de sarcina daca nu vine pana atunci

Offline

 

#3 2010-08-05 09:56:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Postinor la 2 zile dupa ovulatie, contact sexual in dimineata ovulatie

alecsutza_online a scris:

Buna seara,
Am nevoie de ajutorul dvs.
In data de 22 iulie am avut un contact sexual neprotejat. Mi-am facut calculul si am descoperit ca era ziua mea ceea mai fertila.
Nu ama vut posibilitatea financiara sa imi procur postinor in acel moment, reusind sa iau prima pastila de postinor la 60 de ore dupa actul sexual.
As vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa fi ramasa insarcinata. Stiu ca spermatozoizii traiesc 2 zile si ca inca 2 zile dupa ce am avut ovulatie exiat posibilitatea de fecundare.
Cat de mult imi poate intarzia ciclul de la postinor? Este rau daca nu am avut sangerare imediat dupa?
Va rog frumos sa ma ajutati.
Va multumesc

Spermatozoizii traiesc 4 zile, ovulul traieste 2 zile
Din nefericire, marja de eroare a contraceptiei de urgenta e relationata strins cu distanta dintre actul sexual sui perioada fertila(cu cit esti mai aproape de perioada fertila cu atit eficienta postinor e mai mica) si cu timpul scurs intre contactul sexual si pastila(cu cit e mai lung cu atit eficienta e mai mica)
Pe scurt, riscul de sarcina e de luat in seama. Daca menstra intirzie mai mult de o sapt fata de data la care ar fi trebuit sa vina(vor fi atunci cam 3 sapt de la contact) fa un test de sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.