homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor-datare sarcina


#1 2010-08-07 15:52:18

criss_k
New member
Inregistrat: 2010-08-07
Mesaje: 5

ajutor-datare sarcina

Buna ziua. Sunt o graviduta cu o mica problema. Avand ciclu neregulat, nu stim exact cate saptamani are bebe, sunt oricum la sfarsitul sarcinii, iar dr la care am mers toata sarcina vrea sa imi faca cezariana saptamana viitare, ceea ce eu nu imi doresc. UM a fost pe data de 10 octombrie 2009, iar la prima ecografie, din 11 decembrie sacul ovular avea 11.8 mm, corespunzand la 4 saptamani de sarcina.
As vrea sa nasc natural, sa astept declansarea spontana a travaliului, insa cel mai importanta este sanatatea baietelului meu. DPN mi s-a stabilit mai intai pe sfarsitul lunii august, apoi inceputul lunii septembrie, inceputul lunii august, in fine...sunt bulversata.  Ce ar trebui sa fac? cum pot sa stiu sigur cate saptamani de sarcina am?

Offline

 



#2 2010-08-07 15:58:08

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: ajutor-datare sarcina

In cazul tau cred ca dupa masuratorile ecografului iti poti da seama daca UM a fost pe 10 octombrie.

Vorbeste cu medicul tau si spune-i ca tu vrei neaparat sa nasti natural. De ce sa-ti faca ceza daca tu nu vrei?
Asteapta sa se declanseze travaliul.

Offline

 

#3 2010-08-07 16:10:58

criss_k
New member
Inregistrat: 2010-08-07
Mesaje: 5

Re: ajutor-datare sarcina

prima ecografie o facusem la un alt doctor si conform aceleia acum as avea 38 de saptamani. Dupa ecografiile pe care le-am realizat ulterior la dr care mi-a supravegheat sarcina, mi se spunea intotdeauna ca am cu 2 saptamani mai mult decat ar fi calculele dupa prima eco, deci acum ar trebui sa am 40 de saptamani dupa ultima ecografie pe care am facut-o joi. Probabil ea doreste sa evite problemele ce pot sa apara la o sarcina suprapurtata, dar in cazul meu consider ca nu e sigur cate saptamani de sarcina am. Cunoasteti cazuri similare?

Offline

 

#4 2010-08-07 16:15:37

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: ajutor-datare sarcina

In cazul in care nu stii, dr. trebuie sa se ghideze dupa masuratorile de pe 11 dec, daca atunci aveai 4 saptamani, atunci atat aveai. Ai 38 saptamani si o zi., parerea mea.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#5 2010-08-07 16:35:31

criss_k
New member
Inregistrat: 2010-08-07
Mesaje: 5

Re: ajutor-datare sarcina

Am sa ii sugerez sa mai asteptam macar pana pe 20 august. Va multumesc pentru raspunsuri

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-08-07 16:50:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ajutor-datare sarcina

si eu zic la fel, sa te bazezi pe DPN-ul stabilit la prima echografie. pe parcurs apar diferente mai mari in functie de cum se dezvolta bebe.

Offline

 

#7 2010-08-07 17:17:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ajutor-datare sarcina

nico12345 a scris:

In cazul in care nu stii, dr. trebuie sa se ghideze dupa masuratorile de pe 11 dec, daca atunci aveai 4 saptamani, atunci atat aveai. Ai 38 saptamani si o zi., parerea mea.

asa mi-am calculat si eu varsta sarcinii, dupa primul eco. DAR dr mi-a zis ca termenul cel mai aproape de relitate e la 12 sapt (nu ma intrebati de ce).

pe de alta parte.. de nascut am nascut EXACT in ziua in care am facut, dupa prima eco, 40 de sapt smile

aaa... si n-are rost sa faci cezariana pt asta... nu stiu exact cum, dar exista o metoda medicala de diagnosticare ecografica a eventualelor pb datorate sarcinii suprapurtate... dr poate vedea daca bebe nu mai primeste suficienta hrana parca sau asa ceva.... nu stiu detalii, dar intreaba-ti dr


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2010-08-07 18:20:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: ajutor-datare sarcina

la echografiile de pe final se compara fluxurile arterei cerebrale cu cele de pe artera mbilicala si functie de asta se stabileste daca bebe e ok, daca e bine hranit, daca nu e in suferinta fetala. la fel se poate ghida si dupa maturarea placentei. oricare ar fi varsta sarcinii tale, cert e ca daca ai 38 sau 40 de saptamani, te poti considera la termen. daca vrei natural, atunci asteapta sa se declanseze dar cu atenta supraveghere a indicilor de care am mentionat mai sus.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.