homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nasterea in apa


#1 2010-08-13 20:12:50

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Nasterea in apa

Nu cred sa mai fie vreun topic despre asta. Am cautat in subforumul asta.

Eu mai am foarte mult pana sa nasc (desi trece repede) si deja ma gandesc cum, unde, cu cine etc. Posibilitatile materiale nu  imi permit sa ma duc la o clinica particulara desi tare mult as vrea sa nu ajung in spitalele mizerabile de stat. Poate fac eu cumva sa scap.
As vrea sa stiu de ce e mai bine sa nasti in apa ? E mai usor, e mai bine pt bebe ? Cine a nascut asa. Am gasit o clinica la Brasov, cu preturi mai mici decat in altele. Stiu pe cineva care a nascut acolo, dar inca nu am apucat sa vorbesc cu persoana pt ca nu imi e cunostinta directa si o sa fie mai complicat. Cine a nascut in apa ? Sau ce ati auzit despre asta ? O sa pun si linkul http://www.clinicaeva.ro/ Sper sa nu creada cineva ca fac reclama. Au si preturile pe site, fac si reducere daca esti asigurata la CAS.
As vrea ca experienta asta sa nu fie traumatizanta. Cate povesti urate am auzit despre spitalizarea pe perioada nasterii si modul in care esti tratata si cati bani dai acolo spaga...  as prefera sa fac un efort si sa merg in alta parte. Eu stiu ca multa lume spune "Las' ca nu a murit nici una asa, ca toata lumea se chinuie, ca e un moft sa mergi la particular" dar un moment asa important din viata sa il traiesti in halul ala...in bataie de joc.

Revenind, daca stiti, din experienta sau nu, ceva despre nasterea in apa, va rog postati. Multumesc. Intre timp mai fac cercetari.

Offline

 



#2 2010-08-14 12:05:22

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Nasterea in apa

adina84, eu sunt din Brasov, si am auzit ca nasterea in apa e practicata de un singur doctor, si anume Baiulescu (nush daca am scris corect). Nasterea in sine costa cat una normala, adica in prezent 2250 ron (sau 2200, nu mai stiu sigur), trebuie sa te programezi personal la secretariat, pana cel tarziu in sapt 22 de sarcina. Dl-ul doctor e tare de treaba, insa lucreaza la spitalul din Fagaras, si are o singura zi de consultatii la Brasov, asa ca programarile la el se fac cu luni in avans.

Tot din auzite - exista un risc destul de mare sa nu-ti vina la nastere, daca e de garda la Fagaras, si am mai auzit ca in ultimul timp rata cezarienelor la nasterile in apa a crescut foarte mult, deoarece dl doctor de multe ori isi 'programeaza' si declanseaza nasterile, ca sa fie sigur ca poate asista la ele neutral

Eu o sa nasc tot la Eva (daca ma ajuta Dumnezeu), dar eu vreau natural, tocmai din cauza ca nu vreau sa mi se declanseze travaliul si sa risc o cezariana.

Daca te pot ajuta cu mai multe info, zi-mi aici, sau pe mail, si te ajut cu cea mai mare placere smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#3 2010-08-14 15:18:48

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Nasterea in apa

blue, mersi de info.
eu sunt f nedumerita in legatura cu tot ce urmeaza si sunt si speriata.
e ciudat ca un sg medic se ocupa de asta sad mi se parea o solutie f buna pt a evita calvarul unei nasteri normale dar si o cezariana.
eu sunt din galati. nu am cum sa vin sa imi urmareasca ei sarcina, din pacate. dar stiu ca te poti duce cu analizele si tot ce trebuie in ultima luna / ultimele saptamani si te pot lua la ei.
tot in Bv mai este si Aqua materna dar nu am gasit site-ul, de fapt e in constructie. Acolo insa e mai scump sad Acum incerc sa strang banii pt taxa de la clinica particulara. tare mult imi doresc sa nu nasc intr-un spital de stat. cel putin la noi la Gl e dezastru.
daca imi mai vine vreo idee / intrebare, te bat la cap. mersi mult.

Offline

 

#4 2010-08-15 12:45:17

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Nasterea in apa

adina, uite ce am gasit despre Aqua Materna: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=1951

Cica nu mai functioneaza, ca nu a primit nush ce aprobari sad Ca si alternative care nu te ard la buzunar raman spitalele din Rupea + Fagaras, si clinica Eva... Cam slabut neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#5 2010-08-15 18:43:18

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Nasterea in apa

doamne ce scumpa e o nastere   wow
in alte tari nu te costa nimic si ai si conditii optime-chiar si fara asigurare.
trist ce se intampla in Ro  neutral

adina,eu am o prietena care a nascut odata natural si a doua oara in apa.era foarte fericita pt k nu a durut'o aproape deloc,a iesit copilul mai bine. si eu cand voi avea bebe vreau sa nasc tot in apa big_smile
nasol in Ro,ca nu prea ai asa mult de ales si toti te jumulesc de bani sad
Anyway,iti doresc sarcina usoara puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-08-16 19:26:02

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Nasterea in apa

adina bebe? yikes si nu zcici nimic??
felicitari


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#7 2010-08-21 20:27:40

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Nasterea in apa

smile, dap, bebe.
nu am timp sa intru sa stau multp e forum, sa scriu.. si pt ca ma simt rau nu am rabdare sa stau mult la calculator. si asa stau pt obligatiile "de serviciu" destul.
cand trec de perioada asta nasoala, poate o sa reintru in ritm, sa va povestesc, sa va intreb, sa va innebunesc big_smile. de n-oi intra in depresie. mult nu mai am.. acum, numa' sa am grija sa se faca bebe mare in burtica si sa iasa cu bine.

Offline

 

#8 2010-08-21 20:49:10

Zeyna
Platinum member
Castigatoare a concursului de Miss
De la: Constanta
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 19746

Re: Nasterea in apa

si in constanta la isis din cate stiu se poate naste sub apa smile
http://www.maternitate-constanta.ro/
ma gandesc ca daca esti din galati, e mai aproape aici.. smile
felicitari si ai grija de tine!


Dragostea nu se stă, se face.

Offline

 

#9 2010-08-23 12:23:41

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Nasterea in apa

da' ce scoruri...
mersi deuzza.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.