homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Reactii dupa pilula de urgenta !?!


#1 2010-08-16 11:24:59

cp_r34
New member
Inregistrat: 2010-08-16
Mesaje: 10

reactii dupa pilula de urgenta !?!

buna
am o nelamurire si m-am gandit sa apelez la dvs pana ajung la consultatia ginecologica peste o saptamana!
acum 2 sapt am avut prima zi de menstruatie si am inceput sa i-au karissa (am mai luat 3 luni de zile anul trecut, am facut o pauza de vreo 5 luni si am hotarat sa i-au din nou ) am luat in data de 2 august prima pastila de karissa in prima zi de menstruatie dupa 5 zile de pastile am avut un contatct sexual neprotejat, stiam ca nu sunt protejata si atunci am luat o pastila de a urgenta asta cam dupa 10 ore de la contactul sexual. Am avut o sangerare de, 3 sau 4 zile de la pasila din cate am inteles ca este normal sa fie asa. Dupa 4 zile sangerarea s-a oprit, am mai avut contacte sexuale si a fost ok. Acum dupa 2 sapt de la "eveniment" si la a 14 zi de anticonceptionale am avut din nou contact sexual si am inceput sa am o mica sangerare insa nu chiar de culoarea rosie ci mai , maronie..specific ca , nu am avut dureri sau disconforturi poate doar mici mancarimi. Este posibila aparitia unei sarcini? sau inca corpul meu nici nu s-a chiar obisnuit iar cu anticonceptionalele?
multumesc

Offline

 



#2 2010-08-16 11:27:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: reactii dupa pilula de urgenta !?!

in primul rand nu trebuia sa iei pastila de a doua zi, fiindca erai protejata din prima zi
in al doilea rand ce ai tu se numeste spotting, e o reactie normala la anticonceptionale, care apare in primele luni de administrare, pana se obisnuieste organismul cu ele

Offline

 

#3 2010-08-16 11:30:02

cp_r34
New member
Inregistrat: 2010-08-16
Mesaje: 10

Re: reactii dupa pilula de urgenta !?!

eu stiam ca sunt protejata dupa a 7 zi de la administratrea anticonceptionalelor...  si am intrebat telefonic la in cabinet ginecologic (voiram sa fac o consultatie) si mi-a spus doar sa i-au o pastila de a urgenta...
si este normal sa apara sangerare acuma si dupa o saptamana dupa ce am luat pastila ..asta totul datorita primei folie ..pana se obisnuieste corpul din nou cu anticonceptionalele?

Offline

 

#4 2010-08-16 11:33:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: reactii dupa pilula de urgenta !?!

da, e normal
daca incepi pastilele din prima zi de menstruatie esti protejata din prima zi, doar daca le incepi mai tarziu e valabila regula cu 7 zile...

Offline

 

#5 2010-08-16 11:38:03

cp_r34
New member
Inregistrat: 2010-08-16
Mesaje: 10

Re: reactii dupa pilula de urgenta !?!

deci nu se pune problema unei sarcini?
oricum este o perioada din an in care imi fac mereu papanicolau si ecografie, insa ce vreau sa mai intreb eu mi-am facut programare pentru sapt viitoare marti iar mie , prima fiolie de anticonceptionale mi se termina duminca viitoare .inainte cu 2 zile ...de control si normal menstruatie...este ok sa las asa programarea ? sau sa o las pentru dupa menstruatie?din cate stiu nu e chiar bine sa fac testul papanicolau inainte de menstruatie, nu este atat de concludent...sau sunt informata gresit?
Multumesc pentru raspunsuri

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-08-16 11:39:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: reactii dupa pilula de urgenta !?!

nu, doar ai inghitit niste hormoni degeaba
in principiu poti merge si asa, doar sa-i spui medicului in ce perioada a ciclului esti, ca in functie de asta sa interpreteze rezultatele

Offline

 

#7 2010-08-16 12:00:41

cp_r34
New member
Inregistrat: 2010-08-16
Mesaje: 10

Re: reactii dupa pilula de urgenta !?!

iar faptul ca mi-a aparut acel mic disconfort de mancarime de ieri? poate sa fie ceva destul de grav? sau doar poate ceva infectie...si e ok dc astept pana sapt viitoare la consultatie?
multumesc si scuze de, deranj

Offline

 

#8 2010-08-16 12:03:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: reactii dupa pilula de urgenta !?!

o sa vezi la control, poate fi doar o iritatie, o candidoza
poti folosi Bioclin Gel ca sa mai calmeze mancarimea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.