homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum actioneaza anticonceptionalele?


#1 2010-08-18 09:18:25

dreea91
New member
Inregistrat: 2010-08-15
Mesaje: 10

cum actioneaza anticonceptionalele?

Buna! Am o nelamurire de vreo cateva zile ... Daca sunt administrate corect anticonceptionalele, cate zile te protejeaaza o pastiluta? Si daca am luat un drajeu dupa 12 ore si jumatate decat era normal si apoi am continuat sa le iau corect ce risc este sa raman insarcinata daca in urmatoarele 7 zile am avut contact sexual? Va rog din suflet sa ma lamuriti...

Ps: Mentionez ca am fost sfatuita sa ma protejez suplimentar in urmatoarele 7 zile dar era vorba numai de aceea jumatate de ora (dupa cele 12) care acum ma pune iar pe ganduri... Ar trebui sa iau Postinor? Contactul sexual l-am avut dupa 4 zile, deci n-au trecut 7 sad

Offline

 



#2 2010-08-18 10:01:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

24h + maxim 12, de asta daca intarzii mai mult de 12h cu pastila e risc de sarcina
nu stiu ce sa zic, chiar daca ai depasit cu jumatate de ora, mie mi se pare ca exista risc
mai asteapta pareri

Offline

 

#3 2010-08-18 10:27:43

dreea91
New member
Inregistrat: 2010-08-15
Mesaje: 10

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

deci am luat vineri seara la ora 20:00 pastila, apoi sambata la ora 20:00 am uitat si am luat duminica dimineata la ora 8:30... nici eu nu mai stiu ce sa cred...

Offline

 

#4 2010-08-18 10:50:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

exista risc... protectia a scazut...

Offline

 

#5 2010-08-18 10:54:05

dreea91
New member
Inregistrat: 2010-08-15
Mesaje: 10

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

okay... multumesc pentru raspunsuri... am sa ma protejez de acum... postinor nu vreau sa iau, am mai luat si nu mi-a venit mestruatia o bucata buna de timp... sa speram ca va fi bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-08-18 14:16:05

barbie4you
New member
Inregistrat: 2010-07-28
Mesaje: 5

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

Re: Anticonceptionale Yazbuna,am si eu o intrebare;e prima luna in care iau ac yas,ma dor sanii dar nu insuportabil,in primele zile (2)in care am luat ac am avut diaree,m-am protejat suplimentar 7 zile (am luat din a 2 zi a cm),a incercat sa nu-si dea drumul in mine dar nu se stie,mi-a venit ciclu intre a doua si a treia pastila placebo,am dureri menstruale dar are o cantitate mai mica,e posibil sa fiu insarcinata?ma gandesc la ciclu peste sarcina...va rog raspundeti-mi sunt fff stresta...
mentionez ca am luat pastilele la aceiasi ora, fara antibiotice

Offline

 

#7 2010-08-21 02:23:11

Laurica_
New member
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 17

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

Heyy salutare! am mai scris pe inca 2 topicuri dar nu a mai zis nimeni nimic. vreau sa vad pareri ca sa stiu ce sa fac. prima zi de menstruatie a fost luni, a inceput sangerarea pe la 2 si ceva dupa-masa dar yasminul am inceput sa-l iau marti, dupa 26 ore, nu pana-n 24. iar joi noapte am avut contact neprotejat. vineri am vorbit cu 2 medici ginecologi si au zis ca sunt protejata. dar pe site mi-a zis cineva ca nu sunt. sunt cam derutata si nustiu daca sa iau postinor sau nu, daca le iau degeaba sau nu... nici macar nu sunt in perioada fertila, care imi incepe abia din a 14-a zi a menstruatiei, deci mai e... nu inteleg procesul. cum as putea sa raman insarcinata daca am inceput sa iau yasmin, ce sa spun la limita decat cum scrie ca e in prospect, dar protejandu-ma cu meoda calendarului. daca ar putea careva sa-mi explice si mie cum sta treaba, va rog.... ca sa nu o iau prin pastai smile
Doctoressa ar putea sa imi dea un sfat? ca dumneaei e pe domeniu smile trebuie sa iau o decizie pana in 72 de ore. mai am 2 zile sa vad daca iau sau nu postinor.dar imi e frica sa nu imi bombardez organismul degeaba cu doze din astea. si yasmin, si postinor, of... pls help
PS: anticonceptionalele astea modifica perioada fertila? sau e ok metoda calendarului ca metda suplimentara de protectie? asa cum am facut noi. as vrea tare mult sa inteleg ce si cum ca sa stiu ce sa fac mai departe.

Ultima oara a fost editat de Laurica_ (2010-08-21 02:27:08)

Offline

 

#8 2010-08-21 08:59:14

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

Laurica_ dar pt ce iei tu de fapt anticonceptionale? sau pt ce crezi ca le iei? cum crezi ca te protejeaza?..... te intreb lucrurile astea pt ca vad ca intrebi de perioada fertila si metoda calendarului...

cand iei anticonceptionale NU ai perioada fertila, NU ovulezi, nu e nevoie de o alta metoda contraceptiva.. deci poti avea contacte sexuale oricand fiind protejata de anticonceptionale cu conditia sa le iei corect.

teoretic, daca nu incepi prima folia din prima zi de menstruatie, trebuie protectie suplimentara pana inghiti corect 7 pastile. asta scrie si pe prospect, ti-au zis si fetele. nu inteleg de ce medicul ti-a zis altfel...

Offline

 

#9 2010-08-21 09:02:00

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

barbie4you a scris:

Re: Anticonceptionale Yazbuna,am si eu o intrebare;e prima luna in care iau ac yas,ma dor sanii dar nu insuportabil,in primele zile (2)in care am luat ac am avut diaree,m-am protejat suplimentar 7 zile (am luat din a 2 zi a cm),a incercat sa nu-si dea drumul in mine dar nu se stie,mi-a venit ciclu intre a doua si a treia pastila placebo,am dureri menstruale dar are o cantitate mai mica,e posibil sa fiu insarcinata?ma gandesc la ciclu peste sarcina...va rog raspundeti-mi sunt fff stresta...
mentionez ca am luat pastilele la aceiasi ora, fara antibiotice

stai linistita
menstruatia este putina din cauza anticonceptionalelor, ele au acest efect asupra menstruatiei
nu esti insarcinata iar iubitul tau poate sa ejaculeze linistit in interior.

Offline

 

#10 2010-08-21 12:26:27

Laurica_
New member
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 17

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

aha, deci eu totusi nu le-am inceput corect pt ca nu le-am luat pana in 24 ore ci la 26 ore. de ce trebuie sa folosesc acea metoda suplimentara? ca as vrea sa inteleg pt ca nustiu cum functioneaza. daca iau pastile din prima zi ma protejeaza total. daca incep din a -2a zi ele nu isi fac efectul imediat si corpul incepe sa ma pregateasca pt perioada fertila pana iau cele 7 pastilute? si asa este riscul in care pot ramane insarcinata? am zis si mai sus de metoda aceea suplimentara ca fiind metoda calendarului. deci pastilele o anuleaza in acele 7 zile si ma fac fertila, pana cand yasminul reuseste in totalitate sa -si faca treaba? nu ma ajuta?
PS: noi am incercat sa ne protejam cele 7 zile dar s-a rupt prezervativul si el a terminat in mine.
sad
as fi vrut atat de mult ieri sa fi putut vorbi cu cineva de la un cabinet de planning. dar era inchis desi pe usa scria un program.... si in weekend la fel mi s-a zis ca va fi inchis:((

Offline

 

#11 2010-08-21 13:00:58

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

Laurica, medicul care ti le-a prescris nu ti-a explicat toate astea?....
doar PRIMA folie trebuie inceputa din prima zi de menstruatie. o termini, faci pauza 7 zile si in a 8-a incepi o folie noua. deci, daca incepi, de ex, folia luni, o termini duminica. iar incepi luni si tot asa...

daca nu incepi PRIMA folie din prima zi de menstruatie se considera ca nu esti protejata decat dupa 7 zile pt ca e posibil ca in aceste zile sa apara ovulatia.. pastilele nu te "fac fertila" in cele 7 zile, exista doar posibilitatea sa apara ovulatia...

Offline

 

#12 2010-08-21 13:18:09

Laurica_
New member
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 17

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

aha deci asta era, riscul sa apara ovulatia acum.  no bine oricum stiam de protectia de 7 zile ca le-am mai luat si altadata urmand toti pasii care i-a zis camysh. a fost un accident acum ca s-a rupt prezervativul. iar pastilele abia de am putut sa le iau marti ca abia luni noaptea am ajuns acasa( am fo plecata din tara). si menstruatia trebuia sa vina pe 19 nu pe 16. mi s-a dereglat si organismul un pic.
da si pe site mi se zice un lucru si medicii aia 2 mi-au zis chiar foarte hotarati ca e ok, sa nu iau postinor. I'm so dead right now...neutral
tare ma gandesc io sa iau pilula aia. dar o urasc sincer pt ca e prea puternica si da organismul peste cap... am mai luat acu 2 ani. nu am avut reactii urate d la ea. dar tot am incercat sa ma feresc ca de dracu si tot aici am dat alcool
in mai multe articole care prezinta contraceptivele orale combinate scrie astfel: "
Cand pot lua contraceptive orale combinate?

Potrivit expertului, de obicei se incepe administrarea la menstruatie, intre prima si a 5-a zi a menstruatiei. Dupa a 5-a zi se mai pot incepe cu conditia ca in primele 7 zile de administrare sa se foloseasca o metoda de protectie suplimentara (de exemplu, prezervativ sau abstinenta) "  coffestudiu  bang

Ultima oara a fost editat de Laurica_ (2010-08-21 13:49:21)

Offline

 

#13 2010-08-21 13:43:23

dreea91
New member
Inregistrat: 2010-08-15
Mesaje: 10

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

in legatura cu postinor ... stiu ca am fost la ginecoloaga mea imediat dupa ce am luat postinor... si pe langa faptul ca mi-a zis ca sunt putin inconstienta si ca nu am avut grija de mine .... mi-a mai spus ca daca era sa raman insarcinata ramaneam cu tot cu postinoru' meu.... si pe langa asta nu mi-a venit mestruatia 2 luni... nu foloseam anticonceptionale atunci... sincer, te cam da peste cap... si eu sunt in dilema pana peste vreo 5 zile ... dar sincer am renuntat la gandul sa iau postinor... e adevarat si faptul ca i-am zis prietenului meu sa aiba mai multa grija cum termina ca nu e chiar 100 % protectie... si a avut grija.

Offline

 

#14 2010-08-21 13:53:11

Laurica_
New member
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 17

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

dreea91 a scris:

in legatura cu postinor ... stiu ca am fost la ginecoloaga mea imediat dupa ce am luat postinor... si pe langa faptul ca mi-a zis ca sunt putin inconstienta si ca nu am avut grija de mine .... mi-a mai spus ca daca era sa raman insarcinata ramaneam cu tot cu postinoru' meu.... si pe langa asta nu mi-a venit mestruatia 2 luni... nu foloseam anticonceptionale atunci... sincer, te cam da peste cap... si eu sunt in dilema pana peste vreo 5 zile ... dar sincer am renuntat la gandul sa iau postinor... e adevarat si faptul ca i-am zis prietenului meu sa aiba mai multa grija cum termina ca nu e chiar 100 % protectie... si a avut grija.

dar l-ai luat dupa 72 de ore? sau dc a zis ca puteai ramane gravida si cu tot cu pilula? coffestudiu

Offline

 

#15 2010-08-21 14:14:11

dreea91
New member
Inregistrat: 2010-08-15
Mesaje: 10

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

nu, l-am luat dupa vreo 6 ore... nu am inteles nici eu prea bine de ce a zis pentru ca eram inspaimantata pe moment ca sunt gravida... abia dupa control, cand mi-a spus ca nu sunt gravida,  incepusem sa-mi dau seama de discutia de acolo... i-am spus si ca l-am luat dupa 6 ore... faza e ca ne bombardam cu pilule despre care nici nu stim daca isi fac sau nu efectul sau daca erau necesare sau nu...

Offline

 

#16 2010-08-21 14:18:26

Laurica_
New member
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 17

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

aham am inteles... anywayzz, daca vreau sa fac un test de sarcina mai incolo trebuie sa astept pauza de 7 zile, sau pot face si cat iau yasmin? intreb asta pt ca nustiu daca yasmin ar putea influenta in vreun fel rezultatul de pe test.

Offline

 

#17 2010-08-21 14:31:52

dreea91
New member
Inregistrat: 2010-08-15
Mesaje: 10

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

din cate stiu eu nu influenteaza decat unele analize de laborator... dar asteapta si alte pareri

Offline

 

#18 2010-08-22 11:28:27

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

testul de sarcina este concludent la 3 saptamani de la contactul cu risc sau la 7 zile de intarziere a menstruatiei



postinor este cu atat mai eficient cu cat este luat mai repede. daca embrionul e format deja, postinor poate ajuta la prinderea lui... asta in cazul in care il iei destul de tarziu, totusi

Offline

 

#19 2010-08-22 13:16:13

Laurica_
New member
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 17

Re: cum actioneaza anticonceptionalele?

da asa am mai citit yo ca e concludent dupa 21 zile testul. desi pe unele scrie ca sunt cocludente chiar si mai devreme, pe ala Minut parca, nu mai tin minte exact. in fine...
Camysh u ziceai ceva de un risc de a aparea ovulatia acum, eu am calculat, si am vazut ca nu sunt fertila de pe 20 pana pe 26...+yasmin. ce ovulatie sa mai apara? ovulatia avea sa fie de pe 26 dar o sa o opreasca yasmin deacuma, nu o sa mai existe. gandesc bine?bang...
No ma gandeam ca pt femei cu ciclul super dereglat , da ar fi riscant, ar putea aparea ovulatia devreme, dar yo alcool ...

Ultima oara a fost editat de Laurica_ (2010-08-22 13:45:30)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.