homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-27


#495 2010-08-26 08:34:37

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata!

Ana  offf  sad sper ca ai reusit sa vorbesti cu dr si ca te-ai linistit  par .
Nici nu stiu ce sa zic  sad nu stiu nimic despre asta.

Aliy  applause  applause  applause

Naffff mai esti acasa? big_smile
Hai hai ca noi face antrenament de zor cu majoretele majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 



#496 2010-08-26 08:38:51

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Mirik  puss  par

Ddunia
, prenatalul poate sa ti-l dea si ginecologul si medicul de familie. mie mi se pare mai usor sa-l iau de la dr de fam pt ca daca-l iau de la gine oricum trebuie vizat de dr de fam ... deci 2 drumuri.

Trebuie intrebat ginecologul cand iti recomanda sa-l iei ... mie mi-a zis nu mai tarziu de 32 sapt (asta fiindca am avut pb cu colul), dar am inteles ca se poate lua si mai devreme... important e sa ramana 42 zile (hai 50) din alea 126 pt dupa nastere

Intrebai cum am facut...iti  spun cum o sa fac wink eu de la 1 sept sunt in prenatal... mi-am facut programare la dr de fam si merg pur si simplu si-i cer prenatal (preventiv iau cu mine si ultima eco, in caz ca tre sa demonstrez ce varsta de sarcina am ... nu ma prea cunoaste dr)

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-08-26 08:43:46)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#497 2010-08-26 08:56:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata buna, fetele! cascat

Ana, sa ne zici ce ti-a spus doctorul, sa dea Domnul sa fie totul bine!  rugaciune

La noi e urat si innorat, iar eu adorm pe scaun, impreuna cu Davidut  smile

Legat de prenatal - al meu doc de familie sustine ca poate sa-mi dea 63 de zile din 126, ca restul sunt pentru dupa nastere. Daca eu vin cu concediul de la ginecolog (vreau sa-mi iau cat mai repede posibil), el e obligat sa-mi vizeze sau poate sa-mi si comenteze?

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-08-26 08:59:22)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#498 2010-08-26 08:56:52

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata fetelor  mornincoffee

Ana draga de tine  puss Ce ti-a zis medicul, cum esti? Asteptam  cuminti vesti bune de la tine par Doamne ajuta sa fie totul bine si sa mai stea Cati in burtik.

Aliy ce bine-i acasa happydance  fara draci si nervi de la munca si fara sefe  visslar O sa treaca repede timpul !

Ddunia, prenatalul poti sa-l iei de la ambii doctori dar mai indicat e de la medicul de familie cum a zis si Aliy, ca sa nu faci 2 drumuri...oricum medicul de familie ti-l vizeaza lunar. Eu stiu ca se poate intra in prenatal de la 6 luni 1/2 ...nu stiu cum am calculat eu mai demult.


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#499 2010-08-26 08:57:28

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

aliy a scris:

Mirik  puss  par

Ddunia
, prenatalul poate sa ti-l dea si ginecologul si medicul de familie. mie mi se pare mai usor sa-l iau de la dr de fam pt ca daca-l iau de la gine oricum trebuie vizat de dr de fam ... deci 2 drumuri.

Trebuie intrebat ginecologul cand iti recomanda sa-l iei ... mie mi-a zis nu mai tarziu de 32 sapt (asta fiindca am avut pb cu colul), dar am inteles ca se poate lua si mai devreme... important e sa ramana 42 zile (hai 50) din alea 126 pt dupa nastere

Intrebai cum am facut...iti  spun cum o sa fac wink eu de la 1 sept sunt in prenatal... mi-am facut programare la dr de fam si merg pur si simplu si-i cer prenatal (preventiv iau cu mine si ultima eco, in caz ca tre sa demonstrez ce varsta de sarcina am ... nu ma prea cunoaste dr)

Alea 126 zile poti sa le iei cum vrei chiar si dupa?sau e obligatoriu jum inainte?Si cat ti-s platite?


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2010-08-26 09:00:24

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Stefany, neata  puss

Am mai stat acasa la inc sarcinii, dar m-am plictisit rau ... sper sa-mi gasesc activitate ca vad ca deja n-am stare.
Oricum, ai dreptate ... e cel mai bine acasa, suntem linistiti ... linistea puiului meu e cea mai importanta  hjarta

Nu stiu ce sa ma fac cu raceala asta... ca vad ca se agraveaza sad

Camelia
, da, poti sa le iei dupa ... nu le poti lua pe toate inainte, dar dupa e ok ...adica daca iei si inainte (prenatal) trebuie sa-ti ramana cel putin 42 zile dupa (postnatal)
se plateste 85% din sal brut  (din media ultimelor 6 luni)

Blue, dr de fam e obligat sa-l vizeze. nu prea vad de ce sa comenteze ... daca dr care supravegheaza sarcina asa a recomandat, el ca dr de fam trebuie sa se "supuna"

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-08-26 09:07:16)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#501 2010-08-26 09:07:12

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

anabella_n a scris:

Papu, eu aş zice să nici nu te g?ndeşti să faci aşa ceva, pt că aceaşi greşeală am făcut-o şi eu la 15s şi nu mă pot abţine nici azi să nu mă ?ntreb dacă nu cumva de la asta mi s-au tras problemele ulterioare (tot frecuş de geamuri, podele şi mobile pt mutare, c?teva zile la r?nd)

Eu am zis ca macar sa spal o chiuveta, un dulap, sa fac ce nu necesita intindere multa sau sa stau aplecata mult timp, sa dau din manute si atat... oricum o sa am grija sa nu ma obosesc si sa fac pauze...Multumesc de sfat si de grija! Esti o dulce! puss

Offline

 

#502 2010-08-26 09:08:38

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

aliy a scris:

Stefany, neata  puss

Am mai stat acasa la inc sarcinii, dar m-am plictisit rau ... sper sa-mi gasesc activitate ca vad ca deja n-am stare.
Oricum, ai dreptate ... e cel mai bine acasa, suntem linistiti ... linistea puiului meu e cea mai importanta  hjarta

Nu stiu ce sa ma fac cu raceala asta... ca vad ca se agraveaza sad

Camelia
, da, poti sa le iei dupa ... nu le poti lua pe toate inainte, dar dupa e ok ...adica daca iei si inainte (prenatal) trebuie sa-ti ramana cel putin 42 zile dupa (postnatal)
se plateste 85% din sal brut  (din media ultimelor 6 luni)

Blue, dr de fam e obligat sa-l vizeze. nu prea vad de ce sa comenteze ... daca dr care supravegheaza sarcina asa a recomandat, el ca dr de fam trebuie sa se "supuna"

Inteleg.Eu oricum mai am si 15 zile de concediu de odihna care nu mi-l pot lua numa atunci inainte sa nu mai vin ca avem f mult de munca


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#503 2010-08-26 09:12:05

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Papucica a scris:

anabella_n a scris:

Papu, eu aş zice să nici nu te g?ndeşti să faci aşa ceva, pt că aceaşi greşeală am făcut-o şi eu la 15s şi nu mă pot abţine nici azi să nu mă ?ntreb dacă nu cumva de la asta mi s-au tras problemele ulterioare (tot frecuş de geamuri, podele şi mobile pt mutare, c?teva zile la r?nd)

Eu am zis ca macar sa spal o chiuveta, un dulap, sa fac ce nu necesita intindere multa sau sa stau aplecata mult timp, sa dau din manute si atat... oricum o sa am grija sa nu ma obosesc si sa fac pauze...Multumesc de sfat si de grija! Esti o dulce! puss

Papu, cum zici tu e ok... daca nu te agiti, poti sa faci cate ceva ... e f adevarata vorba ca sarcina nu e o boala, dar sa nu faci extrem de mult efort ... nu poti sta nici degeaba, mai ales ca acolo te muti tu smile

Si eu ma gandesc, ca si Ana, cat rau era sa-i fac bebelusului meu stergand geamuri si frecand podele ... la 16 sapt.
eu m-am invatat minte ... e adevarat, dupa 2 luni de stat la pat sad
Fac si acum cate ceva ... sterg praful, gatesc, mai spal o chiuveta, o oglinda ... dar nu toate odata smile


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#504 2010-08-26 09:12:07

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Am inteles, ms frumos aliy smile

Si eu am zile ramase de concediu, si firma ma obliga sa le iau pana la sf anului, asa ca o sa le iau inainte de prenatal, indiferent de cata munca o sa fie lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#505 2010-08-26 09:14:06

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Blue, Came  puss
da, concediul de odihna ramas trebuie luat inainte de prenatal ...ca na... dupa nu mai ai cum smile

aaaa si mare grija cu sefii lol ... eu ieri cand le-am zis ca e ultima zi au inceput sa stranga hartii si hartiute sa le rezolv.
parca le tineau ascunse pt cand vreau eu sa plec... si uite asa am muncit 4 ore in plus ...
asta sa fie paguba mea! gata, am scapat de ei  happydance

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-08-26 09:16:12)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#506 2010-08-26 09:16:09

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ahaaaa deci asa,pai atunci mai bine merg la med de familie ca e muuult mai aproape.mi-am calculat si in 11 oct am 32 de saptamani.deci atunci ar trebui sa ies in prenatal


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#507 2010-08-26 09:18:14

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Fetelor si aia 85% din salarul brut ti da angajatorul sau trebuie iar sa astepti luni de zile pana ti da statul?Ca la noi maternitatea au fost care au luat-o si dupa 6 luni


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#508 2010-08-26 09:24:12

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

eu stiu ca se iau atunci, lunar, nu astepti.
ziceati ca trebuie avizat lunar de catre med de fam si apoi trebuie dus la locul de munca?in fiecare luna treb sa mergi pana acolo.ma doare capul
exista si o data limita lunara pana la care trebuie dusa hartia?vreau sa zic prin saptamana,a 3-a din luna in curs?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#509 2010-08-26 09:35:35

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Camelia, si eu intrebam acum o sapt cine plateste preanatalul smile
M-au lamurit fetele: prenatalul se plătește de către CAS, firma nu mai are nici o treabă cu banii ăia. bine, că tot firma ți-i virează, dar nu sunt din partea ei (Legea nr. 19/2000).
Se vireaza ca si salariul, in fiecare luna

DDunia
, da, tre sa-l duci la firma in fiecare luna ... hai curaj, sunt cam 2 concedii.
Eu stiu ca se comporta ca si medicalul, se depune pana la sf lunii ... daca gresesc, ma corecteaza fetele smile
Eu o sa-l duc/trimit (prefer sa-l trimit cu un curier rapid, decat sa merg pana la serv) imediat ce-l iau de la medic, ca sa fiu sigura ...


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#510 2010-08-26 09:38:26

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

aliy a scris:

Camelia, si eu intrebam acum o sapt cine plateste preanatalul smile
M-au lamurit fetele: prenatalul se plătește de către CAS, firma nu mai are nici o treabă cu banii ăia. bine, că tot firma ți-i virează, dar nu sunt din partea ei (Legea nr. 19/2000).
Se vireaza ca si salariul, in fiecare luna

DDunia
, da, tre sa-l duci la firma in fiecare luna ... hai curaj, sunt cam 2 concedii.
Eu stiu ca se comporta ca si medicalul, se depune pana la sf lunii ... daca gresesc, ma corecteaza fetele smile
Eu o sa-l duc/trimit (prefer sa-l trimit cu un curier rapid, decat sa merg pana la serv) imediat ce-l iau de la medic, ca sa fiu sigura ...

Am inteles  puss


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#511 2010-08-26 09:42:09

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata burtici wave  cascat

Offff Ana! sper sa vii linistita de la doctor te asteptam cu vesti, sa fiti bine amandoi signof10
Trimite la mine spottingul ala tongue

Dimineata am avut asa ceva furnicaturi pe jos si am simtit ca parca bb pipaie cu manuta pe mami jos  big_smile
Momentan au disparut si furnicaturile,... skitarg ma duc sa frec ceva prin casa lol si sa fac genoflexiuni styrka

Gargaaaa, puss  mai vrem detalii plsss, felicitari pt bebe grasunel, e f bine cum a luat, bravo mami applause


Nuppp tot acasa sant  smile Frumusica rau camasuta Pasucu! Si pt Cocofanel puss

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-08-26 09:44:21)


hjarta M&M=S

Offline

 

#512 2010-08-26 09:43:53

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

neatza!
ddunia,poti lua prenatalul mult inainte;eu de ex am ramas cu 80 de zile dupa nastere si de fapt tb sa ai 43
la serv tb sa-l duci pana la sf lunii


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#513 2010-08-26 09:47:25

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

sunt calculate toate zilele, nu numai cele lucratoare?


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.