homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intirzierea menstrei


#1 2010-09-04 18:23:22

felicia34
Membru
Inregistrat: 2010-08-30
Mesaje: 4

intirzierea menstrei

Am o intrebare .Am luat marvelon28 si la recomandarea medicului am facut o luna pauza .Luna a trecut dar ciclul nu mia venit. .<mentionez ca nu am avut nici un contact neprotejat>.MA POATE AJUTA CINEVA CU UN RASPUNS?

Offline

 



#2 2010-09-05 15:49:22

paka
Membru
Inregistrat: 2010-08-20
Mesaje: 4

Re: intirzierea menstrei

cel mai bine e sa mergi la un control..
dar dak spui k te-ai protejat..nu ai dc sa te stresezi..
poate ai ceva neinregula,in legatura cu pauza..
cu anticonceptionale  nu-i bine sa tot faci pauza..

Offline

 

#3 2010-09-05 20:15:18

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: intirzierea menstrei

felicia34 a scris:

Am o intrebare .Am luat marvelon28 si la recomandarea medicului am facut o luna pauza .Luna a trecut dar ciclul nu mia venit. .<mentionez ca nu am avut nici un contact neprotejat>.MA POATE AJUTA CINEVA CU UN RASPUNS?

pauza de o luna ti-a dat organismul peste cap...
pauza se face decat daca vrei bebe sau nu te simti bine cu pilulele...
daca nu ai avut contacte neprotejate nu ai de ce sa-ti faci griji; asteapta menstra linistita smile


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#4 2010-09-05 21:29:02

afrodita17
Membru
Inregistrat: 2010-09-05
Mesaje: 2

Re: intirzierea menstrei

buna seara tuturor.sunt noua pe aici si trebuie sa spun ca mi-a trebuit o jumatate de ora ca sa imi fac curaj pentru a ma inregistra.asadar,intrebarile mele sunt :
1.sunt la prima folie de yasmine.am administrat ac corect si tin sa mentionez ca joi am luat ultima pastilutza de pe tableta,deci sunt in perioada de pauza.inca nu mi-a venit menstruatia.daca ma lasa balta luna asta ar insemna ca am probleme?
2.ar trebui sa incep o noua folie chiar daca nu vine?
3.trecand peste asta,sunt totusi protejata in aceste 7 zile de pauza?
4. cand voi incepe urmatoarea tableta va trebui sa astept din nou sa iau 7 pastilutze ca apoi sa fiu protejata?
5.am avut spotting in fiecare zi din aceasta luna si inca mai am si in aceste zile de pauza.nu e cine stie ce,ma protejez cu un simplu protejslip de fiecare zi,insa e normal sa fie continuu?si cam cat ar trebui sa mai dureze?
Sper sa imi raspunda si mie cineva pentru ca sunt intro ceata totala...in special pentru ideea de protectie in cele 7 zile de pauza(de fapt,tare mi-as dori acest lucru).Am vazut pe aici multe fete care au aflat raspunsuri la intrebarile care le "chinuiau" si imi doresc mult sa ma intelegeti si sa ma lamuriti.

Offline

 

#5 2010-09-05 21:32:37

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: intirzierea menstrei

1) menstruatia poate veni in oricare din zilele de pauza
2) daca stii ca ai luat toate pastilele corect si deci nu ai cum sa fii insarcinata, da
3) da
4) nu
5) spotting-ul poate aparea in primele 3 luni de administrare a anticonceptionalelor, pana se obisnuieste organismul cu ele...daca totusi apare si dupa 3 luni, inseamna ca nu iei pastilele potrivite si trebuie sa te intorci la medic pt a ti le schimba


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-05 21:34:36

afrodita17
Membru
Inregistrat: 2010-09-05
Mesaje: 2

Re: intirzierea menstrei

multumesc din inima!!!stateam cu sufletul la gura si ma uitam sa vad daca imi raspunde cineva.multumes mult de tot si ...milioane de pupici!!

Offline

 

#7 2010-09-05 22:14:43

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: intirzierea menstrei

smile npc puss


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#8 2010-09-06 13:30:56

amira_20
Membru
Inregistrat: 2010-09-06
Mesaje: 1

Re: intirzierea menstrei

Buna fetelor,ma confrunt si eu cu o problema,iau antic de 2 ani Desorelle mai exact,am facut anu trecut(oct-dec) pauza,iar menstruatia a venit normal in aceste luni.In iulie anul acesta m-am hotarat sa fac din nou o pauza,dupa ce am term de luat pastilele menstruatia mi-a venit(pe 18 iulie),iar de atunci nu mi-a mai venit,cu toate ca simptomele specifice menstrei le-am avut.....mentionez k in aceste luni n-am avut contact sexual.Nu-mi fac probleme in privinta unei sarcini,doar ca ma ingrijorez,pentru ca dupa prima pauza menstra mi-a venit normal.S-a mai confruntat cineva cu asemena problema?

Offline

 

#9 2010-09-06 17:18:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intirzierea menstrei

amira e posibil ca menstruatia sa intarzie dupa ce renunti la anticonceptionale.
totusi, pauza nu este necesara...

oricum, daca nu apare, mergi la medic

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.