homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme-Pauza de anticonceptionale


#1 2010-09-09 22:11:32

bara
Membru
Inregistrat: 2008-07-11
Mesaje: 3

Probleme-Pauza de anticonceptionale

Buna ziua! Am luat timp de 5 ani anticonceptionale la recomandarea medicului ginecolog ca tratament pentru hirsutism dar si ca metoda anticonceptionala. Ultima oara am luat Meleva 35. Medicul mi-a spus sa fac pauza timp de 2 luni. In acest timp mi-a spus sa iau Spironolactona ca si tratament pentru hirsutism. Dupa prima luna de pauza mi-a venit ciclul la timp insa in cantitati mult mai mici si mai ciudat decat de obicei( ca si culoare: maroniu), iar acest asa-zis "ciclu"  dureaza de aproape 15 zile. Care ar putea fi cauzele si ce ar trebui sa fac? Multumesc!

Offline

 



#2 2010-09-09 22:59:54

oana16
Sr. member
De la: capitala culturara
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 1326

Re: Probleme-Pauza de anticonceptionale

sa-r putea sa fie o dreglare a cilului datorita intreruperii anticonceptionalelor.....dar ca sa fi impacata poti sa mergi al doctor sa te lamureasca


Iubirea e un lux ce nu si-l permite toata lumea

Offline

 

#3 2010-09-13 20:29:15

bara
Membru
Inregistrat: 2008-07-11
Mesaje: 3

Re: Probleme-Pauza de anticonceptionale

s-au facut deja 20 de zile.Acum imi curge sange curat si mai mult cantitativ.Am o dilema daca acum chiar sunt la menstra sau nu caci ar fi trebuit sa reiau anticonceptionalele si nu mai stiu care e prima zi de ciclu:((

Offline

 

#4 2010-09-14 08:30:32

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Probleme-Pauza de anticonceptionale

bara eu zic sa mergi la medic
nu e normala o sangerare atat de lunga. in plus, spottingul nu se explica daca nu iei anticonceptionale

Offline

 

#5 2010-09-16 11:32:51

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Probleme-Pauza de anticonceptionale

bara a scris:

s-au facut deja 20 de zile.Acum imi curge sange curat si mai mult cantitativ.Am o dilema daca acum chiar sunt la menstra sau nu caci ar fi trebuit sa reiau anticonceptionalele si nu mai stiu care e prima zi de ciclu:((

Din pacate astfel de probleme se pot intampla. Organismul simte lipsa estrogenilor din anticonceptionale si de-asta sangerezi. Oricum, nu e normal asa ceva. Mergi la medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-04 15:11:21

Camelia88
Membru
Inregistrat: 2010-12-04
Mesaje: 1

Re: Probleme-Pauza de anticonceptionale

Buna ziua,

Am luat Logest un an de zile iar apoi m-am mutat in Anglia iar aici nu am putut cumpara anticonceptionale din farmacie.Problema mea este urmatoarea:menstruatia dupa ultimele pastile luate mi-a venit dar de atunci nimic...au trecut 49 de zile de atunci si incep sa ma ingrijorez,e normal sa intarzie atat?Dureri menstruale simt,chiar crampe intense dar nu sangerez.
Va rog daca aveti un raspuns si pentru mine,
Multumesc anticipat,
Camelia

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.