homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Help!urgent!


#1 2010-09-12 20:56:22

dumi17
Membru
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 2

Help!urgent!

Folosesc yasmin a 3 luna. Tot timpul am fost foarte constiincioasa cu administrarea pastilelor...Le iau la ora 22,fara intirzieri, dar aseara am uitat sa iau pastiluta, si culmea ...am si avut contact sexual cu ejaculare...era a 18-a pastila...am luat-o cu aproximativ 10 ore dupa contact..(a doua zi pe la 12...respectiv cu 14 ore mai tz decit trebuia).....in decursul a acestor 3 luni acesta a fost al treilea contact sexual neprotejat......pt k de fapt folosesc yasminul pt reglarea cm....
Ma puteti sfatui ce sa fac?? Sa nu fak pauza??? iau urmatoarele 3 zile..si apoi continui fara pauza??
Sau e nevoie de contraceptie de urgenta?? plz,help!

Offline

 



#2 2010-09-12 21:15:44

gabriela231
New member
De la: bistrita
Inregistrat: 2010-08-23
Mesaje: 42

Re: Help!urgent!

in prospect ce scrie, in cazul in care intrazii cu mai mult de 12 ore?
oricum, ideea e ca u esti protejata, dar intr-o masura mai mica (eficacitatea se reduce, dar nu de tot)
avand in vedere ca esti si in ultimele zile, eu cred ca ar fi ok daca termini folia si dup-aia o sa iti vina
vezi ce scrie si in prospect si mai ateptam pareri de la fete puss


words can't say what love can do rodnar

Offline

 

#3 2010-09-12 21:50:17

dumi17
Membru
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 2

Re: Help!urgent!

Conform prospectului, trebuie sa incep urmatorul blister imediat dupa acest curent...totusi sunt confuza,,,de aia am si cerut sfatul vostru...

Offline

 

#4 2010-09-12 22:06:15

gabriela231
New member
De la: bistrita
Inregistrat: 2010-08-23
Mesaje: 42

Re: Help!urgent!

eu zic sa respespecti prospectul, dar daca esti speriata poti incerca ceva de urgenta
tu decizi puss


words can't say what love can do rodnar

Offline

 

#5 2010-09-15 10:27:27

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Help!urgent!

dumi17 a scris:

Folosesc yasmin a 3 luna. Tot timpul am fost foarte constiincioasa cu administrarea pastilelor...Le iau la ora 22,fara intirzieri, dar aseara am uitat sa iau pastiluta, si culmea ...am si avut contact sexual cu ejaculare...era a 18-a pastila...am luat-o cu aproximativ 10 ore dupa contact..(a doua zi pe la 12...respectiv cu 14 ore mai tz decit trebuia).....in decursul a acestor 3 luni acesta a fost al treilea contact sexual neprotejat......pt k de fapt folosesc yasminul pt reglarea cm....
Ma puteti sfatui ce sa fac?? Sa nu fak pauza??? iau urmatoarele 3 zile..si apoi continui fara pauza??
Sau e nevoie de contraceptie de urgenta?? plz,help!

1. Contactul sexual pe care l-ai avut a fost protejat de pastila anterioara celei uitate, deci nu e nevoie de protectie suplimentara.

2. Dupa pastila uitata, trebuie sa iei corect sapte pastilute ca sa se reinstaleze protectia. Daca nu mai ai pe folie sapte pastile, ai trei posibilitati:
       - te protejezi suplimentar pana la finalul foliei, pe perioada pauzei si sapte zile din folia urmatoare;
       - termini folia asta, mai iei de pe o alta folie atatea pastile cate ai nevoie ca sa faci sapte, apoi faci pauza
       - legii doua folii, amanand astfel menstuatia.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.