homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sex neprotejat


#1 2010-09-13 15:44:48

Alexiya
New member
Inregistrat: 2010-05-11
Mesaje: 11

sex neprotejat

baun!am o problema va rog sa ma ajutati..am luat 5 luni (aprilie-august) anticonceptionale logest,m-am lasat pt ca nu mai vreau sa iau.Duminica dimineata pe la 4 am facut sex neprotejat (o singura data) dar si cand ne-am trezit pe la 3 dupamasa am facut sex (tot o singura data) tzin sa mentzionez k s-a terminat inafara vaginului.mie frica va rog sa ma ajutati!!

Offline

 



#2 2010-09-13 15:52:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sex neprotejat

exista un risc fiindca si lichidul preejaculator contine spermatozoizi, iar dupa intreruperea AC fertilitatea e crescuta
acum tu alegi daca iei sau nu postinor, eu te-as sfatui sa nu te mai joci cu focul si sa folositi prezervativ

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-09-13 15:52:38)

Offline

 

#3 2010-09-13 16:07:47

Alexiya
New member
Inregistrat: 2010-05-11
Mesaje: 11

Re: sex neprotejat

imi spui te rog cum se iau?

Offline

 

#4 2010-09-13 16:10:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sex neprotejat

ori iei Postinor, o pastila cat poti de repede si urmatoarea la 12 ore dupa
ori Escapelle, care e o singura pastila

Offline

 

#5 2010-09-13 16:15:52

Alexiya
New member
Inregistrat: 2010-05-11
Mesaje: 11

Re: sex neprotejat

dar care e mai sigur postinor sau escapelle?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-13 16:17:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sex neprotejat

sunt unul si acelasi lucru, doar ca Postinor are 2 pastile, iar Escapelle una

Offline

 

#7 2010-09-13 16:17:37

Alexiya
New member
Inregistrat: 2010-05-11
Mesaje: 11

Re: sex neprotejat

ok ms mult

Offline

 

#8 2010-09-25 02:23:54

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: sex neprotejat

Toate fetele trimit mesaje disperate, dacă este posibil să răm?nă ?nsărcinate, deoarece au făcut sex neprotejat sau mai exact au folosit metoda coitului ?ntrerupt, dar nimeni nu spune dacă este bine, dacă i-a venit menstruaţia. ?nseamnă că totul e bine, asta ?nţeleg eu şi chiar sper să fie aşa. Şi pe mine mă macină ceva, mă macină rău: am făcut pauză la anticoncepţionale sau mai bine zis am vrut să le ?ntrerup de tot şi acum 2 săptăm?ni eu şi prietenul meu ne-am ?ncins cam tare, el a intrat puţin, dar a ieşit repede (bine că măcar unul dintre noi g?ndeşte), dar nu trebuia să ejaculeze, doar a intrat şi a făcut 2-3 mişcări, să le spun aşa, dar a ieşit repede, fără să existe vreun semn că ar ejacula, iar după aceea am făcut sex oral şi abia atunci a ejaculat (?n altă parte, bine?nţeles). Credeţi că există vreun risc? ?n august şi septembrie mi-a venit menstruaţia pe data de 3 şi luna aceasta pe 11 a avut loc acest contact. Este cam t?rziu acum să mă g?ndesc, dar tot citind at?tea mesaje am ?nceput să-mi fac griji. Şi de acum o să re?ncep să folosesc anticoncepţionale fără să ezit o clipă, nu aveam nicio grijă c?nd le foloseam, dar sper să fie totul bine. Eu ştiam de acest lichid preejeculator că nu conţine spermatozoizi, doar dacă au rămas de la un ejaculat anterior, conform acestui articol: http://drweather.wordpress.com/2009/06/ … er-cupar/. Sincer, nici nu mai pot să dorm noaptea, sunt foarte speriată, nici nu vreau să mă g?ndesc că s-ar ?nt?mpla ceva, nu sunt pregătită ?n niciun fel  sad . M-am săturat!  Şi fetelor, folosiţi anticoncepţionale, sunt cele mai sigure!

Ultima oara a fost editat de D. Loredana (2010-09-25 02:27:36)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#9 2010-09-25 02:36:23

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: sex neprotejat

Loredana, lichidul preejaculator poate sa contina spermatoziozi .. Oricum nu prea ai ce sa faci decat un test la 3 saptamani de la contact. Si incearca pe cat posibil sa stai calma pana atunci, ca oricum nu prea ai ce face .. Bafta kram


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#10 2010-09-25 02:55:01

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: sex neprotejat

Mulţumesc Kdeea, că ?mi răspunzi la orele astea  puss  .  Dar ce risc există? Cam c?t la sută?

Ultima oara a fost editat de D. Loredana (2010-09-25 03:02:23)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#11 2010-09-25 11:12:46

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: sex neprotejat

Scuze, ma culcasem smile Mai, nu stiu daca cineva ar putea sa iti spuna in procente cam ce risc exista, in ideea ca nu poti sa absolutizezi, poate in momentul ala lichidul nu continea nimic, poate, chiar daca ar fi fost spermatozoizi acolo, n-au fost suficient de " voinici " sa ajunga la destinatie, poate nici tu nu erai in perioada fertila .. si atunci riscurile scad considerabil. Parerea mea este ca riscurile sunt destul de mici, in sensul in care nici macar nu a durat mult penetrarea in sine - din cate zici. Nu e o garantie, dar eu zic ca sansele sa fi ramas insarcinata sunt relativ mici. Un test de sarcina te va lamuri. Bafta, sa ne tii la curent.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#12 2010-09-25 12:13:53

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: sex neprotejat

D. Loredana a scris:

Toate fetele trimit mesaje disperate, dacă este posibil să răm?nă ?nsărcinate, deoarece au făcut sex neprotejat sau mai exact au folosit metoda coitului ?ntrerupt, dar nimeni nu spune dacă este bine, dacă i-a venit menstruaţia. ?nseamnă că totul e bine, asta ?nţeleg eu şi chiar sper să fie aşa. Şi pe mine mă macină ceva, mă macină rău: am făcut pauză la anticoncepţionale sau mai bine zis am vrut să le ?ntrerup de tot şi acum 2 săptăm?ni eu şi prietenul meu ne-am ?ncins cam tare, el a intrat puţin, dar a ieşit repede (bine că măcar unul dintre noi g?ndeşte), dar nu trebuia să ejaculeze, doar a intrat şi a făcut 2-3 mişcări, să le spun aşa, dar a ieşit repede, fără să existe vreun semn că ar ejacula, iar după aceea am făcut sex oral şi abia atunci a ejaculat (?n altă parte, bine?nţeles). Credeţi că există vreun risc? ?n august şi septembrie mi-a venit menstruaţia pe data de 3 şi luna aceasta pe 11 a avut loc acest contact. Este cam t?rziu acum să mă g?ndesc, dar tot citind at?tea mesaje am ?nceput să-mi fac griji. Şi de acum o să re?ncep să folosesc anticoncepţionale fără să ezit o clipă, nu aveam nicio grijă c?nd le foloseam, dar sper să fie totul bine. Eu ştiam de acest lichid preejeculator că nu conţine spermatozoizi, doar dacă au rămas de la un ejaculat anterior, conform acestui articol: http://drweather.wordpress.com/2009/06/ … er-cupar/. Sincer, nici nu mai pot să dorm noaptea, sunt foarte speriată, nici nu vreau să mă g?ndesc că s-ar ?nt?mpla ceva, nu sunt pregătită ?n niciun fel  sad . M-am săturat!  Şi fetelor, folosiţi anticoncepţionale, sunt cele mai sigure!

Sansele sunt minime, desi exista, pentru ca te apropiai de perioada fertila din ce ai scris.

In ceea ce priveste anti conceptionalele, sunt cele mai sigure in ceea ce priveste o posibila sarcina, dar trebuie avuti in vedere si alti factori. Pana la urma e o alegere personala.

Cat despre ce ai zis tu in legatura cu metoda coitului intrerupt, e pura statistica, e ca la ruleta ruseasca. Nu inseamna ca e bine daca nu citesti pe forum ca fetele au ramas insarcinate. Sunt multe fete care au ramas insarcinate asa, bolile cu transmitere sexuala se transmit si asa. Una peste alta nu e o metoda buna, dar daca se intampla asta e, nu trebuie sa iti faci acum procese de constinta, ci sa iti asumi lucrurile cum sunt si sa te calmezi.

Succes.

Offline

 

#13 2010-09-25 14:44:18

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: sex neprotejat

stai sa inteleg, ai luat ac pana luna asta, si acum practic esti in pauza de 7 zile? numai ca nu vrei sa mai incepi folie noua? Atunci esti protejata in astea 7 zile. Am inteles corect?
Bine, daca e asa, trebuie sa iei in calcul si perioada in care spermatozoizii supravieturies, dar eu zic ca esti ok

Ultima oara a fost editat de taisha (2010-09-25 14:45:41)

Offline

 

#14 2010-09-25 14:47:41

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: sex neprotejat

nu, stai linistita, dar protejeaza-te de acum inainte wink

Offline

 

#15 2010-09-25 15:00:09

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: sex neprotejat

pentru putin

Offline

 

#16 2010-09-25 15:10:05

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: sex neprotejat

kdeea a scris:

Scuze, ma culcasem smile Mai, nu stiu daca cineva ar putea sa iti spuna in procente cam ce risc exista, in ideea ca nu poti sa absolutizezi, poate in momentul ala lichidul nu continea nimic, poate, chiar daca ar fi fost spermatozoizi acolo, n-au fost suficient de " voinici " sa ajunga la destinatie, poate nici tu nu erai in perioada fertila .. si atunci riscurile scad considerabil. Parerea mea este ca riscurile sunt destul de mici, in sensul in care nici macar nu a durat mult penetrarea in sine - din cate zici. Nu e o garantie, dar eu zic ca sansele sa fi ramas insarcinata sunt relativ mici. Un test de sarcina te va lamuri. Bafta, sa ne tii la curent.

moksha a scris:

Sansele sunt minime, desi exista, pentru ca te apropiai de perioada fertila din ce ai scris.

In ceea ce priveste anti conceptionalele, sunt cele mai sigure in ceea ce priveste o posibila sarcina, dar trebuie avuti in vedere si alti factori. Pana la urma e o alegere personala.

Cat despre ce ai zis tu in legatura cu metoda coitului intrerupt, e pura statistica, e ca la ruleta ruseasca. Nu inseamna ca e bine daca nu citesti pe forum ca fetele au ramas insarcinate. Sunt multe fete care au ramas insarcinate asa, bolile cu transmitere sexuala se transmit si asa. Una peste alta nu e o metoda buna, dar daca se intampla asta e, nu trebuie sa iti faci acum procese de constinta, ci sa iti asumi lucrurile cum sunt si sa te calmezi.

Succes.

Vă mulţumesc mult pentru răspunsuri  kram  ! După calculul meu, perioada fertilă ar fi ?nceput pe 17, şi am avut şi o secreţie ?n perioada asta, care este normală. Sper să fie bine, vă ţin la curent.

Ultima oara a fost editat de D. Loredana (2010-09-26 02:02:20)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#17 2010-10-03 21:49:06

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: sex neprotejat

Of, fetelor, sunt aşa de speriată   sad  ! Astăzi trebuia să-mi vină menstruaţia şi nimic, niciun semn măcar, vreo sensibilitate a s?nilor sau ceva. Eu totuşi cred că nu avea cum să se ?nt?mple ceva. M-am săturat să tot aştept at?ta, c?t de aiurea este stresul ăsta. Sper să-mi vină odată, să iau din nou anticoncepţionale şi să fie bine!  sad

Ultima oara a fost editat de D. Loredana (2010-10-03 22:42:58)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#18 2010-10-03 22:29:29

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: sex neprotejat

Uh, Loredana, si eu am trecut printr-un stres similar... Toata noaptea trecuta n-am dormit gandindu-ma ce-o sa fac daca am ramas insarcinata neutral Dar in cursul zilei mi-a venit! Stai linistita, poate e o dereglare sau ceva. Nici eu nu cred ca poate fi vorba de o sarcina. O sa vezi ca o sa vii tu pe aici zilele ce vin cu vesti bune kram


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

#19 2010-10-03 22:42:47

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: sex neprotejat

Şi eu sper din tot sufletul să aduc veşti bune! Deja sunt terminată psihic, mă g?ndesc ?ncontinuu, şi eu nu aş face faţă unei astfel de situaţii  sad .  Mă bucur mult pentru tine  kram! Să ai grijă de acum ?ncolo, mai bine să stai liniştită, dec?t să te consumi at?ta.


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.