homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum conving sotul sa fac bebe?-2


#20 2010-09-21 20:00:47

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

referitor la faza cu serviciul. te poți apuca de bebe la 3 minim luni de la angajare, că se fac cele 12 luni necesare la calcul pt a lua indemnizație
și totuși de ce să scoată indemnizația?  grater
asta ?nseamnă că emigrăm mai repede dec?t ne-am propus, pt că nici noi nu stăm deloc pe roze și-n afară de faptul că avem deja casa noastră, mașina, ambele fără rate, n-avem nimic altceva, mergem lunar dintr-o descoperire de card ?n alta

Offline

 



#21 2010-09-21 20:14:41

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

ana, daca doamne feri are si ea probleme si trebuie sa duca sarcina la pat e nasol cu alea 3 luni, e mai safe sa conceapa ceva mai tarziu...mai pe la 6 luni de munca-7 chiar. Nu te vizez pe tine la modul personal, eu intotdeauna gandesc si analizez totul la rece inainte de face ceva, better safe than sorry. Inca un aspect: majoritatea angajatorilor inregistreaza contractul dupa o luna....


valyro, nu stiu ce sa iti zic...uite o idee: indemnizatia aia nu se taie peste noapte, macar angajeaza-te si fa cum a zis ana (cu riscul de rigoare) si chiar daca se taie indeminzatia, bebe deja e pe drum si nu mai are ce sa faca sotul tau.

Daca sotul tau refuza si in situatia in care ai un job atunci nu mai sunt bune lucrurile...cred...asta voi o stiti cel mai bine...timpul trece....trebuie sa dati cartile pe fata si sa il intrebi daca va apucati de bebe dupa ce te angajezi, macar stii incotro o apuci

Offline

 

#22 2010-09-21 20:29:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

io i-as zice clar ca imi doresc, direct si pe fatza...

si da, m-as angaja si as incepe proiectul bebe dupa 3 luni wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#23 2010-09-21 21:35:21

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

usor de zis,greu de facut.pai,1.i-am spus ca vreau copil,stie deja parerea mea,si vrea si el,dar bineanteles nu acum...
2.e cam dificil cu locul de munca...lucrurile stau cam asa:eu am avut un loc de munca stabil pana anul trecut daaaaar...mi-am dat demisia,deoarece sotul meu a primit ordin de mutare a locului de munca undeva la tara,si cum locul lui de munca e mult mai bine platit decat al meu,am ajuns la tara.aici,loc de munca...ioc.macar gazda e mai ieftina.3.ideea e ca nici cand am avut un loc de munca stabil nu a fost dornic sa facem bebe,si aveam destul timp.deci...


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

#24 2010-09-21 21:51:35

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

valy, de un an nu mai lucrezi?nu gasesti in alt domeniu?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-09-21 22:01:27

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

de un an...chiar am intrebat dar aici la tara chiar nu am unde,de fapt e comuna dar...cateva magazine,o primarie,o trezorerie,peste tot angajati de pe loc,care se cunosc intre ei si isi transmit locul de munca din tata in fiu,din neam in neam.iar sa merg la oras si sa fac naveta e cam costisitor,trebuie sa mai pun bani de la mine pe langa posibilul salariu,care la noi in oras e de regula minim pe econ,daca o femeie ia 1000lei e specie protejata.


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

#26 2010-09-21 22:16:22

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

depinde ce calificare ai valy. poti sa iti faci un PFA si asa iti achiti indatoririle catre stat. poti vinde flori, sa pui dulceturi eco si apoi sa le vinzi... oti face multe.

big_smile si pe mine sotul ma tot amana dar, i-am spus clar: facem bebe si gata! si asa, eu l-am dus in burta, am nascut, alaptez tongue . nu te lasa asa! pune piciorul in prag.... banuiesc cam ce meserie are sotul tau... plus ca un bebe nu inseamna multi bani, ci multa dragoste. sotul sa te treaca pe asigurarea lui.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#27 2010-09-21 22:18:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

tomina applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#28 2010-09-21 22:43:24

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

adevarul e ca in momentul in care doua persoane se casatoresc  se presupune ca intemeieaza o familie, nu mai e lafel ca atunci cand locuiau impreuna neoficial, e logic ca urmeaza si bebele, cel putin dupa mintea mea...

Offline

 

#29 2010-09-22 10:47:23

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

tomina ,bune ideile tale,dar stii ca in romania birocratia si taxele ne omoara.iar faptul ca sotul meu poate fi oricand mutat in alta localitate nu ma incurajeaza.
sleeping_beauty ai dreptate,cred ca asta presupune o familie,ca daca nu am vrea copii nu ne-am mai casatori,relatiile pot exista si fara acte,nu? sexinpat


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

#30 2010-09-22 18:16:11

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

valy, nu mi se pare o "solutie" sa va tot mutati unde este el relocat cu serviciul

cum ramane cu dorintele/telurile/idealurile tale in viata? E placut sa stai acasa o perioada insa...te irosesti continuand asa. Suntei DOI, nu e el singur, ar trebui sa tina cont si de ceea ce doresti/simti tu si...mai important....ar trebui TU sa tii cont de dorintele/sentimentele tale....

Offline

 

#31 2010-09-22 20:45:17

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

ooooof...nici mie nu imi convine situatia dar el fiind cadru militar nu poate sa faca nimic,ordinul e ordin,si macar e un servici mai bun decat ce as putea sa gasesc eu.desi am terminat o facultate nu am suficienta experienta sa gasesc ceva in domeniul meu.Am ales pana acum varianta care a fost mai buna dpdv financiar,si sa ramanem si impreuna.Nu concepem nici unul sa stam separat si sa ne vedem in weekend.In ce ma priveste personal,parca nici nu mai am un ideal,un tel,am pus relatia noastra mai presus de orice,si poate ca aici am gresit.am ajuns sa cred ca viata mea se rezuma la a fi sotie si atat.astea sunt probleme pe care le realizez si eu dar parca e o situatie din care nu vad iesire.


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

#32 2010-09-23 11:13:41

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

valyro a scris:

am ajuns sa cred ca viata mea se rezuma la a fi sotie si atat.astea sunt probleme pe care le realizez si eu dar parca e o situatie din care nu vad iesire.

Inteleg de aici ca nu te multumeste neaparat situatia asta. Fara sa te superi pe mine, insa eu am impresia ca, la momentul asta, tu-ti doresti un copil care sa umple golul asta din viata ta, sa-ti mai aline nemultumirile si sa-ti ofere acel scop pe care nu-l (mai) ai in viata. Ori asta mie mi se pare o motivatie destul de fragila...
Cred ca important ar fi ca mai intai sa identifici ce anume te nemultumeste la viata ta actuala si, mai mult, sa incerci sa elimini cauzele astea. Cum spunea cineva aici, poate ai putea lucra pe cont propriu in meseria pentru care esti pregatita. Sau poate te-ai putea apuca de vreun curs care sa-ti deschida alte perspective din punct de vedere profesional. Ar trebui sa incerci sa stabilesti impreuna cu sotul tau si cat timp vor mai dura mutarile astea ale voastre, nu exista nicio modalitate ca el sa obtina un post fix intr-o localitate si sa va stabiliti acolo? Pentru ca mie mi-e limpede aici faptul ca pe tine nu te multumeste doar viata de sotie si ca poate ti-ai dori si tu un loc de munca stabil, o cariera pe care, in situatia actuala, nu prea poti s-o cladesti.
Eu zic sa analizezi bine daca iti doresti intr-adevar acest copil in momentul de fata (cu toate consecintele care decurg de aici, inclusiv dezacordul sotului) sau daca ar trebui mai intai sa stabilesti exact ce anume iti doresti de la viitor.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#33 2010-09-23 12:41:04

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

alinda cred ca ai mare dreptate,pana acum eu m incercat sa nu ma gandesc prea mult si sa las totul de la sine,sa ma multumesc cu ce am,dar chiar daca m-am mintit singura stiu ca am si alte probleme de rezolvat.copil imi doream si inainte sa raman fara loc de munca deci nu doar sa umple un gol,ci pentru ca simt ca sunt pregatita sa il am.financiar nu o sa fiu niciodata suficient de pregatita,si mereu vor fi si alte lucruri de facut.cred ca in tot haosul asta un  copil ar fi un punct de sprijin pentru amandoi.eu am adus in discutie aceasta situatie tocmai ca sa ma sfatuiti,sa nu ma grabesc sa iau o hotarare pe care sa o regret.stiu ca un copil il faci dar nu mai poti sa il bagi inapoi daca te razgandesti.am vrut un sfat de la pers cu mai multa experienta in ceea ce inseamna viata de parinte,si multumesc tuturor ca au fost aici.


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

#34 2010-09-23 14:28:59

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

valyro sa ne tii la curent cu ce mai faci, speram sa se rez situatia cu locul de munca, sa intre toate pe un fagas normal, iar atunci sotul nu o sa mai aiba "scuze"  wink


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#35 2010-09-23 15:15:57

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

pai,astazi i-am spus ca ma  mut inapoi in oras,si i-a cam cazut fata,nu a zis nimic pe moment.dupa ce a rumegat un pic situatia,mi-a spus ca e ok,ne vedem o data pe sapt daca eu cred ca asa va merge.va voi tine la curent.promit.va pup


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

#36 2010-09-23 15:36:36

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

valyro a scris:

tomina ,bune ideile tale,dar stii ca in romania birocratia si taxele ne omoara.iar faptul ca sotul meu poate fi oricand mutat in alta localitate nu ma incurajeaza.
sleeping_beauty ai dreptate,cred ca asta presupune o familie,ca daca nu am vrea copii nu ne-am mai casatori,relatiile pot exista si fara acte,nu? sexinpat

valy poti sa iti faci pfa, nu e mai mult de 150 lei si iti faci pe bul tau (banuiesc ca nu il schimbi la fiec mutatie a sotului. si sigur merge! stiu din proprie experienta tongue . in fine, mult succes kram ! daca vrei detalii astept mail.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#37 2010-09-30 18:59:05

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

valy ce ai mai facut? pupicei

Offline

 

#38 2010-10-03 16:05:18

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: cum conving sotul sa fac bebe?

in mare,nu s-a schimbat nimic.doar m-am mai gandit si nu cred ca voi face bebe in viitorul apropiat,am ajuns la concluzia ca e mai bine asa.asteptam noile dispozitii pentru anul viitor,reorganizari,sa vedem unde vom locui atunci ,iar daca lucrurile vor ramane la fel voi pleca la oras ca ma angajez undeva,chiar daca ne va fi mai greu.nu am stat niciodata separat dar poate va merge.acum s-a schimbat ministrul de interne si vin alte dispozitii,cine stie ce planuri are pentru noi....va pup.TOMINA  La pfa nu se platesc impozite?

Ultima oara a fost editat de valyro (2010-10-03 16:08:11)


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.