homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Migrena cu aura cauzata de altceva?


#1 2010-09-22 12:15:51

lutchee
Membru
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 4

Migrena cu aura cauzata de altceva?

Buna ziua! Am 21 de ani si am luat pilula combinata Mercilon timp de un an jumatate.Am facut o pauza in lipsa unui partener sexual si am inceput sa o iau iar din august 2009.Mentionez ca am luat-o in urma recomandarii medicului de la planning familial si in urma unor analize.Totul bine si frumos pana in luna mai a acestui an cand am inceput sa am migrene cu aura.Am fost internata la neurologie si mi s-a spus ca 2 anticorpi nu sunt normali si ca au fost migrene normale.Diagnosticul de migrena cu aura a fost dat de un alt medic care mi-a vazut toate rezultatele de la analize si in urma simptomelor mele.Intradevar cautand pe internet am constatat ca aveam simptomele date de migrena cu aura.Medicul de la planning mi-a aratat o diagrama si mi-a spus ca nu-mi mai poate recomanda mercilon doar minipilula sau un mini sterliet.Problema mea e ca desi am citit prospectul de la cerazette nu as vrea sa iau acest medicament, ci vreau sa revin la mercilon.Ma gandesc ca daca timp de 1 an si jumatate n-am avut nici cea mai mica durere de cap nu avea cum sa declanseze mercilonul migrena, ci poate doar stresul acumulat de perioada examenului de licenta.Acum folosesc prezervativul, dar imi doresc sa iau mercilon ca test pentru o luna sa vad daca reapar migrenele.Ce ma sfatuiti?

Offline

 



#2 2010-09-22 15:56:12

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Migrena cu aura cauzata de altceva?

Las link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2010-09-22 21:58:49

lutchee
Membru
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 4

Re: Migrena cu aura cauzata de altceva?

lyssna Multumesc mult!

Offline

 

#4 2010-09-25 10:21:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Migrena cu aura cauzata de altceva?

lutchee a scris:

Buna ziua! Am 21 de ani si am luat pilula combinata Mercilon timp de un an jumatate.Am facut o pauza in lipsa unui partener sexual si am inceput sa o iau iar din august 2009.Mentionez ca am luat-o in urma recomandarii medicului de la planning familial si in urma unor analize.Totul bine si frumos pana in luna mai a acestui an cand am inceput sa am migrene cu aura.Am fost internata la neurologie si mi s-a spus ca 2 anticorpi nu sunt normali si ca au fost migrene normale.Diagnosticul de migrena cu aura a fost dat de un alt medic care mi-a vazut toate rezultatele de la analize si in urma simptomelor mele.Intradevar cautand pe internet am constatat ca aveam simptomele date de migrena cu aura.Medicul de la planning mi-a aratat o diagrama si mi-a spus ca nu-mi mai poate recomanda mercilon doar minipilula sau un mini sterliet.Problema mea e ca desi am citit prospectul de la cerazette nu as vrea sa iau acest medicament, ci vreau sa revin la mercilon.Ma gandesc ca daca timp de 1 an si jumatate n-am avut nici cea mai mica durere de cap nu avea cum sa declanseze mercilonul migrena, ci poate doar stresul acumulat de perioada examenului de licenta.Acum folosesc prezervativul, dar imi doresc sa iau mercilon ca test pentru o luna sa vad daca reapar migrenele.Ce ma sfatuiti?

Migrena cu aura e contraindicatie in sine pentru utilizarea contraceptivelor combinate, asta neinsemnind ca ele ti-au provocat-o.
Imi lipsesc multe informatii, nu stiu despre ce anticorpi vorbesti insa, si nu stiu nici ce ne indeamna sa nesocotim diagnosticul neurologului care inteleg ca a indepartat aura din diagnostic....asadar:1.evident ca nu contraceptivele combinate ti-au provocat migrenele cu aura(daca au fost cu aura) ci ele au avut alta cauza
                             2. existenta migrenelor cu aura contraindica utilizarea contraceptivelor combinate indiferent care e cauza lor
                             3.cu informatiile pe care mi le dai(incomplete) nu pot sa te sfatuiesc decit sa nu iei contraceptive combinate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2010-09-25 18:51:45

lutchee
Membru
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 4

Re: Migrena cu aura cauzata de altceva?

buna ziua!
vorbesc despre anticorpii ac.cardiolipinici IgM la care am avut valoarea 52,879 cand normala era 0-20,00;
In urma irm-ului facut la cap si antiogiografie s-a scris in raportul medical ca este in limitele varstei, fara modificari patologice encefalo-ventriculare decelabile;
Doctorul care mi-a spus ca am migrena cu aura a primit detaliile medicale prin telefon, respectiv pozele din irm prin internet si in urma acestora a zis ca as avea migrena cu aura nu m-a consultat efectiv, dat fiind faptul ca se afla in strainatate;
Neurologul mi-a dat sa iau Celebrex timp de 5 zile si mi-a spus ca am avut doar migrene, fiindca dupa ce am luat celebrex si am stopat si anticonceptionalele din luna mai nu am mai avut nicio migrena.Mentionez ca in nicio alta perioada a vietii mele nu am mai avut asemenea dureri de cap ca in luna mai cand am fost la neurologie cu salvare si nici de atunci incoace chiar daca pilula combinata cum am scris mai sus am luat-o o perioada destul de mare de timp.Va multumesc anticipat!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-26 18:40:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Migrena cu aura cauzata de altceva?

migrena cu aura e o migrena precedata/insotita de semne neurologice....presupun ca ai avut astfel de semne
anticorpii aia mari cam contraindica contraceptivele combinate.
te invit sa dezbatem pe larg problema, la cabinet ca sa imi pot forma o parere bine documentata...
pina atunci insa, ramin la parerea enuntata anterior: nu lua contraceptive combinate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2010-09-27 19:43:25

lutchee
Membru
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 4

Re: Migrena cu aura cauzata de altceva?

va multumesc pt raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.