homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie urinara cu e coli-7


#115 2010-12-28 12:59:43

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

Buna angel,probabil ti au gasit acele leucocite numeroase si eneterococul,si au zis ca simptomele tale se datoreaza infectiei..sa mai repeti analiza sa vezi daca mai e ceva..si apoi sa te gandesti la vulvodinie..sper sa nu fie asta ca din ce am citit eu nu prea e rezolvare,sau poate gresesc....


pc

Offline

 



#116 2010-12-28 16:27:06

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Infectie urinara cu e coli

buna eueu10 nush ce sa mai zic trebuia cu tratamentul asta sa nu mai am nimic , dar si pe perioada tratamentului nu am observat nicio ameliorare. Nu zic mai faci  o iritatie dar cedeaza dar la mine unsturimea nu a cedat deloc , e la fel . Nu stiu ce sa mai zic sunt atat de deprimata , si dureros e ca multi medici n-au auzit de vulvodinia.  Dupa sarbatori ma duc din nou sa-mi fac examen de secretie.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#117 2010-12-28 17:50:35

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Infectie urinara cu e coli

sm

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2011-01-12 12:05:25)


pc

Offline

 

#118 2011-01-02 19:49:03

stardust
New member
Inregistrat: 2010-09-03
Mesaje: 53

Re: Infectie urinara cu e coli

desi postez cam tarziu acest mesaj poate va fi util pentru alte fete care vor citi. Am avut si eu aceasta infectie cu ecoli si medicul mi-a prescris un antibiotic (ciprobay) timp de 6 zile impreuna cu ovule (cervugid) si supozitoare (carpicon) tocmai pentru a evita acele mancarimi anale de care mentiona una din voi mai sus. In 2 zile deja imi trecusera durerile insa bineinteles ca am terminat tot tratamentul pentru ca altfel recidiveaza!cand au inceput durerile specifice cistitei am mers sa fac si analizele necesare la urina si la mine toate au iesit negative desi abea stateam in picioare! in plus am luat in fiecare zi cam de 2 ori pe zi cate o lingurita de albastru de metil cu zahar pentru ca dezinfecteaza foarte bine, iar de atunci fac o cura intensa cu ceaiuri recomandate tot de medic (ceai de cozi de cirese+matase de porumb) si spalaturi cu galbenele .

Offline

 

#119 2011-08-17 12:58:02

andreea1989
Membru
Inregistrat: 2010-07-10
Mesaje: 3

Re: Infectie urinara cu e coli

buna ziua!am si eu o problema,acum 3 -4 luni am facut infectie cu e coli,am luat in urma antibiogramei facute ciprinol 10 zile,mi-a trecut,si am vazut ieri ca iar mi-a recidivat,si acum doctorul mi-a prescris nolicin tot 10 zile.Sunt disperata,ma ustura ingrozitor,aseara am avut si o mica sangerare,si mi-e frica ca nu o sa mai scap de ea,am auzit ca recidiveaza foarte repede.Prima data cand am avut-o racisem din cauza ca ma prinsese ploaia in papuci,dar acum nu am mai facut absolut nimic,nu inteleg de ce mi-a mai aparut.Ce pot sa fac sa nu mai apara?Partenerul meu poate sa fie infectat?El nu are nici un simptom.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2011-08-17 13:06:21

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Infectie urinara cu e coli

infectiile urinare sunt transmisibile pe cale sexuala; ar fi bine sa faca si el analizele, pt ca desi nu are simptome, ar putea fi totusi purtator, caz in care s-ar explica si faptul ca ti-a revenit atat de repede.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#121 2011-08-17 13:28:30

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Infectie urinara cu e coli

yoyolina a scris:

infectiile urinare sunt transmisibile pe cale sexuala; ar fi bine sa faca si el analizele, pt ca desi nu are simptome, ar putea fi totusi purtator, caz in care s-ar explica si faptul ca ti-a revenit atat de repede.

cum sa fie transmisibile infectiile urinare pe cale sexuala? in nici un caz.

andreea, stiu ca sunt taaaareee neplacute. exista multi factori de risc. contactul sexual poate sa predispuna aparitia infectiei prin translocarea bacteriilor de la nivel vaginal la nivel uretral, apoi daca nu te hidratezi cum trebuie, daca igiena nu e riguroasa, insasi stergerea cu hartie igienica din spate in fata poate sa determine probleme.

urmeaza tratamentul si o sa fie bine.

Offline

 

#122 2011-08-17 13:36:16

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Infectie urinara cu e coli

acum cateva zile cineva a scris pe forum ca se transmite, drept urmare am luat-o de buna.

LE: uite aici smile camy a zis la #804
http://forum.anticonceptionale.ro/t3431 … onale.html

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-08-17 13:40:36)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#123 2011-08-17 13:44:50

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Infectie urinara cu e coli

yoyolina a scris:

acum cateva zile cineva a scris pe forum ca se transmite, drept urmare am luat-o de buna.

http://forum.anticonceptionale.ro/t3431 … onale.html

uite aici smile camy a zis.

nu. in nici un caz. faptul ca de exemplu un barbat poate lua chlamydia de la o femeie si sa faca simptome de infectie urinara sau o femeie poate sa ia chlamydia de la un barbat si sa faca o cistita datorata chlamydiei nu inseamna ca infectia urinara se transmite pe cale sexuala.

sau se poate ca si vaginul sa fie colonizat cu ce e colonizat tractul rinar, in cazul asta e coli. dar asta nu inseamna ca se transmite infectia urinara, se transmite microbul care e implicat. ceea ce e diferit. pentru ca se transmite pe cale sexuala un microb din vagin.

raspunsul meu ramane nu smile

Offline

 

#124 2011-08-17 13:48:00

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Infectie urinara cu e coli

n-am zis ca n-ai dreptate big_smile imi "argumentam" si eu raspunsul lol


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#125 2011-08-17 13:52:08

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Infectie urinara cu e coli

yoyolina a scris:

n-am zis ca n-ai dreptate big_smile imi "argumentam" si eu raspunsul lol

pai si eu il argumentam pe al meu, stiu ca nu ai zis ca nu am dreptate smile

Offline

 

#126 2011-08-17 23:32:35

sweeeeety
New member
Inregistrat: 2011-06-14
Mesaje: 71

Re: Infectie urinara cu e coli

si eu cand am facut anul trecut infectie urinara mi'a confirmat ginecoloaga ca nu se transmite asa ceva prin relatii sexuale big_smile! Deci pt cine mai citeste acest post raspunsul e "nu" clar!

Offline

 

#127 2011-08-18 03:02:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Infectie urinara cu e coli

sweeeeety a scris:

si eu cand am facut anul trecut infectie urinara mi'a confirmat ginecoloaga ca nu se transmite asa ceva prin relatii sexuale big_smile! Deci pt cine mai citeste acest post raspunsul e "nu" clar!

cum am zis, sa se transmita o infectie urinara care sa determine tot infectie urinara evident imposibil.
sa se transmita o infectie urinara care sa determine o infectie vaginala/peniana, iar nu.

INSA
1. relatiile sexuala favorizeaza aparitia infectiilor urinare la femei
2. exista infectii vaginale care se manifesta cu simptome urinare

asta pentru a fi totul mai clar.

Offline

 

#128 2018-01-24 19:10:47

PapillonRouge
Membru
Inregistrat: 2018-01-24
Mesaje: 4

Re: Infectie urinara cu e coli

eueu10 a scris:

Buna seara
Am si eu o problema...am facut analiza de urocultura,si mi a iesit infectie cu germenul e coli,am urmat tratament in urma antibiogramei cu un antibiotic la care germenul este sensibil,dupa 6 zile de la intrerupereea tratamentului am repetat urocultura care a iesit negativ,apoi la 2 zile dupa aceasta am inceput din nou sa am usturimi la urinare si sa ma simt rau...(ma gandesc ca in urma contactelor sexuale desi am urinat dupa fiecare contact,igiena etc.),am dus iar o proba de urina la laborator,pt a sti daca acest e coli este inca prezent..Intrebarile mele sunt urmatoarele:ar trebuii sa fac si analiza secretiei vaginale?Si daca da,(acum urmez un tratament cu ovule si antibiotic ), la cat timp de la intreruperea tratamentului am voie sa fac examenul de secretie?,Este posibil ca acest germen sa fie prezent si in vagin si in urma contactelor sa se duca pe partea cealalta?Sa faca si partenerul  o urocultura,e posibil ca el sa poarte acest bacil,si sa ma reinfecteze?Si inca o intrebare.. e posibil si datorita constipatiei sa am probleme cu infectia urinara?Va multumesc si astept raspunsurile, sfaturile voastre sau ale doamnei doctor cu nerabdare...sanatate!!!

Buna eueu10,
Te rog spune-mi daca si cum ai reusit sa scapi de E.coli. Eu de 4 luni ma lupt cu ea si fac si instilatii cu acid hialuronic(Cystistat), dupa ultima monodoza de Monural am inceput sa iau zilnic cate 2 pastile de 3 ori pe zi de Goldenseal,Uractiv forte si UroCare si 5 saptamani nu am mai avut probleme. Astazi iar am simtit miros urat al urinei cand am mers de dimineata la baie si stiu clar ca e-coli e iar prezent in ciuda tuturor eforturilor si a cheltuielii monstruoase cu Cystistat si cu suplimentele mentionate mai sus.
Te rog spune-mi si mie daca si cum ai reusit sa scapi de infectie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.