homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri menstruale cu voma si crampe puternice-2


#20 2012-04-18 02:06:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

celor carora va trece cu un simplu ibuprofen sau paracetamol......bravo voua. big_smile

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-04-18 02:09:21)

Offline

 



#21 2012-04-18 11:57:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

jeannie, dar tu la un medic ca lumea ai de gand sa mergi ?  punish

Offline

 

#22 2012-04-18 15:37:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

pai nu stiu, persoanele care au endometrioza de exemplu, cum au depistat-o ?

Offline

 

#23 2012-04-18 18:10:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

sunt supozitoare, deci se aplica rectal, din ziua 5 in ziua 19 a ciclului menstrual. nu stiu insa in ce masura ar rezolva problema endometriozei nustiu. dar daca ai sau ai avut anexite in trecut, merita incercat.

Offline

 

#24 2014-02-20 21:40:58

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

Stiu cum este, va inteleg, si eu am dureri groaznice in prima zi, am cheaguri, nu ma pot da jos din pat, am stari de voma, si stau in pat si incerc sa ma incordez k sa nu mai simt durerea..este cumplit..durerile mele sunt mai ales la spate, lombare. Ultima data am incercat cu o pastiluta de diclofenac 50 mg, (la recomandarea medicului de familie) am asteptat o ora si ceva sa si faca efectul, si degeaba, durerea era la fel de puternica, am luat si un Nurofen forte, si foarte greu si-a facut efectul , abia dupa vreo ora si 20 min m-a mai lasat durerea. Pe viitor m-am gandit sa incerc combinatia Ketonal + No spa. A incercat cineva combinatia asta? sper din tot sufletul sa ma ajute, pt k sunt disperata ce dureri am. Iar pana sa incep anticonceptionale va trebui sa mai trec inca o data prin acele dureri.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-02-20 21:47:09

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

clau a scris:

Ketonal + No spa. A incercat cineva combinatia asta? sper din tot sufletul sa ma ajute, pt k sunt disperata ce dureri am. Iar pana sa incep anticonceptionale va trebui sa mai trec inca o data prin acele dureri.

E un exemplu foarte bun! Atunci cand durerea menstruala nu cedeaza doar cu antiinflamator, regula este sa combini antiinflamator si antispastic; deci e f indicat sa iei o combinatie de doua dintre: ketonal 100mg/ tador/ diclofenac/ nurofen forte/ algocalmin (=antiinflamatoare) plus no spa forte/ scobutil (=antispastice).
Durerile menstruale au drept cauza si niste contractii ale uterului, deci teoretic cu antiinflamator sau analgezic doar mascam durerea, iar de cele mai multe ori antiinflamatoarele sunt insuficiente; pe cand combinand antiinflamatorul cu un antispastic (care opreste contractiile uterului), acestea doua se potenteaza foarte eficient in a atenua durerile din dismenoree.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-22 02:23:02)

Offline

 

#26 2014-02-20 21:54:31

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

merci pt raspuns jeannie. Ai idee trebuie inghitite in acelasi timp, sau trebuie sa astept cateva minute intre ele si cu care sa incep?

Offline

 

#27 2014-02-20 21:56:42

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

fix in acelasi timp, dar teoretic nu ai voie sa iei combinatia asta decat maxim de doua ori pe zi.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-22 02:13:48)

Offline

 

#28 2014-02-20 22:05:19

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

da, pai nu intentionez sa iau decat o data pe zi, mai ales la inceput k sa vad dak tolerez medicamentele, sa nu mi apara efecte adverse. Cam in cat timp si-a facut efectul la tine? Acum tot combinatia asta iei, sau ai rezolvat altfel?

Offline

 

#29 2014-02-22 02:12:18

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

Nu, cum altfel sa rezolv? sad Doar cu anticonceptionale as putea diminua durerea, dar momentan nu vreau sa le iau drept calmante pentru durere, ca au si alea destule efecte adverse.
Legat de timpul in care pastilele isi fac efectul (la mine): nu trebuie sa faci neaparat ca mine, dar eu una eu le iau la prima picatura de sange, ca sa preintampin chinul. Mi se pare ca-s mult mai eficiente luate inainte ca durerea sa se instaleze; dar depinde si de intensitatea maxima la care stii ca poate ajunge si daca esti dispusa sa o suporti.
Poti sa incerci si doar cu No spa forte, necombinat cu nimic; asta se da si la gravide, deci nu are toxicitate precum antiinflamatoarele; totusi, daca Diclofenacul singur nu prea are efect, No Spa-ul nu cred ca va rezolva singur problema, deci o idee buna si sigura e sa le combini.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-22 02:38:37)

Offline

 

#30 2014-02-22 12:57:39

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

Dar ai luat vreodata anticonceptionale? dupa ce nu le-ai mai luat au revenit aceleasi dureri?
E f bine k iei asa combinatia asta de pastile inainte ca durerea sa devina insuportabila, asa am fost si eu sfatuita de medicul ginecolog. Si m-am gandit k dak se intampla cumva, sa fiu pe drum plecata si sa nu fi apucat sa mananc inainte sa le iau cu un omez, ca sa evit eventualele dureri de stomac. Sper sa fie ok.

Offline

 

#31 2014-02-22 14:43:15

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

Da, am luat o perioada anticonceptionale si durerile s-au diminuat. Dupa ce le-am oprit, cam in 6 luni - 1 an durerile au revenit, treptat.
Daca ti se intampla sa fii in deplasare, poti sa incerci sa ai la tine banane sau iaurt, ca sunt un bun pansament gastric.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-22 14:48:41)

Offline

 

#32 2014-02-22 20:35:30

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

merci jeannie smile

Offline

 

#33 2014-02-25 21:05:06

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

jeannie a scris:

clau a scris:

Ketonal + No spa. A incercat cineva combinatia asta? sper din tot sufletul sa ma ajute, pt k sunt disperata ce dureri am. Iar pana sa incep anticonceptionale va trebui sa mai trec inca o data prin acele dureri.

E un exemplu foarte bun! Atunci cand durerea menstruala nu cedeaza doar cu antiinflamator, regula este sa combini antiinflamator si antispastic; deci e f indicat sa iei o combinatie de doua dintre: ketonal 100mg/ tador/ diclofenac/ nurofen forte/ algocalmin (=antiinflamatoare) plus no spa forte/ scobutil (=antispastice).
Durerile menstruale au drept cauza si niste contractii ale uterului, deci teoretic cu antiinflamator sau analgezic doar mascam durerea, iar de cele mai multe ori antiinflamatoarele sunt insuficiente; pe cand combinand antiinflamatorul cu un antispastic (care opreste contractiile uterului), acestea doua se potenteaza foarte eficient in a atenua durerile din dismenoree.

nu stiam de combinatia asta,insa e bine daca ati depistat-o,eu care aveam dureri groaznice nu credeam ca sunt persoane carora sa nu le cedeze durerea cu un ibuprofen ceva.

Offline

 

#34 2014-02-28 15:43:28

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

am avut aceasta problema muuult timp. Pastilele de durere NU sunt bune din foarte multe puncte de vedere, in plus nu se rezolva cauza ci doar efectul. Eu mi-am facut dozarile hormonale complete si mi-a iesit progesteron de 3 ori peste limita superioara ...
Am luat anticonceptionale Jeanine si acum Logest smile durerile greata si diareea au disparut complet! tb deci sa identificati cauza! in plus: un regim de viata echilibrat: sport (3 ori pe sapt sala) mancare ok, fara grasimi, fast food, dulciuri in exces, cu multe legume salate supe smile exercitii de respiratie smile meloterapie si relaxare cel putin 15 min seara inainte de culcare (conteaza mult sa nu te culci gandindu-te ce prost ti-a mers azi/ce ai de facut maine - este necesar sa va ganditi la pace sau la ceva ce sugereaza pace si sa faceti exercitii de vizualizare pe un fond muzical adecvat) ... astfel scapati de frustrari si acumulari de negativ care duc la dezechilibre hormonale si de tot felul ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#35 2014-02-28 16:44:27

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

ciresica, mie analizele hormonale mi-au iesit in parametri normali

Offline

 

#36 2014-02-28 21:50:15

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

jeannie a scris:

ciresica, mie analizele hormonale mi-au iesit in parametri normali

pai inseamna ca e de la stres acumulat! incearca cateva zile cu relaxarea si meloterapie inainte de culcare 15 min si vezi cum te simti smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#37 2014-02-28 23:46:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

mersi, ciresica, de recomandare. o sa aplic si asta. tu in a cata zi a ciclului ai facut analizele hormonale? mie mi s-au recomandat in zilele 2-5 ale ciclului.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-03-01 00:20:16)

Offline

 

#38 2014-03-01 13:27:06

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dureri menstruale cu voma si crampe puternice

jeannie a scris:

mersi, ciresica, de recomandare. o sa aplic si asta. tu in a cata zi a ciclului ai facut analizele hormonale? mie mi s-au recomandat in zilele 2-5 ale ciclului.

.mie imi zisese ca tb sa merg intra ziua 14 si 21 calculata din prima zi a menstrei... nu mai stiu sigur ziua


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.