homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prezervativ rupt :(((


#1 2010-10-18 21:06:38

AnnP
New member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 8

Prezervativ rupt :(((

Iau anticonceptionale de aproximativ 3 ani.Luna aceasta m-am hotarat sa fac pauza de 1 luna si am avut un contact sexual cu 1 zi inainte sa-mi vina(sau cel putin asa imi venea cand luam anti).Am folosit ovule Pharmatex si prezervativ ,insa prezervativul s-a rupt sad Fiind cu 1 zi inainte de menstruatie nu cred ca eram in perioada fertila dar nici in Pharmatax nu prea am incredere...Ar trebui sa iau pastila de a 2 a zi?Astept niste raspunsuri fiindca maine la 18:00 se fac cele 72 de ore de la contactul cu pricina si sa apuc sa mai iau pastila...Contactul l-am avut sambata si ieri trebuia sa imi vina dar pana acum nimic!

Ultima oara a fost editat de AnnP (2010-10-18 22:30:30)

Offline

 



#2 2010-10-18 21:53:15

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Prezervativ rupt :(((

Hm, e destul de aiurea situatia, in ideea ca nu prea te poti astepta ca menstra sa iti vina ca atunci cand luai pastile ( pentru ca e normal ca dupa intreruperea lor, sa ai intarzieri, pana se dezobisnuieste organismul de ele - si apropo, nu stiu care e ratiuniea pentru care ai intrerupt anticonceptionalele doar pentru o luna, dar mai mult iti dai organismul peste cap, nu prea e niciun efect benefic in chestia asta; deci fie le intrerupi pe o perioada mai lunga - cu toate ca daca nu ai probleme, nu vrei un copil sau nu vrei sa le mai iei, pur si simplu, nu trebuie sa le intrerupi - fie nu le intrerupi deloc ), deci, prin urmare, intarzierea ar putea sa se datoreze intreruperii. Pe de alta parte, puteai si sa fii la ovulatie, nu prea ai de unde sa stii, deci e cu 2 taisuri chestia asta. Apoi, erai totusi protejata de ovule ( in masura in care ovulele sunt o metoda contraceptiva ), deci nu stiu daca e neaparat cazul de Postinor. Nu stiu ce sa iti zic, punandu-ma in locul tau, poate as lua, totusi, mergand pe ideea ' better safe than sorry ', dar tind sa cred ca ovulele alea iti ofereau totusi o protectie cat de cat, nu e ca si cum s-ar fi rupt prezervativul si tu ai fi ramas practic fara niciun fel de protectie. Trebuie sa fii totusi constienta si de faptul ca Postinorul e ca o bomba de hormoni, deci asta plus niste eventuale dereglari firesti de altfel, cauzate de intreruperea anticoneptionalelor, ar putea eventual sa iti dea ( si mai tare ) organismul peste cap. Desigur, nu e obligatoriu sa fie asa, depinde de persoana. Eu ti-am prezentat optiunea mea, mai asteapta pareri, sa vezi ce zic si celelalte fete. Bafta !


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#3 2010-10-18 22:19:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Prezervativ rupt :(((

personal sunt de parere ca nu prea ai de ce sa iei Postinor.
Tu cauta sa iti amintesti la ce interval de timp iti vedea menstra inainte sa iei anticonceptionale si daca nu vedea foarte rar(peste 40 zile) sau foarte haotic, nu e cazul de postinor...de la sfirsitul perioadei fertile pina la aparitia menstrei trec cam 12 zile si in plus, Pharmatexul ala a facut si el ceva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2010-10-18 22:21:37

AnnP
New member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 8

Re: Prezervativ rupt :(((

Si eu la gandesc la acelasi lucru...Nu as vrea sa iau Postinor fiindca ultima data cand am luat,acum 2-3 ani m-am simtit ingrozitor de rau de la el.In plus e si destul de costisitor...Chiar daca am renuntat la anti e posibil sa fi fost in perioada fertila in ziua 26-27?!Stiam ca perioada fertila e ziua 14-21...Mai astept raspunsuri.Poate foloseste cineva Pharmatex si imi poate spune daca sunt bune sau nu!
Multumesc pentru raspuns Doctoressa.

Ultima oara a fost editat de AnnP (2010-10-18 22:26:43)

Offline

 

#5 2010-10-18 22:27:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Prezervativ rupt :(((

poti sa stepti cite raspunsuri vrei
ti-am zis deja cum e cu perioada fertila
relaxeaza-te


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-10-19 09:56:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Prezervativ rupt :(((

AnnP a scris:

Chiar daca am renuntat la anti e posibil sa fi fost in perioada fertila in ziua 26-27?!Stiam ca perioada fertila e ziua 14-21...

din cauza ca tocmai ai intrerupt anticonceptionalele, este posibil ca perioada fertila sa se fi decalat cu aprox o sapt. nu poti face insa niciun fel de calcule, pt ca nu se poate spune cu exactitate cand s-a produs ovulatia (daca s-a produs), tocmai datorita situatiei in care te afli (prima luna de pauza), la care se mai adauga si caracterul ciclului tau inainte de a lua AC.
eu sunt de parere sa nu iei postinor, nu mi se pare a fi cazul. probabil iti va veni ciclul cu o sapt mai tarziu decat il asteptai.
cand ai observat ca prezervativul e rupt? inainte sau dupa ejaculare?

Offline

 

#7 2010-10-19 18:04:36

AnnP
New member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 8

Re: Prezervativ rupt :(((

Am observat ca este rupt dupa ejaculare...Daca as fi observat inainte nu as mai fi continuat.Mi-a venit astazi...chiar daca am renuntat la anti mi-a intarziat decat 2 zile..Il aveam destul de regulat si inainte sa iau anti wink) Bine ca nu am luat Posti.Va multumesc pentru raspunsuri puss

Offline

 

#8 2011-05-15 13:41:05

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Prezervativ rupt :(((

Am o intrebare ... Aseara am avut contact si s-a rupt prezervativul - in conditiile in care ( 1 ) eram cam la 3 zile dupa menstra ( nu am un ciclu prea regulat - cam 30 - 35 de zile, deci TEORETIC nu ar trebui sa ovulez in perioada asta ), ( 2 ) fix in secunda in care a observat ca s-a spart a scos-o ( s-a spart cumva cand o scotea, si nu a mai intrat deloc ) si  ( 3 ) s-a spart ce-i drept undeva aproape de varf, dar nu chiar acolo, ci pe partea laterala ... M-am hotarat sa nu iau Postinor, desi stiu ca pentru linistea mea poate ar fi bine sa iau, dar nici nu as lua degeaba ... Daca cineva ar intreba asta pe forum probabil i-as spune sa ia, just in case, daca chiar vrea, dar consider ca sansele sunt infime, insa as vrea sa aud si niste pareri obiective ... Totusi - voi ce parere aveti, ce sanse sunt ? Multumesc.

Ultima oara a fost editat de kdeea (2011-05-15 13:41:29)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#9 2011-05-15 14:57:19

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Prezervativ rupt :(((

kdeea, eu zic ca nu ai avea nevoie de postinor. Ce prezervativ ati folosit? deja incepe sa mi se faca frica lol

Offline

 

#10 2011-05-15 15:02:24

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Prezervativ rupt :(((

Durex ... Dar cred ca stiu de ce s-a rupt. A fost totul foarte in graba si pe intuneric si cred ca a lasat aerul sa intre. Pentru ca am auzit efectiv amandoi cand a pocnit. Deci cred ca nu a fost pus 100 % corect, parerea mea ...

Asa zic si eu, nu as vrea sa bag bomba aia de hormoni in mine. Ma gandesc ca sunt destul de mici sansele, sper ...

Mersi mult de tot ! puss

( Si pentru linistea mea, as mai astepta eventuale pareri ... smile )


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#11 2011-05-15 15:37:05

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Prezervativ rupt :(((

Asa zic si eu. Multumesc puss

E nasol ca ... as vrea sa ma reapuc de AC-uri, desi, daca nu ar fi fost incidentul de aseara, as mai fi asteptat putin, pentru ca totusi sunt ... hormoni. Dar nu vreau nici sa se mai repete faza de aseara, care totusi a avut loc intr-un context cat de cat ... fericit, zic eu, puteam sa continuam mult si bine sau sa fi ejaculat sau sa fi fost eu la ovulatie ( sper ca nu am fost tongue ) ... Problema e ca acum nu stiu daca nu a fost pus bine ( desi sunt 90 % sigura ca asta a fost problema ) sau a dat rateu prezervativul ... Daca as sti ca nu a fost pus bine as mai amana putin AC-urile, dar nu pot sa am nicio certitudine ... Oricum, se poate rupe oricand, si copil / avort la 20 de ani ... nu prea vreau ...

Ultima oara a fost editat de kdeea (2011-05-15 15:42:23)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#12 2011-05-15 15:53:37

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Prezervativ rupt :(((

Kdeea, si eu am renuntat la ac de vreo 2 luni, nu imi mai era ok cu ele ... noi tot durex folosim si pana acum nu am avut incidente, niciodata ... dar nah, se poate intampla oricand; si vorba ta, pt copil sau avort nu e momentul acum

Offline

 

#13 2011-05-15 16:05:47

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Prezervativ rupt :(((

De-asta mai degraba as prefera sa o fac cu prezervativ mai incolo, cand pot sa imi permit sa cresc un copil daca e cazul ( in situatia in care s-ar rupe sau ceva de genul ), si sa iau pastile acum, sa fiu mai sigura ...

Pot sa te intreb ce pastile ai luat si de ce ai renuntat la ele ? Adica de ce nu mai erai ok cu ele ? Te simteai rau ?


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#14 2011-05-15 16:18:59

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Prezervativ rupt :(((

Am luat Novynette din ianuarie 2008 pana in ian 2011 fara niciun fel de pauza; primele 2 luni m-am simtit cam rau, pana s-a adaptat organismul meu cu ele, dar apoi n-am mai avut probleme. Cam din noiembrie anul trecut ma simteam foarte rau in prima zi de menstra, desi nu trebuia sa se intample asta, ca deh, stii si tu ca printre altele, ac-urile ajuta la reglare, eliminare dureri bla bla. In februarie anul asta am fost la doctorita mea, am facut pap-ul (care mi-a iesit foarte bine) si mi-a zis sa fac o luna pauza, sa vedem cum se prezinta situatia, ca s-ar putea sa fie nevoie sa mi le schimbe. In luna aprilie mi-a venit si nu am avut nicun fel de dureri, la fel si acum in mai. Eu am decis sa fac o pauza mai mare, sa zic asa. O sa trec si pe la ea pe la cabinet sa vad ce zice, ca n-am mai apucat sa o anunt ca imi este mult mai bine fara ac lol

Offline

 

#15 2011-05-15 16:33:34

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Prezervativ rupt :(((

Sa stii ca si mie mi s-a reglat dupa ce m-am lasat de ele, chiar daca teoretic am inteles ca ajuta strict in perioada in care le iei. Si nici nu aveam aceleasi dureri pe care le aveam inainte sa le iau ( bine, erau mai mari decat cand luam, dar oricum mai mici decat inainte ). Si ma gandesc cu groaza ca si cand m-am lasat de ele, am avut vreo 3 luni fruntea PLINA de cosuri si vreo 3 luni mi-a venit extrem de haotic. O prietena a patit la fel, are fata plina de cosuri, cu toate ca s-a lasat de ele de un an ... Deh, hormoni ...


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#16 2011-05-15 22:52:32

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Prezervativ rupt :(((

Sa stii ca si eu am fruntea plina de cosuri (brobonite din alea) de cand m-am lasat de ele si nu prea trebuia, ca deh, eu am vreo 5 ani in plus peste 20 ... sa vedem cum evolueaza si situatia asta ...

Offline

 

#17 2011-05-16 10:55:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Prezervativ rupt :(((

kdeea a scris:

De-asta mai degraba as prefera sa o fac cu prezervativ mai incolo, cand pot sa imi permit sa cresc un copil daca e cazul ( in situatia in care s-ar rupe sau ceva de genul ), si sa iau pastile acum, sa fiu mai sigura ...

prezervativul este sigur daca e folosit corect. daca veti avea mai multa grija de acum inainte, nu vor mai exista incidente. daca nu aveti rabdare si nu vreti sa pierdeti timp cu pusul prezervativului, atunci da, ia AC, asumandu-ti riscurile contraceptiei hormonale.

Offline

 

#18 2011-05-16 15:38:32

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Prezervativ rupt :(((

Stiu, anca. Acum sper doar sa fiu ok in urma acestui incident ...


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#19 2011-05-16 16:39:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Prezervativ rupt :(((

pai din ce ai descris tu, nu ai cum sa nu fii.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.