homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vreau o pauza de antibebe-pana cand sunt protejata de ultima folie?


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Vreau o pauza de antibebe-pana cand sunt protejata de ultima folie?

#1 2010-10-28 10:21:48

alinnna11
Membru
Inregistrat: 2010-10-28
Mesaje: 2

Vreau o pauza de antibebe-pana cand sunt protejata de ultima folie?

Buna

Iau antibebe de 4 ani si as dori sa fac o pauza de cel putin 3 luni....nu ca un medic mi-a recomandat..pur si simplu asa vreau eu.......dar sunt nelamurita...daca eu renunt la antibebe cu cat timp in urma ar fi trebuit sa fie ultimul contact ca sa nu existe problene...de exemplu...ai contact sexual in ultima zi cand ei pastila..apoi ai pauza de 7 zile cand vine menstra....e ok daca faci pauza....sau trebuie sa nu fi avut cu mult timp inainte contact sexual ca sanu ramai insarcinata daca faci pauza?

Offline

 



#2 2010-10-28 10:24:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Vreau o pauza de antibebe-pana cand sunt protejata de ultima folie?

daca nu ai de gand sa mai incepi o alta folie esti protejata pana in prima zi de menstruatie. deci pana atunci poti avea contacte sexuale

Offline

 

#3 2010-10-28 10:31:38

alinnna11
Membru
Inregistrat: 2010-10-28
Mesaje: 2

Re: Vreau o pauza de antibebe-pana cand sunt protejata de ultima folie?

Citisem pe un forum ca daca ai contact sexula cu 5 zile mai inainte de ultimele  5 pastile din folie e ok dar daca ai in ultimele 5 zile  cand ei pastile e posibil sa ramai insarcinata.....daca imi poate raspunde cineva care a facut pauza...si daca a avut contact sexual pana in ultimele zile cand a luat pastila si daca a avut probleme apoi. De exemplu eu ieri a luat ultima pastila si acum astept sa-mi vina si ultimul contact a fost cand mai aveam de luat 3 pastile....oare e ok acum dupa pauza de 7 zile sa fac pauza si sa nu raman...bine inteles ca de acum incolo o sa ma protejez .....

Offline

 

#4 2010-10-28 10:35:51

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Vreau o pauza de antibebe-pana cand sunt protejata de ultima folie?

alina, e asa cum ti-am zis. esti protejata pana in prima zi de menstruatie.
tine de tine daca ma crezi sau nu

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Vreau o pauza de antibebe-pana cand sunt protejata de ultima folie?

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.