homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina?


#1 2010-11-06 17:04:36

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

sarcina?

Buna fetelor,

Ca de obicei cand am o problema revin la voi cu incredere. La recomandarea medicului ginecolog am hotarat sa fac pauza de la anticonceptionale 3 luni de zile. Am avut menstruatie pe 2 Septembrie dupa care am incetat sa mai iau pastilute. Prima menstra din aceasta perioada de pauza a fost pe 4 octombrie. Cam in jurul datei de 20 octombrie am avut contacte sexuale protejate cu prezervativ dar au fost 2 si fara, dar a terminat in afara. Problema este ca nu mi-a venit pana astazi, desi dupa calculele mele ar cam fi timpul.

Voi ce credeti? Sa-mi fac griji? Sa fac un test de sarcina, si daca da, cand sa-l fac ca sa fie concludent?

Va multumesc  smile  o zi frumoasa smile

Offline

 



#2 2010-11-06 17:16:20

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: sarcina?

1. Pauza de anticonceptionale se face daca ai probleme de sanatate sau vrei copil. Altfel este nejustificata si mai rau iti deregleaza menstruatia.
2. Nu a fost prea ok ca ai avut si contacte sexuale neprotejate, chiar daca nu a terminat inauntru exista mici sanse de sarcina...
3. Testul de sarcina se face la o saptamana de la intarzierea menstruatiei sau la 3 saptamani de la contactul cu risc.
Daca constati ca nu esti gravida, sfatul meu si probabil a mai multor fete este  sa incepi din nou pilulele smile Succes!

Offline

 

#3 2010-11-06 17:25:49

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

Re: sarcina?

Multumesc mult. Am niste probleme de sanatate si tocmai de aceea am facut pauza. Mai am o luna si dupa o sa incep sa iau iar ca nu imi place sa stau cu stresul acesta.

Multumesc inca o data si sper sa nu apara acea mica sansa sa fi ramas.

Offline

 

#4 2010-11-06 17:30:45

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: sarcina?

Ah pai au trecut deja 3 saptamani de la contactele neprotejate, ai zis ca au fost pe 20 oct, nu? Poti face un test de sarcina. Oricum, un motiv al intarzierii poate fi si faptul ca ai lasat pilulele sau chiar stresul

Offline

 

#5 2010-11-08 10:32:20

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: sarcina?

Parerea mea este sa iti faci un test de sarcina pentru linistea ta psihica..si data viitoare foloseste si alta metoda pe langa cea cu ejacularea in afara. Asta pentru diminuarea stresului de dupa...sa ne tii la curent goodluck


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-08 22:44:41

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

Re: sarcina?

Deocamdata tot nu mi-a venit. Mai astept pana Miercuri, cam atunci se fac 3 saptamani de cand am avut acel contact sexual si 1 saptamana de la intarziere. Sper din tot sufletul sa n-am vreo surpriza cesafac

O sa va tin la curent. Multumesc inca o data

Offline

 

#7 2010-11-10 15:17:21

dayany
Membru
Inregistrat: 2010-11-10
Mesaje: 1

Re: sarcina?

Am fc sex.fara prezervativ vineri seara .iar sambata seara mia venit menstruatia...tin sa precizez.ca nu mai tin minte cand mia vn luna trecut.sa zicem ca mia venit cu 1 mai devreme.faza e ca pers resp nu "sia dat drumu in mine".am folozit metoda ciotului intrerupt.exista vreun risc.de a devenii? din cate stiu eu este perioada de inainte si de dupa...in care nu ti se poate intampla nimic,CORECT? ast rasp voastre sigur .va rog.ms anticipat .(un rasp concret sunt ff nelinistita )

Offline

 

#8 2010-11-11 10:39:50

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: sarcina?

ANDAkiss a scris:

Deocamdata tot nu mi-a venit. Mai astept pana Miercuri, cam atunci se fac 3 saptamani de cand am avut acel contact sexual si 1 saptamana de la intarziere. Sper din tot sufletul sa n-am vreo surpriza cesafac

O sa va tin la curent. Multumesc inca o data

deci, cum a iesit testul?


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#9 2010-11-12 08:53:02

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: sarcina?

dayany a scris:

Am fc sex.fara prezervativ vineri seara .iar sambata seara mia venit menstruatia...tin sa precizez.ca nu mai tin minte cand mia vn luna trecut.sa zicem ca mia venit cu 1 mai devreme.faza e ca pers resp nu "sia dat drumu in mine".am folozit metoda ciotului intrerupt.exista vreun risc.de a devenii? din cate stiu eu este perioada de inainte si de dupa...in care nu ti se poate intampla nimic,CORECT? ast rasp voastre sigur .va rog.ms anticipat .(un rasp concret sunt ff nelinistita )

daca a venit menstruatia inseamna ca nu ai ramas insarcinata.
dar povestea ca inainte si dupa menstruatie nu ramai insearcinata nu e una pe care sa te poti baza. conteaza enorm de mult de cat de regulat este ciclul tau.

Offline

 

#10 2010-11-14 18:10:24

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

Re: sarcina?

Hello again,

Nu mi-a venit pana acum cesafac. Doar ce am facut testul de sarcina (Sure Check) acum 15 minute si a iesit negativ. Tot ce mai imi ramane este sa astept nu? Credeti ca ar trebui totusi sa repet testul peste 48 de ore avand in vedere ca nu am folosit urina de dimineata sau sa am incredere?

Multumesc

Offline

 

#11 2010-11-15 09:43:19

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: sarcina?

ai facut testul la 1 sapt de intarziere sau 3 de la contact? daca da, inseamna ca nu esti insarcinata

Offline

 

#12 2010-11-15 10:18:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sarcina?

cred ca da, tot ce ai de facut e sa astepti...ciclul tau era regulat inainte sa iei contraceptive?
mi-e si frica sa intreb de unde ti-a venit ideea acestei pauze de 3 luni


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2010-11-15 19:10:46

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

Re: sarcina?

doctoressa a scris:

cred ca da, tot ce ai de facut e sa astepti...ciclul tau era regulat inainte sa iei contraceptive?
mi-e si frica sa intreb de unde ti-a venit ideea acestei pauze de 3 luni

Inainte sa fac aceasta pauza nu il aveam foarte regulat, cam la 30-32 de zile. Dupa cum ati vazut mai sus am scris datele cand am avut menstruatie, iar acum sincera sa fiu nu stiu sa-mi calculez cam cat mi-a intarziat.
As dori daca se poate sa vin la o consultatie, dar as vrea sa stiu daca la dumneavoastra aceasta presupune control ginecologic.

In ceea ce priveste aceasta pauza, am fost la control si mi-a spus ca am ovarul drept cam mare, aveam si candida si un vagin cam iritat, o usoara cervicita mai exact. Drept consecinta s-a gandit ca ar fi mai bine sa fac o pauza timp de 3 luni si sa folosesc 10 zile pe luna ovule: Cerviron si Polyginax, iar apoi sa vin la control sa vada daca s-a mai ameliorat.

Ultima oara a fost editat de ANDAkiss (2010-11-15 21:32:03)

Offline

 

#14 2010-11-16 13:02:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sarcina?

ANDAkiss a scris:

doctoressa a scris:

cred ca da, tot ce ai de facut e sa astepti...ciclul tau era regulat inainte sa iei contraceptive?
mi-e si frica sa intreb de unde ti-a venit ideea acestei pauze de 3 luni

Inainte sa fac aceasta pauza nu il aveam foarte regulat, cam la 30-32 de zile. Dupa cum ati vazut mai sus am scris datele cand am avut menstruatie, iar acum sincera sa fiu nu stiu sa-mi calculez cam cat mi-a intarziat.
As dori daca se poate sa vin la o consultatie, dar as vrea sa stiu daca la dumneavoastra aceasta presupune control ginecologic.

In ceea ce priveste aceasta pauza, am fost la control si mi-a spus ca am ovarul drept cam mare, aveam si candida si un vagin cam iritat, o usoara cervicita mai exact. Drept consecinta s-a gandit ca ar fi mai bine sa fac o pauza timp de 3 luni si sa folosesc 10 zile pe luna ovule: Cerviron si Polyginax, iar apoi sa vin la control sa vada daca s-a mai ameliorat.

in primul rind, nu, nu presupune consult ginecologic
In al doilea rind, cred insa foarte serios ca e bine sa mai intrebi si alt medic ginecolog(ca poate ovarul drept e mare ca ai anexita...sau poate nu e mare deloc ci a fost doar o zicere)....iar candidoza nu e chiar asa de dificil de tratat...
ciclul de 30-32 zile e regulat, altfel...iar pe timpul cit ai luat contraceptive l-ai avut de 28 sunt sigura....ma rog, raportindu-ne la un ciclu de 32 zile acum ti-a intirziat menstra cam 9-10 zile.
Prost e ca, in cazul unui ciclu de 30-32 zile ovulatia are loc cam in a 16-18 zi...asadar pe 20 erai in plina perioada fertila...avind insa in vedere testul de sarcina negativ de duminica ...cred ca pentru siguranta merita repetat testul cu prima urina de dimineata si, daca tot negativ iese atunci nu e sarcina.E o dereglare menstruala pe care insa nu o putem pune neaparat pe seama faptului ca ai oprit contraceptivele si care nici nu ridica cine stie ce probleme(decit ca te streseaza pe tine)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2010-11-16 17:16:45

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

Re: sarcina?

Multumesc pentru raspunsuri doctoressa. M-am gandit si eu sa repet testul, dar acum sunt foarte racita si iau amoxicilina. Sa astept sa termin tratamentul? Sau nu afecteaza rezultatul?

In momentul in care am facut testul duminica nu incepusem sa iau tratamentul.

Offline

 

#16 2010-11-16 17:52:03

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: sarcina?

Nu au treaba cu rezultatul smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#17 2010-11-17 09:40:32

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

Re: sarcina?

Buna din nou,

Am facut in aceasta dimineata un nou test de sarcina, tot Sure Check. A iesit din nou negativ. Deci clar exclud posibilitatea sarcinii? Sa ma duc totusi la un medic ginecolog?

Multumesc. O zi placuta in continuare

Offline

 

#18 2010-11-17 11:32:04

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: sarcina?

nu esti insarcinata. dar mergi la ginecolog, da

Offline

 

#19 2010-11-17 15:46:09

ANDAkiss
New member
Inregistrat: 2008-05-31
Mesaje: 22

Re: sarcina?

Multumesc pentru raspuns. Macar sunt linistita ca am exclus posibilitatea sarcinii. Mi-am facut programare la ginecolog pentru maine. O sa va tin la curent cu detalii.

Multumesc inca o data pentru toate raspunsurile, mi-au fost de real ajutor.  kram   puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.