homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ma simt singura


#1 2010-11-19 11:06:53

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Ma simt singura

***

Ultima oara a fost editat de adina84 (2011-07-26 16:08:25)

Offline

 



#2 2010-11-19 11:28:50

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Ma simt singura

Asa ma simt si eu legat de iubitul meu, seara ma duc prima la culcare, el sta si caaaaaasca gura la TV pana adorm de nici nu il simt cand se baga in pat, fac treaba prin casa si nu imi place ca trebuie sa trag de el sa faca ceva fara sa stau eu pe capul lui, legat de copil asa a fost si al meu la inceput dar a inceput sa isi mai revina...
Azi m-am trezit foarte dezamagita de el, apartamentul unde vom sta a fost renovat si trebuie curatat de mizeria din urma acestei renovari, el a zis ca face singur, ca se descurca, una zice-alta face, cand ajunge unde stam acum si il intreb ce a facut si constat ca nu a facut mare lucru sau daca as fi fost si eu cu el acolo ar fi facut mai mult...

Eu am inceput prin a-i spune verde in fata si fara menajamente exact ce simt, fie ca ii convine sau nu, sau crede ca exagerez, si m-am certat o data cu el pt ca el uneori uita ca sunt insarcinata si zice las' ca iti trece... I-am zis de multe ori ca am nevoie sa ma ajute cand si cum vreau eu si sa nu imi faca draci ca nu am nevoie, sa inteleaga ca daca ar fi fost sa duca el sarcina si avea parte de asa tratament plangea zilnic...
Pfff... si noi ne-am spus multe, si am lasat multe de la mine, fara sa regret pt ca stiu cum era si incerc sa inteleg ca nici pt el nu e usor acum, mai ales ca si la noi bebe a venit pe neasteptate si nici nu suntem casatoriti... Sunt mai puternica si mai descurcareata ca el in multe si i-am demonstrat-o de multe ori si nici el nu voia la un moment dat sa ma ajute sa ma incalt sau sa imi taie unghiile de la picioruse, doar m-am uitat la el si i-am zis "iti place sa ma vezi cum gafai cand ma incalt, sau cum ma aplec dupa una sau alta? chiar iti place sa nu ma ajuti cand vezi ca numai pe tine te am si numai tu ma poti ajuta?" cat e el de mare ii venea sa intre in pamant...
Eu zic sa te linistesti si sa te gandesti ce va leaga si sa vorbesti deschis cu el... Stiu ca nu e usor sau poate deja ai vorbit cu el, dar mai incearca si nu renunta, o sa aveti un copil care trebuie sa va vada uniti si iubindu-va mult...Si or sa ma fie hopuri peste care sa treceti si trebuie sa va bazati unul pe altul pt ca si puiul vostru se bazeaza pe voi...El trebuie sa inteleaga ca desi nu duce el sarcina e la fel de important ca si tine in sarcina asta, e sarcina voastra si ai nevoie de el indiferent ca are chef sau nu, fie ca vrea sau nu, e datoria lui de sot si viitor tatic... Ai incredere ca va fi bine atata vreme cat stiti ce v-a legat si incotro va indreptati impreuna... Voi va iubiti, asta e clar dar treaba cu bebe v-a cam deraiat de pe sine si aveti multe de facut pe care nu le aveati in plan pt acum si v-a scos din ritm, trebuie decat sa va adunati un pic si sa stati mai mult de vorba...
puss Sper sa te ajute ce am scris... puss

Ultima oara a fost editat de Papucica (2010-11-19 11:35:39)

Offline

 

#3 2010-11-19 11:32:20

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Ma simt singura

Adinuta, imi pare foarte rau pentru situatia in care esti, cred ca iti e tare-tare greu puss

Eu te inteleg, pentru ca situatia este aproape la fel si la noi - ma simt (m-am simtit) la fel de singura si neglijata ca si tine, si la fel in majoritatea situatiilor trebuie sa ma descurc singura...  hmm  Insa eu cred ca vina nu este numai a lor (a sotilor), este poate si a noastra pentru ca nu ne putem face intelese in fata lor - pentru noi toata experienta asta a sarcinii este ceva coplesitor de minunat, pe cand ei nu percep nimic din ea, si nu au cum sa-si dea seama singuri ca avem nevoi afectionale mai mari ca de obicei...  spranceana  Din proprie experienta iti spun ca solutia la problema asta este sa vorbesti cu el, sa-i spui ce simti, ce ai dori de la el, sa-l implici in planurile tale de viitor si in pregatirea pentru bebe, si o sa fii surprinsa cat de mult conteaza asta!

Legat de reactia lui fata de burtica sau in situatii in care ar trebui sa te menajeze - din nou, nu cred ca ei o fac din rautate, ci pur si simplu nu sunt constienti ca avem nevoie de implicarea lor si de putin ajutor din partea lor...  nustiu

Am citit saptamanile astea intr-o carte despre psihologia masculina din timpul sarcinii, si scria ca daca toate aspectele astea deranjante existau la acelasi nivel si inainte de a veni sarcina atunci da, vina este in mare parte a lor, insa daca schimbarea asta in rau s-a produs dupa sarcina, atunci cel mai probabil situatia nu este chiar asa de grava, ci doar este perceputa asa de catre viitoatea mamica, si se poate rezolva prin comunicare  nustiu  Cat de eficient o fi sfatul asta, nu stiu sa-ti spun, insa de cand vorbesc cu el si ma descarc de tot ce ma deranjeaza nu am mai cautat informatii despre cum sa divortezi in timpul sarcinii - asa ca ceva ceva tot o fi adevarat  forgetit

Asa ca, iti doresc multa rabdare si intelepciune si capul sus, caci toate se rezolva in timp  puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#4 2010-11-19 12:01:37

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Ma simt singura

Ufff ce situatii  supa . La noi sta cu totul altfel situatia dar poate si pentru ca ne-am chinuit ceva pana a venit bebe  nustiu intotdeauna m-a ajutat si a fost atent dar de cand sunt insarcinata este o minune de sot.

Incearca sa discuti deschis cu el in sensul ca ar trebuii sa ii spui ce simti, sa incerci sa-l faci sa inteleaga ce simti.Incearca totusi sa nu o faci sub forma de repros ca ar putea sa bata in retragere, incearca sa gasesti calea sa-l faci sa isi deschida sufletul si ai rabdare chiar daca o sa inceapa el cu reprosuri incearca sa te controlezi si sa-l "indrumi" spre o discutie deschisa despre ce simtiti fiecare.

Eu cred ca se poate trece de la o extrema la alta  goodluck


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#5 2010-11-19 14:09:15

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Ma simt singura

multumesc pentru vorbele bune. o sa mai incerc sa vorbesc cu el. incerc sa il inteleg si pe el, dar tare mult as vrea sa ma inteleaga si el.
atat de mult mi-am dorit sa avem un bebe (chiar daca nu atat de repede) si atat de mult mi-am imaginat perioada asta. as vrea sa fie [b]cu mine[b\], sa nu fiu singura.
o sa am rabdare.

blue, si eu am momente in care ma gandesc la despartire, dar nu vreau asta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-19 14:15:43

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Ma simt singura

Adina m-a impresionat f mult ce ai scris aici si pot sa spun si eu acelasi lucru.. comunicarea e totul. spunei si de 10 ori acelasi lucru si explica-i ce simti.. sunt barbati si barbati. lor le trebuie putin mai mult sa constientizeze schimbarea din viata lor mai ales ca nu percep nimic din perioada sarcinii.
si eu aveam discutii f multe cu al meu mai ales ca toata sarcina am avut si o stare nervoasa de eu ma mir acum cum de-a suportat atatea.. chicot eu ii spuneam seara sa puna mana pe burta sa vb cu bebe ca il aude si trebuie sa ii cunoasca si lui vocea.. si imi zicea sec ca el nu poate sa vb ca nu stie ce sa-i zica... m-am chinuit f mult si eu pe tema asta.. insa la un moment dat tot discutand a aparut si schimbarea din partea lui. incepuse sa ma ajute mult la treburile casnice.. doar el facea curat sa ma menajeze si alte chestii marunte..

l-am implicat f mult in pregatirile pt bebe.. chiar daca nu avea chef seara trageam de el sa ne uitam dupa modele de carucioare..sau altele.. si incet incet a inteles si a inceput sa-l preocupe chiar.

acum dupa nastere pot sa spun ca sunt o fericita.. seara vine acasa.. sta cu cea mica sa pot eu face mancare.. schimba pampersi.. baita io facem doar impreuna din prima zi cu cea mica acasa.. se scoala noaptea sa ii faca laptele, iese cu ea la plimbare. nu ma asteptam la atatea din partea lui.

in ceea ce priveste relatia mea cu el dupa ce a aparut daria.. pot spune ca ne iubim si mai mult. ne dam seama amandoi ca acel ingeras e din iubirea noastra si pot spune ca suntem mult mult mai apropiati si mai atenti unu cu altu chiar daca viata ni s-a schimbat complet fata de acum cateva luni.

ai incredere ca va fi bine! discuta cu el si incet incet va reactiona. aaa si ia-l cu tine la ecografii.. face foarte mult. il ajuta sa inteleaga ca acolo in burtica ta creste un pui de om.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#7 2010-11-19 14:26:53

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Ma simt singura

la cho merge cu mine daca ii spun eu. saptamana viitoare avem morfo. stie. m-a intrebat de vreo 2 ori cand e.  acum vreau sa vad daca se ofera sa mearga sau trebuie sa trag eu de el.
sanca, ma bucur ca la voi e bine. sper sa pot spune si eu asta la un moment dat.
multumesc.

Offline

 

#8 2010-11-19 14:28:43

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Ma simt singura

Imi pare tare rau pentru tine...insarcinata si singura cred ca e groaznic...dar gandeste-te ca in curand o sa ai o minune in viata ta si ea o sa iti faca viata minunata...

E ceva ce nu inteleg totusi, sper sa nu te supar...ai spus ca sarcina a aparut dupa 2 luni de la nunta...deci voi aveti acum cam 8 luni de la nunta nu? Daca ai vazut ca treburile nu merg bine si ca el nu mai e la fel de ce v-ati mai casatorit? sau toata treaba a intervenit brusc dupa nunta?

Eu una nu as putea sa traiesc langa omul pe care il iubesc si sa il vad indiferent...daca mie mi s-ar intampla cred ca plangand si gesticuland i-as spune tot ce simt si l-as intreba ce naiba se intampla cu el...dar bine...asta as face eu...probabil nu e chiar cea mai buna solutie...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#9 2010-11-19 14:38:19

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Ma simt singura

x_ynna, nemultumirea legata de relatie era mai mult a mea, cred. nu era nici el foarte multumit dar mereu am discutat ca vom schimba acele lucruri.
greseala mare e ca noi nu am locuit impreuna inainte. eram de 5 ani impreuna. eram relativ ok. lucrurile s-au inrautatit cu putin inainte de nunta. dar am crezut amandoi ca e stresul evenimentului. dupa, am fost mai ok. adica ne mai certam si noi ca toata lumea, din tot felul de lucruri. dar in mare eram bine.
nici eu nu voi putea trai asa la nesfarsit. daca lucrurile nu se schimba, voi vedea ce fac. simt ca am lasat deja destul de la mine.

Offline

 

#10 2010-11-19 15:25:53

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Ma simt singura

Imi pare rau pentru ce citesc aici sad
Si eu aveam momente in care exista impresia ca nu este destul de implicat....poate ca era asa, poate ca doar mi se parea mie...nu stiu prea bine nici acum. Cert este ca de fiecare data ii spuneam ce ma deranja. Acum totul este ok, e adevarat ca as vrea mai mult de la el dar sunt constienta ca este extrem de obosit la cat munceste si il las in pace atata timp cat aloca 2 ore pe zi pentru mine si copil.

Adina, vorbeste cu el, spune-i ce simti. Eu cred ca atunci cand se va naste bebe altfel vor sta lucrurile...sau cel putin sper sa fie asa kram

Offline

 

#11 2010-11-19 15:27:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Ma simt singura

rruxxy  puss o sa incerc sa pun in aplicare sfaturile voastre. si va tin la curent.

Ultima oara a fost editat de adina84 (2010-11-19 15:28:09)

Offline

 

#12 2010-11-19 15:29:13

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Ma simt singura

Tu ai grija de tine puss

Offline

 

#13 2010-11-19 16:53:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ma simt singura

adina, eu sunt perfect de acord cu blue.

si adaug ca -  fara sa vreau sa fiu aia scarboasa care zice "vai ce rau iti va fi" (ca NU e asa) -  in momentul in care apare bebe fix de cimentat relatia cu sotul nu o sa-ti arda. Atunci o sa iti pese de copil, iar el va tb sa te ajute. Ultimul lucru de care ai nevoie ca proaspata mamica e sa te certi cu sotul!! Crede-ma, am trecut pe acolo (si al meu nu e neimplicat, e doar... neatent lol dar intetiile sunt cele mai bune din lume. si tot a iesit cu scantei).

Deci ia-l de guler ACUM, REPEDE... faza cu "atunci cand apare bebe toate vor fi roz" e o MARE ILUZIE.... e adevarat ca un copil cimenteaza relatia dintre 2 oameni, dar asta se intampla tocmai prin LUPTA COMUNA CONTRA FACTORILOR DE STRESS SI TENSIUNE CARE APAR. daca aceasta lupta comuna nu exista... in niciun caz nu va fi mai bine dupa nastere sad

Iar pt un copil trebuie NEAPARAT (eu una nu mi-am dat seama la timp cat de neaparat) ca TU sa fii calma si IUBITOARE. Adica NU merge, din pacate, cum  a zis x_ynna... ca "vei avea copilul si nu vei mai fi singura". Intr-un fel asa e... dar daca tu te refugiezi in copil, ii dai tzatza plangand sau rumegand la x treaba pe care ti-a facut-o "nenorocitul".... COPILUL SUFERA.... incredibil de fizic neutral

Asa ca eu zic... scutura-l bine, zi-i tot ce ai pe suflet... iar daca in micile certuri nu poti ceda si nu-l poti ierta.... mai bine lasa-l. Suna dur, dar copilul tau are nevoie de tine intreaga, nu descompusa.... iar a te refugia in el inseamna sa incarci un energetic micut, fara aparare, cu o tensiune ENORMA.... ceea ce numai bine nu ii va face.

iti doresc sa nu intelegi pe propria piele cum e ce ti-am povestit mai sus kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#14 2010-11-19 17:37:18

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Ma simt singura

Adina, te inteleg atat de bine si ma doare cand citesc. sad
Eu pot sa-ti dau un singur sfat: fa-ti reclama de pe acum bebelusului si mai ales dupa ce se va naste!
Spune-i mereu sotului tau cat de mult ii seamana, cat de mult se bucura cand apare el, ce mult misca in burtica atunci cand e el prin preajma... Lega-l cat mai mult de bebelus chiar si acum cand e in burtica.
Si incearca sa alungi acum gandurile negative. Nu fac deloc bine bebelusului.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#15 2010-11-19 17:44:07

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Ma simt singura

buna burticile!!!

acum am citit ce ati scris...
adina..ce saiti zic ,se zice ca primul an dupa casatorie e cel mai greu...tinminte ca si noi dupa ce ne-am casatorit,cu toate ca locuiam de mult amandoi, dupa casatorie necertam mereu,din orice...aproape o jum de an...ziceam ca ma duc sa divortez...dar a trecut totul si acum e bine, mai avem discutii ca oricare cuplu...dar na, la noi e dif situatia, caci el isi doreabebe de vreo 2-3 ani si eu nu am vrut...si elde abia astepta sa ii fac bebe,iar ca acum o sa aiba bebe...face ce ii spun eu...nici al meu nu zbarnaie prin casa...dar il iau dupa mine la cumparaturi sa care plasele, ca doar nu o sa trag eu de ele...il pun sa ma duca cu masina unde am nevoie, cu toate ca si eu am permis, dar de cand am aflat ca sunt gravida nu am mai condus...il pun pe el sa ma duca...sa simta si el intr-un fel sarcina...nu e indiferent...face ce ii spun...si zice ca de abia steapta sa miste bebe...el e ff fericit ca o sa aiba bebe,ca asta isi dorea, de aia e altceva...
dar poate il faci sa inteleaga ca nu ai ramas insarcinata intentionat si acum asta e, sa-si asume responsabilitatea...sa devina matur, ca si el a participat la conceperea copilului, nu l-ai facut singura...
poate lui ii ia mai mult sa se acomodeze cu ideea...mai sunt cazuri...
va doresc sa ajungeti la un compromis si sa fie bine in continuare!

eu maine m aduc la tm, duminica ma duc la eco sa vad bebe...pana duminica seara nu o sa mai intru...intru atunci si va spun detalii despre bebe


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#16 2010-11-19 19:04:00

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Ma simt singura

Ufff, e grea situatia, cum a zis Kata, cand vine bebe nu mai are nimeni chef de "pus lucrurile la locul lor"
Eu cand am scris mai sus ca atunci cand vine bebe sper sa se schimbe situatia, ma refeream strict la faptul ca el isi va schimba atitudinea fata de copilul lui daca zici ca acum nu prea da atentie burticii si nu intreaba nimic.

Offline

 

#17 2010-11-19 20:29:13

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Ma simt singura

cam nimeni pe aici...pe unde sunteti?


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#18 2010-11-19 20:37:41

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: Ma simt singura

oare sotii-prietenii nostri se plang de asemenea situatii?


pc  pc

Offline

 

#19 2010-11-19 20:42:54

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Ma simt singura

sweety, eu va citesc dar nu raspund la fiecare mesaj. va multumesc pt cuvinte si sfaturi.

anka, ei nu simt nevoia sa vorbeasca, cum facem noi. al meu nici cu mine nu vorbeste mereu, dar sa se planaga altcuiva. stiu cum e. ca mereu mi se plangea maica-sa ca e prea interiorizat. si ea chiar stie sa traga omul de limba.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.