homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovar polichistic


#1 2010-11-19 12:46:49

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

ovar polichistic

buna. poate ma lamuriti si pe mine. am fost ieri la ginecolog pt k imi aparuse noduli la san iar cand m-a vazut doctorita k am si acnee mi-a facut o ecografie la ovare. mi-a zis k ovarul stang are 13.47 cm polichistic, k prea mare si k din cauza asta am si acnee si chist la san. mi-a prescris diane 35, prementrid si niste ovule. problema e ca nu stiu cand sa incep sa le iau. anticonceptionalele le iau din prima zi de menstra?sau pot sa le iau de zi? iar ovulele si prementridul knd? dr ginecolog nu prea a fost amabil sa imi explice, deh, doar e la stat. stiu k mi-a zis asistenta sa iau cu 15 zile inainte sa imi vina, dar nu mai tin minte exact ce... am aflat k prementridul trbuie luat cu 15 zile inainte, aku problema e k nu stiu daca sa il iau sau nu pt k mie treb sa imi vina pe 2 iar pana atunci mai st 12 zile. oare sa il iau?

Ultima oara a fost editat de mihaela01 (2010-11-19 13:05:35)

Offline

 



#2 2010-11-19 15:03:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovar polichistic

poti sa iei prementridul acum, ovulele le poti incepe tot de azi, iar diane din prima zi de ciclu.

cu un ovar asa mare, ciclul e regulat?

Offline

 

#3 2010-11-19 22:55:59

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ovar polichistic

nu e regulat, de obicei imi intarzie. am luat prementridul. am uitat sa specific k iau antibiotice tetraciclina pt acnee o luna de zile. pt aa preveni candidoza ma gandeam sa iau flucivom dar am vazut k ovulele macmiror pe care le iau contin nistatin care tot pt candidoza e. sa mai iau flucovim? mi-e cam teama sa iau o luna antibiotice dar asa mi-a recomandat dr

Ultima oara a fost editat de mihaela01 (2010-11-19 23:00:50)

Offline

 

#4 2010-11-22 10:05:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovar polichistic

acneea s-ar putea sa fie din cauza pb la ovar, deci sa se rezolve cu diane35, sa nu mai fie nevoie si de tetraciclina, care si mie mi se pare cam mult pt o luna. plus ca AC nu se absorb asa bine daca iei si antibiotice in acelasi timp. deci posibil sa le iei degeaba. tetraciclina ti-a prescris-o acelasi medic care ti-a spus si de diane?
legat de macmiror si flucovim, cred ca sunt de ajuns ovulele. ti s-a intamplat in trecut sa faci candida de la antibiotice?
acneea e intr-o stare ft avansata? daca nu, eu as renunta la tetraciclina si as ramane numai pe diane, ovule si prementrid (care nu stiu cat e de folositor, fiind un produs naturist...)

Offline

 

#5 2010-11-22 20:23:11

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ovar polichistic

dr ginecolog mi-a prescris anticonceptionalele iar dupa aceea m-am dus la derma sa-i arat dr care era cauza acneei. si am intrebat-o daca mai iau tratamentul dat de ea si a zis k da. am destule cosuri urate pe fata. si io am zis k e cam mult o luna si cate 2 pastile p zi de tetraciclina. io nu am mai luat antibiotice pe termen lung si nu am avut candidoza da mi-e teama sa nu fac. acum nu iau flucovim k am ovule dar dp ce termn ovulele sa iau flucovim?
am ovarul stang de 13 cm. credeti k ar trebui sa ma ingrijorez?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-23 10:45:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovar polichistic

sigur e vb de 13 cm si nu 13 mm? de regula doctorii se cam crizeaza cand vad chisturi de la 7 cm in sus, ma mir ca nu ti-a zis sa faci laparoscopie. poate scade de la diane... dureri ai avut? daca totusi are 13 cm, mai intreaba inca un ginecolog, sa nu cumva sa se sparga cesafac

legat de flucovim, nu stiu ce sa zic. de cate zile de antibiotic ar mai fi nevoie dupa ce termini ovulele?

Offline

 

#7 2010-11-23 10:48:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ovar polichistic

mihaela, daca era cazul sa te ingrijorezi medicul ti-ar fi spus asta deja
In ceea ce priveste tetraciclina, cu tot respectul pentru medicul dermatolog, cantitatea e uriasa si candidoza e ultima problema pe care ai putea sa o ai...ficatul va suferii foarte tare asa ca as indrazni sa spun ca ar fi potrivit sa ii dai o sansa lui Diane si eventual sa folosesti un unguent cu antibiotic, nu sa inghiti asa o cantitate mare(dubla fata de doza uzuala) atit de mult timp


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2010-11-23 11:11:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovar polichistic

exista tetraciclina sub forma de unguent. cred ca si aceea trece prin ficat, dar probabil intr-o cantitate mult mai mica.

Offline

 

#9 2010-11-23 11:23:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ovar polichistic

anca90 a scris:

exista tetraciclina sub forma de unguent. cred ca si aceea trece prin ficat, dar probabil intr-o cantitate mult mai mica.

in general unguentele au strict actiune locala, nu se absorb sistemic.
Probklema nu e ca trece prin ficat ci ca e toxic hepatic si ca doza/zi e dubla fata de cea recomandata iar durata tratamentului extrem de lunga(30zile)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2010-11-23 12:59:01

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ovar polichistic

pe buletinul ecografic scrie ovar stang 13.47 cm cubi polichistic iar cel drept 3.19, se recomanda diane35. ma gandeam sa iau antibioticele pana cand o sa incep sa iau diane, adica p 2 knd ar trebui sa imi vina. intre timp ma dau cu skinoren si brevoxyl p cosuri asa cum  mi-a zis dr.am folosit si eryfluid care era antibiotic dar degeaba nu mi-a trecut. ovarul polichistic e acelasi lucru cu sindromul ovarului polichistic?

Ultima oara a fost editat de mihaela01 (2010-11-23 13:02:04)

Offline

 

#11 2010-11-23 23:33:31

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ovar polichistic

nu am dureri decat putin in timpul actului sexual. am citit p netk de la 7 cm in sus e necesara operatia. deja mi-e frica. al meu are 13 cm. dc nu mi-a zis nimik dr?

Offline

 

#12 2010-11-24 10:20:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ovar polichistic

mihaela01 a scris:

pe buletinul ecografic scrie ovar stang 13.47 cm cubi polichistic iar cel drept 3.19, se recomanda diane35. ma gandeam sa iau antibioticele pana cand o sa incep sa iau diane, adica p 2 knd ar trebui sa imi vina. intre timp ma dau cu skinoren si brevoxyl p cosuri asa cum  mi-a zis dr.am folosit si eryfluid care era antibiotic dar degeaba nu mi-a trecut. ovarul polichistic e acelasi lucru cu sindromul ovarului polichistic?

sindromul ovarului polichistic nu e unilateral de ci nu, nu e tot aia
13cm cubi zici??????adica asta e volumul?????ciudat
Inca odata dic, nu te panica...tot repet, netul nu e izvor de medicina e doar o sirsa aproximativa de informare.
daca ai dubii, mergi sa te mai vada si un alt medic, asa e cel mai corect,dar lasa panicile ca nu e cazul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2010-11-24 18:43:17

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ovar polichistic

e f mare, nu? credeti k e de operat sau se poate retrage dp ce o sa iau anticonceptionale? aseara dp ce am bagat ovulul am simtit cu degetul o chestie in interior, cv rotund. asa ce o mai fi? care pot fi cauzele de e asa mare ovarul? multumesc de raspunsuri doctoressa si sper k nu v-am strsat cu intrebarile dar nu am pe cine sa intreb

Offline

 

#14 2010-11-25 10:57:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ovar polichistic

mihaela01 a scris:

e f mare, nu? credeti k e de operat sau se poate retrage dp ce o sa iau anticonceptionale? aseara dp ce am bagat ovulul am simtit cu degetul o chestie in interior, cv rotund. asa ce o mai fi? care pot fi cauzele de e asa mare ovarul? multumesc de raspunsuri doctoressa si sper k nu v-am strsat cu intrebarile dar nu am pe cine sa intreb

ce ai simtit tu e colul uterin.
eu nu pentru ca ar fi foarte mare m-am uimit....asta e necazul cu incercarile repetate de a iti obtine diagnostice pe net, ca tu intelegi ce vrei nu ce spune celalalt....daca ai dileme, repet, mai mergi si la alt medic, doar asa te poti dumiri ce si cum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2010-11-28 22:56:02

underakiss
New member
Inregistrat: 2008-03-31
Mesaje: 25

Re: ovar polichistic

Buna fetelor!
Si eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice si insuficienta tiroidiana de catre medicul endocrinolog.si mi-au fost prescrise medicamentele Euthyrox50 si Siofor1000.Sunt foarte debusolata pt ca Siofor este destinat diabetului din ce am citit pe prospect.Oare e in regula sa iau aceste medicamente?!Imi poate recomanda cineva un medic endocrinolog bun?Eu am fost la d-nul Dr.Badiu,este foarte bun,nu contest, dar parca as mai dori o parere...nu stiu ce sa spun...imi poate da cineva vre-un sfat?

Offline

 

#16 2010-11-29 09:53:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ovar polichistic

underakiss a scris:

Buna fetelor!
Si eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice si insuficienta tiroidiana de catre medicul endocrinolog.si mi-au fost prescrise medicamentele Euthyrox50 si Siofor1000.Sunt foarte debusolata pt ca Siofor este destinat diabetului din ce am citit pe prospect.Oare e in regula sa iau aceste medicamente?!Imi poate recomanda cineva un medic endocrinolog bun?Eu am fost la d-nul Dr.Badiu,este foarte bun,nu contest, dar parca as mai dori o parere...nu stiu ce sa spun...imi poate da cineva vre-un sfat?

scoala de medicina dureaza 6 ani si dupa aceea noi toti facem inca niste ani de specialitate...de aici deduci usor ca nu se poate invata medicina de pe net.
Sioforul o fi el antidiabetic insa se foloseste cu succes in tratamentul ovarului polichistic pentru ca readuce insulinemia catre valori acceptabile si are rol in deblocarea ovulatiei. Asa ca singurul comentariu pe care il am de facut e ca sper ca te protejezi eficient de sarcina in caz ca ai viata sexuala activa si nu doresti un copil acum....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2010-11-30 11:18:08

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ovar polichistic

o intrebare am. daca imi vine ciclul mai devreme cu cateva zile  mai iau  prementrid? dr mi-a zis sa il iau cu 15 zile inainte sa imi vina sar nu mi-a zis k daca imi vina ciclul si mai am cateva pastile de luat ce sa fac. tnx de raspuns

Offline

 

#18 2010-12-01 11:19:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ovar polichistic

mihaela01 a scris:

o intrebare am. daca imi vine ciclul mai devreme cu cateva zile  mai iau  prementrid? dr mi-a zis sa il iau cu 15 zile inainte sa imi vina sar nu mi-a zis k daca imi vina ciclul si mai am cateva pastile de luat ce sa fac. tnx de raspuns

din pacate, despre produsele astea asa-zis naturiste nu stiu mai nimic...dealtfel nici nu cred ca poate cineva sa stie prea multe intrucit nu exista studii clinice.
asa ca nu stiu ce sa iti spun sa faci....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2010-12-08 11:17:47

simonet
Membru
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 1

Re: ovar polichistic

Buna ziua

trebuia sa-mi vina ciclul in jurul datei de 20 noiembrie.Incepand cu 26 noiembrie,timp de trei zile mi-a curs cate o picatura maro si am dureri de mijloc si burta.Am fost la medic si mi-a depistat cate un chist pe fiecare ovar (unul mai mare si unul mai mic)Mi-a dat Duphaston si No Spa,spunand ca imi va veni ciclul imediat.Fac tratamentul de cinci zile,dar starea este aceeasi,ciclul nu mi-a venit si am aceleasi dureri,in plus ma doare un san.Va rog frumos sa-mi spuneti ce sa fac,sunt disperata,nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva.Va multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.