homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru albirea dintilor


#1 2006-11-28 20:50:36

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

pentru albirea dintilor

stie cineva vreo solutie pentru albirea dintilor,fara sa merg la dentist :-?help me


expect the worst , hope for the best!

Offline

 



#2 2006-11-28 22:39:40

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: pentru albirea dintilor

sa te speli pe dinti dupa fiecare tigara. big_smile a incercat cea mai bune prietena a mea. si are niste dinti de nu-mi vine sa cred. wink (daca nu fumezi, spala-te de vreo 5-6 ori zilnic big_smile).
eu am pearl drops, dar nu pot spune ca face minuni. sad


Nobody home

Offline

 

#3 2006-11-28 23:22:15

mildangel2006
Full member
Inregistrat: 2006-11-06
Mesaje: 242

Re: pentru albirea dintilor

incearca o saptamana sa te speli pe dinti cu sare in fiecare seara ( OBLIGATORIU) si in fiecare dimineata. o pui pe periuta, vezi sa fie sare extra fina sau macar fina ca sa nu te zgarie. daca iti sangereaza gingiile o sa te usture putin, dar e tratament pentru tot, si e naturist. cum crezi ca oamenii de la tara au dantura intreaga pana la moarte si alba sau relativ alba(ca unii mai sar peste spalarea dintilor)? iti garantez ca nu folosesc ei pasta de dinti, nu cei in varsta. nu sunt pentru spalarea de n ori pe zi cu pasta de dinti. am citit ca face dintii praf in 12-48 de luni. ce e mult strica, chiar si pt albire. o saptamana cu sare. ajuta si pt cei cu gingiile sangerande la cea mai mica atingere cu periuta. am incercat si merita. dar nu mai mult de o saptamana. ca ataca smaltul neobisnuit cu asa ceva, deh, pasta de dinti....

mai stiu un tratament pt albire. dar se face o data la 6 luni ca ataca rau smaltul altfel : spalare cu bicarbonat de sodiu-tot pus pe periuta-intr-o seara. dar iti lasa un gust...
sau pasta de dinti pt albire dimineata si seara. daca ai cunostinte in occident sau statele unite roaga-le sa iti trimita pasta de dinti. nu se compara cu ce avem noi. eu dupa o luna de spalat cu Colgate american aveam dintii ca actorii de cinema(nu ca inainte nu ar fi fost albi dar a remarcat mama diferenta). aici nu ii ai asa, pasta noastra nu e la fel.

iar in legatura cu pearl drops sau altceva de gen, cum ar fi guma de mestecat, aveti mare grija ca va distrugeti stomacul. si efecte..... la dantura.... nu se vad cine stie ce.

Ultima oara a fost editat de mildangel2006 (2006-11-28 23:25:16)

Offline

 

#4 2006-11-29 02:53:08

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pentru albirea dintilor

Am incercat si eu cu sare...dar oricat de fina era,tot imi ranea gingiile sad Dar am sa mai incerc...sa vad...poate reusesc sa ma tin de sare 1 saptamana...sper...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#5 2006-11-29 13:22:56

kittyyy
Full member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 614

Re: pentru albirea dintilor

faza cu sarea nu este recomandata

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-11-29 14:43:04

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: pentru albirea dintilor

dragele mele, sunt cam disperata si asta-i primul topic p care l-am gasit in legatura cu dintii. dati-mi un sfat va rog, ca eu cred ca am lua-o razna. sunt cam racita si am impresia ca mi se misca toti dintii din gura si nu mai pot sa mestec nimic. ma simt ca slapu si am inceput sa am febra. cred ca am pescuit niste virusi neprietenosi de prin birou. oricum intrebarea e ce ma fac cu dintii, cum sa-i fac sa nu mai miste ( sau sa-mi stea mintea ) poate e doar o senzatie de la febra si o sa-mi treaca ?

si inca o intrebare: este ceva pe piata care poate "intari" dintii? intreb ca proasta ca poate e ceva ca si pt unghii. pana acum am vazut doar pt albire dar ai mei sunt albi doar ca nu au suficienta rezistenta si in fiecare an imi apar plombe noi de la dentist. daca mai continuu asa o sa ma dintii facuti din plombe. dentista mea zice ca e genetica treaba, dar totusi... poate mai  e o speranta

Ultima oara a fost editat de ramona-maria (2006-11-29 14:47:52)


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#7 2006-11-29 14:43:31

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: pentru albirea dintilor

nu fumez,folosesc un praf de la farmacie cu echinaeea,argila si calciu si se simt dintii mai curati decat cu pasta de dinti dar nu vad imbunatatiri(folosesc de 2 saptamani),o sa incerc cu sare,guma am continuu in gura,stiu ca nu e bine dar asa m-am obisnuit si e ca un drog pt mine


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#8 2006-11-29 14:57:31

ionela_alexa
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 246

Re: pentru albirea dintilor

se poate face la stomatologie un periaj dentar cu o solutie si timp de 6 luni dintii sunt albi....costa 1 mil de lei!asa si a facut o fata de la mine din clasa si are dintii superbi!smile

Offline

 

#9 2006-11-29 17:20:31

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: pentru albirea dintilor

da, ionela, dar mie medicul stomatolog nu mi-a recomandat sa fac chestia asta, cica face rau dintilor...


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#10 2006-11-29 17:26:00

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: pentru albirea dintilor

din cate imi aduc aminte mika e stomatolog, asteptam sa intre si ne mai da si ea niste sfaturi


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#11 2006-11-30 21:32:55

mildangel2006
Full member
Inregistrat: 2006-11-06
Mesaje: 242

Re: pentru albirea dintilor

ramona-maria : e o senzatie de la raceala, febra, curent. asa patesc si eu. e oribil, dar... stomatologul mi-a zis ca e totul ok si e imaginatia mea...
in legatura cu intarirea lor... daca doctora zice ca e genetic, nu prea ai ce sa ii faci. doar... ia calciu din alimente (cel de la farmacie nu prea se absoarbe- zis de doctor). genetica asta... si sunt atatia care nu si-i ingrijesc si ii au... nu albi dar ii au pe toti ok, sau aproape ok.

kittyyy : este recomandata de stomatologi o saptamana pt intarirea gingiilor si, pe langa asta albirea dintilor. detartrajul si albirea la stomatolog NU sunt ok. stiu pe cineva care facea asta anual(uneori la 6 luni) si acum are niste dinti...pe care ii mai are............... si se spala in fiecare dimineata si in fiecare seara. 
de ce ai zis ca nu e recomandata sarea? pt smalt? pt gingiile care sangereaza? la TOTI se intampla asa. asta arata ca nu e totul in regula. si de la periuta pot sangera.o saptamana nu afecteaza. verificat de mine, de cei din familie, de catre nenumarati stomatologi etc.

oana_   termina cu guma. termini dintii, stomacul... nu e buna! dezobisnuieste-te. mesteca DOAR dupa mese, nu tot timpul, asta pana renunti de tot si o sa mesteci doar in cazuri de urgenta. ce e mult strica, iar guma strica rau de tot. faci ulcer cand ti-o fi lumea mai draga- acidul din stomac reactioneaza ca si cum ai manca. dezobisnuieste-te. e spre binele tau.

Ultima oara a fost editat de mildangel2006 (2006-11-30 21:35:31)

Offline

 

#12 2006-11-30 23:16:01

kittyyy
Full member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 614

Re: pentru albirea dintilor

Si mild este recomandat un detartraj pt ca tartrul afecteaza gingiile,destul de rau.Indiferent ca dai cu sare tartrul nu se dizolva.Eu nu iau calciu din alimente prin urmare iau pastile de calciu.Cred ca un medic stomatolog bun care te sfatuieste ceva nu o face doar sa se afle in treaba

Offline

 

#13 2006-12-04 10:27:18

mildangel2006
Full member
Inregistrat: 2006-11-06
Mesaje: 242

Re: pentru albirea dintilor

detartrajul la recomandarea medicului da. dar nu o data la 6 luni, nu anual. si nu am zis ca tartrul se dizolva. nu are cum smile eu nu am avut niciodata tartru. de cate ori ma duc la control stomatologul ma intreaba ce caut eu acolo smile si asta pt ca imi ingrijesc dintii. stiu ca exista si cazuri genetice... din pacate... dar tot nu as recomanda nimanui detartraj anual...

Ultima oara a fost editat de mildangel2006 (2006-12-04 10:27:58)

Offline

 

#14 2006-12-04 13:39:01

donatella
New member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 33

Re: pentru albirea dintilor

ptr ingrijirea dintilor este foarte bien ..ca dupa fiecare masa sa ne spalam pe dinti...si sa folosim de fiecare data ata dentara ..este foarte buna ..periuta nu ajuta cat ajuta ata dentara ....de cand am inceput sa folosesc ata dentara sunt ..multumita ....mai folosesc o data pe sapt zeama de lamaie..(numa cand imi aduc aminte )..

Offline

 

#15 2006-12-04 19:26:58

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: pentru albirea dintilor

donatella cum folosesti zeama de lamaie?

Offline

 

#16 2006-12-04 21:22:36

mihaela89
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 167

Re: pentru albirea dintilor

si eu am tartru:(..am vreo 1luna d knd mi am facut detartraj si acum iar imi apare putin kte putin:((. c pot sa fac?


''Fatza mea in ochii tai,iar a ta in ai mei apare,iar inimile in chipuri isi au odihna.Orice moare nu are aceasi putere k dragostea noastra devenita una..Iubirile noastre sunt atat d semanatoare,inkt nici una nu poate fi mai mare si nici una nu poate muri.''(Tristan si Isolde)

Offline

 

#17 2006-12-04 21:53:12

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: pentru albirea dintilor

nu pot sa renunt la guma.....big_smile


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#18 2006-12-05 04:28:57

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pentru albirea dintilor

Cam cat costa un detartraj? Aveti idee?...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#19 2006-12-05 10:35:23

j_ulli_a
Full member
De la: UK
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 149

Re: pentru albirea dintilor

eu lucrez la un cabinet stomatologic.pentru albire daca vrei sunt niste stripsuri care se aplica pe dinti 1pe zi 45 de min timp de 7 zile.deschide culoarea dintilor cu 2-3 nuante.costa 1 mil setul + pasta de dinti speciala si un tratament pentru pentru cele 7 zile.iar detartrajul +periajul profesional costa in medie 1.200.000 rol.(aici la cabinet cu aparate profesionale) in alta parte nu stiu....


Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.