homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee


#1 2010-11-27 20:30:48

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

Stiu ca suna aiurea, insa am auzit din 3 surse diferite cum ca acest procedeu ciudat ar vindeca acneea.De aceea as vrea o parere a unui cadru medical:
-un batran mi-a spus ca nevasta sa demult s-a vindecat de acnee cu asa ceva,avand o acnee severa care nu a trecut nici macar dupa nastere-deci i s-a tras sange din vena, din mana, si i s-a injectat intramuscular in fese, sau invers ceva de genu-a fost prima oara cand am auzit de asa ceva si am privit procedura asta foarte ciudat;chiar am zis ca e o prostie.
-fara a sti unu de altul o alta doamna mi-a spus ca s-a vindecat de o acnee severa in tinerete tot cu injectarea propriului sange tot asa cum spunea batranul pe care l-am pomenit mai sus;
-si a treia sursa mama a auzit iar pe cineva ca s-a tratat asa de acnee.
Si as avea o intrebare pentru doctoressa daca a auzit de asa ceva, care ar fi explicatia si daca mai sunt doctori care fac asa ceva,deoarece de 8 ani am incercat destule pentru acnee si nu am vazut nici un rezultat, m-a facut curioasa faptul ca toti acesti oameni spun ca s-au vindecat miraculos.As vrea si sa stiu daca are vreo denumire procedura asta si un sfat daca ati recomanda asa ceva.Raman indatorata in asteptarea unui raspuns.

Offline

 



#2 2010-11-28 00:45:56

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

Pentru acnee exista nenumarate tratamente. In ordine, de la cele mai inofensive spre cele mai tari: ceai de brusture ( incercat de mine, cu rezultate spectaculoase dupa o luna), skinoren ( am vazut rezultate specaculoase la cineva cu o acnee oribila in cateva saptamani), creme pe baza de vitamina A (Retin A) si la final derivati de vitamina A oral ( cam au efecte adverse, dar in fine, sub supravegherea medicului va fi in regula).  Tu ai incercat vreunul din acestea? Intreb pt ca am o prietena care spunea ca "a incercat tot", si ca pur si simplu acneea ei nu are leac, dar la ea asta insemna ca a incercat toate cremutele de la raionul dermatocosmetice din farmacii ( care iti pot confirma si eu ca nu au nici un efect, ca le-am incercat si eu). M-am chinuit vreun an s-o conving sa renunte pt o saptamana la fondul de ten, sa nu se mai spele/ demachieze dimineata (sa foloseasca doar apa) iar seara sa foloseasca un demachiant/gel pt ten sensibil (ea  folosea produse pt ten gras). Am avut mult de furca cu ea, dar pana la urma am convins-o , si doar acest lucru a avut rezultate spectaculoase, fara nimic altceva.
Daca incerci si tu, sa imi zici si mie daca observi vreo imbunatatire, chiar sunt curioasa.
De tratamentul de care zici tu eu nu am auzit, dar am auzit de autovaccin. Eu insa te sfatuiesc sa nu incerci, pt ca stiu pe cineva a carui acnee s-a agravat in urma autovaccinului, si oricum sunt medici care sustin ca ar afecta in mod negativ sistemul imunitar.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#3 2010-11-28 11:39:01

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

eu zic ca am incercat produse serioase, nu cosmetice,si nu credeam ca injectiile astea de care imi spusese batranelul ala sunt vestitul vaccin de la Cantacuzino, in definitiv sotia dansului facuse injectiile la Sibiu, nu mi-a spus  ca s-au dus la Bucuresti de asta credeam ca are alta denumire procedura si ca nu ar fi una si acelasi lucru cu vaccinul de la Cantacuzino.

Offline

 

#4 2010-11-28 12:11:12

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

Nu cred ca injectiile respective sunt autovaccinul, Dar cred ca actioneaza cumva tot moduland imunitatea, Eu nu cred ca vei gasi vreun medic care sa iti aplice un tratament "neortodox", in zilele noastre cand exista atatea procese de malpraxis, etc.
Pe vremuri era altceva...Ai incercat tratamentul oral cu Roaccutane? Am auzit mai demult un doctor dermatolog care spunea ca nu exista acnee care sa nu se vindece cu Roaccutane ( asta ca ultima instanta). Si eu am suferit de acnee si mi-a trecut cu ceaiul de brusture. Dintre toate cremele pe care le-am incercat singura care avea ceva efect era una de la Farmec (si am incercat toate dermatocosmeticele posibile). Prietenului meu i-a trecut cam intr-o luna de cand s-a lasat de fumat, deci poate fi si asta o cauza. Eu zic sa incerci ceaiul de brusture...tb sa bei 2 cani, una dimineata si una seara. E oribil, dar il dai pe gat...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#5 2010-11-28 17:03:51

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

Am mai cercetat pe internet si am aflat cum se numeste procedura-autohemoterapie,am gasit si schema de tratament scrisa de catre asistenta medicala care o practica si a practicat-o cu succes.Acuma intrebarea care as avea-o ar fi sa ma las pe mana oricarei asistente?adica la doamna respectiva nu pot ajunge si ma gandesc  asa ceva poate sa faca orice asistenta?iata ce am gasit despre aceasta metoda:

"Am suferit de acnee polimorfa in urma cu 25 de ani. Din fericire, tratandu-ma dupa o foarte veche procedura, prin autohemoterapie, am reusit sa ma vindec. Sub supraveghere strict medicala, se recolteaza 2 ml sange, se schimba acul seringii, si dupa dezinfectare fesiera cu alcool sanitar, se introduce rapid in fesa. In zilele urmatoare se creste doza: 4 ml, apoi 6 ml, 8 ml, 10 ml sange, dupa care se recolteaza descrescand doza, respectiv: 8 ml, 6 ml, 4 ml, 2 ml de sange. Dupa administrarea fesiera, locul se maseaza foarte bine cu tamponul de vata. Asteptati o saptamana si daca nu observati nici o imbunatatire, repetati procedura. Va spun cu toata sinceritatea, din experienta mea profesionala (sunt asistenta medicala): cu aceasta procedura am obtinut rezultate foarte bune si la bolnavii pe care i-am tratat. Poate vi se pare ceva nefiresc si bizar, dar pentru rezultatul scontat merita sa incercati. Dumnezeu sa va ajute si sa va dea sanatate!" Nu pot da numele sursei(ziar)-sa nu fac reclama, ca nu stiu daca e voie.

Ultima oara a fost editat de ramona_sk8er (2010-11-28 17:08:53)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-28 18:32:42

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

eu as merge la un medic dermatolog mai deschis noului/procedurilor non-clasice si i-as cere parerea. mi-e sa nu fie ca treaba cu taitul sub limba si hepatita...

Offline

 

#7 2010-11-29 16:18:49

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

si eu am ramas asa socata putin,ai dreptate lavinia,cand am aflat de metoda,tocmai de asta vreau sa vad ce parere are un om care a mai si studiat -si ma refer la medicina in general-ca banuiesc ca pe depin doar un dermatolog m-ar putea lamuri.

Offline

 

#8 2016-03-17 20:59:40

Nico1980
Membru
Inregistrat: 2016-03-17
Mesaje: 1

Re: Pentru doctoressa-am auzit de injectii cu propriul sange pentru acnee

Buna fetelor am văzut discuțiile despre Autohemoterapie , ma interesează foarte tare sa dau de un Dr care o practica ! Cine a ?ncercat va rog  sa ma ajutați cu un răspuns , va mulțumesc mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.