homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-137


#2585 2012-06-11 23:05:10

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Janis, la oftalmo am fost in luna a doua si nu am vorbit de nastere in mod special, dar doctorita mi-a dat de inteles ca ochiul stang e praf si asa a fost de cand m-am nascut asa ca as face bine sa-l protejez pe dreptul (cel cu miopia) cat de mult pot. O a doua parere, la mine in oras, nu prea am cui sa cer, nici la oftalmo, nici la gine.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#2586 2012-06-13 23:48:52

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Eu am nascut cu ceza si tot mi s-au modificat dioptriile in sarcina.....doc zice ca pe baza hormonala...deci atentie! Poate fi mit aia cu scremerea mare sa nasti si cresterea dioptriei....din cate mi-a zis oftalmoloaga nu recomanda la strabism cu operatie parca..ca strica toata operatia....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2587 2012-06-14 00:45:58

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

Fetelor un articol la care sa va minunati cate prostii exista pe lumea asta si umor cat cuprinde  lol http://www.thealphaparent.com/2012/06/m … f-all.html


Partea asta am ras de m-am prapadit smile  ==Again, thank you Andres for speaking on behalf of men. I?m sure they appreciate it. I assume by ?dipping your dipstick in any jam pot? you mean insert your penis into any vagina? I?m puzzled, because I thought we were talking about breastfeeding here, which is nature?s way of nurturing children, rather than sexual intercourse, which is nature?s way of creating children. Perhaps you have confused the two? Feeding a baby with your breasts is not sexual, even though the breasts can be used in sexual relations. Just as giving birth through a vagina is not sexual, even though the vagina can be used in sexual relations. Just as picking your nose is not sexual, even though the fingers can be used in sexual relations. Just as farting is not sexual, even though the anus can be used in sexual relations. Just as burping...oh you get the idea. The misappropriation of breastfeeding into the sexual arena is a Patriarchal tactic, designed to instil control over how and when women?s bodies are used.===

Ultima oara a fost editat de czuky (2012-06-14 00:53:14)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#2588 2012-06-14 09:09:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

czuky rotfl2)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2589 2012-06-14 12:51:22

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

F fain. rotfl


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2590 2012-06-18 16:49:25

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Totul despre alaptare

fete am nevoie de ajutor va rog
fetita mea nu prea imi accepta sanul drept, am scris si la mine la topic, si ca urmare am putin lapte
la stangul e mai mult laptic
cum imi dau seama ca se satura daca ea adoarme la san si dupa ce o pun jos iar cauta titi?
a doau intrebare: cum pot face sa sporesc cantitatea de lapte si in sanul drept? sau macar sa o fac sa accepte sa suga si de acolo?
beau multe lichide, compoturi, ceai de fenicul, anason si chimen. mi-au recomandat si pastile galafor pt stimularea lactatiei
la spital mi s-a spus sa-i dau si completare lapte praf ca sa se sature. ce sa fac?
ea a pus intr-o saptamana 100 gr. cat ar ttrebui sa ia in greutate?


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#2591 2012-06-18 17:44:28

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

muco eu cred ca daca nu s-ar satura nu ar dormi cu stomacelul gol smile
Ca sa cresti productia ii simplu o pui la san, incearca sa o convigi sa ia si sanul drept. Plimba-te cu ea la san... sau alapteaza intr-o camera linistita fara prea multa lumina...
Eu nu i-as da completare, copilul meu nu a pus gura pe lapte praf, nu inteleg de ce se practica asa de mult treaba asta in spitalele romanesti.
Si cu greutatea nu ma pricep, depinde si de varsta.

Offline

 

#2592 2012-06-18 18:11:50

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Any hello si bine ai venit pe la noi! puss
se spune ca trebuie sa isi recupereze greutatea de la nastere dupa 2 saptamani de viata.
al meu primele 2 sapt a pus doar 50 g sad
eu zic ca a pus f bine, nu ii da completare!
convinge-o cu sanul drept in mers, in plimbare, semi-adormita
daca crezi ca nu e productie buna la ala, baga pompa dar nu exagera!
multa bafta puss


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2593 2012-06-18 18:26:56

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

vai czuky..prima reactia a fost sa o pun pe facebook si sa intreb barbatii daca chiar ii reprezinta ..dar pt ce sa-i fac atata publicitate tipului? frustrat ...

in alta ordine de idei 2 intrebari:
de obicei cand fata mea are bazdabaci o mai iau asa langa mine o intind si ii dau sa suga in pozitia lauzei. dar fac asta si dimineata la 6 sau 7 cand o iau la noi in pat ca de la ora aceia stiu sigur ca vrea sa pape poate si din juma in juma de ora si ar fi un chin sa o tot pun si ridic din patutul ei. si nu de putine ori adorm si eu langa ea...si nu-i mai cot gazele. intrebarea e cat de rau ii fac?

si 2
de ce de multe ori dupa ce termina de papat o pun in pozitie verticala, scoate gazele, dar imediat dupa acea scoate si o oaresice cantitate de lapte, branzit sau nu?este vreo explicatie?fac eu ceva ce nu trebuie?a acest luccru nu se intampla daca o alaptez in pozitie mai sus mentionata...


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2594 2012-06-18 20:31:43

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Amalia smile
Prin pozitia lauzei te referi intr-o parte?
Eu numai asa alaptez si asa ne e bine. Ce rau poti face?
2. E f normal sa mai si regurgiteze...si da,chiar daca a ragait..se intampla....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2595 2012-06-18 21:36:17

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Totul despre alaptare

Amalia, mie mi se pare grozava pozitia intinsi in pat.
si atata timp cat nu e cu jet puternic, e ok. nu te speria. mie mi-a vomat o singura data, in rest mici regurgitari si laptic si branzit.


mucoasa a scris:

fete am nevoie de ajutor va rog
fetita mea nu prea imi accepta sanul drept, am scris si la mine la topic, si ca urmare am putin lapte
la stangul e mai mult laptic
cum imi dau seama ca se satura daca ea adoarme la san si dupa ce o pun jos iar cauta titi?
a doau intrebare: cum pot face sa sporesc cantitatea de lapte si in sanul drept? sau macar sa o fac sa accepte sa suga si de acolo?
beau multe lichide, compoturi, ceai de fenicul, anason si chimen. mi-au recomandat si pastile galafor pt stimularea lactatiei
la spital mi s-a spus sa-i dau si completare lapte praf ca sa se sature. ce sa fac?
ea a pus intr-o saptamana 100 gr. cat ar ttrebui sa ia in greutate?

Muco, iti dai seama daca se satura dupa ce face in scutece. cate scutece de pipi face pe zi si cati kaki?
si eu zci sa nu te grabesti cu completarea.
asa mi se parea si mi eca nu papa suficient datorita faptului ca cerea des, la jumatate de ora si asta luni de zile. dar e l lua foarte bine in greutate.

Ultima oara a fost editat de llollipop (2012-06-18 21:38:52)


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#2596 2012-06-19 08:08:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

muco, pus la san la cerere, la dreptul asa cum ti-au zis deja fetele

amalia, e f ok cum faci noaptea big_smile (taaare mi-e ca veti da de bine in curand si veti renunta la patut, asa am inceput si noi lol )
regurgitatul e normal (daca depaseste anumite cantitati si e insotit de alte manifestari - -agitatie, somn prost, refux de a suge, bubite/eczeme pe piele - , atunci e posibil sa aiba si componenta alergica si tre regim pt tine. dar daca e doar din cand in cand si uutin... no stress


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2597 2012-06-19 13:19:45

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

pai m-am gandit ca daca este recomandat sa pui bebele la verticala ca sa scoata aerul...este pentru ca ii face bine, ori daca eu adorm langa ea si nu-i mai scot aerul...sa nu o doara burtica sau mai stiu eu apoi. oricum mersi de raspunsuri.
kata ea ziua cand doarme de cele mai multe ori la noi in pat, seara tot acolo o adorm..daca o fi sa nu mai vrea patut asta e...dar deocamdata eu zic ca e ok asa pentru amandoua...salteaua noastra o transpira foarte tare.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2598 2012-06-22 13:25:54

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

JanisJoplin eu am strabism cat casa si am nascut normal de doua ori, sunt intreaga smile Despre miopie stiam ca trebuie doar sa nu puna femeia sa impinga contriolat altfel e sigur sa nasca natural (de altfel nasterea naturala nu implica impingeri controlate si tot raul spre bine.

Offline

 

#2599 2012-06-23 17:38:30

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Totul despre alaptare

Kata iti raspund aici la link-ul de la tine http://www.lll.maternet.ro/Acasa/Expert … fault.aspx

eu am nascut prin cezariana din motive serioase, dupa terapie, a 3a zi abia l-am alaptat. si desi nu aveam sfarcuri formate bebe a supt foarte bine. nu tu rani nu tu probleme. ragade am avut 3 zile de cand a inceput alatarea si ma ungeam cu laptic si le tineam la aer, de atunci nicio problema. pe la 2 sapt avea colici si plangea mult, de aceea i-am luat suzeta si dat-o intre alaptari ca sa se calmeze. ;la nastere a avut 1450 si  50 cm, in primele zile a scazut (cum e si normal) 50 gr apoi  in prima luna a luat 1400 gr. a doua luna a luat 800 gr. pana acum noua ne-a fost de mare folos suzeta.
sunt de acord cu ce scrie in link. chiar sunt de acord ca nu e chiar asa grozava. am mai spus ca daca as mai face bb2 nu i-as mai da suzeta. dar momentan daca kui ii place si se simte bine i-o dau. sper sa o lase cat de curand.


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#2600 2012-06-25 22:03:22

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Am inteles zoozie...eu am zis ce-a zis medicul..poate m-a dezinformat smile

Apropo de LLL..ca vad linkul mai sus...a fost we trecut intalnire lll in bucuresti. Poate sa mearga oricine interesat la aceste intalniri? Ne povesteste si noua cine a fost weekendul asta cum a fost?


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2601 2012-06-26 23:11:33

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Mamici, am venit acasa cu fetita si imi fac griji ca nu papa suficient. Fiind un bebe prematur, oboseste repede cand suge la san si ii dau laptic muls, cu siringa de 10ml. Numai ca nu sunt sigura ca se satura cu el. Iar cand suge, nu-mi dau seama daca si inghite ceva sau trage in gol. Avem cumparat si lp de care i s-a dat in maternitate, special pentru prematuri, PreNan de la Nestle, dar nu as vrea sa ajungem la completare.  nustiu
Plus ca si pe ala tot cu siringa ar trebui sa i-l dau pentru ca am incercat azi sa-i dau lapte muls cu bibe si nu deschide gurita, doar linge tetina. sad

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-06-26 23:12:14)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2602 2012-06-26 23:35:19

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

katey cat ii dai sa pape? Plange ? Ca teoretic daca i-ar fi fomica si nu s-ar satura ar plange...


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2603 2012-06-27 14:55:16

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Totul despre alaptare

Katey dar cati papmersi umple?

fetele ia uitati aici

Ultima oara a fost editat de llollipop (2012-06-27 14:57:22)


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.