homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-145


#2737 2012-07-31 22:23:06

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Bunny, eu am pompa manuala si la inceput ma doare si pe mine, dar fiind manuala pot sa mulg mai "bland" la inceput pana ma obisnuiesc.  nustiu
Nu ai Garmastan pentru ragade? Eu, pe langa Garmastan, mai folosesc si asta http://www.hulka.it/it/vea_olio.php  Mi l-a trimis o prietena din Italia si sa stii ca e tare bun. Nu stiu daca se gaseste si la noi, dar poti sa incerci. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#2738 2012-07-31 23:15:55

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Totul despre alaptare

Durerea ca durerea.. o suport:P 
Pt. ragade, tot dau cu Garmastan. M-a ajutat destul de mult  puss

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2012-08-01 15:53:37)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2739 2012-08-04 23:30:17

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2740 2012-08-04 23:55:00

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Trist bubu,si sotul imi zice sa termin cu posturile de pe FB despre alaptare ca exagerez si plictisesc lol cand eu vreau sa informez...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2741 2012-08-06 16:39:12

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

katey eu am papat mujdei de usturoi...n-am vazut sa faca nazuri, de altfel eu folosesc macar un catel deusturoi cam in fiecare mancare.probabil de aia s a si obisnuit cu el lol


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2742 2012-08-06 23:25:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Of, Amalia, as manca, dar de cate ori urla din cauza colicilor ma simt vinovata ca ma gandesc sa nu fie de la ceva ce am mancat ...

Mamici, de la ce ar putea scadea cantitatea de laptic? E ceva ce ar trebui sa fac ca sa nu scada? Deocamdata suntem ok dar intreb preventiv ...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2743 2012-08-07 00:20:13

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Katey de la ne-supt bine si des wink de-asta scade lapticul...

O pui des la san cand urla? Cand era asa mic si eu condundam,si nu erau colici...ori vroia papa ori era prea obosit si vroia sa doarma...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2744 2012-08-07 20:11:33

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Totul despre alaptare

Se pare ca eu chiar am cam putin lapte... va povestisem ca bebe suge la inceput, apoi dupa cam 10 minute incepe sa urle (ca nu s-a saturat si iese lapte prea putin  grater ). Am dat vina pe pompa, am cumparat alta pompa, si nu reusesc sa scot mai mult de 30 ml bang Din pacate, e cumplit de obositor sa stai sa il pui pe bebe la san, apoi sa ii dai lapte muls, apoi completare  bang  bang  bang Efectiv, ma necajesc zilnic cu chestia asta si nu stiu cum sa mai procedez. Am zis ca si aia 30 ml de laptic muls e pacat sa nu ii dau. Nu vreau sa pierd laptele  grater  grater  grater
Aveti vreo sugestie?


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2745 2012-08-07 23:53:47

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Janis, cateodata o pun altadata nu. Depinde cat a trecut de cand a papat. Daca o pun la san si n-a trecut macar o ora jumate - doua, suge ce suge si se linisteste dar cand o ridic sa dea aerul afara vomita tot. sad

Bunny, mie imi zisese doctorita sa ma mulg dupa ce suge bebe si sa-i dau lapticul ala la masa urmatoare, tot asa dupa ce a supt la san daca nu se satura ...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2746 2012-08-08 11:45:49

adallere
New member
Inregistrat: 2012-06-27
Mesaje: 96

Re: Totul despre alaptare

honney_bunny a scris:

Se pare ca eu chiar am cam putin lapte... va povestisem ca bebe suge la inceput, apoi dupa cam 10 minute incepe sa urle (ca nu s-a saturat si iese lapte prea putin  grater ). Am dat vina pe pompa, am cumparat alta pompa, si nu reusesc sa scot mai mult de 30 ml bang Din pacate, e cumplit de obositor sa stai sa il pui pe bebe la san, apoi sa ii dai lapte muls, apoi completare  bang  bang  bang Efectiv, ma necajesc zilnic cu chestia asta si nu stiu cum sa mai procedez. Am zis ca si aia 30 ml de laptic muls e pacat sa nu ii dau. Nu vreau sa pierd laptele  grater  grater  grater
Aveti vreo sugestie?

iti spun cum am patit si eu ,sa stii ca nici eu nu reuseam sa scot mare lucru,la inceput nici macar 30 ml ,desi e drept bebe era ok nici vorba de plans , dar ce vreau sa spun e ca daca era sa ma iau dupa cat lapte mulgeam concluzia era ca nu-i ajunge iar  acum alaptez de 5 luni exclusiv ; nu renunta chiar daca acum iti pare imposibil ,totul se va regla de la sine dar nu ceda acum cand e cel mai greu...

Offline

 

#2747 2012-08-08 12:37:12

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Totul despre alaptare

Katey, asa incerc sa fac, insa lui nu-i ajunge cat suge, plus lapticul muls; tot mai cere... e foarte mancacios  big_smile
Ada, tu i-ai dat si completare in perioada aia sau il puneai mai des sa suga?
Pediatra m-a sfatuit sa iau galafor sau galactogil. Ati luat careva? Are vreun efect? Tot ea zicea ca din cauza oboselii si a caldurii prea mari (ca s-ar deshidrata organismul) e posibil sa am mai putin lapte. Si ea ma sfatuieste sa nu renunt, ca poate se regleaza cantuitatea de lapte  cesafac
Multumesc pentru incurajari, fetelor!  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2012-08-08 12:37:47)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2748 2012-08-08 17:12:40

adallere
New member
Inregistrat: 2012-06-27
Mesaje: 96

Re: Totul despre alaptare

honney ,nu cumva nu   dormi cat trebuie ? si la mine e  la fel chiar si acum la 5 luni daca dorm ma trezesc cu sanii plini de laptic daca nu ,am indeajuns insa nu curg sanii ... din nou iti spun din experienta mea  ,in primele zile am crezut ca si tine ca nu am lapte indeajuns pana am vazut cat de mult se schimba situatia daca resusesc sa dorm cat de cat ...si tineam o sticla de apa langa mine ca de cum puneam bebele la san mi se facea sete instantaneu ,-dormi si hidrateaza-te ,la mine conteaza f mult cand resusesc sa fac asta ,

a avut completare in primele doua seri in maternitate dar in cantitate neglijabila ,cred ca nu mai mult de 40 ml in total si asta tot din cauza ca nu ma odihneam cum trebuie ;la drept vorbind eu  am si infometat-o nitel ,ea ar fi mancat mai mult lp dar nu-i dadeam tocmai ca s-o tin la san  desi nu iesea mai nimic . am pus-o la san si noaptea ca nu am vrut sa le-o dau la nursery ca s-o umfle ei de lp praf si sa-i piara cheful sa mai suga . Repet ce ziceam si mai inainte ,dormi cat de mult posibil ,bea lichide si Nu Ceda  Acum cand e cel mai greu  o sa vezi ce mandra o sa fii de tine si de copilul tau peste cateva luni !

nu am luat nimic pt lactatie ,nu cunosc  despre ce e vorba !

Ultima oara a fost editat de adallere (2012-08-08 17:14:55)

Offline

 

#2749 2012-08-08 17:34:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

honney, is pe fuga: cauta pe kellymom.com dupa "low milk supply", te invata tehnica de alaptare atunci cand fluxul e prea lent (ca la ine asta e pb, lapte ai, dar ea se enerveaza cand curge prea lent). la mine e invers, azi statea cu gura deschisa si astepta sa ii "ploua" direct lol la cum e la mine, insa, dezavantajul e ca inghite muuult aer in timpul suptului. daca nu gasesti, revin eu

LE: http://kellymom.com/bf/got-milk/supply- … ough-milk/
http://kellymom.com/bf/got-milk/supply- … ow-supply/
http://kellymom.com/bf/got-milk/supply-worries/letdown/
http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed … actagogue/

Ultima oara a fost editat de katami (2012-08-08 17:40:56)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2750 2012-08-08 23:24:50

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

Katey a scris:

Of, Amalia, as manca, dar de cate ori urla din cauza colicilor ma simt vinovata ca ma gandesc sa nu fie de la ceva ce am mancat ...

katey asa am fost si eu in primele 2 luni atenta si la apa nu cumva sa-i fac rau..dar trebuie incercat fiecare aliment..nu numai ca ne placeau noua inainte dar cat sa-si ia bebelusul tot ce are nevoie..zic si eu. barem soacra mea si bunica mea si acum pe unde ma prind pe acolo vor sa ma umfle cu mancare de oricare, ca ce ?mama crezi ca noi am stat sa ne gandim ce mancam?..si poate au dreptate


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2751 2012-08-09 13:56:23

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Totul despre alaptare

Multumesc mult pentru sfaturi, fetelor  puss  puss  puss
Foarte utile linkurile de la tine, Kata  puss
Ada, de dormit intradevar nu dorm cat ar trebui  sad  si sunt mai multi factori care duc la scaderea laptelui. Din ce citeam in linkurile de la Kata, anemia si hemoragia postpartum ar contribui la scaderea cant. de lapte.. acklad Lichide beau foarte multe..
Ne straduim...  puss  puss  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2752 2012-08-09 14:21:37

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Totul despre alaptare

Off,ce greu mi se pare si mie!
Aseara am stors si eu sa vad cat se aduna-fix 5ml!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#2753 2012-08-13 13:24:02

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Totul despre alaptare

Liliana, cum mai esti? Ai mai reusit ceva intre timp?  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2754 2012-08-13 14:28:44

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Mamici, nu va speriati. Hai sa va spun si eu. Daca acum incerc sa mulg cu pompa, sau manual ceva laptic, mai mult de 5 ml cu siguranta nu scot. Asa a fost dintotdeauna, dar asta nu inseamna ca bebele meu a murit de foame...are 2 ani deja si e inca alaptat, fara supliment. big_smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2755 2012-08-13 16:59:16

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Mamici, de ieri am la sanul stang ca o umflatura, pe areola chiar sub mamelon. Zona e rosie si ma doare la atingere. Am pus un prosop fierbinte si pe bebe sa suga mai des la sanul ala (mai multe mese consecutiv). In primele minute cand se prinde ma doare de mor dar apoi e ok si parca imi e mai bine dupa ce suge. Am facut rau ca am pus-o? Sa ma mulg si sa astept sa vad daca trece sau sa merg la medicul de familie?  cesafac


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.