homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-149


#2813 2012-09-02 00:02:04

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Poke, eu le ignor.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#2814 2012-09-02 13:21:57

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

eu manual scoteam 10 ml. in zilele bune cu productivitate crescuta. cu pompa - nimic, nada, nici macar 1 ml. Asta la inceput, asa cum sunteti voi, caci pe la 11 luni ale lui bebe scoteam cu pompa manuala si 200. cu mana in continuare maxim 10 ml. Acum la inceput, desi va e greu si vreti sa iesiti un pic, sau mACAR sa mergeti pana la buda sau sa beti un pahar cu apa, lasati copilul non stop la san, asa si numai asa se regleaza lactatia si va fi bine. pe mine ma sugea de ma usca, pe bune, dupa 3 ore jumate timp in care nu ma ridicam din pat, simteam ca mor de sete, nu puteam sa plec sa beau un pahar cu apa, era cumplit de greu, dar inghiteam in sec si stateam acolo statuie. nimic nu se obtine usor, daca vreti sa fie alaptati exclusiv lasati-i acum sa "munceasca" la titi cat vor ei, dupa 2-3 luni va fi floare la ureche.
nu aruncati la cos alaptatul exclusiv pentru un film in mall sau o iesire cu pretenii. Astea mai pot astepta, laptele il aveti doar acum si trebuie sa exploatati bine sursa big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-02 13:23:21)

Offline

 

#2815 2012-09-02 13:50:03

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc...hjarta hjarta hjarta


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2816 2012-09-02 14:28:49

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Totul despre alaptare

Sunt complet de acord cu ce a scris Passuc.
De un an si 5 luni il port pe Luca peste tot cu mine si in orice mod: wrap, sling, mei-tai, carucioare, tricicleta, bicicleta.
Dar eu nici nu am cu cine sa il las.
Acesti 2 ani sunt pentru noi mamicile care vor sa stea acasa cu puiutzii si sa va bucureati de aceste momente, fiindca veti observa cat de repede cresc si va veti gandi cu mare tristete ca nu mai puteti retrai acele clipe

Pupici la toata lumea  wave  wave  wave  wave


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2817 2012-09-02 18:19:11

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Totul despre alaptare

pass ai mare dreptate


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2818 2012-09-03 00:11:40

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Pass  hjarta

Eu de cand ma stiu am fost "setila", acum imi iau sticla cu apa de 2l langa pat si imi sucesc mainile in toate felurile ca sa beau fara s-o deranjez pe domnisorica mea de la masa. tongue Cand e sotul acasa ii cer lui apa si imi aduce saracul nu zice nimic. chicot

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-09-03 00:12:04)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2819 2012-09-03 10:16:01

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

cand era sotul meu acasa era bine, boierie, ca imi aducea si un sandwich cu branza si imi dadea sa musc ca si la copii, eu eram cu bratele ocupate, sebi mufat la san. cand mai povestesc cuiva, vreunei mamici ma intreaba, da' ce, nu puteai sa lasi jos copilul in pat sa planga 10 minute sa iti faci un sandwich si sa ii dai sa suga dupa aia?  rotfl2  habar n-au ele ca NU poti. de fapt, nu stiu cine poate  va  , eu sa imi las copilul sa planga in patut si sa merg sa imi asigur intai eu matzul... eu si la toilet mergeam cu el in brate uneori big_smile , decat sa il las sa planga pana faceam eu un pipi rapid.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-03 10:18:20)

Offline

 

#2820 2012-09-03 11:31:38

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Totul despre alaptare

si eu la fel am facut. orice sa pape puiul bine cu pompa nu am reusit niciodata sa mulg mai nimic. bine ca luasem una ieftina pe care am incercat-o in spital(desi nu aveam voie) dar numai asa sa vad ce iese, nu i-am dat lui bebe cu bibe muls.
al meu sugea cat vroia el chiar daca asistentele imi spuneau sa nu il las mai mlt de o ora, eu il lasam cat vroia el.
apa nu-mi lipsea de langa si uneori il rugam pe sot sa imi dea ca la copii lol. atunci nu lucra ca asa am vrut amandoi sa ma ajute.
cred ca nu sunt singura de aici pe care nu a ajutat-o nimeni.
am avut-o pe soacra langa dar nu intra la noi in camera, copilul l-am crescut si ingrijit eu si sotul. nu am dat voie la nimeni sa stea cu el. nici acum la un an si 3 luni nu il las cu nimeni decat tati.

unde suntem noi este si el si e foarte bine asa.


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#2821 2012-09-03 13:35:56

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Eu mananc cand doarme bebe sau infulec ceva rapid cu ea in wrap. Deja m-am obisnuit. tongue
De ajutat, m-a ajutat si ma ajuta mama, in sensul ca sta cu ea ca sa bag eu un somnic rapid sau sa fug pana la magazin, se mai plimba cu ea prin casa cand plange de colici sau ma ajuta la treburile casnice gen gatit, calcat, etc. Tot ea ii face baita. La inceput i-a facut ca sa nu stau eu aplecata, acum nici ea nu zice ca nu-i mai face ca as putea sa-i fac eu si nici mie nu-mi vine sa-i zic: stii, nu mai veni la baita ca ma descurc singura.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2822 2012-09-03 16:04:13

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Totul despre alaptare

Pass,sper sa am si eu rezultate!Numai ca ma gandeam ca daca sta2-3 ore sa suga nu-mi curge mie mai nimic si nu reuseste sa se sature,dar poate mai oboseste si ea in timpul asta,ca sta mare parte si degeaba,dar daca incerc sa-iscot sanul din gurita,imediat se trezeste...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#2823 2012-09-03 17:05:26

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

May nu stiu cum e teoria,dar la mine in practica nimic nu imi curge la manual dar la pompa da! Asa ca nu stiu..
De stat la san da....sincer alaptatul mi se pare asa comod,chiar un rasfat pt o mama lenesa asa ca mine.cat e sotul acasa : iubiiii adu-mi aia,fa-mi aia,ca nu ma pot demufa big_smile cu orele
Cat e,cat nu e,abtine-te,mamico,ca ai sa plangi dupa ca poti manca in liniste cand baiatul tau e la club cu vreo parasuta sad
Stau cu orele la san si-mi place..ma relaxez big_smile daca crezi ca oboseste si nu e bine,liliana...o sa pun poze la topic,sa vezi ce babanos cu cutisoare michelin am facut eu cu 6 luni de stat non stop la tzatzica hjarta

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-09-03 17:06:47)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2824 2012-09-06 10:31:13

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

liliana83 a scris:

Pass,sper sa am si eu rezultate!Numai ca ma gandeam ca daca sta2-3 ore sa suga nu-mi curge mie mai nimic si nu reuseste sa se sature,dar poate mai oboseste si ea in timpul asta,ca sta mare parte si degeaba,dar daca incerc sa-iscot sanul din gurita,imediat se trezeste...

asa ma gandeam si eu, exact la fel, sebi statea f multe ore in sir la san si obosea, cand incerca sa suga iar ii tremura barbia si plangea ( de colici, dar eu credeam ca e extenuat si plange d efoame si nu mai poate sa suga  dumbom  ). cred ca toate am avut aceleasi ganduri la inceput. nu este asa, lasa-l acolo pe bebe sa stea cat vrea si sa si suga/doarma acolo in ritmul lui.
mie mi-au trecut gandurile cand am vazut ca lua 1400g pe luna in primele 2 luni. smile cum sa nu se sature...?  pana la 5-6 luni de stat numai cu laptele meu devenise atat de grasan, ca si un copil sumo.


ce frumos se incurajeaza alaptatul la maternitatea unde am nascut eu, chiar si la prematureii miiiici care obosesc tare cand sunt la titi, si acolo se insista pe alaptat, si li se da numai de la mami. cand am nascut eu le dadeau si formula, acum, din ce am inteles, nu. cred ca in astia 2 ani s-au mai documentat si ei.  applause
chiar si la bebeii de la terapie intensiva li se da colostru de la mami, sunt si cei mici de 1 kg care sunt hraniti cu furtunul direct in stomac, si ei tot colostru primesc, nu lp.
poate incepe sa se miste si la noi mai cu spor! si poate se ajunge cum este normal si firesc, laptele de vaca formula sa se dea numai si numai la indicatia medicului si cand se constata ca altfel nu se poate hrani un sugar. pe mine cand m-am dus la pediatra suparata ca nu mi se satura copilul, m-a certat si m-a pus sa imi ridic bluza sa i arat cum storc sanii, sa vada cu ochii ei ca eu nu am deloc. am stors si a iesit o picatura de lapte, si din celelalt san la fel, mi-a zis " vad ca este lapte, du-te acasa si da-i acele picaturi si la revedere, vii sa ii dau formula daca si numai daca nu iese nimic intr-o zi intreaga nici dintr-un san, nici din celalalt".  m-a speriat cum mi-a vb dr aceea dar ce bine a zis.  smile
si preotul care a venit la 9 zile parca sa sfinteasca prin casa si sa imi citeasca mie dupa nastere, auzindu-l pe s plangand imi zice sa merg sa il iau la piept si sa il tin acolo mereu, sa-l tin mereu la san, ca asa e linistit si fericit.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-06 10:43:51)

Offline

 

#2825 2012-09-06 12:01:37

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc, ai avut noroc cu un start bun. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2826 2012-09-06 12:43:50

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Katami, zi-mi si mie te rog daca si la tine au revenit durerile de sfarcuri in trim III? D. suge des, din nou, si ma doare de ma omoara. Plus ca am capatat si o anumita aversiune fata de alaptat, imi e groaza ce o sa fie daca nu scap de ea pana nasc... supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2827 2012-09-06 14:01:46

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Da Passuc.ai avut noroc de oameni calumea care te-au sfatuit ok....

Soacra-mea,cand am fost la 2 luni la ea sa-l botezam...cand vedea ca ii dau des facea: iaaaar ii dai??? Eeh,se invata!shmecherul rotfl2)) rotfl2

Blue sad  puss


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2828 2012-09-07 23:36:57

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Mamiiiici, Natalia mea a fost azi lipita de tzatza toata ziua. Sugea, dadea drumul, o ridicam sa dea aerul afara, parea satula si la 10 minute isi manca pumnii si cauta iar tzatza. A balosit peste tot, pe manutele ei, pe scutecul pe care statea, pe gulerasul de la body, pe tricoul meu ... E clar mult prea devreme pentru dinti.
Pe de alta parte imi vine greu sa cred ca ieri ii ajungea lapticul si azi nu-i mai ajunge. E posibil?

Aaa, iar cand nu sugea si nu balosea nimic, urla din toti plamanii chiar si tinuta in brate ca daca o lasam jos se ineca de plans. sad Mi-a adormit intr-un final la 11, acum astept sa vad cat doarme.

Ca sa fie treaba treaba pe mine ma doare rau stomacul si imi vine sa vomit.  cesafac


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2829 2012-09-07 23:43:51

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Totul despre alaptare

kate, e puseu de crestere. am citit ca atunci stau nonstop la titi si sug mult.
ii ajunge laptele sigur. de dinti nu stiu ce sa zic, nu cred totusi.
multa sanatate, sa-ti treaca raul repede!
pass imi povestea ca la 3 4 luni de la nastere incepea sa-i fie si ei greata, mai ales la alaptat.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2830 2012-09-07 23:52:45

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Off Katey da puseu...multa rabdare! Va trece

Eu una n-am nicio greata...cum zice deno.sunt indragostita de starea asta,as sta toata ziua numai in pa
t la tzatza..daca e posibil lol
Dovada ca bebe face 7 luni lunea asta si mie-mi curg sanii prin toaaaata casa. big_smile ce productie am...nu o intrleg pe aia cu "n-am avuit lapte" pooate cand n-ai vrut..n-ai avut tongue


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2831 2012-09-08 00:08:28

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Deno, nu cred ca de la alaptat imi e greata, mai degraba mancatul haotic, la mine ultima masa e la 10-11 seara si aia e cea mai consistenta in loc sa fie usoara, iar dimineata si la pranz infulec repede ce apuc. sad
Cand suge bebe imi e doar foarte, foarte sete.
Janis, am citit cu udatul podelelor. Si eu patesc la fel, cand plange bebe imi curg sanii.  nustiu
Multumesc de raspuns, ma gandisem la puseu de crestere dar n-ar trebui sa si doarma mult atunci? Ea ziua nu doarme mai deloc.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.