homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-154


#2908 2012-09-26 00:02:56

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

M-am gandit si la asta, ca are ea nevoie de mai mult ... Dar, iar puseu de crestere? Ca am mai avut vreo 2 zile de-astea pe la vreo 2 luni si-o saptamana, fix acum o luna.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#2909 2012-09-26 00:09:28

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Totul despre alaptare

katey are si ea perioade si perioade.al meu are perioade cand suge de le stoarce de vlaga si perioade cand tre sa ma mulg ca nu vrea sa suga.cel mai nasol e cand ''pompeaza'' toata noaptea cu drag si spor,mareste productia si ziua surpriza...nu mai papa asa mult si-mi pocnesc tatele nu alta


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#2910 2012-09-26 00:37:07

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Cunosc si asta. chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2911 2012-09-27 23:45:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Oooof, mamici, sunt tare amarata. Ziua de azi a fost urata. Mai intai, la 5 cand s-a trezit Nati sa pape, am schimbat-o si am observat ca facuse pishu galben inchis spre maroniu. sad La 9 cand am schimbat-o si imbracat-o sa mergem la medicul de familie la controlul de 3 luni, mi s-a parut calduta si i-am pus termometrul, avea 38 cu 3 rectal. Am mers la medic, a ascultat-o la plamani, i-a controlat ganglionii, urechiusele, s-a uitat in gat, nu are nimic care sa justifice febra.
Daar, alta acum, nu a luat decat 600gr luna asta (are 4900gr). Combinat cu suptul pumnutilor, m-am gandit ca nu se mai satura cu lapticul de la mine. Doctorita mi-a zis sa-i dau lp daca vreau, 30-40ml dupa ce suge, dar ca ea e de parere sa mai astept inainte sa "decretam" ca nu-i mai ajunge laptele. Intr-adevar in medie, desi a luat bine in greutate, e la limita inferioara (800gr / luna), iar despre pumnuti ea crede ca in curand o sa nimereasca doar degetelul si il va suge pe ala.
S-o urmaresc cu temperatura si sa-i bag Paracetamol daca mai creste (in seara asta avea 37 cu 6, nu i-am dat nimic) si cu pishu, sa iau legatura cu ea daca se repeta (azi a fost normal, galben pal).
Despre asta am citit pe net ca poate fi o oarecare deshidratare, dar si semn de diabet sau boala de ficat. sad

Colac peste pupaza, in seara asta am pus-o la sanul stang (ca ala era "la rand") si s-a foit mult, a plans cu tzatza in gura, etc. Am mutat-o la celalalt si a supt linstita vreo 10min dupa care a inceput iar foiala.

Nu vreau sa-i dau lp, daca ii dau ma gandesc ca numai un pas mai e pana la intarcare, e un fel de inceputul sfarsitului celei mai frumoase experiente pe care mi-a fost dat s-o traiesc (dupa nasterea ei, evident).  grater
Pe de alta parte, daca copilul meu chiar are nevoie de completare ca sa ia in greutate, sa se dezvolte normal si eu refuz sa-i dau din egoism? Daca refuz pentru ca deep inside imi e teama ca in clipa in care nu va mai fi dependenta de tzitzi eu, pana acum indispensabila, o sa devin "inlocuibila"?  grater  grater  grater

I-am expus teoria asta si sotului si a zis ca am noroc ca el n-ar ridica in veci mana la o femeie ca altfel mi-ar da doua palme sa-mi revin ...  cesafac

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-09-27 23:47:52)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2912 2012-09-28 00:52:13

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare

3 luni - puseu de crestere, pune copilul la san cat mai mult
incearca sa-i dai din sanul refuzat atunci cand este adormita
parerea mea tongue


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2913 2012-09-28 00:53:42

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Bubu, i l-am dat. A adormit la 10, s-a trezit dupa vreo juma' de ora si i-am dat tzitzi s-o adorm. A supt din ala fara foiala ...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2914 2012-09-28 00:58:01

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Totul despre alaptare

Katey,  puss stai linistita, cel mai important e sa fie copilul bine. Daca spui ca pipi si-a revenit la culoare, inseamna ca e ok. In caz de boala a ficatului, ar fi ramas in continuare brun. Daca e vorba de deshidratare, asculta-ti instinctul. Eu ma tot incapatanez sa nu ii dau apa... dar i-am dat ceai. Ceai Baby calm nu vrea... de ieri i-am dat putin musetel pt ca se tot constipa, azi in schimb era foarte marait pe seara, ii transpirase ceafa, de mancat mancase cu o ora in urma... si m-am gandit ca poate ii e sete. S-a repezit la biberonul de ceiut si a supt cateva guri lacom, apoi s-a linistit si a adormit.
In legatura cu alaptatul, eu te inteleg perfect. De la inceput facea asa, sa suga putin, apoi sa se zbata si sa planga foarte tare (cand curgea doar cate o picatura de laptic). Totusi, am continuat sa il pun la san pana incepea sa se zbata si apoi sa ii dau lp. De cateva zile insa, ii vine sa vomite cand il pun la san ...   bang  bang  bang efectiv, nu il mai pot pune deloc  grater Ma gandesc ca cel mai important e sa fie el bine, nu sa il chinui in orice fel. Probabil ca o sa ma judece cele care n-au avut probleme cu alaptarea pana acum, dar pana nu treci prin asta nu ai cum sa intelegi. ]
In cazul tau, fa ce iti spune instinctul, Katey. Poate are un puseu de crestere doar, si isi va reveni.
De neinlocuit esti oricum pentru copilul tau. Iubirea pe care i-o oferi nu consta in tipul de lapte pe care i-l dai, ci in timpul pe care i-l dedici, in leganat, ingrijit, cantat, povestit, nopti nedormite etc. Te pup si sper sa fie bine Nati  puss  puss  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2915 2012-09-28 01:18:26

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Bunny  kram
Si eu ii dau ceai pentru ca n-am cum sa-i dau fierul altfel. Ii dau Baby calm sau Baby drink, altceva (musetel, tei, fenicul, anason, chimen) nu am incercat pana acum ...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2916 2012-09-28 08:50:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Kate,ai dreptate sa fi ingrijorata ca daca incepi completarea mai e putin pana la intarcare........nu am vazut alt exemplu,inclusiv aici pe forum(sa ma iertati fetelor dar asa e...) Cel putin la astia mici asa,ca a ta.
Eu n-as da completare la un simplu puseu...si de cand suptul pumnilor e semn de foame ca n-am inteles? asa sug ei tot ce prind..eu una l-am tinut pe al meu si 95% din timp la san..(inclusiv dormind) si nu mai avea timp sa suga maini rotfl
Nu te necaji,alapteaz-o in continuare,eventual fa-i analize(recolteaza pipi cu punguta) ca sa stai linistita...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2917 2012-09-28 09:37:48

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

sad  katey,
te inteleg atat de bine cand spui despre finalul celei mai frumoase perioade,  grater  eu sunt extrem de trista de cand s-a intarcat Sebi, si eu si el am suferit mult.
pe de alta parte, eu nu stiu cum as fi reactionat daca al meu lua f putin in greutate doar cu sanul. eu am avut noroc sa creasca bine si nu am fost pusa in situatia asta grea de a cantari ce e mai bine pt el in privinta alaptarii. eu stiu doar ca m-as fi panicat si eu f tare, ca si tine, daca vedeam ca ia incet in greutate.
pe la 9 luni Sebi a avut un episod scurt in care imi refuza sanul,nu mai voia laptele meu, si nesugand bine scazuse cantitatea, asa ca am trecut la munca, ceai de lactatie, 2 l. pe zi si granule galactogil si muls cu pompa ca sa stimulez si sa produc mai mult, ii dadeam cu bib ce mulgeam, dar el era mai mare si nu era risc sa se invete cu bibe si sa imi refuze sanul. mulge-te si da-i cu lingurita dupa ce termina de supt, odihneste-te bine, bea ceaiuri de lactatie si continua fara formula, asa zic eu. asa as proceda si totusi as cantari-o mai des sa vad exact cum stam.

Offline

 

#2918 2012-09-28 09:51:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

katey, refuza si e agitata de la FEBRA

dc isi suge pumnul si nu prmeste atunci SANUL? smile

si io zic sa nu-i di nicio completare


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2919 2012-09-28 13:09:54

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Offline

 

#2920 2012-09-28 14:09:30

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

katey ma alatur si eu fetelor !

Offline

 

#2921 2012-09-28 14:27:32

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Totul despre alaptare

katey, odihna si alimentare buna/sanatoasa ,rabdare ,perseverenta si totul va reveni la normal


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2922 2012-09-28 20:10:09

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Totul despre alaptare

de 3 zile una bucata copil din dotare refuza sa suga (motivul:menstruatia) si in loc sa scada lactatia parca mai multa e.ma mulg,dar imi e frica sa nu stimulez si mai mult,insa nu pot sta nici sa pocnesc,la nici o ora iar stau sa crap.la pranz l-am convins sa suga dintr-o tzatza,cealalta proaspat mulsa...imbrac copilul,ma gatesc si eu si mergem la mall.intram pe la magazine si nu stiam de ce se tot uita lumea la mine...cand m-am uitat in jos tzatza mea dreapta siruia nevoie mare de-mi picura prin sutien si bluza rotfl2


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#2923 2012-09-28 20:39:35

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

de cate ori nu am avut si eu harta romaniei pe mine,dar asta asa mai al inceput  ....se umflau si pernutele alea de protectie !

Offline

 

#2924 2012-09-29 00:17:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare

Janis, nu ma sperie puseul cat ma sperie faptul ca desi suge din ce in ce mai mult, a luat asa putin in greutate. sad Doctorita zice ca 600gr e la limita inferioara, pe de alta parte ma gandesc ca a luat totusi 2400gr de la nastere, deci media ar fi de 800gr pe luna (500gr in prima luna, 1300 in luna a doua si 600 acum).

Pass, am reluat si eu ceaiul de lactatie.

Kata, il primeste.

Ginutza, cu odihna nu stam chiar bine. sad Nu reusesc sa adorm mai devreme de 2.

Deocamdata nu-i dau completare. Saptamana viitoare oricum trebuie sa mergem si la pediatru si vad ce zice si ea...

A,  azi a stat la san cat m-am uitat eu la cate un episod din Private Practice si Grey's Anatomy, deci mai mult de o ora, a adormit, s-a trezit dupa 15 minute si si-a bagat manuta in gurita. nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-09-29 00:20:51)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2925 2012-09-29 00:25:40

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Totul despre alaptare

Katey, si eu as fi ingrijorata daca nu ar lua bine in greutate sad.

Al meu daca nu se satura maraie 5 min apoi plange pana ii dau lacrimile. Ea doar isi baga manuta in gurita?


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2926 2012-09-29 00:32:10

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Totul despre alaptare

katey sad te inteleg.si eu am avut un ''razboi'' cu laptele praf la inceputuri.efectiv il uram pt ca el putea sa il sature pe rares si eu nu puteam (in primele 2 zile ca apoi nu a mai gustat lp).poate suna aiurea pt cine nu a trecut prin asta.dar dacam privesti problema din punctul de vedere al nevoilor copilului nu e asa o crima sa ii dai lapte praf.
la mn problema e alta...eu am lapte de-mi pognesc tatele,lapte din care baiatul meu a crescut in greutate cu 5400 de grame in ultimele 4 luni,numai ca de cateva zile nu mai e asa interesat de titi ca pana acum.el care mana cel putin o data pe ora acum abia daca mananca o data la 4 ore si atunci nu sta foarte mult la san...il mai pacalesc in somn si atunci suge mai mult.imi dau seama ca nu mai e ca atunci cand s-a nascut sa nu aiba forta sa traga,dar totusi...parca prea brusca transformarea asta.sper doar sa fie de la menstra


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.