homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-2


#20 2010-12-13 09:06:38

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Totul despre alaptare

Eu nu alaptez dar va citesc aici smile
Bravo voua, sunteti de admirat  applause

Offline

 



#21 2010-12-13 09:28:52

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Offline

 

#22 2010-12-13 09:33:26

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Totul despre alaptare

neata fetelor !

desi nu sunt unul dintre  cazurile "alaptat pana la 5 ani " big_smile  vreau sa va impartasesc experienta mea pentru ca eu o consider o reusita in conditiile in care NIMENI nu mi-a dat nici o sansa sa alaptez vreun strop ... dar pentru cine are mai putin sau ii vine mai greu ( cine face ceza ) poate ca experienta mea va fi de folos.
eu nu am avut de la inceput suficeint .. poate o fi fost de vina ceza, poate constitutia .. (mama nu a avut deloc pt nici unul dintre noi , si suntem 3 sad ) de unde stiam : fata a scazut in greutate aproape 200 gr intr-o zi jumate (nascuta la 11 seara duminica, marti la 9 dimi cantarita ) , plans INCONTINUU toata ziua de luni desi eu nu am luat-o de la san decat ca sa o schimb, plangea cu sanul in gura - nu tot timpul, doar dupa ce il golea - eu ma mulgeam si nu iesea nimic....

am ajuns acasa si primul lucru pe care l-am facut a fost sa fac 30 ml de formula. Nu mai suportam sa o aud plangand de foame .. dupa 3 zile in spital scazuse cu 400 gr ( nascuta cu 3150 ) buuun... si a a inceput lupta:
la fiecare masa (la cerere ) intai san - unul sau amandoi / masa apoi , daca mai era cazul , formula . putea sa nu manance deloc praf sau putea sa pape inca pe cat statuse la san ... eu am folosit cu succes tetinele nr 1 de la avent. merg f greu asa ca bebe nu are cu ce sa se obisnuiasca prost . Vreau sa va zic ca fata mea inca din prima zi a supt foarte puternic.. aveam impresia ca o sa ma inghita si pe mine rotfl
a fost foarte OK si foarte frumos cat timp a mers . din pacate eu am pierdut laptele brusc, in trei reprize dupa o zi pe alta la modul urmator : alaptat NUMAI LA SAN O ZI INTREAGA , eram beata de fericire, credeam ca gata, am invins big_smile , iar ziua o urmatoare nu am mai avut lapte DELOC! prima si a doua oara am reusit sa "resuscitez" tzatza, dar a treia oara nu a mai mers ... din pacate . pana la trei luni aprox , insa, a mers. Fata de deloc, mi se pare un mare castig big_smile

morala, din punctul meu de vedere ar fi urmatoarea : merita luptat indiferent cat de putin este , dar dc este putin mai bine bagati 10 ml de formula ( la inceput este arhisuficient ) pentru ca un bebe nervos si flamand nu sta la un san din care vine greu si putin .. si este important sa :
- mancati bine (carne, legume, fructe, lactate) , beti bine (altfel o sa va constipati nasol ) 
- va odihniti
- nu va stresati

cele mai bune rezultate le-am avut cand era sotul acasa si se ocupa de una de alta si cand am fost plecati la munte ..

sper ca povestea mea sa va ajute , mai ales pe cele carora vi se spune " sunt curioasa dc ai sa ai .. alpatezi ??? e na ! " ko


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#23 2010-12-13 09:44:50

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

Neata wave

Alaptatul e super si minunat pt bebe si de aceea nici nu am gandit sa nu fac orice sa am san sa-i dau insa sa va zic si ce patesc eu de cand alptez big_smile lucruri negative

In primul rand nu pot tine cure de slabire si e nasol butter
In al 2-lea rand mie mi-au cresut infiorator de mult sanii,...e si mai nasol,... cred ca acum am cupa D lol va zic ca e rau tare de cele mai multe ori evit sa ma privesc in oglinda sa nu imi vad "zdranganelele"
Plus de asta se intampla din timp in timp sa produc laptic mai mult si bebe sa nu il pape tot si ajung cu dureri de sani groaznice pt ca lapticul se acumuleaza si se intareste si ,... e auch neutral

Iar pompa nu fol pt ca nu as face decat sa produc si mai mult laptic,..si nu asta imi doresc, oricum nu face fata sa traga cum face bebe

Nu mai pot dormi pe burta cam din luna a 7-a big_smile

Insa toate astea nu sant importante in comparatie cu faptul ca am un bebe sanatos si voios care e crescut doar din mine, iar asta e cea mai mare realizare a mea
Cand il alptez smecherasul meu s-a obisnuit sa ridice privirea la mine si imi da cate un zambet de ma topeste lol si are o privire jucausa de parca stie el tot
Uneori imi ia sanul la boxat daca il supara sau si-l indeasa in gurita cu pumnisorul lui mic,.. ce mai ne distram copios pe seama lui mami lol

Oricum ar fi nimic nu se compara cu momentele cand iti alaptezi pruncul hjarta

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-12-13 09:45:30)


hjarta M&M=S

Offline

 

#24 2010-12-13 12:02:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

?!, multumim de link!
eu una stiam topicul respectiv, dar nu am vrut sa il redeschid din 2 motive:
-sectiunea aia a forumului e mai putin vizitata ca asta
- la un moment dat, discutiile de pe topicul cu pricina se transformasera intr-o polemica pro-contra alaptat, ceea ce NU era scopul lui initial... topicul asta l-am deschis doar pt a oferi informatii, e treaba fiecareia ce alege si de ce

dar daca tot l-am recitit... scria acolo despre "alaptatul doare"... NU e asa big_smile pe mine nu m-a durut deloc, nici rani n-am facut. conteaza ca bb sa fie atasat corect de la bun inceput smile

naf, fata, ce-ti tre tie cura de slabire? lol plus ca alaptatul in sine e o cura de slabire foaaarte eficienta big_smile

si ceva faaaain, pe mine mereu ma face sa bocesc poza asta... cum oamenii saraci pot fi atat de... firesti smile

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/10538_alaptare.jpg


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-12-13 12:25:19

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: Totul despre alaptare

pentru mine a fost o durere continua timp de 11 luni dar nu am renuntat decat atunci cand am vazut ca a scazut aproape de tot cantitatea si ea nu se satura

la inceput nu am avut sfarc motiv pentru care am avut bube si sfarcul de la un san rupt pe jumate stiu ca tipam cand  puneam la san  de durere dar dupa cateva secunde ma lasa dupa o perioada m-am trezit cu o umflatura care era un canal infunadt iar plansete iar dureri  pe asta am rezolvat-o cu o sticla de apap fierbinte pusa pe galma si pus bebele sa suga cat mai mult dupa a inceput sa mi se cojeasca pielea din jurul sfarcului deci am fost avariata mai tot timpul dar nu m-am lasat am zis ca daca am putut sa suport pana acum tb sa erg pana la capat ca sa nu mai spun ca pe langa tote durerile astea fimea intorcea tot timpul capul in directia opusa sfarcului si ma mai chinuiam si cu ea sa o fac sa deschida gura. atunci mi se parea un cosmar acum sigur as mai suporta durerile alea inca o data merita si pentru sanatatea copilului si pentru tine ca te ajuta sa iti revii la kg si financiar iesi mai ieftin

Offline

 

#26 2010-12-13 12:28:23

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

daa hjarta
o am pe desktop ca sa nu uit...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#27 2010-12-13 13:24:12

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

Tare poza lol  da e un pic creepy:D
Cata imi trebuie de cand mi-am dat seama ca mi-am depasit gabaritul de ceva timp si nu o spun asa de ifos,... nu's genu,... da auzisem si eu ca daca alaptez slabesti,... pentru mine cred ca nu se aplica, nu slabesc nici sa ma pici cu ceara  nustiu

Inainte aratam si eu mai a om acum zici ca-s baba-cloanta rotfl2

propun si eu o varianta  lol http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/20580_0-289773-san_alaptare.jpg

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-12-13 13:31:07)


hjarta M&M=S

Offline

 

#28 2010-12-13 14:10:58

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

tare asta naf...imi aduce aminte de al meu sot  care uneori o mai ameninta pe pitica cand isi mai intoarce ea capul de la san ,, suge tati, ca sug eu,, asa ii zice big_smile

si eu am luptat si lupt in continuare pt laptic...a scazut cantitatea, dar tragem cat putem, sa alaptam, si eu am facut rani la inceput , apoi mi-au trecut , dar nu m-ai conteaza decat sanatatea puiului meu, si pe mine ma topeste toata cand l-a un momnet dat cand incepe ea sa se sature, se opreste, se uite la mine si rade si eu o intreb,, gata , mama, nu m-ai poate fata?,,si ea e toata un zambet.....sau cand ii e foarte foame si o pun la san, pana apuc sa-mi ridic bluza si sa ma deschid la sutien, ea cauta cu gurita prin bluza , prin orice, si e tare haioasa big_smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#29 2010-12-13 14:16:15

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Naf...mie asta mi se pare creepy. rotfl


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#30 2010-12-13 14:30:47

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

Ei Lucky, de gustibus non discutandum smile

Adina am zambit larg cand am citit despre pitica ta,
vai tare sant de nepretuit momentele astea  hjarta  hjarta  hjarta

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-12-13 14:34:29)


hjarta M&M=S

Offline

 

#31 2010-12-13 14:51:01

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Cocoleta...hjarta


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#32 2010-12-13 15:22:50

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Totul despre alaptare

lol chestia cu alaptatul e mai ceva ca o sarcina. parerea mea! foarte util va fi topicul pt proaspetele mamici. katami kram !

as scrie si eu o carte aici lol dar nu e cazul. totusi eu as spune ca mananc orice (fara cioco, si cafea exclus ca nu imi place) .


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#33 2010-12-13 16:13:09

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

si eu am luptat pt laptic,m-au tras in maternitate de tatze care mai de care si ce am mai plans in hohote de cate ori ma duceam la muls pt a-mi desfunda canalele,ma scosese de la lapte imi spuneau ca eu am lapte,da aveam dar daca nu iesea si fata plangea de foame,ziceam,,nu eu nu alapatez nu am,nu pot''pana la urma a venit si lapticul cand am ajuns acasa si a venit de ud bluzele,cand sunt plini tasneste,aaa si nu va mai zic ca aveam rani la sfarcuri curgea sange dar tot nu m-am dat batuta,imi era frica de durere cand sugea.

bravo kata pt idee


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#34 2010-12-13 16:48:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

lucky777 a scris:

Naf...mie asta mi se pare creepy. rotfl

yeap rotfl

pt mine de departe cel mai fain moment e cand se autoserveste dimineata(da, aica di aia avem noi fooaaarte rar cele 3 mese standard de solide lol ). se trezeste, se ridica in picioare sprijinindu-se pe mine, se lasa in maini pe tzatze... RADE SPECIFIC, un ras adresat doar "lu' tzatzi'... isi alege una si da-i bataie, din picioare, cu capul in jos si curutul in spate rotfl ia cateva guri, se opreste, se uita la mine si pufneste in ras,.... si iar isi infunda tzatza in gura cu ambele maini. mi-e drag de mor cand face asa hjarta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#35 2010-12-13 17:03:44

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

offtopic sunt minus 32 de grade pe aici si a fost o furtuna de zapada azi noapte de s-au amanat examenul si prezentarea pana maine. Deci mai am o zi de tras si scap. Tineti-mi pumnii va rog ca simt ca nu mai rezist.

Back on topic: Oricat de mult ar manca (solide) tot vrea "ma-ma, ma-ma". Iaca asa numeste dumneaei tzitzile.
Dupa un an de alaptare (si sper sa fie si mai mult) nu pot sa spun decat atat: daca se persevereaza pe drumul asta este imposibil sa nu ai lapte. Fac exceptie anumite cazuri cand mommy sau baby sunt un pic bolnavi, dar in general trebuie perseverat. stiu ca orice rana o sa treaca si in decurs de cateva saptamani si mama si copilul se vor acomoda bine unul cu celalalt.
Ma gandesc ca am salvat o gramada de bani alaptand...evident ca si alaptarea este ca o sabie cu doua taisuri, cu avantajele si dejavantajele ei (dintre care unul ar fi ca nu poti sa pleci pe nicaieri fara bebe sau ca nu poti sa implici si sotul in procesul de hranire), dar eu sunt bucuroasa ca am putut sa alaptez.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#36 2010-12-13 17:35:39

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

fetele,scortisoara?ce parare aveti?sa o evitam?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#37 2010-12-13 18:04:51

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Ddunia, eu am mancat tort de mere coapte si avea putina scortisoara. Nu am observat sa se intample nimic rau de la ea.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#38 2010-12-13 18:39:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ddunia, si eu zic ca e ok


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.