homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-3


#39 2010-12-13 18:44:22

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Totul despre alaptare

Eu am avut un hop de trecut, cand in maternitate a doua zi de alaptat a fost groaznica, in sensul ca sanii mi s-au umflat, intarit, Raul plangea, canalele erau infundate, eu plangeam, Raul la fel, insa m-am calmat si m-am rugat sa pot trece peste. Asa a si fost, mi-a aratat o asistenta draguta cum sa ma mulg si am indurat durere pret de cateva minute dupa care Raul a fost cea mai frumoasa pompa a mea hjarta De atunci nu am mai avut probleme, si cu perseverenta, tarie am reusit si ma bucur ca pot spune asta big_smile


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 



#40 2010-12-13 19:37:06

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Totul despre alaptare

fetelor felicitari ! si bravo Kami pentru topic ... subscriu si eu la " nu se poate descrie in cuvinte " cum e cand iti tii puiul la piept ... cand ma gandesc cum isi baga nasucul sub sfarc sa adoarma dupa ce papa ... doamne ! iar dau in depresie ca am pierdut lapticul sad mi-e un dor de mor de momentele alea ...

si apropo de sfarcuri (desi cred ca am mai zis ) cat le-ai avea de mici ( ale mele cat nasu' ei, ca sa va faceti o idee big_smile) copchilu' ( vorba lu' kami ) le scoate afara de nu va credeti ochilor ... pai cand lasa fata tzatza erau tepene si de vreun cm de se uita al meu saracu' cu jind ... lol


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#41 2010-12-13 20:12:27

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Totul despre alaptare

Geo ai dreptate, eu am uitat sa zic de sfarcuri, fffff mici, abia ca ii zaream lol si are grija Raul sa ii lungeasca lol


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#42 2010-12-13 20:28:52

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

pt mine de departe cel mai fain moment e cand se autoserveste dimineata(da, aica di aia avem noi fooaaarte rar cele 3 mese standard de solide lol ). se trezeste, se ridica in picioare sprijinindu-se pe mine, se lasa in maini pe tzatze... RADE SPECIFIC, un ras adresat doar "lu' tzatzi'... isi alege una si da-i bataie, din picioare, cu capul in jos si curutul in spate rotfl ia cateva guri, se opreste, se uita la mine si pufneste in ras,.... si iar isi infunda tzatza in gura cu ambele maini. mi-e drag de mor cand face asa hjarta

hjarta  hjarta  hjarta  hjarta  hjarta  hjarta

Acum vin si eu cu o intrebare  big_smile ...sau mai multe
Cum aveati sanii inainte de nastere? Ceva semne? Ati avut colostru inainte de nastere?


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#43 2010-12-13 20:34:15

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Totul despre alaptare

Miri eu am avut colostru si erau moi, nu prea mari smile akm e alta treaba, eu sunt bucuroasa ca sunt mariii mariiii lol


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-12-13 21:44:00

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

eu aveam masura 0 taiat in patru rotfl acum sunt o mica...nicoleta luciu rotfl


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#45 2010-12-13 22:20:50

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

cesafac  nu avem voie ciocolata ?  sau avem voie dar moderat ?

eu nu mai am probleme la alaptat, deja e o placere totala pt amandoi smile sper sa am laptic in continuare cat mai mult timp posibil

apropo de sani, mie nu mi-au crescut decat f putin in perioada sarcinii si imi era teama ca nu voi putea sa alaptez, acum sanii sunt la fel la dimensiuni, adica aproape ca inainte sa raman gravida, dar lapte am destul. smile mameloanele s-au facut ca niste tetine tuguiata lol , in rest nimic schimbat

Offline

 

#46 2010-12-13 23:05:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

miri, io tzatze miiici si sensibiloase, sfarcuri nema... in schimb colostru am avut de pe la 3 luni de sarcina (parca tii minte ca iti spusesem si tie ca ai rodnar ). in travaliu aveam camasa uda pana la brau big_smile daaaaar o'hara spunea ca n-are legatura deloc ce e inainte cu ce e dupa


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#47 2010-12-14 05:26:08

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Am avut niste cojite pe la 3 luni si atunci mi-ai zis ca este posibil sa fie colostru insa a disparut repede si lichid nu am vazut deloc  supa si ma tem ca lipsa lui sa nu fie un semn rau  cesafac la care adaugam un pic de cezariana si  bang


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#48 2010-12-14 09:13:05

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

pt mine de departe cel mai fain moment e cand se autoserveste dimineata(da, aica di aia avem noi fooaaarte rar cele 3 mese standard de solide lol ). se trezeste, se ridica in picioare sprijinindu-se pe mine, se lasa in maini pe tzatze... RADE SPECIFIC, un ras adresat doar "lu' tzatzi'... isi alege una si da-i bataie, din picioare, cu capul in jos si curutul in spate rotfl ia cateva guri, se opreste, se uita la mine si pufneste in ras,.... si iar isi infunda tzatza in gura cu ambele maini. mi-e drag de mor cand face asa hjarta

hjarta

Offline

 

#49 2010-12-14 09:25:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

mirik a scris:

Am avut niste cojite pe la 3 luni si atunci mi-ai zis ca este posibil sa fie colostru insa a disparut repede si lichid nu am vazut deloc  supa si ma tem ca lipsa lui sa nu fie un semn rau  cesafac la care adaugam un pic de cezariana si  bang

nu e niciun semn rau, e f bine!!! crezi ca la mine curgeau de la inceput? tot asa erau, cojite galbui big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#50 2010-12-14 11:23:47

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Totul despre alaptare

salutare mamici wave

in sfarsit reusesc si eu sa scriu aici ,de citit citesc de cand a deschis topicul kata ,dar cris al meu are zile cand asa de mult iubeste pe tzatzi ca sta toata ziua aproape cu ea in gurita ceea ce la inceput era un stres pt mine ca imi era teama sa nu ii fac vreun rau ceva cu atat laptic dar datorita voua si lui kata in special am reusit sa ma linistesc si sa ii dau tzatzi cat vrea el

si sa va spun cum a adormit el mai devreme un pic ? ascultand colinde si cu nasucu la tzatzi lui mami nu stiti ce fiori si ce senzatii placute  al9leacer  al9leacer  al9leacer

miri nici eu nu prea am avut colostru inainte de a naste ,iar dupa ce am nascut a fost ok

Ultima oara a fost editat de fany (2010-12-14 11:26:28)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#51 2010-12-15 11:52:21

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

kata felicitari ptr topic, ma altur si eu voua si povestilor despre andu si tzatza
de cand dormim ba in patut , ba cu mama in pat , dimineata oricum ne prinde in pat impreuna si exact ( cum povestea si kata ) avem gustarea de dimineata, dupa ce se trezeste si face turul patului mergand de-abuselea vede sanul iesind prin bluza ( despicata ) si hop sare pe el, pe burta stand , ca un pui de catel ia o gura, rade...iar baga gurita...uite asa ne icnepem ziua, daca nimereste sanul mai gol  il bate cu palma si se muta la celalalt , doamne...sunt minunate momenetele astea, le simt si le traiesc cu aceeasi intensitate ca cele pe care le simpteam cand andu dadea cu manutele si piciorusele in burtica smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#52 2010-12-15 12:19:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ally_na a scris:

daca nimereste sanul mai gol  il bate cu palma si se muta la celalalt , )

rotfl nu-l duci tu cum vrei, ce crezi? rotfl2

flower, mama e tzatzi pt ea? big_smile ce fain hjarta si noi am avut o faza similara azi dim:
cris catre mine: ta-ta!
eu: io-s ma-ma, nu ta-ta
el: ta-ta!
io, scotand instrumentul convingator: eu is ma-ma, cu tza-tza!
el, razand, in timp ce se intindea la tzatza, deloc silabisit si stalcit: DAAA, MAMAAAA! rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#53 2010-12-15 12:24:44

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Kata  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2

Ally ce crezi tu ca baiatul nu stie? Celui gol ii da na-na ca nu si-a facut datoria sa se umple la timp  chicot


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#54 2010-12-15 12:26:48

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

kata rotfl2


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#55 2010-12-15 12:35:08

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Totul despre alaptare

kata ffff tare lol


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#56 2010-12-15 14:16:19

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

fetelor..tocmai a fost un pediatru la noi..si spre surprinderea mea totul faceam pe dos...u ii dadeam fetei din jumate de ora tzitzi..si cica nu e bine...ca ea suge 5 minute si e gata.. eu ii provocam in acest fel colicile..si a bagat termometru la ea in fundulet..si vai ce a iesit deacolo...deci nici nu stiu ce sa mai zic...mi-a recomandta sa ma multg..sal o pun la san pe fata si apoi sa ii dau supliment laptele meu din biberon..vreo saptamana pana se obsinuestea ea sa mace cat trebuie..o sa incercam acuma si asa..


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#57 2010-12-15 14:23:36

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Totul despre alaptare

Mie mi se pare o mare prostie sa ii dai laptele tau din biberon. Sa se obisnuiasca cu ce??? Ca ea oricum mananca atat cat vrea si cat are nevoie. Mie mi se pare normal sa pui fata la san si gata.
Si faza cu termometrul, sa nu o faci mereu ca ii distrugi colonul. Daca o alapatezi poate sa faca si o data la cateva zile ca e ok.
Mor pe pediatrele astea  diablo

Kata  rotfl2

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.