homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-30


#552 2011-01-19 19:37:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

parca 2-3 ore la temp camerei  era ok

Miri sad ai incercat sa te mulgi? daca tot ii dai bibe, foloseste tetine avent 0+, au curgerea cea mai lenta. si in paralel insista cu pusul la san.
eu  azi noapte i-am dat formula, de dimi dormea cand am plecat de acasa si cand m-am intors, la 15 si ceva iar dormea. si ma doreau sanii intr-un maaaaaare hal. asa ca am bagat pompa si i-am dat tot la bibe cand s-a trezit. si masa urmatoare tot bibe ca am muls mult. deci in curand avem 24 de ore numai de bibe  cesafac

Offline

 



#553 2011-01-19 19:55:57

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

laptele congelat isi schimba gustul , l-am gustat eu,
si eu zic s arunci laptele acela

miri fetele au ffffffffffff  mare dreptate, mulge-te putin , fa ca sanul sa fie mai moale, nu renunta ca e f mare pacat


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#554 2011-01-19 21:04:45

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Azi am fost la o sedinta de consultare in alaptare si tare fain a fost, singura nemultumire este ca tot n-am reusit sa gasesc o alta pozitie de alaptare in care sa si inghita Sasha.

I-am impins tzatza pe gat si incepe sa uite de biberon signof10  dar tare urat a facut  cesafac

O sa incerc sa-mi confectionez sns.Cica el incearca sa suga cum a supt ultima data nustiu


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#555 2011-01-19 21:31:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

vad ca a papat si la san piticul, fara mofturi. plus aproape nelipsitul bibe cu completare dupa.

Offline

 

#556 2011-01-19 21:51:09

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Iulica mea suge la san cam 20-30 de minute dupa care doarme cam 2-3 ore, ma gandesc ca se satura, ca altfel nu dormea daca ii era foame... Astept sa o cantaresc sambata, caci sambata trecuta am plecat din spital cu 3.300 si vreau sa vad daca ia in greutate cu lapticul meu...
Bag ceai de anason si chimen, cam un litru pe zi si sper sa fie ok gaza...  rugaciune

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-01-19 22:16:10)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2011-01-20 09:25:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

mirik a scris:

O sa incerc sa-mi confectionez sns.Cica el incearca sa suga cum a supt ultima data nustiu

io am vrut sa-ti sugerez, da am zis ca ma bati tongue

bv lui sasha pt revenire!! applause

papu, e f bine la voi smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#558 2011-01-20 11:17:07

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

salutare!

garga, dar tu de ce ii dai mereu completare? asa ti-a zis doctorul?

papu, bravo!!! f bine va merge voua din cate zici  smile

miri,  applause

fetele, am intrat abia-abia pentru ca zac, ma simt rau , am febra, infectie sinusala si gripa. sad de azi sunt pe tratament cu amoxicilina una la 8 ore ca nu mai merge fara antibiotic, iar Sebi are bolboroseli in burta probabil din cauza infectiei mele grater  am trecut pe antibiotic si ii dau tot san , desi lumea cu foarte bune intentii imi sugera sa ii dau lapte praf perioada asta pt ca imbolnavesc copilul dc ii dau lapte de-al meu cat sunt eu bolnava,.  roll   spranceana  nu am facut asta si sper ca e ok ca ii dau tot san....  spranceana

va pup pe toate!  wave

am o intrebare : dr mi-a zis sa iau amoxicilina si culmea, farmacista a spus ca nu imi da fiindca nu e ok dc alaptez si iau asa ceva. Ce fac ??!?! pe cine sa cred?
eu iau deja amoxicilina , am luat pana la urma dar mi-e cam frica pt ca farmacista nu a fost de acord

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-20 11:22:36)

Offline

 

#559 2011-01-20 11:23:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass: http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/s … /~shY1om:1

si... sanatati!! kram

Ultima oara a fost editat de katami (2011-01-20 11:30:39)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#560 2011-01-20 11:32:29

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

supa kata, mersic, dar nu gasesc ce ai trimis, uite ce scrie cand apas pe link

Your search has expired. Please resubmit your search.
Use your browser's "Back" button to return to the search screen.

Offline

 

#561 2011-01-20 11:57:46

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

Buna Pasuc sanatate multa,  par imi pare rau ca ai ajuns pe antibiotic

Uite asta scrie pe link-ul lasat de Cata:

Amoxicillin
CASRN: 26787-78-0

For other data, click on the Table of Contents


Drug Levels and Effects:


Summary of Use during Lactation:
Amoxicillin is acceptable to use during breastfeeding. Limited information indicates that single maternal doses of amoxicillin 1 gram produce low levels in milk that are not expected to cause adverse effects in breastfed infants. Occasionally, rash and disruption of the infant's gastrointestinal flora, resulting in diarrhea or thrush, have been reported, but these effects have not been adequately evaluated.


Drug Levels:
Maternal Levels. After a single 1 gram oral dose of amoxicillin in 6 women, peak milk amoxicillin levels occurred 4 to 5 hours after the dose. Average milk levels were 0.69 mg/L (range 0.46 to 0.88 mg/L) at 4 hours and 0.81 mg/L (range 0.39 to 1.3 mg/L) at 5 hours after the dose.[1] Using these data, an exclusively breastfed infant would be expected to receive a maximum of about 0.1 mg/kg daily of amoxicillin with a maternal dose of 500 mg 3 times daily. This amounts to 0.25 to 0.5% of a typical infant amoxicillin dosage.

Infant Levels. Relevant published information was not found as of the revision date.


Effects in Breastfed Infants:
In a telephone follow-up study, 25 nursing mothers reported taking amoxicillin (dosage unspecified). Three mothers reported diarrhea in their infants. No rashes or candidiasis were reported among the exposed infants.[2]

In contrast, a small, controlled, prospective study had mothers monitor their infants for signs of adverse effects (furring of the tongue, feeding difficulties, changes in stool frequency and consistency, diaper rash, and skin rash). Weight change and the development of jaundice were also recorded. No statistical differences in these parameters were found between the infants of the control mothers and those of mothers taking the related antibiotics, ampicillin or ampicillin-clavulanate.[3]

A prospective, controlled study asked mothers who called an information service about adverse reactions experienced by their breastfed infants. Of 40 infants exposed to amoxicillin in breastmilk, 2 developed diarrhea and 1 developed a rash.[4]

A study compared the breastfed infants of mothers taking amoxicillin to those taking a macrolide antibiotic. Adverse reactions occurred in 8.3% of the infants exposed to amoxicillin which was similar to the rate in macrolide-exposed infants. Reactions included rash and somnolence.[5]


Possible Effects on Lactation:
Relevant published information was not found as of the revision date.


References:
1. Kafetzis DA, Siafas CA, Georgakopoulos PA et al. Passage of cephalosporins and amoxicillin into the breast milk. Acta Paediatr Scand. 1981;70:285-8. PMID: 7246123
2. Ito S, Blajchman A, Stephenson M et al. Prospective follow-up of adverse reactions in breast-fed infants exposed to maternal medication. Am J Obstet Gynecol. 1993;168:1393-9. PMID: 8498418
3. Campbell AC, McElnay JC, Passmore CM. The excretion of ampicillin in breast milk and its effect on the suckling infant. Br J Clin Pharmacol. 1991;31:230p. Abstract.
4. Benyamini L, Merlob P, Stahl B et al. The safety of amoxicillin/clavulanic acid and cefuroxime during lactation. Ther Drug Monit. 2005;27:499-502. PMID: 16044108
5. Goldstein LH, Berlin M, Tsur L et al. The safety of macrolides during lactation. Breastfeed Med. 2009;4:197-200. PMID: 19366316



Substance Identification:


Substance Name: Amoxicillin

CAS Registry Number: 26787-78-0

Drug Class:
Antiinfective Agents
Antibacterial Agents
Penicillins

Administrative Information:


LactMed Record Number:
13


Last Revision Date:
20100212

Disclaimer: Information presented in this database is not meant as a substitute for professional judgment. You should consult your healthcare provider for breastfeeding advice related to your particular situation. The U.S. government does not warrant or assume any liability or responsibility for the accuracy or completeness of the information on this Site.

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2011-01-20 11:58:22)


hjarta M&M=S

Offline

 

#562 2011-01-20 12:03:01

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

mersi soricut!

si Doamne ajuta sa scap mai repede ca ma mananca de vie sebi, e mai agitat ca de obicei daca se poate asa ceva!!  mornincoffee de vreo 3 zile ma simt mai rau si el plange aproape in permanenta cand nu e la san sau cand nu doarme, deci cum e treaz cum plange, nu mai stiu ce sa fac , aseara am avut o cadere nervoasa si am bocit cu el la san si el a plans in timp ce sugea sad i-am transmis si lui starea mea dar nu mai pot pur si simplu

Offline

 

#563 2011-01-20 12:14:24

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

buna,de cateva zile nu i-am mai dat o masa de la un san o masa de la celalat,stangul era mai plin decat dreptul si asa am ajuns sa nu-i mai dau aproape deloc de la dreptul si sa nu mai mi-l ia,plange nici lapte prea mult nu cred ca mai este in el,parca nu mai vine si atunci cand vine simt o durere in san nu stiu daca ma intelegeti,este si foarte moale,ce as putea face ,nu trage din el doar molfaie grater

Ultima oara a fost editat de geasiemi06 (2011-01-20 12:21:19)


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#564 2011-01-20 12:19:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

nu stiu, pass, am verificat si la mine deschide. ti-a dat naf ce scria, oricum kram

gea, da-i si de la celalalt, ca sa stimulezi productia. poti pierde laptele doar la un san smile ei raspund in functie de cum sunt stimulati, INDEPENDENT UNUL FATA DE CELALALT

Ultima oara a fost editat de katami (2011-01-20 12:20:23)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#565 2011-01-20 12:22:57

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

nu stiu, pass, am verificat si la mine deschide. ti-a dat naf ce scria, oricum kram

gea, da-i si de la celalalt, ca sa stimulezi productia. poti pierde laptele doar la un san smile ei raspund in functie de cum sunt stimulati, INDEPENDENT UNUL FATA DE CELALALT

off de asta imi si este frica sa nu pierd laptele,stangul este plin si cum trage se si umple,iar dreptul...fleasca


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#566 2011-01-20 12:24:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

stai linistita, e nevoie de LUNI de nestimulare ca sa dispara lactatia natural. dar productia scade, clar, daca nu o pui si la sanul 2


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#567 2011-01-20 14:47:37

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Aseara eram obosita dar azi revin cu cateva impresii despre consilierea in alaptare.

Celor care stati in Bucucresti va recomand sa mergeti la o sedinta. Eu am ajuns aici la recomandarea Roxanei Dudus si sunt foarte incantata de Irina (moasa in devenire) dela Asociatia pentru nastere naturala si alaptat. Am discutat despre fff multe chestii nu numai despre alaptat. Intalirea a avut loc la clinica Romar - in curtea spitalului Polizu, a costat 100 lei si a durat in jur de 2h.

Apropo de intrebarea pusa de Papu - laptele muls se poate pastra in conditiile urmatoare:
-la temperatua camerei (nu mai mult de 22grade) 8h
- la frigider 48 h(in carticica primita scrie 12  nustiu )
- la congelator 3 luni insa cu cat sta mai mult cu atat isi pierde din propretati.

Laptele se incalzeste la bain marin.

Nu am crezut ca eu pot sa am atata lapte in sani si ca am un asemenea debit (Sasha merita urecheat cand protesteaza tongue ) .Cand mi-a apasat Irina pe san a tasnit laptele pe ea, pe Dragos si pe fata lui Sasha  chicot ziceai ca sunt fantana arteziana, dar bineinteles ca e nu sunt in stare  bang sa am mulg sau sa apas macar odata asa desi mi-a aratat. Cica as avea lapte pentru gemeni si aseara si credeam dar azi cand nu am reusit sa-l satur pe Sasha ma cam indoiesc  supa

Pentru ranile de pe sani atat Irina cat si Roxana mi-au recomandat lanolina pura, sper sa reusesc sa scap si eu de ele odata.

Mi-a recomandat ca dupa 30 de min(min 20 min de supt activ) sa-l mut la celelat san si tot asa insa atunci cand l-am luat dupa 30 min de la san si mie tot imi tasnea laptele l-am pus tot la sanul ce il supsese, deci recomandarea inteleg ca este valabila atunci cand a golit sanul.

Copilul este satul atunci cand uda 6-8 scutece pe zi(adica 6-8 urinari nu cum intelesesem eu initial 6-8 scutece full) si daca are scaun hidratat. Se poate verifica daca copilul este deshidratat prin prinderea unui pliu de piele pe abdomen- daca revine imediat la normal copilul este hidratat.

Am incercat un sling si Sasha nici vorba sa stea, zici ca are maracini  supa

Daca imi mai amintesc ceva util revin.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#568 2011-01-20 15:00:56

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

al meu uda 10 scutece...iar de caca nu mai zic ca face parca la foc automat
e normal caca galben verzui fetele?asa ca mustarul?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#569 2011-01-20 15:11:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

mirir applause f utile info!!

si da, irina e o tipa de nota 20!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#570 2011-01-20 15:15:40

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

da, parca asa il avea si andu , acum sa mai zica si kata, eu in perioada de inceput eram asa ametita de la nesomn, ca nu mai tin minte asa amanunte

bravos ptr consiliera smile

sa va mai zic una de a lui andu ( mai ales ptr mamicile ce cred ca dc bebe sta la san multe ore nu se satura smile  )
fiul meu drag, a supt la tzatza de la 4.30 am la 6.00 am, m-a disperat cu gura sugea la tzatza dreapta cu mana insuruba sfarcul la sanul stang....si dupa ce a terminat  s-a pus in fund a inceput sa zica mammmmmmm si sa aplaude...ceva genul asta ( eram atat de franta , ca nu realizez exact ordinea )..deci se poate si la 10 luni si 3 saptamani sa stam 2 ore aproape la tzatza big_smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.