homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-72


#1350 2011-06-24 11:21:26

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

adina84 a scris:

Ce prostie !! E la misto, nu ?

Blue, tu mananci fructe ? David nu are dureri de burtica ? Mi-e ppfta de mor de fructe proaspete insa mi-e teama sa mananc. Si asa cu gustatul nu ma multumesc.

Nu prea mananc supa M-am bagat alaltaieri la un bol de cirese si m-am ales cu o noapte nedormita si un copil marait si plin de gaze  bang

Si noi am primit recomandare de completare cu lp cand am iesit din clinica, si sincer sfatul mi-a prins bine, caci eu m-am chinuit aproape 2 luni jumate pana am avut lapte suficient... Mamicile de aici stiu povestea, am bagat si SNS-ul, m-am muls dupa fiecare alaptat si tot nu aveam lapte  bang  Tare mult m-am chinuit pentru alaptatul asta, sincer, am momente in care spun ca la bb2 nici nu ma apuc, caci e de 100000000000 de ori mai simplu sa bagi lp  hmm


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#1351 2011-06-24 11:27:59

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

blue sa stii ca te-am dat exemplu la alte mamici si te admir ce ai facut pt posibilitatea de a alpta si ca nu te-ai lasat,asa ca la bebe 2 va venii laptele curgand din sani puss ca sa nu te mai chinui kram


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#1352 2011-06-24 11:29:16

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Blue, sa stii ca asa ma gandesc si eu cateodata, ca daca va fi bebe 2 o sa ii dau lp...

Intrebare intrebatoare, eu m-am cam saturat de ceaiul de lactatie  acklad , daca iau o lingurita de chimen si apoi beau apa, adica daca il iau ca pe medicament isi mai face treaba?  nustiu

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-06-24 11:38:24)

Offline

 

#1353 2011-06-24 11:50:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

czuky a scris:

blue sa stii ca te-am dat exemplu la alte mamici si te admir ce ai facut pt posibilitatea de a alpta si ca nu te-ai lasat,asa ca la bebe 2 va venii laptele curgand din sani puss ca sa nu te mai chinui kram

exact wink

(io mereu zic ca am o presimtire sumbra ca bb 2 al meu o sa-mi faca figuri la supt cand imi va fi lumea mai draga si va tb sa-l tin pe lp. nush de ce, dar am eu presimtirea asta... )

papu, poti smile oricum, la tine chestia cu ceaiul cred c e psihica smile daca nu aveai lapte, puteai bea litri de ceai pana acu degeaba smile io as renunta la el si mi-as vedea de laptarit


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1354 2011-06-24 12:06:47

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

de ce prostie, adina? neutral tu n-ai primit in spital mostre si reclame la "lapte praf bun"? avand in vedere ca proentul mamelor care alapteaza a scazut fff tare, ca mamele itarca a 3 luni, ca a vedea un copil peste 1 an alaptat e privit ca o ciudatenie... mie mi se p[are foaaarte binevenita aceasta lege a substituentilor laptelui matern. numai de s-ar aplica

da asa e se uita ciudat lumea cand copilul este alaptat peste 1 an,cunostintele mele la fel se uita si comenteaza ca ce chestie sa-i dau pana aproape de 2 ani san,ele n-au mai ,,auzit'',ca inainte se dadea pana la 1 an si ca nu se da peste 1 an,cand le intreb ,,de ce?'' imi spun eee ca nu se da,ca e mare si ca eu ar trebui sa intarc copilul ca au venit caldurile skitarg ,ma bucur ca sotul e de acord cu mine si imi spune sa-i dau pana-l duc la scoala ca el si la 7 ani adormea la tatza lu'ma-sa lol ,bine ca nu e mamos rotfl


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1355 2011-06-24 12:11:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

geasiemi06 a scris:

,ma bucur ca sotul e de acord cu mine si imi spune sa-i dau pana-l duc la scoala ca el si la 7 ani adormea la tatza lu'ma-sa lol ,bine ca nu e mamos rotfl

poi tocmai de aia nu e mamos wink ca a avut parte suficient de afectiune materna smile si nu i s-a "taiat portia" prea devreme smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1356 2011-06-24 12:24:54

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

papu, poti smile oricum, la tine chestia cu ceaiul cred c e psihica smile daca nu aveai lapte, puteai bea litri de ceai pana acu degeaba smile io as renunta la el si mi-as vedea de laptarit

De acord. Eu am zis ca nu mai pot, am inghitit atatea prostii pentru a avea lapte, de m-am saturat. Intr-o zi am zis ca nu mai bag nimic in mine, doar beau apa multa, si ghici ca parca am lapte si mai mult, ca na, nu mai sunt stresata ca mi-am uitat ceaiul/galaforul/ricinusul/schinduful  lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1357 2011-06-24 12:39:03

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

de ce prostie, adina? neutral tu n-ai primit in spital mostre si reclame la "lapte praf bun"? avand in vedere ca proentul mamelor care alapteaza a scazut fff tare, ca mamele itarca a 3 luni, ca a vedea un copil peste 1 an alaptat e privit ca o ciudatenie... mie mi se p[are foaaarte binevenita aceasta lege a substituentilor laptelui matern. numai de s-ar aplica

nu daaaaati  buga eu acu citii tot articolul. data trecuta citisem pe telefon si nu rulasem pana jos. am vazut numai partea introductiva. si am crezut, (pe bune !!!) , ca e la misto, ca e unul dintre acele articole funny, si ca voi glumiti. ma gandeam "cum sa obligi pe cineva sa alapteze si sa stabilesti de cate ori pe zi. si daca nu vrea, i se da amenda sau ce ?" eu asa l-am luat.  dumbom

da, sa fie descurajata hranirea bebelui cu lp ! eu, sincer in maternitate nu am primit nimic in sensul asta, ba din contra, am primit brosuri cu sfaturi pt alaptat. si toti medicii, de cate ore veneau la vizita, spuneau "poezia" cu laptele matern - cel mai bun aliment. Blue stie smile
si aici in spitalul judetean din gl, scrie pe toate geamurile la bebei despre alaptatul exclusiv pana la 6 luni si alte lucruri din astea.

din pacate, multe mamici renunta din start daca nu pot rezolva usor. nu stiu ce as fi facut daca mai dura mult chinul cu lapticul care era dar nu curgea. m-am chinuit vreo 2 saptamani sad

acum mi se pare minunat sa alaptez bebelina, sa o vad cum adoarme la san hjarta dar inca nu am curaj sa o alaptez in public cesafac
aseara am fugit acasa sa ii dau sa pape, ca plangea sad
apropo, voi alaptati in public ?

si mama radea cand m-a auzit ca i-as da san si peste 1 an, daca vrea. neutral . eu am fost alaptata 6 luni sad pt ca mama credea ca nu are destul lapte si m-a trecut pe al de vaca.

Ultima oara a fost editat de adina84 (2011-06-24 13:32:33)

Offline

 

#1358 2011-06-26 10:00:39

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Si io am "discutii" pentru ca intentionez sa alaptez copchilu' pana..."o merge in armata". (astia n-au auzit nici ca armata nu mai e obligatorie)  lol

E greu intr-adevar sa alaptezi. Recunosc, mie mi-e greu sa ma trezesc noaptea de 3-4-5 ori, sa alaptez de fiecare data cand imi adorm copilasul (asta daca am noroc sa adoarma), sa mulg lapte de fiecare data cand ii dau masa de cereale desi mameloanele sunt foarte sensibile, etc.
Dar...nu gasesc satisfactie mai mare in altceva.smile Si daca ar fi s-o iau de la capat cu alaptarea, n-as ezita sa o fac. (chiar daca deja pic de oboseala)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1359 2011-06-26 13:47:14

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

**********

Ultima oara a fost editat de mirik (2011-06-26 22:22:44)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1360 2011-06-26 13:47:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

si eu voi alapta cat m-o tine. sper pana la 3 ani  lol
e minunat, pur si simplu!  hjarta
si eu cad de oboseala pt ca sebi e indragostit de tzatza si toata noaptea imi umbla in camasa cu manutele lui mici, si zambeste cand ajunge si papa  hjarta ... nu exista ceva mai frumos

Offline

 

#1361 2011-06-26 13:52:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

Ana cauta sanul cu gurita noaptea. se trezeste o data la 3, apoi de la 7 dim se trezeste mai des.
si ador sa o vad cum adoarme la san. si pe mine ma dor catodata, dar trece.

si cand ma gandesc ca acum cativa ani, nestiind nimic despre alaptat si ce inseamna si etc... ziceam ca eu nu o sa alaptez, ca imi stric sanii. las ca exista lapte praf rotfl copchil prost lol

Offline

 

#1362 2011-06-26 16:00:33

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

asa gandeam si eu  rotfl

Offline

 

#1363 2011-06-26 16:02:27

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

adina pass.. bine ca v-ati desteptat la momentul oportun chicot

TRAIASCA ALPTAREA chicot


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#1364 2011-06-26 16:04:30

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

ne-au desteptat bebeii nostri

Offline

 

#1365 2011-06-26 16:14:54

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

MIRII  supa  imi vine plang,de la acel filmulet,in rest nu am mai citit ca dupa primle randuri m-am enrvat,de parca lp praf ar fii otrava pt ei,si eu 4 zile nu am avut lapte sad

pass sper ca nu te-am suparat nustiu


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#1366 2011-06-26 16:29:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

mirik a scris:

http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2011/06/suntem-ceea-ce-mancam-in-primele.html

Oare cand o sa ma opresc sa citesc despre alaptat?  huh

dupa bebe 2 (3,4,5 big_smile ) care or sa creasca cu laptaie de miri puss
]
mie alaptatul NU mi se pare deloc dificil, ce ziceti voi nu mi se pare greu deloc deloc, sincer... ce mi se pare cu adevarat greu (spre imposibil, in cazul nostru) e RESTRICTIONAREA accesului la tzatza (atuni cand bb vrea tzatza exclusiv la 1 an si 5 luni si io NU AM CE-I FACE... e destul de straniu ce simt, oricat mi-e de drag sa alaptez, parca... simt ca nu restrictionez cat si cum tre sad ). e singura greutate pe care o vad vis a vis de alaptat. si, in mod normal, asta n-ar tb sa existe sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1367 2011-06-26 16:31:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

czuky, nici vorba !!!!!!!!!  lol   puss

nepotul meu a fost intarcat la 2 ani jumate. cum? "mami, nu mai e voie sa papi tzitzi" spus de 2-3 ori, cand ii ridica bluza maica-sii si cu asta basta, nu a mai cautat-o.  smile

Offline

 

#1368 2011-06-26 16:50:02

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

Katami, Blue, Mirik, Gargarita si fetele cu bebei mai mari, voi de la cate luni ati inceput diversificarea ? 6 ? a fost ok asa ? au fost si pediatrii de acord ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.