homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-78


#1464 2011-09-01 08:27:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

edit: cred ca renunt la tratament.  sad

asta as alege si eu supa mi-e mila de pui ;((


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1465 2011-09-01 08:34:22

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

da, doar ca exista riscul de a-i da din nou helicobacterul...

am sunat-o pe dna dr. si mi-a spus in felul urmator : " am avut o garda grea, sunt prea obosita sa gandesc, te rog suna-ma maine!" si mi-a inchis. am ramas muta. cum sa spuna asa ceva??? si eu ce fac pana maine cu tratamentul, il mai iau sau nu? e o dr f buna dar faza asta a fost mizerabila....  sad  pacientii dansei sunt pusi on hold in fct de oboseala/cheful domniei sale. frumos!

eu nu mai iau tratamentul, am decis.  sad

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-09-01 08:35:06)

Offline

 

#1466 2011-09-01 08:35:20

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Eu am renuntat la alaptat din cauza pietrelor de la rinichi care dadeau niste dureri groaznice si tratamentul care mergea cu alaptarea nu dadea rezultate, a fost greu dar asa nu se mai putea...
Si ea a plans dupa tzitzi si de foame a luat biberonul pana la urma...

Offline

 

#1467 2011-09-01 08:38:02

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

mama tocmai m-a sfatuit sa alaptez puiul si sa intrerup pastilele
o alta dr a spus sa iau pastile si sa il intarc.

supa  trebuie sa ma decid dar nu stiu ce sa fac,...

Offline

 

#1468 2011-09-01 08:40:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

da, doar ca exista riscul de a-i da din nou helicobacterul...
sad

e o probabilitate, fatya de certyitudinea faptului ca va plange si se va chinui psihic ;supa: EU as renunta la traam....100%. Doamne ajuta sa iei decizia buna pt voi!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2011-09-01 08:41:28

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Pass, exista posibilitatea sa ii dai gangania prin lapte? Cum se transmite?

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-09-01 08:41:53)

Offline

 

#1470 2011-09-01 08:42:11

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Pass voi doi (tu si sotul) aveti sigur Hp? Cat dureaza tratamentul vostru? Sebi ce fel de tratament a facut? Din aceeasi categorie cu ce aveti voi de luat?

Eu as lua tratamentul si l-as alapta DAR nu des. Pt o saptamana l-as mai amagi un pic, i-as da mai rar. Hp trebuie tratata, Pass caci consecintele ei sunt ft rele.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1471 2011-09-01 08:48:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

cata, si eu inclin spre asta

papu, nu prin lapte, altfel, nici eu nu stiu cum.

flow, sotul a avut sigur la 21 de ani, acum 7 ani. atunci l-a tratat dar a recidivat se pare, din moment ce sebi este pozitiv in coprocultura la Hp. eu am facut copro acum cateva zile si a iesit negativ. dar, posibil negativ in copro si pozitiv in endoscopie, deci nu e prea relevanta analiza mea. daca are sotul e aproape sigur ca am si eu, cam asa au zis medicii. noi facem acelasi tratam pe care l-a luat sebi., in plus doar Emanera care e protector gastric dar si pe prospectul lui se interzice alaptarea.
asa ma gandeam si eu sa fac,. sa iau si sa ii dau doar putin lapte,... e f grea decizia, oricum el isi ia cat lapte vrea, de la san nu il pot desuruba fara plansete, doar cand se satura el nu mai suge....

emanera trebuie sa iau timp de o luna !! grater((

bang  bang  bang  bang  of imi vine sa il omor pe sot pt ca din cauza lui se intampla toate

trat meu e f toxic, si eu si sotul avem greata si gust amar in gura de la pastile. deci imi e frica sa ii dau prin lapte lui sebi asa ceva

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-09-01 08:53:20)

Offline

 

#1472 2011-09-01 09:04:16

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Totul despre alaptare

Off Pass supa  supa nu stiu ce sa te sfatuiesc...E groaznic pentru tine ca mama sa vezi cum plange Sebicu dupa san supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1473 2011-09-01 09:19:54

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Am avut si eu Hp luat de la sotz care s-a imbolnavit in alta tara. Dar cazurile de Helocob. sunt atat de dese incat este ft posibil sa faci. Am avut de doua ori si am facut tratament cu antibiotice.
Ce as face daca as fi inlocul tau...as continua alaptaul. Stiu, suna ciudat dar la fel de bine stiu ce inseamna sa nu ii mai dai san. Nu poti sa il intarci imediat, dintr-o data. Bea mult iaurt si multe lichide si nu uita ca Sebi este la o varsta unde poate manca si solide. Deci nu ia mult din lapte (nu o sa ia mult antibiotic din lapte).
Il alaptezi inainte de culcare si in rest ii dai solide. Asa nu pierzi nici laptele, el nu-i frustrat tare si faci si tratament. Nu te speria ca nu o sa mai ai lapte caci dupa tratament il pui mai des la san si stii cum se formeaza laptele? Eu asa am patit cat a fost la gradinita (alaptat numai la 4 si la 9 seara) si acum cand a inceput sa suga mai mult si des am lapte si pt a face donatie smile.
Sper sa iti dea si medicul vreun sfat (evident dupa ce trec efectele garzii:))


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1474 2011-09-01 09:21:30

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

passuc supa

si eu zic ca flowerpot, Hp TREBUIE tratat, mai ales la copii asa de mici neutral Sotul tau nu are nici o vina, si el a luat de la altii sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1475 2011-09-01 09:36:20

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

da, fetele, stiu ca trebuie tratat. copilul a terminat tratamentul si sotul face si el tratam. am ramas eu in plop, nu stiu daca sa mai iau acum la 11 sau nu... e f toxic, va ziceam ca imi simt ficatul in gat si am si greata de la pastile, imi e frica sa iau si sa alaptez mai departe, chiar daca sebi nu mai primeste la fel de mult lapte ca acum 5 luni. totusi el suge ff mult si des si ziua si noaptea, si din ora in ora noaptea... eu renunt la pastile si am grija, sterilizez si mai bine tot, fierb hainute si etc. am grija sa nu ii transmit. nu il mai pup pe manute, ca am obiceiul asta prost, nu mai gust mancarea lui etc. sad va fi f greu dar alta solutie eu nu vad.  supa   grater  grater 
iar pt faptul ca medicul curant nu mi-a putut da un sfat din motive imbecile de-a dreptul, am sa caut alt medic si tot asa...  supa 

multumesc pt sfaturi! sunteti ca de obicei niste fete de milioane  big_smile  hjarta  puss  par    puss

sebicu tocmai a adormit cu tzitzi, ma uitam la el si ma gandeam ca imi e peste putinta sa ii rapesc cea mai mare placere a vietii lui, pt ca la varsta asta nu mama si nici tata, ci tzitzi e bucuria copilului , clar big_smile
asa mangaie si pupa sanul inainte sa pape lol , si in timp ce suge cu manuta cealalta maseaza si i se citeste pe chip bucuria, eu nu vrea sa il intarc niciodata!  big_smile  cand ridic bluza aplauda si rade cu o pofta ca ma topeste, la niciun joc sau jucarie nu reactioneaza asa.

Offline

 

#1476 2011-09-01 09:58:54

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

"Helicobacter pylori se transmite pe cale digestivă, prin ingerarea microbului odată cu alimente sau lichide contaminate."
Deci nu se duce prin lapte, cum ai zis si tu igiena riguroasa si cred ca ar fi super si daca ai spala sanul inainte sa il pui la san si pe maini inainte sa ii bagi sanul in gurita... Ma gandesc ca poate astea le faci deja, sper sa nu te supar...

Offline

 

#1477 2011-09-01 10:49:55

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Pass off ce rau imi pare  grater  par Dar trebuie sa faci tratamentul ca altfel o sa tot transmiteti de la unul la altul lighioana,oricat te-ai lupta tu cu igiena. sad  Asta e schema de tratament ptr Helicobacter pylori si nu prea ai ce sa tai de acolo.Singura compatibila 100%cu alaptarea e amoxicilina. Claritromicina si esomeprazolul nu sunt sigure in alaptare ,adica nici nu stiu daca s-au facut studii care sa demonstreze, dar trebuie intrebat medicul (un medic bun). Ma gandesc ca daca ar trece macar 2,3 ore intre administrare si alaptat ar fi ceva,de obicei astea sunt recomandarile.Esomeprazolul e tratament de prima intentie in ulcer si gastrite,asta ar insemna ca o mama ce sufera de aceste afectiuni sa nu mai alapteze? Nu cred...
Stiu cum e cu tzitzi, bucuria copchilului,i se lumineaza toata fata cand o vede...nici eu n-as putea sa renunt la alaptat  cesafac Doamne ajuta sa rezolvati si sa alaptezi in continuare Sebicu  rugaciune  puss


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1478 2011-09-01 10:49:57

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

Pass, imi pare rau pt probleme sad
dar ce frumoa povestesti de Sebic hjarta
sper sa fie bine.!!

Offline

 

#1479 2011-09-01 11:14:47

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Passuc, mi-am adus aminte, exista o analiza de sange care zice SIGUR daca tu ai Hp sau nu. E cam scumpa, dar merita, dupa parerea mea. Se numeste Helicobacter pylori Anticorpi IgG. Din fecale nu e asa de sigura analiza, pt ca infectia s-ar putea sa fie doar in tractul digestiv superior si sa nu ajunga deloc in fecale...

Si sotul are Hp, a facut tratament cu antibiotic acum vreo 2 ani si de atunci am grija sa faca cate 2 cure de echinaceea pe an, ca sa nu-i scada imunitatea si sa apara bestia din nou neutral

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-09-01 11:16:31)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1480 2011-09-01 13:30:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

sunt atat de fericita, mi s-a luat pietroiul de pe inima  applause  applause  applause  applause ... m-a sunat dr. care ma expediase dimineata, si-a cerut scuze ca a avut o garda jalnica si era obosita, ma rog, mi-a recomandat sa NU intrerup alaptarea pt o presupunere cum ca am si eu Hp din moment ce copro a iesit - si nu ma baga acum la endoscopie cu biopsie ca sa vedem daca dam san copilului sau nu. a spus sa nu mai iau tratamentul si sa alaptez, dar sotul musai sa faca tratament pt ca el a fost principalul purtator. a spus "nu sistam laptele copilului pt o presupunere"  hjarta  hjarta  hjarta  alt medic m-a pus sa il intarc dar dr asta nu a fost de acord.

multumesc fetele pt sfaturi!  puss  puss  puss  puss  puss

blue, am sa fac si analiza de care zici pt ca vreau sa vad daca am si eu sau nu. mersi si pt pontul cu echinaceea.  puss

stef, daca iese + lighioana in analiza de care spune blue am sa fac tratamentul, dar dupa ce intarc natural copilul... la 5 ani  big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-09-01 13:31:19)

Offline

 

#1481 2011-09-01 13:36:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass hjarta ma bucur tare mult!! applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1482 2011-09-01 14:00:29

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

si eu, si sebi lol

puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.