homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-95


#1787 2012-01-04 09:05:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

lucky, dar toti bebii sunt burdusiti cu lapte praf in maternitate. neutral  CU biberon, crezi tu ca le da cineva cu lingurita? lol Sebi a primit biberon cu lp in maternitate din 4 in 4 ore, sau 3, nu mai stiu exact cum ii hraneau ei, si ce daca? Nu inseamna ca va refuza sanul. Alui meu ii repugna ideeA de lapte praf sau biberon, sau lapte praf in biberon, oricum combinatia asta lol nu bea nici 5 ml.

cnd ajunge cu el acasa ii da doar san si asa va fi ok

!

voi ati stat 3 zile in spital, un prematur sta si cateva sapt... in timpul ala s-a dus cu sanul sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1788 2012-01-04 09:11:57

daenarys
Vizitator

Re: Totul despre alaptare

kata,intreb si eu :daca bebele e prematur de ce nu i se da cu seringa laptele de la mama pe care ea il mulge?nu e mai ok asa,una e laptele praf una cel de la san mai ales la un prematur

 

#1789 2012-01-04 09:22:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pai teoretic sa i se d, practic nimeni nu steapta mamele si ii umfla de lp. valabil si pt cei nascuti la termen, cum zicea pass


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1790 2012-01-04 09:25:38

daenarys
Vizitator

Re: Totul despre alaptare

ce porcarie neutral kata grater
si mie mie se pare f important alaptatul si cand e sa fie sper sa reusesc sa il alaptez cat trebuie

 

#1791 2012-01-04 10:04:34

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Totul despre alaptare

Mai sunt si exceptii, desi am nascut in acerlasi loc cu Pass, eu am vb cu asistentele de noenantologie sa ma cheme cand se trezeste copilul sa-i dau eu sa pape. Si ma chemau...eu mereu alaptam singura dupa alt program decat restul mamicilor. Noapte sigur ii dadeau lp ca dupa 23:30 pana la 6 nu ma mai chema nimeni....si tot am avut probleme cu titi.  neutral


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1792 2012-01-04 10:35:24

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

exista maternitati/cinici private unde ca bebele sa stea cu mama in salon dupa nastere? Fara mutat in salonul de nou nascuti, lapte praf, plans pana la epuizare si alte minuni


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1793 2012-01-04 10:45:42

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

cand mi-am nascut eu odrasla a primit in primele 2 zile lp ca inca mie nu-mi venise lapticul. Adica il puneam la san si papa el colostrul acela dar tot mai vroia bibe. Din a treia zi nu i-am mai dat bibe : ori papi laptic de la mine ori faci foamea chicot . Incepusera asistentele sa ma barfeasca cum ca nu-mi hranesc copilul atunci cand gaseau lp in biberon. Am avut noroc ca mi-a venit lapticul si apoi am mers la doc neonato si i-am zis sa nu mai puna pt bebeloiul meu lp. A incercat ea pe-acolo sa-mi zica sa-l puna totusi ca poate nu se satura dar i-am zis ca stau si-o ora si tot il satur smile

Am asistat la o faza nasoala : dupa ce pleca o mamica de la bebel si astea vedeau lp in bibe i-l dadeau bebeului. Mai mult de-asta n-am mai vrut in bibele meu lp de frica sa nu-l indoape si pe al meu la fel.

Nici pe noi nu ne lasau la bebei intre 12-6 dimi sad . sa va mai zic ca erau mamici in primele zile dupa ceza care nu veneau la bebei la 12 ca sa faca nani?   
"de ce sa merg daca oricum nu-l alaptez?" Nu va spun ce urlau saracii pana se sinchiseau asistentele sa-si intrerupa taina si sa-i hraneasca sad

Ultima oara a fost editat de smart lady (2012-01-04 10:47:00)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1794 2012-01-04 10:54:49

daenarys
Vizitator

Re: Totul despre alaptare

mai intreb si eu ceva daca sa zicem dupa nastere bea lapte praf din motive diferite,nu se poate dupa acasa sa primeasca san,se poate?sau sunt sanse sa refuze daca e invatat asa?
nu vad legatura dintre cezariana si alaptat.daca vrei sa il alaptezi alaptezi si dupa operatie,ma rog stiu ca nu stiu cate ore e greu pt mama da dupa nu vad de ce sa nu se faca alaptarea

 

#1795 2012-01-04 10:55:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

emi, stai linistita ca nu urla niciun prunc pana la epuizare, asist nu ii lasa asa ci le dau rapid un biberon cu lp sau glucoza, dupa caz, si ei dupa ce papa adorm

tin minte ca veneau intr-un suflet asistentele sa ne cheme cand ne plangeau copiii, ii puneam la san si totusi dupa ce plecam ele tot le dadeau supliment, just in case.

un copil de 3 zile nu prea se invata cu biberonul, adica se poate dezvata ff usor in favoarea sanului
dar daca ii dai in paralel biberon cu lp si san pt cateva luni de zile, clar va prefera biberonul pt ca ii este lui mai usor asa

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-01-04 10:57:50)

Offline

 

#1796 2012-01-04 10:58:40

daenarys
Vizitator

Re: Totul despre alaptare

pass ms frumos de lamurire

 

#1797 2012-01-04 11:01:43

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

nu ai pt ce  kram

Offline

 

#1798 2012-01-04 11:06:42

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

pai asta ma revolta pe mine, ce drept au ele supra copilului meu, cand eu, ca mama, ar trebui sa hotarasc ce mananca. Sau copilul e proprietatea spitalului pana la externare? bang
Poate traiesc eu intr-o lume fantezista insa cred ca eu, ca mama, ar trebui sa fiu principalul factor de decizie in primele luni de viata ale copilului meu . Si atata timp cat alaptarea e un proces natural, cu ce drept il indoapa ei cu lapte praf, repet, fara sa intrebe pe nimeni?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1799 2012-01-04 11:14:24

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

eu una nu am fost in stare sa ma ridic cateva ore dupa nastere, asa ca decat sa planga de foame da am preferat sa mi-l hraneasca ele cu lp. dar e lapte pt bebei, emi, nu e otrava, nu mai fii asa inversunata!  big_smile   ii dai tu tzitzi cand te simti in stare, el nu se invata in 2 zile cu biberon, relax. copilul meu a primit lp in maternitate si acum are 13 luni si suge mereu, deci mereu !!! nu suporta laptele praf, el si in public pe strada cand e in brate ma dezbraca si cauta sub bluza , e indragostit, crede-ma ca alea 2 zile de lapte formula nu i-au influentat cu nimic dragostea ulterioara pt tziti  big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-01-04 11:15:17)

Offline

 

#1800 2012-01-04 11:32:02

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

nu zic ca e otrava lol e vb mai mult de decizie, in cazul in care mama nu se poate ocupa de copil, no comment, mai bine lp decat sa moara de foame, dar si cand mama e ok dupa nastere si se poate ocupa de bb, in majoritatea spitalelor tot se incurajeaza indoparea cu lp si nu alaptarea cum ar fi normal, la asta ma refer. Cu alte cuvinte, consider ca mama ar trebui sa ia deciziile ce il privesc pe bb, nu o asistenta ce are in grija alti 20 de copii.
Iar aici nu vb numai de lapte, vb cam de toate deciziile care se iau in spital referitor la bb, in majoritatea cazurilor mama e cam de decor, pentru ca cei din spital "stiu mai bine" roll
Nu stiu daca am reusit sa ma exprim cum trebuie


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1801 2012-01-04 11:47:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

cred ca asist de la neonato  sunt in masura sa se ocupe de ei pt ca asta e treaba lor si de aia lucreaza acolo. noi mamele stam si invatam de la ele cum e cu buricul, cu spalatul, cremuitul etc., mai putin partea cu laptele formula. Dar sa stii ca nu e chiar asa negru dracul, cel putin in Filantropia unde am nascut eu se incuraja mult alaptatul, toate erau dragute si dispuse sa te ajute, unele te mulgeau, unele iti explicau mereu si mereu cum trebuie procedat, toate insistau sa alaptezi...  apoi ca le dadeau 30 ml lp dupa ce plecai era sa se asigure ca e satul si sa doarma copilul.. sunt putine asist la muulti copii,. eu le inteleg, nu au timp sa stea sa ii legene pe toti si sa ii culce asa cum ar face-o mama, si nici nu este prea igienic sa stea toate mamele acolo puhoi cu orele peste copii in sectia de nou-nascuti. Rapid un alaptat si apoi in salon mama, si copilul lasat linistit sa isi faca somnul. e ok asa, mie nu mi-ar fi convenit sa stea cate 4 ore langa sebi toate pirandele sau nespalatele, nu e igienic sa stam asa cu totii calare peste 20 de copii abia nascuti.  neutral

Offline

 

#1802 2012-01-04 13:05:09

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

Pass unde ai nascut tu or fi fost mai umane asistentele, dar jur ca la noi e altfel. Si nu exagerez cu nimic cand spun ca efectiv urlau bebeii acolo rau si ele erau in birou chipurile completand acte. Si ele incurajau alaptatl, nu zic nu, dar prin comportamentul lor aratau clar ca voiau ceva in schimb.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1803 2012-01-04 14:15:57

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

sad trist
Ca sa nu mai zic cat rau poate sa faca lp-ul ala cu care-i indoapa in primele momente de viata. sad Si Tudi ca si majoritatea bebelinilor a fost supus la acest tratament.
Si clar eu am fost de vina pentru ca nu am fost informata corect. Si in plus am si facut cezariana...la cerere. (mare idiotenie, recunosc)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1804 2012-01-04 15:38:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

serios ca trist sad

pass, in mod NORMAL, NU ar tb sa existe "sectii de nou nascuti", ci numai saloane de rooming in. INCLUSIV (sau MAI ALES) la prematuri (vezi kangaroo mother care). tu vb dintr-o exp personala pe care o genralizezi. faptul ca tu te-ai simtit rau, pe de o parte, si sebi nu s-a obisnuit cu biberonul, pe de alta, sunt 2 chestii aplicabile in cazul TAU, nu in general (io una m-am simtit f bine, ami putin psihic ca nu aveam cocphil nici in burta, nici cu mine neutral iar lp din ziua lui nr 1 de viata E POSIBIL - si ma omoara posibilitatea asta - sa-i fi declansat alergia la proteina din lapte, cu care se chinuie si acum).

si ca sa-ti povestesc tot dintr-o exp personala ref la "etica" asist de la neonato... prima ora cand am intrat la cris urla... urla rau, sugand patura, iar vaca ma pazea "sa nu-l ating", folosind un limbaj pe care daca l-as transcrie aici mi-as lua ban o luna. nici acu nu stiu unde mi-a fost... nu stiu, energia, mintea, prezenta... de nu i-am ars doua. nu glumesc, regret serios, fff pe bune si fara exagerare, ca nu am facut-o. eram doar noi 2 in salon si pariez pe orice ca o dovedeam.

reef la maternitatile private... cu numele ei iti dau dreptul sa faci ce vrei. practic, insa, personalul e format tot in spitalul de stat, deci se aud si de pe la ele povesti a la dobrestii.ro (search pt interesati... mie mi s-a parut strigator la cer)

Ultima oara a fost editat de katami (2012-01-04 15:41:42)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1805 2012-01-04 16:07:52

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

kata neutral
eu tot ce imi doresc, cand o fi cazul, e sa gasesc o clinica, respectiv doctor, in care sa imi lase bebele langa mine din prima clipa si pana la externare si care, evident, sa MA ASCULTE in ceea ce priveste nasterea


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.